Výztužná lanka - barvení

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Výztužná lanka - barvení

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 črc 2013 18:35

Doposud jsem vždy používal nejtenší rybářský vlasec v přírodní barvě. Popravdě řečeno ony ty dráty na prvních letounech a později i lanka nebyly nikdy ocelově stříbrné, ale časem jejich povrch začal černat. Někdy před mnoha roky jsem někde četl, že silon se dá barvit Duhou. Má s tím někdo zkušenosti? Chci obarvit německý nejtenší silon, jsou tam udány nějaké tolerance, ale tloušťka ne...
snad je to 0,038 mm.
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Výztužná lanka - barvení

Příspěvek od Vlastik » 25 črc 2013 19:45

Rybáři jsou stejní blázni jako modeláři,takže jde koupit vlasec v různých barvách.
Určitě černej,hnědej,šedej,zelenej a kdoví jakej.Myslím že v Brně je dost kšeftů,chce to vyrazit na průzkum.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Výztužná lanka - barvení

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 črc 2013 22:13

Vlastíku děkuji ! Ano, asi nejlepší prodejna rybářských potřeb je na Kotlářské, odtud mám kevlar a také vůbec nejtenší německý rybářský vlasec co tam měli. Nebyl zrovna laciný ! Nicmméně stejně tenký černý neměli. Asi jsem jednak trochu šetřílek a hlavně se mi v tom vedru nechtělo honit se po rozpáleném Brně a tak jsem se dal na pokusy. Našel jsem tmavomodrou a černou duhu, jeden starý kastrol a do něj toho tak akorát přiměřeně nasypal a zalil půl litrem vody. Na lištu z balzy o 1 cm kratší než je průměr dna toho kastrolu jsem si namotal asi 4 m toho bezbarvého německého nejtenšého vlasce a začal to vařit. Po čtvrt hodině jsem plyn zavřel, nechal to vychladnout, nabodl na špendlík a zavěsil na šňůru na prádlo. Po třech hodinách je to suché i s tou lištou a já zjišťuji, že vlasec je pěkně obarvený na černo. POVEDLO SE !
Nyní si říkám, že jsem měl obarvit 20 m a hlavně na mne čeká čištění toho kastrolu....
0

Odpovědět