Kompresor pro airbrush

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Pavel Stráník » 19 lis 2013 23:23

No uvádět mého Heinkela jako příklad mě docela pobavilo - mám stále v živé paměti jak tento můj první (a nejspíš i poslední) pokus s akrylátovými barvami probíhal - ostatně jsem to tady popsal ve vlákně o stavbě Heinkela a rozhodně to není čtení které by k akrylátovým barvám mohlo někoho nalákat. Ale taky jsem si vědom že to s těmito barvami hlavně neumím a trošku možná přispělo i to že mám vybavení na stříkání acetonovými a lihovými barvami.
Ale co se té spotřeby barev týká, tak ta je například u lihových Agam opravdu minimální a hmotnost nástřiku zanedbatelná. U zmiňovaného Me-209, ač byl hodně "plechový", tj. neprůhledný, to bylo asi 2-3g, což považuji na tříbarevnou kamufláž na půlmetrovém modelu za celkem slušné, navíc přidávám do barev lesklý lak.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od shark » 20 lis 2013 12:39

Jen doplním: Hugo sice píše akrylové Gunze a Tamiya, ale pro začátečníka je dobré zdůraznit, že tyto Gunze jsou označeny jako H ! Gunze C pro nástřik papírovo balzové konstrukce nebrat, krom toho je třeba ředit speciálním ředidlem, které příšerně smrdí!
Líh je na ředění dobrý, ale sám raději používám originál ředidlo Tamiya X-20A, líh spíš na čištění. Specielně Tamky jsou naprosto blbuvzdorné a to jak akryly tak syntetika, vydrží velmi dlouhé skladování a kdysi byly ve výhodném, levném balení. Nevýhoda je malá barevná škála, ale co není, to si namícháme dle vlastních představ, ne?

Trocha z techniky: pokud stříkáš přechod maskovaný páskou, vždy od pásky směrem ke stříkanému poli, nikdy obráceně. Pistoli si osahej v klidu, třeba na kusu kartónu, vše měj řádně utažené, hlavně jehlu, aby v pistoli "neplavala", pozor na trysku, pokud je šroubovací, u ní s citem! Malá tryska automaticky neznamená tenčí linky...

Dá se toho napsat hodně, tohle ze mě jen tak bez přemýšlení vypadlo... Přeji pevnou ruku.
0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lada C » 20 lis 2013 19:48

Ahoj
Děkuji všem za cenné rady. Líh na ředění barev používáte technický nebo čistý z lékarny? V minulých letech jsem na některé modely používal Humbrol barvy rozmíchané v zaponovém nitrolaku-ředil jsem to nitoředidlem,stříkal to fixírkou hubou nebo žábou na nafukování lehátek a nevypadalo to vůbec špatně.Barvy krásně kryly a moc barvy nepadlo.Dneska už to asi nikdo nepoužívá nebo snad jo?

Lada C
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od shark » 20 lis 2013 22:38

Líh normální technický. Nebo isopropylalkohol, ten je mnohem lepší. Ředění syntetických barev nitroředidlem jsem nikdy nepochopil. Mě to nikdy nefungovalo a vlastně by to ani fungovat nemělo.
Dnešní Humbroly dělané v Číně už nejsou ty Humbroly z našeho mládí. Ty staré dobré vydržely věčnost, ještě jich pár mám a pořád v plechovce čvachtají. Dnes se syntetiky dělají trochu jinak a s jinými chemikáliemi. Většina jich vyschne po třetím otevření. A syntetiky se na rozdíl od lacquerů (Gunze C) a akrylů oživují hodně blbě.
Prý se Humbroly zas budou dělat v Anglii. Jaký vliv to bude mít na kvalitu, toť otázka.
Ty stará dobré Humbroly byly nepřekonatelné na štětec, ale na některé dnešní pistole mají hrubý pigment a výsledky nejsou moc dobré.
0

Stamp
Reakce: 0
Příspěvky: 59
Registrován: 18 úno 2010 21:56
Bydliště: Praha

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Stamp » 15 úno 2014 10:44

http://www.bergland24.cz/airbrush-kompr ... -kompresor
Možná se ta adresa může hodit. Maj dobrý ceny.
0

Odpovědět