Kompresor pro airbrush

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lada C » 06 lis 2013 22:54

Ahoj kolegové
Uvažuji o zakoupení kompresoru pro stříkací pistoli airbrusch Fengda. Můžete mi prosím někdo poradit dle vašich zkušeností jaký kompresor koupit ? Uvažuji o typu Fengda AS 186 s tlakovou nádobou,máte s ním někdo zkušenosti? Nebo stačí koupit kompresor bez tlakové nádoby?

Děkuji Lada C
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Malutky » 06 lis 2013 23:01

konkrétní skušenosti s těmihle kompresory nemám ale v každém případě je vždy lepší kompresor s nádobou.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Steve » 07 lis 2013 07:14

Mám ten kompresor už několik let (čtyři-pět-šest?).
Rozhodně doporučuji! ;)
Z hlavy nevím, jestli je to typ 186 nebo 189. Stejný typ prodává pod jiným označením Orlík.
Rozhodně s tlakovou nádobou!
Není určený pro dlouhé stříkání, zahřeje se, je to kitařský strojek, ale pro malé modely (naše) to nehrozí.
Tazi jej viděl v akci, kompresor je tichý, dá se s ním stříkat i v paneláku. Třeba ten Tabloid je tím pocákaný, můj Farman, co byl na Trnávce, J-1, DH-2....., mám s ním nastříkaných několik dalších modelů, nestříkám ničím jiným.
Jde nahladit ledničkáčem, ale proč? Jedině z finančních důvodů.
Fengda má regulátor tlaku, nádobu i odkalovací nádobku ;)
Mám na těm "téčko" a na něm dvě pistole - Fengda.
Ty jsou velice dobré, léta jsem skutečně hoooodně stříkal s Aerografy a je to nabe a dudy.
Jsou to kopie pistolí Iwatta 8-)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lubomir Koutny » 07 lis 2013 08:52

Již pár let používám kompresor z ledničky, používá jej i Pavel Stráník. Nicméně mé první dvacetinky a ořechy byly střkány u Ivana Šimoníka ve sklepě kompresorem s 3 fázovým motorem a ten měl vyšší tlak i průtočné mnořství vzduchu. Nástřik barev Humbrol velmi dobře kryl a byl při tom nepřekonatelně lehký. Toho se mi již nikdy jiným zařízením nepodařilo dosáhnout. Ivanův oříšek Z-50M tím byl také stříkaný, byl pak velmi lehký a v Novém Mestě nad Váhom v hale o výšce pouhých 8 m, při poměrně chladném ovzduší letěl na gumu Panda neuvěřitelných 98 sec !!!
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od shark » 07 lis 2013 09:35

K ledničáku to chce odlučovač na olej a ideálně nádobu na vyrovnání tlaku. Fungovalo mi to z obyčejnou PET flaškou. Ale moc to nedoporučuju, lepší je kompresor s regulátorem, který je konstruován na delší běh, což ty ledničkové nejsou. Při dnešní nabídce se nevyplatí domácí výroba ledničák+tlakovka+tlakový spínač+regulátor...

Ještě k pistolím-ty moderní jsou dělané na barvy určené ke stříkání, takže s hrubozrnnými starými Humbrolami si moc rozumět nebudou. Na trhu jsou dnes podstatně vhodnější barvy.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Jiří Doležel » 07 lis 2013 09:51

Já ke stříkání používám kempingové láhve s propan-butanem.. :oops:
... a modlím se, aby si soused na balkoně pode mnou nešel zapálit. :shock:
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Tazi » 07 lis 2013 10:25

Kua Juro Ty jsi dobrodruh :o To bych pro Tebe měl bezpečnější nápad, sežeň si pneu od traktoru nech si ho nafoukat a to Ti vydrží na několik modelů-jen to má tu chybku, že to bude chtít to pneu i s diskem a asi se Ti to špatně potáhne do toho paneláku, na druhou stranu kdo to dneska má, kolo od traktoru v obíváku? No akdyž zrovna nebudeš stříkat tak to poslouží jako konferenční stolek(v tom obíváku) :D :lol: Klid to já jen tak plácám, sám žádnou pořádnou pistoli nemám, tak si tu rád pročítám. ;) T.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od discobolos » 07 lis 2013 10:33

Já chvilku používal ledničkový kompresor s dvěma PET lahvemi na vyrovnání tlaku. Jednou jsem s tím stříkal v bytě (je to opravdu tiché jako lednička), ale tak mně ze smradu oleje rozbolela hlava :evil:, že jsem se rozhodl koupit solidní zařízení .
Mám totéž co sis vybral, jen s plechovým krytem (dá se z toho líp utřít prach) - Fengda AS-186 A.
Dušan
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od discobolos » 07 lis 2013 10:35

Ale Robert Pajas svého času zmiňoval něco podobného jako píše Tazi. Nafoukanou duši od motocyklu, ta by se na balkon v paneláku vešla :lol: . Prý s tím nastříká půlku ořecha.
D
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Steve » 07 lis 2013 16:50

Používá se víc způsobů pro vyrovnání či "skladování" tlaku.
PETky i duše fungují, u Aerografu nebyly potřeba - záleží na druhu pistole - pro dvojčinnou je to nutnost mít nějaký zásobník.
Tlak z pneu se mění, snižuje. Eliminuje to velikost zásobníku, proto traktorová duše a ne duše z Pionýra. Snad na drobnosti.
Tlaková láhev, co dodává Revell je drahý luxus, vhodný pro občasné stříknutí detailu, avšak na to zase není vhodná jím dodávaná fixírka.
Jistou možností je kufříkový hobby kompresor, který bývá dodáván s nádstavci na foukání míčů, bazénků a pod. Je hlučný, ne příliš zatížitelný (určitě ne dlouhodobě) a ne o moc levnější než ta Fengda.
Jen je snad v rodinném rozpočtu lépe zdůvodnitelný :D
Cenový rozdíl mezi kompresorem s a bez vzdušníku není propastný a pokud někomu stojí za řešení nafukování duší, skladování PETek, ventilky a i určité riziko, proč ne? ;)
Já jsem nakonec sáhl po hotovém řešení a nelituji. Nastavím si tlak, je to odkalené, bezpečné, není to dražší než srovnatelné "samodomo" výrobky a stále připraveno.
Běžně řeším situaci, že potřebuju něco nastříknout, drobnost, seběhnu do sklepa, zapnu kompresor, naleju barvu a stříkám. Vyčistím pistoli a hotovo. Celá akce na pár minut 8-)
Používal jsem ledničkové kompresory, obyčejné i třífázový, mám tu někde kompresor Hansa (už jej nepoužívám) a stříkám výhradně jen Fengdou. I těch několik Aerografů jsem odložil a od té doby nikdy nepoužil ;)
Ledničkový kompresor (či lepší, ale bez vzdušníku) je fajn, nestojí nic, ale každá pistole připojit nejde! Nemyslím tím šroubení ale neustálý (ne)průtok vzduchu. Takže na takové rady pozor!
0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lada C » 07 lis 2013 22:46

Ahoj kolegové
Díky za vaše názory.Asi půjdu do kompresoru Fengda AS186 s tlakovkou. Rozhodl jsem se skončit se spalováky po posledním úraze kdy mě ťal do palce čtyřtakt 13 ccm-až na šlachu-3 stehy a vracím se k polomaketám na el.motor a doufám že si také najdu čas na nejakou tu minimaketu.

Láďa C
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Pavel Stráník » 08 lis 2013 08:28

Ta Fengda AS186 s tlakovkou je na každý pád dobrá volba, taky nad ní uvažuji, až mi budou přebývat čtyři tisíce :? . Zatím jsem spokojeným uživatelem ledničkáče, akorát mě mrzí že se s ním nedá použít dvoučinná airbush pistole co mám, tak si musím vystačit se samodomo pistolkou z injekčních jehel.
0

Odpovědět