Kompresor pro airbrush

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Tazi » 08 lis 2013 08:44

Feldo, samodomo pistolka? Tak to čumím :shock: , protože jsem vždy obdivoval kvalitu nástřiku Tvých modelů...No holt je to asi hlavně v těch rukách... T.
0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lada C » 08 lis 2013 09:00

Feldo nevím jaký máš na mysli kompresor za 4000 kč ten co uvažuji koupit je za 2474 kč. Mám taky udělanou pistolku samodomo z karburátoru MVVs 3,5 s injekční jehlou 0,5 mm a kompresor z ledničky od Ládi Vaňka z Pelhřimova.Kompesor je vsazen do rámu z dutých železných tenkostěných profilů který tvoří také malý vzdušník,mám tam i redukční ventil s manometrem. Nemohl by jsi mě poslat fotku nebo nákres jak to máš vyřešený s tou pet lahví jako vdušníkem a odloučení oleje.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Hugo » 08 lis 2013 15:35

Ahoj, zkoušel jsem vše možné, i duši od PRAGA RN-200, co jsme měli doma :-). Ale bez pneumatiky je to k ničemu. A celkově je to dost neskladné. Od té doby co mám kompresor se vzdušníkem (Orlik AS 189), je to pohoda. Někde jsem ho koupil za cca 2300,- kč.
Pistolí mám více, ale zjistil jsem, že používám vlastně jen Fengdu BD130 koupenou na Hobbykingu. Je to nejpohodlnější, bezúdržbová práce. Kupoval jsem ji s tryskou 0,3mm. Teď se dá koupit s 0,2 a 0,5. Obojí je použitelné, záleží na technice a na barvách, se kt. je člověk zvyklý pracovat. Za sebe bych neměnil. Až mi to odejde, budu kupovat znova to samé. M.
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... ouse_.html
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Pavel Stráník » 09 lis 2013 03:01

Lada C píše:Feldo nevím jaký máš na mysli kompresor za 4000 kč ten co uvažuji koupit je za 2474 kč. Mám taky udělanou pistolku samodomo z karburátoru MVVs 3,5 s injekční jehlou 0,5 mm a kompresor z ledničky od Ládi Vaňka z Pelhřimova.Kompesor je vsazen do rámu z dutých železných tenkostěných profilů který tvoří také malý vzdušník,mám tam i redukční ventil s manometrem. Nemohl by jsi mě poslat fotku nebo nákres jak to máš vyřešený s tou pet lahví jako vdušníkem a odloučení oleje.
S tou cenou máš pravdu, měl jsem nějak zafixované z dřívějších dob že stojí přes 3tis. Kč. Fotku ani nákres poslat nemůžu, protože já žádný vzdušník na ledničkáči nemám - mám na něj pistolku napojenou napřímo. Odlučovače mám dva - takové kdysi dávno vysoustružené šroubovací nádobky asi 50ml se soustavou filtrů a vaty - fungují spolehlivě.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Jiří Doležel » 09 lis 2013 11:59

0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lada C » 09 lis 2013 14:23

Feldo trochu jsem surfoval po netu a našel jsem E schop kde je kompresor Fengda AS 186 s tlakovkou za 2282 Kč.
je to na www.Lutoma.cz.

Láďa
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lubomir Koutny » 09 lis 2013 14:57

Obávám se, že Mini Airbrush Kit, model TG216 je vhodný jen na menší modely, nedovedu si představit stříkat s tím metrové éro. Možná se mýlím a někdo, to již zkoušel a opraví mne !
0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lada C » 16 lis 2013 11:27

Ahoj Hugo
Koupil jsem kompresor Fengda AS 186 s tlakovkou 3l a také pistoli Fengda Bd130 s třemi tyskami jak píšeš. Jaký nastavuješ stříkací tlak na regulátoru pro trysku 0,2, 0,3, nebo0,5 ? Jakou trysku použít pří stříkání ploch,nápisů.
Nemohl by jsi stručně popsat jak se pistole seřizuje a také jak se čistí po stříkání? Jsem v tomto případě uplný začátečník. Je mi skoro 60 let ale jak říkám člověk se musí celý život učit.

Děkuji Láda C
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Steve » 16 lis 2013 13:50

Ahoj.
To bylo asi i na mě, jen bych měl číst poštu :oops:
Já mám stejnou pistoli, tlak mám pořád nastavený stejně, stříkám stejné barvy a tak není důvod nějak moc měnit tlak.
Pistole je dvojčinná. Umí regulovat barvu i vzduch a je dobré toho co nejvíc využít.
Když odšroubuješ zadní díl a povolíš převlečnou matici, můžeš seřídit otvor pro množství barvy. Nic jiného není třeba seřizovat.
Když ho necháš velký, půjde barva i při zavření páčkou, velký otvor je vhodnější pro větší plochy. Když dáš malou, je to lepší pro drobnější stříkání, na velké plochy nevhodné.
Obojí doladíš dávkováním.
Opatrně na jehlu - pokud ohneš špičku, nebude nástřik stejnoměrný!
BD-205 má možnost seřízení za chodu (ne že bych to u 130 nedělal taky :D ), tedy dolaďuješ podle aktuální hustoty barvy a potřeby.
Vše je ale závislé na druhu barvy, její hustotě, požadovaném stříkání (plocha, linky, drobnosti...). Vyšší tlak je lepší, pistole tolik neprská, nástřik je kvalitnější, ale zase potřebuješ víc vzduchu a na drobné věci to není nejlepší, odfoukneš je :lol:
A při stříkání doma, když si můžeš dovolit vše zaprášit barvu jen jednou je naopak malý tlak lepší.
Vše je nejlepší zkusit podl barvy kterou máš, radit se dá jen částečně. Vem si kousek PSH, krabici od bot, křídový papír a pod. a zkoušej si rozprach, vzdálenosti, ředění a dávkování.
Čištění není problém - občas je dobré ji rozebrat, alespoň částečně - tedy vytáhnout jehlu, štětečkem nebo speciálním kartáčkem vytřít trysku.
Po stříkání dám trošku ředidla, vystříkám a to dvakrát. Pokud stříkám druhý den, kápnu trochu ředidla dovnitř a nechám být. Vepředu těsnění není a tak je to OK. Před dalším stříkáním opět a pak teprve barvu. Používám skoro výhradně lihovky, tam líh dlouhodobě (stejně vyprchá) nevadí. U nitrobarvy je nutno pistoli vyčistit hned, dvousložku jsem raději nezkoušel. Akryláty jsou pohoda - neředit vodou!
Zkoušej, nic jiného poradit neumím ;)
0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Lada C » 16 lis 2013 14:50

Ahoj Steve
Díky za tvoje cenné rady.Lihové barvy co používáš jsou AGAMA?

Lada C
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Steve » 16 lis 2013 15:03

Ano.
Občas zkusím i akrylát, ale s Agamami jsem dělal dlouho a nějak jsem si na ně zvykl ;)
Ty rady ber jako inspiraci, někteří to asi dělají jinak ;)
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Kompresor pro airbrush

Příspěvek od Hugo » 19 lis 2013 22:09

Ahoj, mám dobrou zkušenost s akrylama Gunze a Tamyia. Z Agam používám jen stříbrnou - akrylovou i lihovou, takže v zásadě nevím, jak se ty barvy (Agamy) chovají při ředění a stříkání. Mně stačí tlak něco pod 1Atm, záleží jak moc je barva zředěná. Některý odstíny chtějí ředit míň, pak dávám tlak větší. Barva nesmí "krupičkovat" a taky nesmí být moc zředěná - to platí zj. když máš namaskovaný povrch páskou. Taky záleží na tom, jak chceš, aby povrch vypadal. Sytý, plechový povrch potřebuje hodně barvy = nárůst váhy. Mně se líbí, když je trochu vidět kostra a přitom je vidět, že je to nastříkané, výhodou je malá spotřeba barvy a tohle právě hezky umí Tamyie a Gunze. Např. červené barvy na Bonzo 1/20 jsem spotřeboval 1/3 lahvičky. Nevím, jak je to u jiných barev a u jiných modelářů. Ale tipoval bych si, že např. povrchy Pavla Stráníka - Me-209, He-112..., které jsou dokonale neprůhledné asi spotřebují víc barvy a stříkání je potřeba vést jinak, naž jak popisuji já. Prostě to chce si to vyzkoušet a co Ti sedne, toho se držet. V Trnávce jsem obdivoval dokonalý povrch Morane AI Tondy Alferyho a to je stříkané akrylovou Agamou. Agamy tedy evidentně umí totéž, co jsem si myslel, že umí jen Gunze... Takže teď jde jen o to s čím se člověku lépe pracuje. Robert Pajas nedá dopustit na syntetické barvy. Já bych u nich rostl...
Co se týká čištění pistole: zde: http://www.modding.cz/?p=80
Já to hodně prolejvám lihem (výhodou Tamyie a Gunze je, že jako ředidlo se dá použít líh). Čistím po každém odstínu. Někdy vyndám i jehlu. Pistoli jsem ještě nikdy za cca 4 roky používání celou nerozdělával. U jiných barev nevím, jak to je, možná že Agamy a syntetika jsou v tomto jiné. Netuším.
Co se týká trysky - používám jen 0,3.
A rada nakonec - modelařina i airbrush by měla být radost, takže radím používej jen věci, které jsou už objevené a bezproblémové, i když jsou dražší. Zapnout, použít, vypnout. Ve výsledku to šetří čas, nervy i finance. Ušetřený čas pak využít k experimentům u neobjevených postupů a věcí. Martin
0

Odpovědět