Časovač k elektromotoru

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Časovač k elektromotoru

Příspěvek od discobolos » 02 pro 2013 10:58

Ten "pán", který byl v Trnávce se jmenuje Aleš Zdrálek.
Zkusím mu napsat, v jakém stadiu jeho výrobky jsou, jestli už je to připraveno k prodeji.
Až budu mít odpověď, vyvěsím ji tady.
Pokud je zájemců více, pošlete mi poptávku na moji adresu: dusan.garba@seznam.cz.
Aleše jistě bude zajímat, kolik toho asi má vyrobit.
Pro ty, kteří v Trnávce nebyli, má dvě varianty:
1. stejnosměrnou - pouze jedna součást regulátor/timer
2. střídavou - pouze timer, nutno dokoupit nějaký střídavý regulátor dle motoru
Nastavování je zatím možné prostřednictvím počítače přes port RS 232 (dvouřadový konektor 9pin), který byl u starších počítačů. Pokud by bylo třeba připojení přes USB, asi to bude potřebovat nějaké další "udělátko". Optám se na to.
Dušan
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: KP 01

Příspěvek od Hugo » 02 pro 2013 12:29

Dušane, pokud bys s ním mluvil, zkus ho nějak motivovat, aby vyřešil problém s nastavováním časovače přes PC. Nemohl by k tomu dodat nějaký mobilnější nastavovač, nějaký impulsní spínač, který by se připojoval... co já vím??? V této podobě (přes PC) je to pro mne nepoužitelné.
Díky, Martin
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: KP 01

Příspěvek od discobolos » 02 pro 2013 14:34

Martine nevím.
Mohu se ho na to optat, ale myslím, že jsme to rozebírali už v Trnávce. Není to zase tak úplně jednoduché a kvůli 2 kusům mu to nestojí za to.
Jiní "programátoři" právě tenhle požadavek uplatnili už při programování programu pro PIC MIC (to je ten mikroprocesor, na kterém je to postaveno).
Aleš šel svojí cestou, která bohužel moc nevyhovuje obecným požadavkům.
Ale jak jsem napsal, optám se.
Dušan
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: KP 01

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 pro 2013 14:47

Martin má pravdu - programování přes PC je určitě komfortnější než cokoliv jiného (teda může být, záleží jak se zvládne rozhraní) a má určitě své opodstatnění v případě např. regulátorů, kdy se vše nastaví jednou provždy pro konkrétní model a když se to osvědčí tak je vymalováno. Jenže v tomto případě je potřeba některé z programovatelných parametrů změnit s ohledem na změnu situace při soutěži s ohledem na počasí ale hlavně na situaci v hale, takže je to závislé kromě modelu i na měnících se okolnostech. A tahat NTB s sebou na letiště nebo po halových soutěžích či létáních je extrémně nepraktické. Asi by to dnes šlo řešit přes různé tablety a smartfouny, ale to by přenos rozhodně nemohl být přes RS 232. Takže já osobně bych dost striktně požadoval jednak připojení přes USB a to ne metodou interface pro interface :o (to snad není žádný větší problém), ale malé mikroprocesorové udělátko "do kapsy" s možností zobrazení, nastavení a uložení proměnných parametrů by fakt bylo velmi příjemné. A myslím že by určitě nezůstalo u dvou kusů :idea:
0

ANSCR
Reakce: 9
Příspěvky: 68
Registrován: 08 čer 2012 14:13
Bydliště: Praha

Re: KP 01

Příspěvek od ANSCR » 02 pro 2013 15:09

Felda píše:malé mikroprocesorové udělátko "do kapsy" s možností zobrazení, nastavení a uložení proměnných parametrů
Ke KP01 mi stačí mít v kapse šroubováček .... Nešlo by to dotáhnout to na úrověň KP01 ? Tím myslím ovládání, ony Feldou vyjmenované údaje si v nejhorším nadrápnu na kus papíru, nebo na to, co bude po ruce 8-)
0

Malutky
Reakce: 1
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: KP 01

Příspěvek od Malutky » 02 pro 2013 17:15

no vzhledem k tomu že se tam nastavovala výkonová křivka tuším po 10sekundových sekvencích tak si to nastavování šroubovákem nedovedu dost dobře představit :D v rozhraní rs 232 bych problém neviděl existujou i funkční převodníky na usb jen je třeba je odskoušet protože bohužel existujou i ty nefunkční :roll: ale je to furt nevýhoda tahat sebou Noťas. vývoj by bylo nejlepe směřoval k nastavování Jeti-boxem muže si ho koupit každý v krámě a nikdo nemusí nic spešl vymýšlet ne nahodou tak nastavuje své časovače i mistr světa v upoutaných akrobatech (F2B) Igor burger.
Ps:nebylo by od věci vlákno rozdělit a přemístit do dílny jako ,časovače El-pohonu" či něco podobného.
0

rbiciste
Reakce: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 20 lis 2012 08:31
Bydliště: Hradec Králové

Re: KP 01

Příspěvek od rbiciste » 02 pro 2013 17:52

Přikláním se k oddělení vlákna.
Jenom upozorním na existující časovač, který se zdá být někde uprostřed mezi KP 01 a druhým.
http://www.jyrry.cbcnet.cz/elektro.htm#timer

Radovan
0

lubos1056
Reakce: 0
Příspěvky: 11
Registrován: 21 lis 2013 21:16
Bydliště: Litvínov

Re: KP 01

Příspěvek od lubos1056 » 02 pro 2013 19:11

Tak tohle jde už pánové úplně mimo mně ... naprosto jsem se ve vašich příspěvcích ztratil a nestíhám se divit, kam až se volné modely za těch dvacet let dostaly :shock:
Měl jsem v plánu si do modelu, který dostanu k vánocům, pořídit jako náhradu za pohon gumou nějaký set s elektromotorkem a baterií a časovač jsem myslel že tam je jen proto, aby éro nelétalo dokud se nevybije baterie a případně neulétlo. Podobně jako se dřív u volných modelů používal doutnák nebo frajeři, na které jsem nikdy nedosáhl, používali mechanický časovač.
Asi zůstanu u té gumy, tohle je na mně už moc překombinované.
Pokud by někdo objednával v zahraničí KP01, tak se rád přidám, nemám totiž možnost placení kartou v cizině, ale nic komplikovanějšího asi shánět nebudu.
0

Malutky
Reakce: 1
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: KP 01

Příspěvek od Malutky » 02 pro 2013 19:52

není to tak složité jak to vypadá :D pokud ti jde jen jednoduše o to motor zapnout (konstantně stoupat) a po uletění např 40sec se vypne není nic jednoduššího než použít timer od jyrryho a vše nastavíš na letišti pomocí šroubováku(výběr motorků regulátorů a baterek je velký takže není problém něco vybrat konkrétně na model stačí se optat). tady se spíš rozjela debata o časovačech s promněnným výkonem zejména třeba do haly kdy model chvíli stoupá pak má výdrž a pak klesání a stím spojené co nejjednodušší nastavování tím že se více lidí vyjádřilo ž noťas je pase tak nejlepší volba než něco vyrábět je použití Jeti-Boxu
no a když už jsem zmínil že to používáme v upoutaných(tam už je to zas o velký kus dále kdy jsou na deskách odstředivé akcelerátoly aby motor zabíral kdy je třeba a ubíral kdy není) tak se stačilo Igora zeptat jestli by to šlo a odpověď je jednoduchá proč by to nešlo když už je to dávno hotové http://www.netax.sk/hexoft/docu/itimer.pdf 64 programových kroků je myslím dostatečných pro každého.
0
Naposledy upravil(a) Malutky dne 04 pro 2013 23:03, celkem upraveno 1 x.

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: KP 01

Příspěvek od Hugo » 02 pro 2013 20:03

Lubosi1056, neděs se, ono to v zásadě má fungovat tak jak píšeš - aby se nevybila baterka, a aby to neulétlo - venku. Do haly by to ještě mohlo umět 2-3 věci navíc. Ale v zásadě by to mělo být takto jednoduché. V tomto směru je Derekův časovač (KP timer) opravdu takto jednoduchý a ideální, i na ovládání.

Ale my bychom ještě potřebovali, aby to umělo volnoběh na zač. a na konci letu, respektive, aby bylo možno nezávisle nastavovat průběh jednotlivých sekvencí. Toto např. umí Zoombie: http://www.atomicworkshop.co.uk/catalog ... cts_id=182
Ale rozumí si to jen se stejnosměrným motorem. I když mám dojem, že G. Kandylakis to nějak dokázal upravit i na stříďák.

Ta možnost nastavování Jetiboxem je dost zajímavá. No vida, ono to tady už je. Jaká je váha toho časovače?
Martin
0
Naposledy upravil(a) Hugo dne 02 pro 2013 20:09, celkem upraveno 1 x.

Malutky
Reakce: 1
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: KP 01

Příspěvek od Malutky » 02 pro 2013 20:09

Hugo píše:Lubosi1056, neděs se, ono to v zásadě má fungovat tak jak píšeš - aby se nevybila baterka, a aby to neulétlo - venku. Do haly by to ještě mohlo umět 2-3 věci navíc. Ale v zásadě by to mělo být takto jednoduché. V tomto směru je Derekův časovač (KP timer) opravdu takto jednoduchý a ideální, i na ovládání.

Ale my bychom ještě potřebovali, aby to umělo volnoběh na zač. a na konci letu, respektive, aby bylo možno nezávisle nastavovat průběh jednotlivých sekvencí. Toto např. umí Zoombie: http://www.atomicworkshop.co.uk/catalog ... cts_id=182
Ale rozumí si to jen se stejnosměrným motorem. I když mám dojem, že G. Kandylakis to nějak dokázal upravit i na stříďák.
Martin
však čítáš ten Igorův mužeš nastavit v 64krocích to znamená že si nastavíš klidně i tůrování před startem
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: KP 01

Příspěvek od Hugo » 02 pro 2013 20:20

Promiň během psaní Tvého příspěvku jsem svůj upravil. Zajímá mě váha timeru.

Napadá mě jen jedna nevýhoda (jestli jsem to dobře pochopil), že když např. naprogramuji let makety v hale: 1/ volnoběh - 5%, 2/zvyšování výkonu po 5-ti procentech (kvůli plynulému rozjezdu) až do starovního výkonu v třeba 6-ti až 10-ti krocích, 3/ startovní výkon 70%, 4/ stažení plynu na 50% - horizont, 5/pak vyklesávání - snižování výkonu po 5-ti procentech až do zastavení. Tak když budu model trimovat a zalétávat, tak budu muset přenastavovat všechny ty jednotlivé kroky - což by bylo dost kroků... ale je pravda, že by asi 64 kroků stačilo....Daleko jednodušší by ale bylo, kdyby šlo nastavit ne kroky, ale přímo křivku vzestupu/poklesu výkonu (jako je to u KP timeru, nebo u Zoombie - tam se křivka nastavuje jednoduše potenciometrem, nebo co to je). Ale není mi jasné, jestli je to u digitálu možné. Pokud se vyjadřuji nepřesně ohledně analogu/digitálu, omluvte mne.
M.
0

Odpovědět