Motorizace modelu místo pohonu gumou

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
lubos1056
Reakce: 0
Příspěvky: 11
Registrován: 21 lis 2013 21:16
Bydliště: Litvínov

Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od lubos1056 » 06 kvě 2014 21:30

Poraďte mi prosím někdo s elektropohonem modelu Pitts Special od firmy Dumas, rozpětí 457mm.
Chtěl bych nahradit pohon gumou pohonem elektromotorem. Potřebuji ale poradit jaký koupit motor, vrtuli a jaký pohonný akumulátor.
Zatím jej plánuji postavit jako volný model, ale pohrávám si také s myšlenkou RC ovládání. V tom případě bych ale potřeboval radu ještě ohledně pořízení RC vybavení - přijímač, serva a vlatně i nový vysílač.
Díky předem.
Přílohy
dumas-pitts-special-s-1-457-mm.jpg
dumas-pitts-special-s-1-457-mm.jpg (16.8 KiB) Zobrazeno 6123 x
0

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od jirka64 » 06 kvě 2014 22:22

Poslal jsem ti SZ.
0

lubos1056
Reakce: 0
Příspěvky: 11
Registrován: 21 lis 2013 21:16
Bydliště: Litvínov

Re: Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od lubos1056 » 07 kvě 2014 06:43

jirka64 píše:Poslal jsem ti SZ.
Žádnou novou příchozí soukromou zprávu tam nemám.
Můžu když tak poprosit o odpověď na mejl?

luboszach@seznam.cz

díky Luboš
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od Pavel Stráník » 07 kvě 2014 08:38

Technická poznámka - považuji za užitečné aby se odpovědi na dotazy na fóru řešily na fóru, ne cestou mailů a SZ. Důvody shledávám dva: 1) takové vlákno je pak o ničem, obsahuje-li jen otázku (méně podstatný důvod) 2) na odpověď mohou reagovat jiní s jejim upřesněním, sdělením vlastního názoru na odpověď či prostě třeba i uvedením dalších možných variant (podstatný důvod)

Jako volňásek to bude celkem jednoduché, jako RC, obzvláště má-li se jednant i o pořízení vysílačky - to je mnohem složitější, obzvláště v dnešní době.
V otázce RC bych začal právě od té vysílačky, tady si musíš ujasnit jaké modely máš v úmyslu v budoucnu stavět, jestli už máš nějakou RC výbavu pořízenou a taky v neposlední řadě kolik do toho chceš investovat. Dnes je to celé složitější o řady nekompatibilních systémů na 2,4GHz rozhodneš-li se pro jeden, migrovat k druhému bez kompletní výměny přijímačů nelze. Pro oblast halových minimaket je navíc trochu problém v tom, že ne všichni výrobci nabízejí vhodně malé přijímače do takto malých modelů - tak aby sis nekoupil vysílačku a pak nezjistil že k tomuto 2,4GHz systému není k dispozici vhodný přijímač nebo je zbytečně drahý (přendávat přijímače je u těchto modelů prakticky nemožné a dnes je to obecně anachronizmus). Za velice slušný peníz se dají z druhé ruky pořídit vhodné mikropřijímače na 35 nebo 40MHz, to ale musíš mít starou vysílačku vybavenou ještě tímto modulem, dnes už se snad ani nedělají.
0

lubos1056
Reakce: 0
Příspěvky: 11
Registrován: 21 lis 2013 21:16
Bydliště: Litvínov

Re: Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od lubos1056 » 07 kvě 2014 09:57

Před několika lety jsem létal RC větroně a z této doby mám dvoukanálovou soupravu Acoms. Na RC Manii jsem se odzvěděl že mi je tato souprava dnes již kničemu kvůli rušení, snad jen do lodě by šla prý použít.
Nyní se k funkční modelařině vracím a rád bych zkusil malé modely, proto jsem si nechal nadělit výše uvedenou stavebnici.
U Pecky mně zaujala souprava LITE4 2,4GHz s přijímačem Minima 6S. Nevím ale jestli je k ovládání malých modelů vhodná.

http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... -6s-mode-1
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od Pavel Stráník » 07 kvě 2014 10:51

Dvoukanálový Acoms ti opravdu vůbec k ničemu nebude, ani ne tak kvůli rušení jako kvůli tomu že má jen dva kanály a to je fakt málo, dnes už i na loď. Taky jsem kdysi Acomse měl, sice čtyřkanál, ale pamatuji se že u nich to šlo rozšířit ve vysílači ještě o jeden kanál navíc, ale i to je pořád na letadlo málo, teda pokud ti jde potencionálně o víc než jen o jeden pokus a dost.
Ten Hitec je za přijatelnou cenu, jen bych si ověřil jak je to s tím přijímačem, v tebou uvedeném odkazu se píše že je na na pájení od 3,7V a jinde na netu jsem našel hodnoty jiné, každopádně na malý model jak uvažuješ je nezbytné aby byl na takhle nízké napětí, protože v modelu budeš mít nejspíš jen jeden LiPol článek a je třeba aby na něj celá letová RC sestava fungovala. Nejspíš by to mělo být použitelné, ale já na Hitec nejsem odborník, nikdy jsem tuto značku vysílačky neměl. Ale je fakt že v sortimentu mají i další mikropřijímače kolem 5g, tak to by šlo, v případě že by ti v budoucnu tohle lowendové rádio přestalo vyhovovat, koupíš od Hitecu něco lepšího s procesorem a přijímače můžeš používat dál.
Jen musím dopředu upozornit, že seřídit táhla a výchylky kormidel v tak malém modelu bude docela zážitek, protože s tímhle rádiem si nepomůžeš nějaký přeprogramováním smyslu a velikosti výchylek, expa či neutrální polohy, jak je dnes u počítačových rádií běžné a u malinkých modelů jsou tyhle funkce ještě užitečnější a příjemnější než u modelů normálních velikostí - ale to je jen taková malá nepříjemnost.
0

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od jirka64 » 07 kvě 2014 16:05

Zdar a sílu!To máš pravdu Pavle.Takže takhle www.hobbyking.com Zajímavá shoda Luboši,tvůj jmenovec dělá v tiskárně,kde mi zmenšoval výkres od FSI na SE5A.
0

lubos1056
Reakce: 0
Příspěvky: 11
Registrován: 21 lis 2013 21:16
Bydliště: Litvínov

Re: Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od lubos1056 » 10 kvě 2014 21:19

jirka64 píše:Zdar a sílu!To máš pravdu Pavle.Takže takhle http://www.hobbyking.com
Na tom odkazu nějak nemůžu najít odpověď na předělávku pohonu gumou na el. pohon a RC vybavení.

Jmenovců moc nemám, takže opravdu vzácná shoda.
0

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: Motorizace modelu místo pohonu gumou

Příspěvek od jirka64 » 10 kvě 2014 23:19

Zdravím,mrkni se na stránky SFA modely,tam je to popsáno u Fokkeru E IV.
0

Odpovědět