Pozor na kopírky

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Pozor na kopírky

Příspěvek od discobolos » 05 úno 2015 22:44

Pro někoho možná známá věc, mně však silně překvapila.
Při přípravě na stavbu Ta-Go jsem si jako obvykle připravil kopie stavebního plánu na formátu A3. Protože je originál asi formát A0, bylo nutno při kopírování originál otočit o 90 stupňů.
Když jsem pak začal stavět trup, poněkud jsem byl překvapen, že vystřižené šablony neodpovídaly rozměrem týmž dílům na plánku, foceném v onom o 90 stupňů otočeném směru. Původně jsem podezříval autora, že stejný díl nakreslený na dvou různých místech nesedí. Po kontrole na originálním plánku jsem se mu v duchu omluvil, vše bylo u něj v pořádku.
Možná díky časovému odstupu téměř měsíce jsem na tento fakt nepamatoval při stavbě křídla. Bohužel každou polovinu jsem stavěl na dvou různých částech plánku, které byly foceny ve dvou kolmých směrech. Jaké bylo moje překvapení, když pravá půlka byla o 5 mm užší a 5 mm kratší, než ta druhá.
Při délce 11cm je 5mm cca 4,5%. Takové zkreslení jsem pravda nečekal.
Takže pozor, po každém kopírování vše raději přeměřit a zmetkové kopie plánku vyhodit.
Dušan
0

Gregovský
Reakce: 0
Příspěvky: 610
Registrován: 07 úno 2010 18:03
Bydliště: Praha

Re: Pozor na kopírky

Příspěvek od Gregovský » 05 úno 2015 23:37

A pak chudák autor, by to odskákal :lol:
A co to stavět na tom originálu? :roll: :lol: :lol: :lol:
Ted vážně, Dušan má pravdu, kopírka je lotr. Důvěřuj ale proměřuj :shock:
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Pozor na kopírky

Příspěvek od discobolos » 06 úno 2015 09:57

Radku, originál je pečlivě uschován, aby se nepoškodil :lol: :lol: :lol:
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Pozor na kopírky

Příspěvek od Honza Drážek » 06 úno 2015 15:35

Taky se mi stalo. Naštěstí jsem to ale ztjistil dřív, než při porovnání kostry....to by mi hráblo. :evil:
0

Odpovědět