Odstranění starého papírového potahu

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Odstranění starého papírového potahu

Příspěvek od Honza Drážek » 02 bře 2016 17:43

Máte někdo zkušenost, jestli to jde, aniž bych zničil kostru?
Nevím už jen, jestli jsem lepil lakem nebo disperzí, spíš tak obecně, jak to půjde dolů z balzy...
Chtěl bych prostě odstranit starý potah starý asi dva roky a kostru znovu potáhnout.
Díky.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Odstranění starého papírového potahu

Příspěvek od shark » 02 bře 2016 18:25

Podle toho, čím jsi potah lepil. Klasicky se to dělá metodou hajzlpapír, obalit napustit nitroředidlem, dát do igeliťáku. Sleze to samo... Pokud ovšem lepíš kostru Kanagomem, tak se éro rozpadne. Vyzkoušeno, i když plánovaně :) .
Pokud papír lepíš disperzí na neprolakovanou balsu, půjde to hůř. U menších modelů a menších a méně prolakovaných ploch to někdy jde omatláváním štětcem, bohatě smáčeným v nitroředidle. Touhle metodou bych začal, pak uvidíš.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Odstranění starého papírového potahu

Příspěvek od Honza Drážek » 03 bře 2016 08:49

Kanagom jsem neviděl 15 let. Zkusim, snad to nezk....vim :lol:
Dík.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Odstranění starého papírového potahu

Příspěvek od Pavel Stráník » 03 bře 2016 10:05

Nedělal bych si moc plané naděje. U potahu lepeného lepícím lakem či Kanagomem jsem ani po aplikaci ředidla nikdy nedosáhl stavu že by se mi jej podažilo jen tak sloupnou - bylo to spíš odtrhávání, většinou s potahem šly pryč i některé subtilnější části kostry - obzvláště pokud byl potah již starší, přelakovaný několika vrstvami laků a třeba ještě nastříkaný. Takže výsledek byl takový, že někde zůstaly zbytky potahu na kostře a někde se odrhla zase kostra - bylo třeba ji zrekonstruovat a vše přebrousit. Jak u potahu lepeného disperzí nevím, ale když se pokouším odstranit zbytky zaschlého Duvilaxu z kelímku nebo štětky, tak to bych chrakterizoval jako že to nepůjde už vůbec.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Odstranění starého papírového potahu

Příspěvek od Honza Drážek » 03 bře 2016 11:43

OK. Tak to tedy zkoušet nebudu :lol: , protože to zku...vim určitě.
Tak je to vyřešeno.
Vyříznu místa, kde chci opravit a zesílit kostru, přepotáhnu a barvu sundám lihem, znovu stříknu. Asi to tak bude lepší.
Vyhodit to pak můžu taky :mrgreen:
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Odstranění starého papírového potahu

Příspěvek od discobolos » 04 bře 2016 07:49

Určitě si tak ušetříš spoustu nervů.
Já sundával potah jen na daleko méně suntilnějších částech (křídla RC-V2, tlustý modelspan) a dost jsem u toho nadával (ne moc slušně, jak jinak). Sundávat to z minimakety bych ani moc nezkoušel.
Nicméně tvoji druhou a schůdnější variantu jsem praktikoval mockrát a zpravidla to jde udělat tak, že to moc poznat není.
Jsem opak Feldy, opravuju, dokud to jde :lol: :lol: :lol: . Pavel už by to dávno spláchl očistným plamenem ...
0

Odpovědět