volnoběh

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

volnoběh

Příspěvek od zacatecnik » 11 pro 2016 21:50

Už se to tu probíralo mnohokrát, procházel jsem celý fórum, ale stejně se musím zeptat:

Napsali byste mi prosím někdo přesný postup, jak nastavit volnoběh?
Ty zarážky na vrtuli a u háčku mají být seřízený úplně stejně? Nebo se má nejprve dostat vrtule mimo pohon a až pak zaseknout háček o zarážku?
A největší problém mám s tím, že pokud má pružinka překonat sílu svazku, tak i ta malá zbývající síla tlačí stále dost silně na vrtuli a ta se beztak volně neprotočí.

Přidávám fotku stavu po četných pokusech, třeba mám něco špatně už v samotným principu... Za každou radu budu rád, díky!
Přílohy
IMG_5016.JPG
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: volnoběh

Příspěvek od Jiří Doležel » 11 pro 2016 22:13

Adame, myslím, že hlavní problém bude v té tvrdé pružince, podle fotky to vypadá na klasickou "propiskovou". Na ten průřez svazku, který přijde do Bleriota zkus tak 2-3x měkčí. Zbytek je o zkoušení délek zarážek, případném odstříháváním závitu pružinky a jejím natahováním do vymezovací polohy.
Ať se daří, J.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: volnoběh

Příspěvek od shark » 12 pro 2016 10:55

Jura to napsal správně, ještě bych dodal, že pokud budeš mít konec pružinky, který je blíže vrtuli takhle ucvaknutý, tak to celé bude drhnout=vrtule se volnoběžně neprotočí. Možná by bylo vhodnější z nulatrojky struny udělat takovou tu ohnutou pružinku, ne vinutou. Obrázek nějak nemám, kolegové možná něco přihodí.
A ohnutý konec hřídele bych řešil taky trochu jinak, delší a ohnutý mírně dolů, pak máš větší prostor pro dolaďování.
0

Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Re: volnoběh

Příspěvek od Dušan Sedlár » 17 pro 2016 23:16

Dal by som Ti do pozornosti pružinky, ktoré sú vo vložke zámku. Pružinky na oboch koncoch zmenšujú priemer a sú z materiálu, ktorý je možno klieštikmi ešte dotvarovať, eventuelne skrátiť, či natiahnúť. Ucviknutý koniec pružinky je potreba zahnúť, aby nedrel o vrtulu, alebo hlavicu a samozrejme posledný závit pružiny zrovnať do roviny, aby bol kolmý na os otráčania.
Tiež si myslím, že medzery medzi Tonda-háčkem, hlavicou a vrtuľou by mohli byť trochu väčšie, aby to mohlo"dýchať".
Držím palce,,
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: volnoběh

Příspěvek od zacatecnik » 29 pro 2016 18:15

Díky všem za rady!

Chtěl jsem sem pak dát návod pro ostatní tápající, jak se s tím poprat, ale je to nejspíš vážně jen o zkoušení délky zarážek a tuhosti pružiny... :?
Můj postup byl:
- vytvořit pružinku přesně na délku mezi vrtulí a koncem hřídele při zcela povytažené hřídeli (pružinka stačí opravdu poměrně měkká)
- nastavit zarážku u Tonda háčku tak, aby se háček zvrchu opřel přesně v místě, kdy už se vrtule volně protočí
- nastavení zarážky u vrtule do stejné vzdálenosti (spíš mi přijde lepší o "fň" delší (ani ne 0,1 mm ?) - háček nezůstane opřený o zarážku zvrchu, ale zboku...)
Ve skutečnosti jsem to ale pak zkoušel neustále dokola a dokola, až to konečně začalo fungovat a už se na to bojím šáhnout... :D
Zatím vše jen v pokoji v ruce - kdybych zjistil, že je to špatně, dám určitě vědět, ať se někdo v začátku trápí aspoň o něco míň.. ;)

Tip, za který se podepisuju - s ohnutou pružinkou se pracuje mnohem líp než s vinutou...
Přílohy
Snímek obrazovky 2016-12-29 v 17.46.37.jpg
0

Odpovědět