Stránka 1 z 1

Laminované vrtulové listy

Napsal: 12 pro 2016 11:37
od shark
Protože jsme toto téma nakousli ve Sklípku, či spíše až při odchodu a nebyl čas na delší debatu, hodím sem svůj postup. Týká se sice listů na modely F-1G, ale je vyzkoušený i na listech menších.

Vrtule musí být lehká, důvody jsou jasné a již popsané v článu na stránkách SAM 78 a v časopise Volný let. Proto na listy používám velmi lehkou balsu. Laminováním se dostatečně zpevní. U větších listů by docházelo k ,,okousávání" náběžných i odtokových hran, proto je lemuji lípou 1x1 a 0,5x0,5mm. U listů na dvacetinky je toto zbytečné.

Vyříznu tedy půdorysný tvar listů, zkontroluji na váze, zda půjdou hmotností dobře do páru. Listy pak obrousím od kořene ke špičce do klínu. Pak vybrousím profil. V jednoduché šablonce zalepím držák listů, v případě dvacetin nějaký kolík (asi bych rezignoval na léta uváděný bambus, když máme henten uhlík, že).

List namočím, a na šabloně přichycený nechám vyschnout. V létě na slunci nebo v zimě na topení, rychlejší vyschnutí bude vždy lepší. No a pak na téže šablonce, pokryté materiálem netečným k laminovací pryskyřici listy oplácám sklem.

Vrstvy-šablona, na ní netečná folie, sklotkanina- prosytit, list, sklotkanina-prosytit, folie, pěnová guma z podložky pod PC myš, kus odpadové balsy cca 3mm, stáhnout, protřepat, nemíchat, nechat vytvrdnout. Nechat vytvrdnout znamená třeba tři dny, v závislosti na pryskyřici.

Pryskyřice vždy laminovací, je totiž po vytvrzení opravdu tvrdá, né pružná jako klasické lepící nebo různé finishing resiny. Používám L-285, je snadno dostupná.
Množství pryskyřice prostě odhadem, podruhé už budete vědět, kolik na kterou velikost listu. Na listy F-1G o rozměrech cca 190x36 stačí jeden gram.
Sklotex co nejlehčí, na listy F-1G používám 17g/m, stačí to.
List, případně použité materiály se mohou barvit už před laminováním, ale jak na to, to úplně neprozradím, nějaké tajemství si taky musím ponechat :D :D :D

Po sundání z šablonky jen obrousíte přesahy sklotexu na hranách. Lépe toto dělat někde na volném prostranství a klidně s rouškou přes obličej, laminátový prach není zrovna nejzdravější na inhalaci. Na ploše listů zůstane hladký, sklovitý povrch, pokud by se vám nelíbil, tak si ho obrušte, zdrsněte, pomalujte...

To je snad vše, takové listy drží tvar naprosto bezpečně, určitě lépe, než ohýbané nad žehličkou nebo stowattovou topnou koulí.
430mm.jpg
430mm.jpg (43.68 KiB) Zobrazeno 1809 x