Lakování - zbělání

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Lakování - zbělání

Příspěvek od Hugo » 14 črc 2010 19:20

Zdravím všechny koumáky - poraďte mi s problémem. Když potáhnu model a lakuji ho zaponovým, nebo vypínacím lakem, tak se mi stává, že lak jakoby místy zbělá. Lak ředím acetonem, ale zkoušel jsem i nitroředidlo a dělá to stejně. Nevíte co s tím?
Budu vděčný za každou radu. Martin
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od Pavel Stráník » 14 črc 2010 20:23

Taky se mi to stávalo, hlavně v tomto ročním období, kdy jsou vysoké teploty a tudíž relativně velmi vysoká vlhkost vzduchu. Optimální řešení je lakovat v zimním období kdy se topí a tudíž je sucho - ale taková rada je ke ničemu. Já to kdysi, jak si vzpomínám, řešil tak že jsem při lakování při posledních vrstvách na větší schnoucí díly foukal horkým fénem na vlasy (opatrně), na menší díly jsem svítil zblízka žárovkou.
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od krucoun » 14 črc 2010 20:43

Ahoj Martine,
v tomto ročním období zcela obvyklý jev. Výběrem ředidla ničemu nepomůžeš, naopak, čím víc ředíš, tím víc bělá ;) Já to řeším otevřením oken v bytě a nalakuju to v průvanu a nebo rovnou venku, pak to zpravidla nebělá vůbec. Jak říkal Felda, nejlepší je lakovat v zimě, kdy není v bytě jako v prádelně.
Ondra
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od shark » 14 črc 2010 21:15

Acetonem ne! A jaké máš nitro? Colorlak je naprd, používej to z Liberce a je po problému. Lakuji s tím v zimě, létě, od +10 do +36,6 a výše, za sucha i v bouřce.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od discobolos » 15 črc 2010 08:13

Pokud nechceš další vrstvy laku, stačí ve "vhodných" podmínkach bílou postižene dily jen přestříkat nitroředidlem. Ale to tě jistě napadne bez mých "chytrých" rad. :P
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od Vyvel » 15 črc 2010 09:08

S tímhle mám už taky zkušenost. Ředidlo od Siga Zlín mi nadělalo na potahu bílé fleky. Podařilo se je odstranit přetřením ředidlem vyráběným v Hradci Králové (nevím jestli to byl Colorlak nebo jiná firma) po vyzkoušení, že nebělá.
Vznik skvrn souvisí se vzdušnou vlhkostí a obsahem vody v nitroředidle. Některé jeho složky jsou hydroskopické. Doporučit se dá snad jen kupovat čerstvé zboží a raději balené v plechovce.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od Hugo » 15 črc 2010 09:45

Moc díky všem za rady. Martin
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od shark » 15 črc 2010 17:09

Colorlak je ze Starého Města : http://www.colorlak.cz/dokument.php?id= ... 0000000020
Hradecké nitro bylo dobré, ale tam už se nevyrábí, takže Severochema Liberec. Je k sehnání běžně v drogeriích, jen musí chtít člověk opravdu tohle.
Nemám plechovky před sebou, ale vím, jak mně překvapil rozdílný obsah jednotlivých složek u obou výrobců. Colorlak po kápnutí na prst tento vybělí, to věděl třeba Michael Jackson a bral ho na litry, Liberec to neudělá.
V jednom z mých bývalých zaměstnání jsem tohle rozebíral se starým chemikem praktikem. Ač nemodelář, okamžitě se chytil na moji prosbu zda nemá trochu amylacetátu(neměl)a navykládal mi toho spoustu o různých butylech, etátech, ketonech a jejich vlivu na kvalitu nátěru. Ideální ředidlo se dá namíchat, tak jak to často dělají kitaři, jen musí mít člověk přístup k chemikáliím.
A hradecké nitro mám nasyslené ve flaškách asi deset let a je pořád bez problémů.

Závěr? Na ředění laků Liberec.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od discobolos » 15 črc 2010 21:51

Nedalo mi to, abych neověřil odkud že je nitroředidlo, s kterým podobný problém nemám.
A musím dát za pravdu, je z Liberce. :o
Zatím jsem nesyslil, ale jak to tady čtu, asi začnu. :lol:
D
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Lakování - zbělání

Příspěvek od Hugo » 16 črc 2010 09:33

Poděkování Sharkovi
Naprostá paráda, to ředidlo z Liberce. Vyzkoušel jsem to včera a naprosto bez problémů. Takže díky Tobě i všem za rady. Martin
0

Odpovědět