Časovače pro elektrolety

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Časovače pro elektrolety

Příspěvek od Steve » 24 bře 2017 23:06

Dovolím si založit vlákno, u Ivanova modelu by se to hůř hledalo.

Že jsem příznivce nejen sifonů, ale hlavně elektropohonu asi všichni místní ví.
Časovače "řeším" dlouho, snad patnáct let, nebo spíš ještě víc. Různé obvody s 555, případně jiné, založené na vybíjení kondenzátorů, klopné obvody a spínací tranzistory a pod., nebyly pro to co chci vhodné.
První funkční časovač byl podle Modeláře, někdy z roku 2000? Ten byl funkční a použil jsem ho v Nieuportu 11 a nebýt vybitého externího zdroje a napřímo zapojených a nevhodných (jiných než obvykle) baterek, létal by dodnes.
Jeho nevýhodou byla kromě hmotnosti nutnost vozit přídavný zdroj 6V, tedy např. článek do foťáků.
Před pár lety jsem tedy požadavek řešil na jiném fóru s "upoutanými" modeláři i dalšími a tak z toho vznikla spolupráce s Jirkou Šmídem.
Původní požadavek na prosté vypnutí po uplynutí určitého pevného či nastavitelného napětí byl nakonec rozšířen o něco navíc.
Obvod dokáže o něco víc a tak jsem Jirkovi nastínil požadavky tak, aby časovač šel využít i v hale.
Bohužel však nešlo vyřešit vše a tak časovači do haly chybí fáze pro vyklesání pod plynem a "pouze" plynule vypne. Což může být problém právě v hale, kdy model "bez motoru" se může chovat jinak.
Lze to však řešit odladěním ve fázi ustáleného letu s určitým omezením - místo vodorovného letu nastavit "o fous" menší plyn pro vyklesání. Nevýhodou je možnost bodové ztráty.
Jeden místní to hned okomentoval, za co to stojí, ale on jej vlastně tehdy ani neviděl, natož aby ho zkusil ;-)

Co tedy časovač umí?
Po zapnutí proběhne fáze o délce nekolika sekund, kdy je možno zavřít kabinku, nachystat model, případně položit na plochu a pod. Může být nevýhodou, pokud chcete chytit právě přicházející termickou bublinu.
Druhá fáze je maximální výkon.
Obě fáze jsou dány a maximální výkon jde "regulovat" jen výběrem vrtule. Lze to obejít "odtočením" této fáze. Procesor neumí vše, co by se hodilo.
Třetí fáze je nastavitelná jak výkonově, tak časově. Lze ji nastavit podle typu časovače externími tlačítky nebo pouhým zkratováním propojkou, klíčem, šroubováčkem a pod.(přidat či ubrat) příslušných pinů přímo na ploše.
Čtvrtá fáze je plynulé vypnutí. Je lepší vypnout plynule než "natvrdo", model by nemusel přechod zvládnout.
Nevýhoda těchto časovačů je v nastavitelnosti, není to tak jednoduché (resp. přehledné) jako u Derekových časovačů. Na druhou stranu, lze mít jen jedno nastavení, případně u termických dnů, kdy se snižuje "maxo" buď odtočit, nebo vyměnit za jiný časovač s jinak nastaveným časem či režimem. Vzhledem k ceně to není problém.

Jak to ovládá motor?
Vlastně to vyrábí "ty správné" pulzy, které zpracuje regulátor, ten je nutností.
Je pak jedno, zda je pro SS nebo BLDC motory. Samozřejmě s tím, že pro SS motory může být jen jeden regler i když máme vícemotoráka, třeba Giganta ;-).
U "střídavých" regulátorů pak je samozřejmě v případě více motorů nutné použít i ke každému motoru samostatný regulátor.
Regulátory nemusí mít BEC, ovládá jen motor.

Jirka má k dispozici novější verze než ty první, co mám já a někteří další.
S tlačítky, bez nich, s indikační LED...
Popis časovače má na svých stránkách, daleko lépe popsaný, než jsem to tady zkusil já ;-)

S časovači jsem spokojen a nejvíc, když letím jen tak, nesoutěžně, což ale není moc často.
Přiznám se ale, že vzhledem k tomu, že úplně vhodnou plochu vlastně v dosahu nemám (zato 3 modelářské letiště ano), nemám pohony odladěné a modely si dělají co chtějí.
Za to se omlouvám a skoro stydím, ale co už, no... Třeba se někdy pochlapím a polepším se.

Mám tu i Derekův časovač, ale ještě jsem jej nevyzkoušel, nějak není kdy. Takže o něm někdo další ;-)
Líbí se mi, že je vidět, co a jak je vlastně nastaveno, nelíbí se mi horší dostupnost a cena. Ale vzhledem k hodinám na modelu je to vlastně OK.

Vím o časovači co řešil Dušanův kamarád, další dodává JardaH, jiný zase Igor Burger (mistr světa či Evropy v upoutancích), ale tyto časovače neznám.
Předpokládám, že by bylo dobré, kdyby se tito či modeláři, co je používají ozvali a napsali nám o nich něco zajímavého.

Takže pro začátek snad stačí a věřím, že se tady sejde více názorů, zkušeností a třeba to někoho "vyhecuje" k vlastnímu vývoji.
0

Odpovědět