Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Vladimír Alfery, Pavel Stráník

Michal Vicjan
Reakce: 0
Příspěvky: 9
Registrován: 22 dub 2017 22:05

Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Michal Vicjan » 08 zář 2017 19:55

Dobrý den, do ruky se mi dostal plán dvacetinky arsenalu od Lubomíra Koutného. Padl mi do oka a tak jsem si řek že by nebylo špatné ho postavit (zatím jsem nezačal :) ). Pár minimaket jsem už postavil ale bez nějaké úpravy povrchu a jednodušší konstrukce...piper atd. Jinak mám zkušenosti s menšími rcčkama klasické konstrukce (něco okolo metru). Myslím že arsenala bych měl po konsktruční stránce zvládnout ale než začnu se stavbou musím vědět jestli je nějaká možnost jak ho nabarvit bez fixírky. Tu nemám. Napadlo mě to potáhnout už barevným papírem ale kamufláž je trochu složitější. Nepamatuju si jí přesně na internetu jsou jenom VG 33 ale myslím si že zbarvení mají stejné, kdyžtak mě vyveďte z omylu :D. No, prostě bych potřeboval způsob jakým to nabarvit bez airbrushe. Jinak jsem si myslel že ty terče co má na sobě (modrá,černená,bílá) udělal právě barevným potahovým papírem, může být? Díky za odpovědi
0

Steve
Reakce: 4
Příspěvky: 836
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Steve » 08 zář 2017 21:14

musím vědět jestli je nějaká možnost jak ho nabarvit bez fixírky. Tu nemám.

Fixírka jsou jen dvě na sebe kolmé trubičky, není problém si ji zhotovit...
Ale předpokládám, že jsi měl na mysli spíše airbrushovou pistoli.

Pokud nemáš možnost stříkání, tak použij "tupování".
Jednobarevný podklad obarvi třeba v barvě Duha (nyní spíš v náhradě, název však nevím...). Případně lze rozprostřít papír a plochu natřít třeba na skle ředěnou barvou a pod. (molitanovou houbičkou a pod.)- někde to tu bylo popsáno, tuší to dělal třeba Bayeux.
A skvrny pak "natupuješ" - kousek molitanu (malý "ždibec") vložit do versatilky nebo přilepit páskou na kousek lišty a pod. Namočíš malinko do barvy, oťukáš na papír a skoro suchý molitanem kolmo poklepáváš na podklad - tedy vypnutý potah se základní podkladní barvou. Tím vytvoříš skvrny.
Nevím jak jinak to popsat, je to celkem známé.
Já jsem kdysi zavařil po povodních chvíli funkční kompresor a tak jsem celou plochu metrového OV-10A Bronco tupoval celou :-)
Zkus vyhledávač. A možná na stránkách "modelplac" to bude.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 13
Příspěvky: 1599
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 08 zář 2017 22:24

Dobré rozhodnutí, Arsenal VG-39 je asi nejlétavější dvacetinka stíhačky z W.W.II. Je velmi stabilní a toleruje i menší chyby.

Ano, lze to takto udělat. Můj syn Petr měl VG-39 v barvách dle Avia Mag. Intetrnational, tedy vrch a boky šedé a na nich malé zelené skvrny, ty skvrny udělal z natrhaného zeleného modelspanu a nalepil lakem na již potažený a jednou nalakovaný model se znaky z barevného papíru. Dnes je snadné ty znaky udělat obtisky (bylo již popsáno jak udělat v laserové tiskárně na bílý papír na obtisky pro kitaře)
Jinak na google obrázky máš hned dvě barevná schemata Arsenalu VG-39
0

Michal Vicjan
Reakce: 0
Příspěvky: 9
Registrován: 22 dub 2017 22:05

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Michal Vicjan » 12 zář 2017 12:56

Díky za rady. Určitě je využiju:).
0

Michal Vicjan
Reakce: 0
Příspěvky: 9
Registrován: 22 dub 2017 22:05

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Michal Vicjan » 13 zář 2017 11:20

Dobrý den, měl bych ještě jeden dotaz.... Mám letadlo nalakovat až bude v kostře a nebo stavět z už prolakované balsy? Jinak používám lepicí nitrolak. Může být? Díky za odpovědi.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 13
Příspěvky: 1599
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 zář 2017 14:38

Je dobré dvacetinku již v kostře hotovou přelakovat řídkým lepicím, nebo napínacím lakem . Kostra pak při potahování nepije tolik lepidla. Pokud je potah z tenkého modelspanu, nebo vláknitého japonského papíru, pak potah lepím na kostru ředěděným lepícím lakem a tento hned dobře drží. I při potahování lesklým šustivým japanem je dobré mít kostru předlakovanou, pak potah lepím ředěným herkulesem a velmi dobře se potahují i sférické plochy jako je tuhá příď (kryt motoru atd), takový potah je lehčí, protože se nemusí tolik lakovat. Pokud použiješ stejnou barvu jakou má mít model, pak stačí jen velmi tenká vrstva stříkané humbrolky, nebo agamy. Ovšem má to i svá negativa, tento papír se na slunci napíná jako kůže na černošském tamtamu a ve vlhku naopak rád povoluje, kostra by proto měla být pevnější!
0

Michal Vicjan
Reakce: 0
Příspěvky: 9
Registrován: 22 dub 2017 22:05

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Michal Vicjan » 13 zář 2017 18:18

Jsem zvyklý potahovat za mokra (navlhčit papír, kostru natřít rozředěným herkulesem, přiložit, vyhladit atd..). Myslel jsem že bych takhle potáhnul i arsenala. Jen se bojím aby se to nezkroutilo a hlavně aby šel použít nějaký papír s kterým s touto metodou pracovat jde (některé papíry se trhají, sežmoulávají....). Větší éra potahuju ply-spanem (13g) Není to moc? Jinak jsou i v základních barvách.
0

Michal Vicjan
Reakce: 0
Příspěvky: 9
Registrován: 22 dub 2017 22:05

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Michal Vicjan » 14 zář 2017 15:34

Dobrý den, zkusil jsem dneska jen tak na zkoušku obarvit kousek potahu temperama. (molitanem základní barvu, pak přilepit na kostru ,,křídla" poslepovaného ze třísek co se mi válely po stole :) a pak natupovat. ) Výsledek je celkem pěkný barva má všude stejný odstín i tloušťku ale barvy jsou příliš málo syté. Koukal jsem na ty barvy duha (pořád se prodávají ale nevím jak s nimi pracovat.) Zkopíroval jsem ze stránky návod:

Barva vhodná na bavlnu, viskózu a len. Jedno balení obarví 300 g látky.
Ruční barvení:
Obsah sáčku rozpusťte ve 1/4 l vroucí vody. Roztok nalijte do nádoby se 7 – 10 litry vlažné vody a přidejte 10 polévkových lžic kuchyňské soli (200 g). Ponořte barvenou látku do lázně, rovnoměrně rozprostřete a za občasného míchání přiveďte k varu. Udržujte takto při mírném varu 20 minut, potom odstavte a občas zamíchejte, až voda téměř vychladne. Barvenou látku potom máchejte ve studené vodě, dokud není voda čirá.

Tímhle způsobem by to asi obarvit moc nešlo..... Máte vy nějakou zkušenost jak to děláte? A ještě, napínací lak (na potah) tam má přijít kdy? Má teorie je taková že nejdřív papír obarvím, počkám až to zaschne, potáhnu s tím éro, nalakuju, natupuju skvrny a hodím obtisky, šlo by to tak?

Jinak mě napadlo že bych si vyrobil fixírku a stříknul to nějakou naředěnou humbrolkou. Je to dobrý nápad? Jde to vůbec?

Vím že otázek je spoustu a už mě napadají další:) ale chci udělat barvu tak, aby ta minimaketa odpovídala skutečnosti a aby to i nějak vypadalo. Prostě standartní minimaketa. Jinak s konstrukcí bych problém mít neměl.

Díky Michal
0

Hugo
Reakce: 5
Příspěvky: 1458
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Hugo » 14 zář 2017 19:04

Michale, pokud uvažuješ o stříkání modelu, tak samozřejmě nejlepší a nejjednodušší varianta je kompresor - zvaž to.
Pokud chceš použít fixírku a ústa, použij barvy Tamyia, méně se nadřeš než s Humbrolkama a výsledek bude daleko lepší, když pominu fakt, že se dají jednoduše ředit lihem (nevýhoda pohánění fixírky ústy bude, že budeš trochu přiopilý :-) ). Postup při potahování a lakování Ti doporučuji tento: Potáhni kostru papírem. Lehce (neobarvený) papír stříkni mlhou z vody, po zaschnutí lakuj ředěným vypínacím lakem 1x - 3x dle potřeby, stříkni základní barvu a na ni stříkni skvrny. Hotovo. Celé to ještě můžeš lehce stříknout ředěným balakrylovým čirým lakem, budeš překvapen výsledkem. Pokud použiješ barvený papír a budeš stříkat skvrny, postupuj stejně, akorát bez té mlhy vody. Ale můžeš použít mlhu z lihu, ten papír taky umí vypnout. Celý tento postup se může lišit v detailech v závislosti na použitém papíru, ale tím se netrap. M.
0

Michal Vicjan
Reakce: 0
Příspěvky: 9
Registrován: 22 dub 2017 22:05

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Michal Vicjan » 14 zář 2017 22:15

Díky za tip, kompresor si bohužel nemůžu dovolit protože ještě nevydělávám a jsem v prváků na SŠ, takže kompresor padá :) Jinak.... myslíš že s fixírkou lze udělat nějak kvalitní vrstvu barvy? A hlavně aby to nevážilo tunu :). Našel jsem tohle......https://www.maluj.cz/fixirka/ myslíš že by stačila?
Díky Michal
0

Steve
Reakce: 4
Příspěvky: 836
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od Steve » 15 zář 2017 00:15

V principu ta fixírka stačí, ale....
Chce to dech, obvykle mi nestačil, stejnoměrný nástřik je problém, vlhko z úst taky nemusí být ideální...
Jediná výhoda je láce, jinak samé nevýhody (podle mě). ;-)
Kompresor je nejlepší, vím co říkám ;-)
Ale můžeš nafouknout i větší duši a tou "foukat", - nic moc, ale pořád lépe než ústa.
Pro tebe by mohlo být řešení sehnat kompresor z ledničky - občas se ho někdo zbaví i zadarmo.
Měl by na něm být regulátor, odlučovač oleje, vyrovnávací nádoba a pod.
Ale pro první kroky lze zkusit stříkat i bez toho.
Záleží i na pistoli či fixírce; u Aerografu nevadil neustálý průtok vzduchu, u dvojčinných pistolí ano, tam to nejde. U fixírky by ti to taky bralo neustále barvu.
Snad by šlo zkusit uzavírat průchod vzduchu tak, aby v případě uzavření byla možnost odfukování "jinam", třeba odbočkou "T" přes ventilek.
No, budeš foukat, zkoušet kličkovat, ale nakonec si seženeš alespoň ten ledničkáč.
Najednou zjistíš, že je to i zábava ;-)
0

discobolos
Reakce: 4
Příspěvky: 1205
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Jak nabarvit minimaketu (arsenal VG 39)

Příspěvek od discobolos » 15 zář 2017 13:54

Jo, kompresor ze staré ledničky jsem taky používal. Občas je možné získat jej zdarma v nějakém sběrném dvoře.
K tomu jako nádobu na vyrovnávání tlaku dvě proipojené PET lahve, v té první je dobré do vstupu umístit nějaký řidší papírový kapesník jako filtr, aby se ti do barvy nedostal olej z kompresoru. Pokud projdeš modelářská fóra, narazíš na spoustu návodů na úpravu.
Pak už je jen otázka stříkací pistole.
Pokud si můžeš dovolit investici alespoň kolem 500 Kč, dá se pořídit tady:
https://hobbyking.com/en_us/twin-action ... h-set.html
Pak samozřejmě narazíš na problém barev a ředidel, kde tě jedna barvička přijde na 50 Kč (tuzemská Agama na 40 Kč), slušné ředidlo na dalších 200 Kč (tedy pokud nekoupíš lihovou barvu a na ředění nepoužiješ technický líh za 45 Kč).
Ale to už tak holt je :cry:
0

Odpovědět