Třípohled na IAR 828

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Třípohled na IAR 828

Příspěvek od Pavel Stráník » 01 lis 2015 21:57

akademikrichard píše:.... Hlavním důvodem kreslení toho třípohledu bylo abych si to zkusil a jsem si vědom toho, že moje dílo není dokonalé.
To je celkem normální pocit lidí kterým nechybí alespoň špetka sebereflexe, nic si z toho nedělej, pro 99% ostatních je to super.
Ono když si člověk naskenuje většinu publikovaných výkresů a pustí se do kreslení výkresu v nějakém CADu, zjistí že malíř (jinak to nazvat nejde) si k sobě nenapasoval ani bokorys a půdorys a když se k tomu ještě konfrontují dostupné fotky, obvykle dospěji k rozhodnutí ten výkres celý překreslit. Jenže co pak dál????
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Třípohled na IAR 828

Příspěvek od discobolos » 02 lis 2015 22:45

Na myšlenku udat výkres v nějakém modelářském časopise jsem asi Ondru přivedl já. Jednak jsem si říkal, že když už do toho investoval tolik času a úsilí, tak aby se mu to alespoň trošku zhodnotilo :P , jednak když už jsem přislíbil realizaci modelu této předlohy, aby byla splněna podmínka zveřejnění v odborném časopise. Trochu mně zaskočil Luboš, že informaci o mém záměru hned za tepla poslal do světa.
Pravdou ale je, že to pořád zůstane rekonstrukce dle fotografie. Napsal jsem sice dnes mail panu Paulu Sandachi (Luboši díky za kontakt), který snad byl, možná dosud je pracovníkem muzea v Bukuresti, jestli by mohl poslat nějaké upřesňující informace, ale jestli něco přijde, to je ve hvězdách :cry: .
0

akademikrichard
Reakce: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 12 úno 2010 20:54
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Třípohled na IAR 828

Příspěvek od akademikrichard » 19 lis 2015 20:03

Zpráva od p. Jalovce:

Dobrý den pane Marku, třípohled plánujeme samozřejmě publikovat, jinak bychom tomu nevěnovali tolik „úsilí“ v rámci komunikace s dalšími. Již jsem i obdržel fotografii letounu s třílistou vrtulí.

IAR je v plánu k zařazení do čísla 01/2016, které vychází koncem prosince 2015.

S přátelským pozdravem,

Tomáš Jalovec
0

akademikrichard
Reakce: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 12 úno 2010 20:54
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Třípohled na IAR 828

Příspěvek od akademikrichard » 03 úno 2023 07:16

Že by se tu někdy objevil postavený model to asi nehrozí ale tady je ještě jedna fotka co tu zatím nebyla
IAR_828.JPG
IAR_828.JPG (59.2 KiB) Zobrazeno 967 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Třípohled na IAR 828

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 úno 2023 10:57

Musím se přiznat, že je to mou vinou, že autor perfektního třípohledu tohoto letounu věnoval spoustu času práce zatím zbytečně. Zkusím to vysvětlit. Vedl jsem kroužek leteckých modelářů v Bystrci, Mimo chlapce od 10 do 15 let se mi tam přihlásil jeden dospělý ing. Kamil Pitra pracující ve vojenském výzkumu a také auto modelář, který si chtěl vyzkoušet létající modely. Nejprve si postavil soutěžní model P-30 Maruška, podle mého výkresu, který mu stejně jako i ostatním výborně létal. Pak již chtěl stavět minimakety. Vybral si plovákový Deperdusin 1914 a velmi pěkně jej podle mého plánku dvacetinky postavil, bohužel vinou velkého prohnutí profilu křídla, objemným plovákům a nepříliš velké ploše VOP byla tato dvacetinka málo stabilní. Ono by se to velmi zlepšilo, pokud by se za odtokovku VOP nalepilo 10 mm tenkého celuloidu, To ovšem Kamil odmítal a model odložil. Říkal jsem mu o fantasticky létající dvacetince IAR 820 žáka Alberta Stehlíka a že existuje jeho vylepšená verze s motorem M601, tedy s delší přídí, která je ještě vhodnější. Kamil si připravil materiál a já podle toho třípohledu nakreslil stavební výkres dvacetinky, Ale pak se něco zvrtlo a Kamil začal stavět old-timera BV min Albatros D-V podle nějakého starého plánku, model byl těžký a nelétavý a že dalším jeho výtvorem bude Fw-190, říkal jsem mu, ano Fw-190 D Dora dlouhý čumák je velmi vhodný typ, jenže on postavil Fw-190A na kterém se mu líbil marking a pak model těžký na zadek musel hodně dovažovat ve předu. letově nic moc. Na IAR již nedošlo, Kamil se přihlásil do plachtařského kurzu a také organizoval dvě soutěže dvacetinek, další přerušil covid a pak asi i nezájem, takže tradiční jarní soutěž dvacetinek v kalendáři smčr roku 2023 chybí a chybí tam i podzimní soutěž.
0

Odpovědět