Publikování na webu a autorská práva

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Pavel Stráník » 31 kvě 2015 13:46

V souvislosti s uveřejněním a odstraněním výkresu ve vlákně Pfalz E-V - žádost o výkres (viewtopic.php?f=7&p=10779&sid=c74ac81b7 ... eac#p10779) mě napadá otevřít poněkud obecnější vlákno, jak to vlastně je s umisťováním celé nebo částečné dokumentace na web, resp. do DF, aby potenciálně nevznikly nějaké problémy z pohledu autorských práv.
Nejsem právník ani jsem tuto věc sáhodlouze nezkoumal z hlediska judikatury či právních výkladů na netu, spíš se jedná o můj názor, jehož pravdivostí si sice nejsem tak úplně jistý, ale zakládá se na tom co vím a pak na tom co mi z diskuzí na toto téma na webu utkvělo v paměti:
1) podle naší stávající právní úpravy nejde o porušení autorských práv, je-li uveden zdroj či autor
2) na našem území lze uplatňovat jen naše právní normy či právní normy převzaté, avšak včleněné do našeho právního řádu
3) pokud má nějaký subjekt odlišnou představu o svých autorských právech, má tato jeho představa přesně takovou váhu, jaká odpovídá jeho schopnosti tuto svou představu prosadit na tom kterém místě proti tomu kterému druhému subjektu

O bodu 2) a 3) moc pochyby nemám, bodem 1) si nejsem až tak jistý, ale pokud by to tak bylo, představy vydavatele o copyrightu jeho dílka lze brát vážně jen a pouze v intencích právě toho bodu 1). Máte v tom někdo více jasno (opřené o nezvratitelná fakta)? Vlastní názory a představy nejsou až tak důležité, ty moho oscilovat od "vše dovoleno" až po to, že se vlastně nesmí vůbec nic ;)
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Vyvel » 01 čer 2015 10:56

Taky nejsem odborník na autorské právo ale volné šíření jakékoliv dokumentace je zřejmě s autorským právem v rozporu. Fakt ale nevím jak se postavit k serverům, kde se dá najít ledacos i s výstrahou před dalším šířením. A nejde jen o výkresovou dokumentaci ale třeba o naskenované celé knihy a fotografie. Internet je obrovské množství dat a vyznat se v té džungli a uhlídat autorská práva je asi nemožné.
Pro sebe si to omlouvám tím, že si to stahuji pro vlastní potřebu a nehodlám to dále šířit. Nejsem ale přesvědčen o tom, že tento postup je v souladu s autorským právem.
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Vlastik » 01 čer 2015 17:19

Přátelé, všechny tyto vztahy řeší Zákon o právu autorském, č.121/2000 Sb.
Ovšem studovat ho teda nebudu.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Antonín Alfery » 01 čer 2015 20:20

Pominu-li něco jako slušnost, hodnotil bych tuto problematiku bez ohledu na legislativu pragmaticky. Pokud někdo kreslí plánky (třeba jako přivýdělek v rámci svého koníčka) a prodává je, určitě ho nepotěší, pokud se jejich kopie objeví na webu. Stejně je na tom v podstatě firma, jejímž předmětem podnikání je např.vydávání monografií. Jenže tady podobnost končí. Pro firmu to může být existenční záležitost a proto asi bude ochotna/nucena věnovat tomuto problému podstatně větší pozornost než zmiňovaný kreslič. Nevím jak kdo, ale já jsem žádné výkresy od Windsocku volně dostupné na webu nenašel, což je určitý signál. Asi se někde najít dají, ale ne pro bfu. Proto předpokládám, že Windsock má tuto záležitost nějak prakticky ošetřenou (na účinnost samotné výstrahy na jejich stránkách a ve všech publikacích nevěřím) a nemyslím si, že zrovna majitel minimakety.cz touží po tom zjistit jak...
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 čer 2015 09:16

To máš Tondo samozřejmě pravdu, ale tak nějak jen trochu - teda když se nad tím člověk zamyslí hlouběji. Teď budu uvažovat jen o naší branži - podklady k letadlům (pomíjím hudbu, filmy, e-knihy, software atd, kde je to úplně jinak). Kvalitní tištěná dokumentace je drahá, logicky, okruh zájemců je nevelký a ke koupi mají různé důvodu, vesměs jako podklady nebo jsou to hobíci co to doma prostě chtějí mít (a ti si to pořizují samozřejmě v originále). To co je na webu jsou vesměs ne nejkvalitnější scany tištěných děl. Takže pokud dokumentaci potřebuji, kopii z netu stáhnu, zjistím-li že opravdu je v ní to co hledám, objednám a koupím. A jsem spokojen já i vydavatel, teda za předpokladu že vytištěné dílo je vytištěné kvalitně. Pokud na netu nebude (byť v nevalné kvalitě), nekoupím protože kupovat zajíce v pytli mě nebaví a nespokojen jsem já i vydavatel (když už jsem na to narazil, docela by mě zajímalo zda by mě internetový prodejce v intencích tuzemské právní úpravy vrátil peníze zpět s odůvodněním že v té knize jsem nenašel co jsem hledal a oprávněně předpokládal že tam bude :shock: ).
A přesně tak je to s těmi Windsocky - stáhnout jich jde (sice proti vůli vydavatele) většina, co obsahují tudíž vím naprosto přesně, a když už se rozhodnu ten který model stavět podle této dokumentace, neulakomím se a těch X stovek za originál dám, když už vím že to je to co potřebuji a letadlo budu stavět několik měsíců. Pokud by nebyly ke stažení, podklady si člověk poshání porůznu nějak jinak a model ulepí podle toho co sežene. No a o nějakých Windsocích bude mít akorát letmé povědomí že jsou kvalitní a drahé ..... Takže je to spíš pro vydavatele reklama a je bláhové pokud se domnívá že když jeho publikace nepůjde na netu najít tak každý poběží si to hned koupit - tak to asi nefunguje, tohle je setsakramentsky zbytný sektor lidské spotřeby.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Antonín Alfery » 02 čer 2015 21:08

Když už se tak zamýšlíš hlouběji, podívej se třeba na obtisky - to bude podobně "silný" segment spotřebního koše jako dokumentace. Na webu máš možnost podívat se, co který obtisk obsahuje a podle toho se rozhodnout, zda ho koupit či nikoliv. Ale to co je publikované na webu asi prakticky použít/zneužít nelze - přinejmenším ne snadno. Já si myslím, že byl nebyl problém podobně prezentovat i literaturu - třeba s využitím zkreslení nebo částečného rozostření. Obsah by byl patrný, ale prakticky nepoužitelný. Proč se to nedělá, netuším. Ale asi ne proto, že by to zatím nikoho nenapadlo. Možná to vydavatel nepotřebuje a ví, že stejně celý náklad časem vyprodá - starších výtisků zrovna na stránkách Windsocku chybí docela dost. A poté, co jsem měl možnost sledovat na Norimberku dění i okolo takových stánků jako je Squadron Signal musím připustit, že naše názory na situaci v tomto segmentu trhu mohou být velmi vzdáleny od reality.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 čer 2015 22:47

Ty už mluvíš (píšeš) skoro jako Milan Porkristl :? . Co se dělo kolem stánků jako Squadron Signal? Uznávám, jsem zpozdilý a v Norimberku jsem nebyl .....
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Antonín Alfery » 03 čer 2015 05:58

Felda-Pavel Stráník píše:Ty už mluvíš (píšeš) skoro jako Milan Porkristl :?
No, v tomto případě je to spíš o tom, co kdo v daném sdělení hledá :D . Já jsem tím nemyslel nic jiného, než že tam bývá dost návštěvníků (zájemců?) a to každoročně. Že do Norimberku nejezdíš, není vůbec známkou zpozdilosti, spíše naopak...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Steve » 15 dub 2021 23:55

V poslední době se (opět) zamýšlím nad kvalitou podkladů, přijatelných jako podklad pro bodování.
Jedním z impulzů byl nedávno zveřejněný třípohled jednoduché předlohy (nemůžu si vybavit, ale není to podstatné - Bantam?).
V podstatě to byla "muška", podle kterých někteří staví nejraději a jiným naprosto nestačí.
Osobně si myslím, že "slabé" podklady jsou důvodem i pro "slabé" hodnocení.
Argument, že se má bodovat dle předložených podkladů je sice správně, ale může to pak znamenat, že detaily na modelu nejsou, protože nejsou ani na podkladech.
Vím, že to bodování řeší, nicméně k jistým sporům či nedorozumění pak může dojít.

Proč se ptám....
Občas se tu řeší rekonstrukce bokorysů z fotografie, částí modelů či správnost dokumentace podle průmětů křídla (jeho stínem na runway).
Jak je to pak s hodnocením takto vzniklých podkladů?
Nebo "Nakreslil jsem pro zájemce plánek"....
Sám mám "v zásobě" pár typů, na které jsou právě jen ty "mušky" a v lepším případě ne moc kvalitní fotografie, zpravidla ještě černobílá.
Mám na mysli různá "hebla" z období Velké války, ale zejména pionýrského období před ní.
Narazil jsem třeba na malou mušku jednoho dvouplošníka, který pak v tužce kdosi na modelářském fóru zrekonstruoval. Nicméně, je to skica v tužce, odpovídající proporcemi třeba právě té "mušce".
Jak moc budu bitý na statice, jestliže vyjdu z čehokoli uveřejněné na netu? I kvalitní podklady mohou být anonymní (a tedy potenciálně nepřijatelné). Postavit si to i jen tak pro radost lze, s dobým pocitem že je to OK, ale proč to pak nevzít na soutěž?
Nicméně vycházím z toho, že se obecně víceméně uznává či alespoň tvrdí, že pokud jde o veřejně dostupný zdroj (časopis, monografie, net...), pak je to jako podklad přípustné.

S tím pak souvisí i tvrzení, že například zbarvení - pokud nelze věrohodně doložit - je uznáno, pokud odpovídá obvyklým standardům doby.
Lze postavit něco z počátků letectví bez doloženého zbarvení či jeho popisu třeba v barvách materiálu, aniž by byla penalizace nějak zásadní? Třeba Blériota, Voisina, Canarda... (například).

--------------
Mimochodem, jak Tonda před pár lety napsal: "Nevím jak kdo, ale já jsem žádné výkresy od Windsocku volně dostupné na webu nenašel, což je určitý signál. Asi se někde najít dají, ale ne pro bfu."
Zrovna WSD byly běžně ke stažení na rclibrary, kde jsem je objevil vlastně díky odkazu Dády na tyto stránky kvůli jejich "předepsané" předloze do Rakovníka. Stejně tak literaturu, Profile Publications, Wylam drawings, staré Aeromodellery i pár Modelářů a pod. Myslím ale, že už tam WSD není.
To, že je spousta věcí na ruských webech je známé, ale přece jen mezi ně a rclibrary nedávám rovnítko (i když i na RCL je údajně dost věcí "vybraných" z ještě důvěryhodnějších stránek).

A jen poznámka k náhledům, jak bylo uvedeno: "Já si myslím, že byl nebyl problém podobně prezentovat i literaturu - třeba s využitím zkreslení nebo částečného rozostření. Obsah by byl patrný, ale prakticky nepoužitelný. Proč se to nedělá, netuším."
Takto jsou náhledy plánků v RC Revue a v RC Modelech, za což jsem rád (že tam vůbec jsou) - vždy přes důležitou část, ale člověk má představu o konstrukci i kvalitě výkresu.
Na některých stránkách webů jsou pak náhledy v nepoužitelné kvalitě, nicméně opět pro představu určitě více než vyhoví.

A dnes poslední dotaz - co když si běžně publikovaný výkres (třeba z L+K) "přeorganizuju"? Tedy třeba rozdělím na dílčí celky, ale tak, aby byla předloha stále shodná? Třeba přezrcadlením křídel, pokud jsou v monografii "napůl" - vrch a spodek. Nebo vynechám bokorys (je-li uvedeno více verzí), který není předmětem dokumentace k modelu? Pro bodovače pro přehlednost plus, ale je to úprava podkladů.
Ale když někdo nalepí na jeden arch různě sesbírané podklady....

Nebijte mě ;-) Jen se ptám :-)
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 16 dub 2021 14:50

K poslednímu dotazu - nebylo by jednodušší než pitvat a znovu sestavovat výkres použít "nehodící se škrtni"? Výkres zůstane v původní podobě a rozhodčí vidí, že toto neplatí.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Steve » 16 dub 2021 22:41

U "profláknutých" předloh bývá bokorysů a půdorysů celkem dost. Řešení to ale je.
Jenže já právě potřebuju řešit opak - když nejen není co škrtat, ale skoro není ani podle čeho stavět...
0

duckman
Reakce: 2
Příspěvky: 33
Registrován: 27 úno 2021 11:38

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od duckman » 17 dub 2021 05:18

Dá se stavět i podle fotek . Dobré je , když jsou aspoň někde základní údaje . Toho svého boleslavského Pfalze takto stavím . Se skutečný Pfalzem nemá moc společného . Je to ale přitom pěkné a létavé letadlo .
0

Odpovědět