Roland XVI

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Roland XVI

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 pro 2016 10:31

Mám rozestavěnou dvacetinku Roland XVI a problémem je barevné provedení trupu. Jirka Doležel mi sice poslal anglický text od neznámého autora a tomu odpovídají i fotky modelu z papírové stavebnice :
The L.F.G. Roland D.XVI was an experimental aircraft and data is a bit scarse. The fuselage, fin and stabilizer were plywood covered. The darkness of the finish make me believe the plywood was scheelacked and varnished and would be a transparent yellow. The wing, elevators and wheel covers were covered with four color fabric with natural color linen tape not cloth over the wing ribs. The elevators and ailerons were NOT taped. The cowlings and all struts were a medium grey.

Ale já si myslím, že ten trup žlutý nebyl, tu překližku vždy potahovali plátnem a nebylo jednodušší, než ji potáhnout tím, čím potahovali i křídla. Doufám že se na mne nebude Pavel Stráník zlobit, když zde přiložím část té naší mailové korespondence a následně bych docela rád se dozvěděl názory jiných a hlavně bodovačů.

Ať dělám co dělám, tak fakt nevidím lozeng nikde jinde než na náběžce křídla a na kolech. To ostatní vnímám jako fleky, jejichž původ nedokáži identifikovat, mohou být na letadle ale klidně i jen na fotce. Ale že by byl prototyp takhle zaneřáděný se mi nechce věřit, snad ještě tak na krytu motoru, ale jak by takhle zasvinili boky trupu, to mi nejde na rozum - ovšem do lozengu to má podle mě daleko.
Od: "Lubomír Koutný" <Koutny.Lubomir@seznam.cz>
Komu: "Stráník Pavel" <pstranik@gmail.com>
Pavle,
podívej se prosím pozorně na fotku, kterou přikládám v příloze! Uvidíš zcela jasně lozenge na discích kol, totéž na krytu za motorem a konec konců i na celém trupu i když pod tou potištěnou hadrou prosvítají šikmé pásy překližky, možná ještě ve spojích přelepené nějakou páskou tmavší barvy. Ale ty skvrny lozenge na trupu jsou zcela zřetelné!!! Tak to vidím já a nemusím ani si brát ty nejsilnější brejle....
S pozdravem Luboš
Přílohy
LFG_Roland_D.XVI_first_prototype.jpg
LFG_Roland_D.XVI_first_prototype.jpg (78.65 KiB) Zobrazeno 4512 x
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Roland XVI

Příspěvek od Jiří Doležel » 15 pro 2016 10:51

Že by i Pavel měl stejný, nezávislý, názor jako já a ten lozeng na trupu také neviděl?

https://www.youtube.com/watch?v=f5hEBU725ec
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Roland XVI

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 pro 2016 19:23

Myslím, že skvrny na fotce sice mohou být chybou fotky, ale to není případ fotky D-XVI nýbrž u D-XVII
Přílohy
Roland_D17-1.jpg
Roland_D17-1.jpg (31.28 KiB) Zobrazeno 4429 x
0

Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Re: Roland XVI

Příspěvek od Dušan Sedlár » 15 pro 2016 22:06

Myslím si, že lietadlo Roland D XVI vzniklo za polovinou vojny, keď už bol nedostatok nielen chleba, ale mohol byť aj nedostatok Lozengového plátna.
Je známe, že okrem rôznych geometrických tvarov obrázkov, plátna sa líšili počtom kamuflážnych farieb a aj existenciou plátna, na ktorom boli farby podstatne bledšie. Tie sa používali na poťah spodného krídla na hornej ploche. Povedzme v knihe Kenneth Munson "Fighter 1914-19" na strane 37 je Roland D VIb s takouto úpravou a na strane 42 je Pfalz D.XII kde na spodnej strane krídiel a výškovky sú šedé flaky, určite ručne maľované.
To sú dôvody, prečo si myslím, že trup D XVI mohol byť potiahnutý plátnom s bledšou variantou Lozenge, ktorá je potom na fotografii slabo vidieť, ale myslím, že je.
Ale mohla by byť aj varianta, že čo ak šikmé pruhy na trupe nie sú pásy preglejky rôznej farby, ale že tie pásy sú namaľované./ Pozrime sa na prednú časť smerovky./ Na tieto pásy sa "poutieral" štetec s rôznymi farbami. /Dosť mi to pripomína kamufláž Šmolíka ŠH-1./
Nechce sa mi veriť, že by v rokoch 1917 a 1918 v skladoch sa nachádzala ešte preglejka v troch či štyroch farebných odtieňoch, ktoré vznikli z rôznych farieb drevenného materialu. Žeby kládli preglejku šíkmo? To predstavuje najväčšiu spotrebu preglejky. čo by robili s tými šíkmimi odrezkami a či vôbec takej dĺžky preglejka bola.
Ale...Asi jen Bozi vědí.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Roland XVI

Příspěvek od Robert Pajas » 15 pro 2016 22:53

Zde zas jiné lozenge... trošku mázlé. Je známo, že totiž piloti i fotografové na frontě dost pili, a tím pak vznikají ta nedorozumění.
http://i.ebayimg.com/images/g/zDwAAOSwA ... -l1600.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Roland XVI

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 pro 2016 08:31

Roberte díky, tu fotku také mám, ale není tak kvalitní a to lozenge je na ní méně výrazné něž na té, co jsem já přiložil. Pokud jde o tu tmavší šmouhu na SOP u fotky z boku, pak se evidentně jedná o stín z křídla. Nevím, možná i ta tmavší barva části trupu u fotky šikmo ze předu je dána stínem křídla při jiném úhlu nasvícení. Velice bych byl vděčný za nějakou další fotku tohoto typu, pokud by se podařila sehnat. Moc by mne zajímalo, zda ten kryt na bocích trupu za motorem byl plechový (sférický), nebo jen z ohnuté překližky (kuželová plocha), možná by na to byla odpověď po zkušebním řešení úlohy z deskriptivné geometrie....
0

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Roland XVI

Příspěvek od Vladimír Alfery » 16 pro 2016 11:55

0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Roland XVI

Příspěvek od Triplane » 16 pro 2016 13:01

Dvacetinu Roland D.XVI mám rozestavěnou a průzkumu dostupné dokumentace jsem věnoval poměrně dost času. Dovolím si tedy prohlásit, že na trupu Rolandu D. XVI žádný lozenge NENÍ. Trup byl potažen šikmo kladenými pruhy překližky, překližkou byla potažena také kýlová plocha. Z překližky byly laminované rovněž kryty vpředu na bocích trupu.
Křídlo, výškovka, směrovka a disky kol- tyto díly měly potah plátnem se čtyřbarevným lozenge (horní plochy jiné odstíny, než spodní). Kryt motoru, vzpěry, plechové kryty a krytky , snad i kryt osy podvozku v barvě šedozelené. Dobře pravděpodobné zbarvení letounu vystihuje výše zmíněná papírová vystřihovánka, jen kryty vpředu na bocích trupu nebyly plechové. Zbarvení Rolanda D.XVI není až taková záhada, problém je jen umět to při poměrně skromném množství dostupných podkladů dokázat a při bodování obhájit. :) Další fotografie skutečného letadla jsem zatím nenalezl.

T.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Roland XVI

Příspěvek od Jiří Doležel » 16 pro 2016 13:25

Snad ještě jen pro doplnění možná známý fakt o kladení překližky na prototypu a druhém letounu, bohužel informace o potažení lozengem i zde chybí.
Přílohy
Roland DXVI.jpg
Roland DXVI.jpg (190.05 KiB) Zobrazeno 4305 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Roland XVI

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 pro 2016 11:57

Kamarádi, děkuji za názory a práci, kterou jste si dali s vyhledáváním toho mála, co o barvách trupu Rolanda XVI lze nalézt. Jsem vděčný za názor, že kryty za prstencem motoru na bocích trupu jsou překližkové, také jsem si to myslel a z toho pak vychází, že se jedná o rozvinutelný a ne sférický tvar, takže ten 3-pohled má v tomto chybu! Sférický by byl jen v případě, že by tyto byly z plechu (ale tím se tehdy šetřilo)!
Nikdy jsem nepochyboval o tom, že trup byl dřevěný, potažený překližkou. Takováto konstrukce však zpravidla byla ještě potažena plátnem. Tak se to dělalo v Avii u stíhačeki sporťáků B.H., stejně jao i v Americe u Vegy a jí podobným dřevěným letounům. Takže je otázkou, zda bylo pužito jen bílé transparentní plátno, nebo plátno s lozenge, které měli z erárního přídělu na potahy křídel. Já jsem přesvědčený, že i na trup bylo použito plátno s předtištěným lozenge. Má přesvědčení je silně podpořeno nepravidelnými skvrnami stejného typu jaké jsou na náběžné hraně křídla, na discích kol, na krytech za motorm a konec konců i na bocích trupu. 6e na křídle je lozenge o tom snad nikdo nepochybuje, i když na většině jeho plochy není vidět !

To, že někdo v anglickém textu napsal, že trup byl žlutý, ostatní to berou za svaté a jen to pohodlně bez rozmyslu opakují, to mne nemůže přesvědčit o tom, že mají pravdu.
Dovolím si malé přirovnání. V r.1980 jsem pracoval na JE Dukovany, začalo mne bolet v zádech, v moči krev. Vyšetření na Poliklinice na Zahradníkové, sono, RTG i RTG s kontrastní látkou a diagnóza : ledvina je nafouknutá jako balon, jedná se o cystidu, nebo TBC ledviny, které musí být amputována, okamžitě do nemocnice U Svaté Anny. Tam se všechna vyšetření opakovala a diagnóza opisovala. Ležel jsem tam 2 týdny, připravovali mne na odběr ledviny a utěšovali, že s jednou se dá dobře žít. Odmítal jsem podepsat tento zákrok a žena vzala obálku s příslušnou částkou, zašla za primářem Synkem, ten rozvěsil všechny snímky, prosvítil je a řekl: dobře že jste přišla, bohužel jsou to všechno blbci, kteří jen alibisticky opisují aniž by si pořádně prohlédli ty snímky. O žádnou cystidu ani TBC se nejedná, ale 6cm pod ledvinou je v močovodu zaseknutý kamínek velikosti zrnka z citronu, brání průchodu moče. To ani nebudeme řezat, vyndáme to pomocí Zeisovy smyčky. A tak se také stalo.
0

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Roland XVI

Příspěvek od Vladimír Alfery » 17 pro 2016 12:21

Prostě ten lozenge tam není....
Screen Shot 2016-12-17 at 12.12.32.png
a ten kryt motoru je rozvinutelný pouze v čtvrté dimenzi :idea:


Screen Shot 2016-12-17 at 12.14.30.png
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Roland XVI

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 pro 2016 15:44

To zvětšení detailů je rozplizlé, naopak když já zvětším detail krytu tak tal lozenge vidím
Přílohy
zvětšení.jpg
zvětšení.jpg (81.98 KiB) Zobrazeno 4168 x
0

Odpovědět