Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Curtiss
Reakce: 2
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2011 21:59
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od Curtiss » 17 úno 2021 12:15

To není prototyp V.29, ale D.VII v rekonstrukci v Mnichovském muzeu:
http://www.aerofile.info/wordpress/?page_id=713
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 úno 2021 17:34

Díky za upřesnění, já měl za to, že je to z amerického muzea. Překvapuje mne ten lozenge z pravidelných šestiúhelníků, ten používali Rakušáci a také je vidět v e výkresech knihy Antony Fokker muž a dílo...V mnichovském muzeu jsem byl před 30 ti roky, ale tento letoun tam tehdy neviděl.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od shark » 17 úno 2021 17:45

Luboši, vždyť ty šestiúhelníky vůbec nejsou pravidelné.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 úno 2021 20:08

Honzo, tak já nevím, že by mne tak šálil stařecký zrak ? Mluvíme oba o fotce skutečného letounu ? Podívej se na bližší konec křídla, kde díky perspektivě je vidíš největší. Podle mých očí pravidelné jsou....
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od Jiří Doležel » 17 úno 2021 20:34

Abychom v budoucnu předešli možná zklamání při bodování, doporučuji jednoduchý oční test, jehož cílem je najít, v jakém segmentu je černá tečka.
Přílohy
unnamed-9.jpg
unnamed-9.jpg (11.09 KiB) Zobrazeno 2391 x
2 Obrázek

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od shark » 17 úno 2021 21:43

https://abpic.co.uk/pictures/code-number/4404xSx18

Nekoukej na ty černobílé fotky, Luboši...

Tohle je sice jinej kousek, ale taky hezký...galerie dole.
0

Uživatelský avatar
Curtiss
Reakce: 2
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2011 21:59
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od Curtiss » 17 úno 2021 21:47

Na těch fotkách z Mnichova fakt není lozenge z pravidelných šestiúhelníků !
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od shark » 17 úno 2021 21:49

0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 úno 2021 09:22

Myslím, že předmětem zájmu u tohoto vlákna jsou Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

O tom, že slavné dvouplošné Fokkery D-VII z německé produkce měly většinou potah lozenge z nepravidelných šestiúhelníků jsem nikdy nepochyboval, o tom mne nikdo nemusí přesvědčovat. Otázkou je jaké ty šestiúhelníky byly u letounu z rakousko-uherské produkce v MAG a zda tam vůbec byly. V knize Austro-Hungarian Army Aircraft of World War One je několik fotek Fokkerů D-VII, ale na žádné není letoun s potahem z lozenge, to také nebylo ani na letounech, které po válce získalo Československo a Maďarsko.
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od Petr P » 18 úno 2021 15:13

Pročítal jsem si nějakou literaturu o V.29, co mě zaujalo - sice V.29 téměř zvítězil v poslední soutěži jen pár málo dní před koncem války, ale naštěstí pro Antonyho se již nerealizoval. Pokud by typ zařadili do služby, tak by chabé Platzovo křídlo nevydrželo zatížení od výkonného motoru a Antony by šel už asi vážně sedět.

Takže V.29 je cosi ve stylu Pyrrhova vítězství. A pokud mohu parafrázovat klasika: Nehodí se, než ku minimaketám" :)
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od shark » 18 úno 2021 17:55

Ano, předmětem zájmu tohoto vlákna jsou Fokkerovy jednoplošníky, ale zjevné nepravdy ohledně D VII zde nebudou tolerovány! :lol: :lol: :lol:

https://www.eduard.com/out/media/1147.pdf v tomto případě se nejedná o nějaký what-if.
https://ipmsnymburk.com/forum/viewtema. ... show_html= kašlete na ty kecy kolem, důležité jsou fotky.
Máš ale pravdu, že MÁG lozenge nepoužíval, on totiž ten náš D VII (MÁG) byl MÁG jen napůl... :) každopádně lozenge nesl, o tom není pochyb.

Pokud o tom chceš debatovat, můžeme klidně v jiném vlákně.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokkerovy moderní jednoplošníky – prototypy z W.W.I.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 úno 2021 23:08

Ano, toto má být vlákno o Fokkerových moderních jednoplošnících z konce První světové války.
Takže si myslím, že prvně bych měl rozptýlit obavy o pevnost křídla Fokkeru V.29. U první improvizované vezre zůstalo původní pevné křídlo z Fokkera D-VII. U prototypu V.29 v době zkoušek pak to byl již nový letoun, který měl z D-VII jen trup, jiná kormidla a nové větší a pevnější křídlo než to, co se lámalo na Fokkeru EV.

Asi se mi podařilo odstartovat zaplevelení tohoto vlákna debatou o typu lozenge na letounu z Mnichovského muzea. Pokud by se to omezilo jen na ten letoun, pak by to bylo ještě v pořádku. Jenže pak již to byla debata o kamufláži Fokkerů D-VII a vůbec již nechápu, proč Honza sem zatahuje nějaké přestřelky plné invektiv z kitařského fóra.
Ano, zmínil jsem se o pravidelných šestiúhelnících na kamufláži rakousko-uherských letounech a o tom, že na fotkách co znám je u jejich letounů Fokker D-VII nevidím. Asi jsem byl ovlivněn Šorelovou knihou letadla našich pilotů a obrázkem D-VII v československých barvách. Nyní jsem vše pořádně do detailů prošel a je vidět, že některé letouny MAG měly tzv. Streeaped canouflage, jiné již sloužící Maďarské republice rad, bez ní ale s rudými hvězdami. Ano, ten československý Fokker D-VII asi měl půvpdně šestiúhelníkovou kamufláž, ale z fotky nepoznám, zda ty byly pravidekné, či ne.
Přílohy
MAG .jpg
MAG  Fokker 90.05 .jpg
0

Odpovědět