Kroužky leteckých modelářů v Brně

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Kroužky leteckých modelářů v Brně

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 říj 2022 14:56

Při soutěžích leteckých modelářů v hezké hale v Hlučíně musím závidět kolik chlapců z kroužků létá a soutěží s házedly a naposled i s minimaketami
M-oř. Svědčí to nejen o dobré práci vedoucích kroužků, ale i zřejmě i o zajmu vedení škol o to, aby jejich žáci získali dpříslušné dovednosti a rozšířili si vědomosti z matematiky a fyziky. Bohužel zcela jiná je situace v Brně, kde většina SVČ se zbavila technicky zaměřených kroužků a rodičům tvrdili, že veškeré tyto aktivity bude zajišťovat nové SVČ na Kaunicové. Bylo mi jasné, že jsou to plané výmluvy, ani po třech letech tam nic nefunguje. Ale pro brněnské SVČ je jednodušší mít kroužky mažoretek, či podobných hopsacích kroužků, než ty s technickým zaměřením.
Kdysi měli starostové Medlánek dobré vztahy s Aeroklubem a zájem o to, abychom ve škole vedli kroužek leteckých modelářů. Časy se mění, viz následující kopie korespondence s úřednicí tamní radnice :

---------- Původní e-mail ----------
Od: Lubomír Koutný <Koutny.Lubomir@seznam.cz>
Komu: Mura Michaela (MČ Brno-Medlánky) <mura@medlanky.brno.cz>
Datum: 4. 10. 2022 13:59:38
Předmět: RE: nabídka

Dobrý den.
potěšilo mne , že se ozýváte. Ano, to pondělí by se hodilo. Jenže mám pocit, že zde došlo k naprostému nepochopení toho, co nabízím., já nejsem žádný podnikatel a mé zkušenosti s vedením kroužku byly takové, že buď dříve jsem pracoval pro školu zdarma, materiál zajišťoval Klub, ten za vedení kroužku měl body a za ně dostával od Svazarmu dovozový materiál. V Lužánkách to bylo trochu jiné, tam za prázdninový čtrnáctidenní tábor jsem dostal refundaci. Po Sametu pak jak u Salesiánů, tak u Helcetky i v Lužánkách vedoucí kroužku dostal odměnu cca 70 Kč/h, materiál byl proti účtence poplácen.. V ZŠ Hudcova jsem dělal vše zdarma a kroužkovné bylo na materiál a stavebnice, které jsem pro členy zajišťoval, k dispozici jsme měli odpoledne na 2 hodiny dílnu i s nářadím samozřejmě zdarma. Pokud by byl zájem v Jablůňce o kroužek leteckých modelářů, pak asi bych jej vedl za podobných podmínek jako na ZŠ Hudcova, co by nepřinášelo tamnímu vedení žádné další komplikace. V případě zájmu by asi bylo optimální osobní jednání s vedením Jablůňlky.
S pozdravem L, Koutný

---------- Původní e-mail ----------
Od: Mura Michaela (MČ Brno-Medlánky) <mura@medlanky.brno.cz>
Komu: Lubomír Koutný <Koutny.Lubomir@seznam.cz>
Datum: 4. 10. 2022 11:17:28
Předmět: RE: nabídka

Dobrý den, pane Koutný,

pro fungování Vašeho kroužku Vám mohu nabídnout menší místnost v Centru volného času Jabloňka na Jabloňové 11. Aktuálně máme v rozvrhu volno v pondělky od 16:30, v úterky od 18:00 a ve čtvrtky od 13:00 hod. Nájemné činí 50 Kč na hodinu, po 19. hodině 100 Kč na hodinu.



S přáním příjemného dne,



Michaela Mura

referentka Úseku kultury



ÚMČ Brno-Medlánky

Hudcova 239/7, 621 00 Brno

tel./mob.: 538 706 252 / 601 081 461

web: www.medlanky.cz

ID DS: xddbyg8



From: Lubomír Koutný <Koutny.Lubomir@seznam.cz>
Sent: Friday, September 30, 2022 9:53 AM
To: Mura Michaela (MČ Brno-Medlánky) <mura@medlanky.brno.cz>
Subject: nabídka



Dobrý den,

již 50 let vedu kroužky leteckých modelářů a několikrát jsem byl hodnocen i odměněn jako nejlepší vedoucí v ČR. Moji členové kroužku se nejen rychle naučí stavěn hezké modely,,které jim přináší radost, vyhrávají s nimi krajské přebory i Mistrovství ČR, ale také si zvyšují své znalosti z matematiky a fyziky. Když jsem před patnácti roky vedl kroužek u Saleziánů tak jsme prováděli aerodynamická měření křídel s různými profily. Výsledky pak byly publikovány v našich i anglických odborných časopisech a později se staly podkladem pro doktorandskou práci na letecké katedře VUT Brno. Malý článek na toto téma v Žabovřeském zpravodaji způsobil, že rodiče přihlašovali své chlapce v takovém množství, že bylo nutné v následném roce otevřít hned dva kroužky.

Starostové Medlánek Filípek a Valentová měli dobré vztahy s Aeroklubem a měli zájem, aby v ZŠ Hudcova byl kroužek leteckých modelářů, který jsem tam také pár let vedl. Covidové problémy devastovaly nejen vyučování, ale i zamezily činnosti kroužku. Letos se do kroužku přihlásily jen dva chlapci. Zástupce ředitele pan Šmarda rozhodl, že letos pro malý zájem kroužek u nich nebude a doporučil mi, abych vám nabídl vedení kroužku u vás. Je mi jasné, že v době kdy již budou kroužky začínat je dost pozdě na propagaci a doplnění takového kroužku do vašeho programu. Pokud by se to podařilo, pak vás mohu ubezpečit, že kroužek bude pracovat na špičkové úrovni a dobře reprezentovat vaše zařízení (viz náborový letáček v příloze).



S pozdravem

Ing. Lubomír Koutný

Záhřebská 33

61600 Brno
Přílohy
Kroužek leteckých modelářů.docx
(806.47 KiB) Staženo 26 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kroužky leteckých modelářů v Brně

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 říj 2022 15:03

Náborový letáček
Přílohy
kroužek.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kroužky leteckých modelářů v Brně

Příspěvek od Lubomir Koutny » 09 lis 2022 11:32

Ano. příslušná referentka MÚ Medlánky nejen že nekontaktovala vedení Jablůnky o nabídce kroužku (veřejnost má na Jablůnku jedinou možnost kontaktu jen právě přes ni), ale nabídla mi pronájem místnosti pro kroužek za poplatek. Takže nevím jak by se ona tvářila, pokud by chtěla zadarmo vést kroužek vaření a bylo jí řečeno, že musí platit pronájem kuchyně.

Takže v Jablůnce nic nebude a nebude nic na na školách, kde mi vysvětlili, že nebudou ani takový kroužek nabízet na svých stránkách, protože tam nabízí pouze ty kroužky, které vedou jejich řadoví zaměstnanci.

Výsledkem je, že mi zůstaly ležet atavebnice, které jako každý rok jsem dopředu připravoval pro členy mých kroužků. Jsou to jednoduché, ale velmi osvědčené létavé dvacetinky a oldtímery, které tolerují i menší začátečnické chyby a přinášejí radost z hezkého létání. Takže je zde nabídka pro vedoucí kroužků, ale i pro modeláře, kteří mají zájem si rychle postavit výborně létající model, získat takové stavebnice.

M 1/20 : Harold Loyd HL-2, Heat Parasol, Len Eaves Skeeter, BAT , Aubert PA-2D4 Super Cigale
Old-timery : Bobík, Aorskier, Pyloňák, Liliput
Přílohy
Pyloňák na Medlánkách.jpg
Pyloňák na Medlánkách.jpg (30.43 KiB) Zobrazeno 1465 x
Airskier s kolama.jpg
žáci s old-timery.JPG
Malý Vysočan s HL-2 .jpg
Eaves.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kroužky leteckých modelářů v Brně

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 lis 2023 09:57

Doufal jsem, že ve školním roce 2023/24 bude ve škole na Hudcové větší zájem o kroužek leteckých modelářů. Jenže ono je to ještě horší zástupce Šmarda omezil možnost přihlášení pouze na první stupeň, tedy od 8 do 11 let, protestoval jsem, ředitel se jej zastal, že mi vytváří nadstandardní vztahy a v pondělí mají hoši z druhého stupně v době konání kroužku vyučování.
Odpověděl jsem, že o žádných nadstandatdech pro mne nevím, naopak bych uvítal zcela standardní, jaké mají vedoucí jiných kroužků (tedy jejich zaměstnanci). Problém časové kolize vyučování na 2 stupni a kroužku v pondělí odpoledna lze při dobré vůli řešit přesunem na jiný den třeba úterý. To zástupce Šmarda odmítl stejně jako i dát mi kontakt na rodiče již přihlášených hochů.
Je mi jasné, že vedení školy nemá o můj kroužek zájem a nelíbí se mu porovnání nízkého kroužkovného (800 Kč/rok na stavebnice a materiál) a že to dělám zadarmo s výší kroužkovného tam, kde to vedou jejich učitelé.
Obávám se že v příštím roce to lepší nebude a já zcela zbytečně připravil pro hochy stavebnice. Tatínek jednoho z přihlášených byl se mnou v přímém kontaktu, což se vedení školy nelíbilo. On však měl velký zájem a tak si hned odkoupil dvě stavebnice malého oldtimera Bobík a staví jej jeho dva synové doma.
Nyní mám ještě doma malé old-timery BV-3
Bobík 4 ks
Airskier 3 ks
Liliput 3 ks
BV-1 SKAT 1 ks
BV-1 min Pyloňák 3 ks
Minimakety dvacetinky
Heat parasol 18´´ 1 ks
Skeeter 2 ks
PA-204 Super Cigale 1 ks
Curtiss Robin 1 ks
M-oř 1/20 BAT 1 ks
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kroužky leteckých modelářů v Brně

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 lis 2023 09:53

Takže o nabízené stavebnice je zájem i ze Slovenska. Jenže poštovné na Slovensko je dnes dražší než cena toho jednoduchého old-timera. Optimální je pokud si stavebnice převezme zájemce osobně.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Kroužky leteckých modelářů v Brně

Příspěvek od Vyvel » 24 lis 2023 20:54

Na Slovensko se dá posílat za zajímavý peníz pomocí Zásilkovny
0

Odpovědět