Stránka 1 z 1

Halpvé létání v Brně a okolí

Napsal: 11 lis 2022 20:05
od Lubomir Koutny
Nejprve se musím omluvit, že jsem zaplevelil Staníčkův memoriál svými dotazy na strop haly ve Štitíně a pak popisem létání s oříšky v hale nádraží Brno Královo Pole. lépe než chválit tuto 9 m vysokou halu s naprosto hladkým rovným stropem bude přiložit fotky, další halou, kde jsme létali soutěž oříšků byla hala Sokol Slovanské náměstí. Naprosto ideální krásná čistá je hala ZŚ Střelice, má rovný strop ve výšce 8m, Kaplan tam pořádá soutěže halovek, kde bývá i mezinárodní účast, ale s oříšky a házedly si tam zatím létáme jen treningově. Hodně soutěží oříšků bývalo V lomnické 11 m vysoké, úzké hale. Několik soutěží bylo v hale ZŠ Arménská, včetně hydroplánů startujících z bazénu. Pouze tréninky byly v hokejové hale Komety na Úvoze-
Hezká soutěž dvacetinek se létala na Výstavišti v pavilonu C. Nádherné byly soutěže dvacetinek a později i oříšků ve fantastických prostorách 42 m vysokého pavilonu Z. Místo ohlášené soutěže IPRO minimaket se nakonec v pavilonu D létaly jen tréninkově dvacetinky. Několik soutěží oříšků a dvacetinek v halách jsem organizoval. Postupem času ubývalo možností a přibývaly problémy. Když nám Mirek Vaněk zařídil možnost létat v hokejové hale Komety na Úvoze a nájemné za halu byla flaška rumu pro školníka, tak jsme se tam sešli jen 4 a Pavel Stráník prohlásil, že dnes pořádat halovou soutěž oříšků v Brně může jen sebevrah. Asi má pravdu. Je mi 82 let, auto jsem prodal a vstávat brzy na vlak a trmácet se s velkými krabicemi až do Slezska se mi jaksi již nechce, takže kruh se uzavřel a chodím si zalétat do haly nádraží Brno Královo Pole, cesta trolejbusem zabere 10 minut, pro důchodce zadarmo, žádný vklad, halu mám celou pro sebe, nebo chlapce z kroužků. Dnes jsem testoval nové modely P-3 připravované na halovky v Hlučíně.

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Napsal: 12 lis 2022 11:29
od Steve
Dívám se, že ta nádražní hala je určena pro halové létání :lol:
DSCN5020 úprava.jpg
DSCN5020 úprava.jpg (85.35 KiB) Zobrazeno 577 x

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Napsal: 13 lis 2022 10:04
od Lubomir Koutny
Ano Petře máš naprosto pravdu. Mimo blanokřídlé modely je to optimální prostor pro létání s oříšky, ale také pro doplnění stravy nerůznějšími oříšky a semeny. Já si tam často kupuji slunečnicová semena v čokoládě, moc dobré pochutnání a doplnění selenu, potřebné pro starší věkovou skupinu.

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Napsal: 13 lis 2022 15:00
od Robert Pajas
Taky kostely by se daly!

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Napsal: 13 lis 2022 17:04
od Lubomir Koutny
Zajímavosti mikroklima nádražní haly v Kr. Poli. V létě je to bez problémů, naprosto klidné (pokud není otevřené okno, před 15 ti roky to bylo občas ze strany 1. nástupíště, dnes jsou ta okna zajištěná hřebíky. Protější strana má možnost otevírat ventilaci, použito zřídka jen při největších vedrech).
Navečer naprostý klid, dokazuje to rekordní let s modelem F1D 20 minut bez potřeby stírovat.
Dnes 12.11. v 11 h bylo venku mlhavo a chladno 9st. C. V hale byly otevřeny dvéře od toalet a nad nimi slabý stoupavý proud, který při průletu modelu P-3 tento zvedl o 5-10 cm stejně jako při průletu nad lidmi sedícími na lavičce. Jinak bez problémů až do výšky 8,5 m. pokud však model jezdil vrtulí po stropě, tak byl nasáván k oknům, na straně nástupiště a potože mám jen 5m dlouhý bič, takže u stropu nemohu stírovat a model padá po parapetu dolů. Ve 12 hodin slunce venku mlhu rozpustilo teplota se asi o 2 st. zvýšila a ovzduší se zcela uklidnilo, problémy zmizely. Pak natáčím P-3 na 900 otáček do svazku l=440mm 1,8 g (N max=2200 ot. při 25st. C), tedy asi na 60%, model letí naprosto klidně, mastoupá do 5m výšky, pomalý sestup a přistání po 4 minutě se zbytkem aei 200 otáček.Na to, že prázdná váha mé P-3 jsou 4g, tak je to slušný výkon.
Samozřejmě, že popsané turbulence neovlivní létání s modely M-oř, které jsou rychlejší a doba letu je kratší.

Re: Halpvé létání v Brně a okolí

Napsal: 15 lis 2022 16:59
od Lubomir Koutny
Na můj dotaz o termínech soutěží ve Střelicích mám odpověď, Mikin mi píše: Ano. Plánuju. Termín je 21.01.2023 a 11.02.2023.

Mikin