soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 led 2024 10:21

Zatím mám informaci pouze o soutěži v Hluku, jsou známé ještě další místa a termíny?
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od discobolos » 24 led 2024 22:56

Já letos soutěž halových maket nepořádám pro malý zájem o loňskou soutěž ve Štítině (Memoriál Zdeňka Staníčka).
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 led 2024 14:26

Dušane já tě cháou i když je mi to líto. Bohužel již jsem bez auta a cesta vlakem do Ostravy + další do Štitína je složitá a závislá na tom, zda mne někdo sveze, takže jsem to vzdal.
NIcméně zajímalo by mne zda třeba nebude Havlíčkův Brod, případně i další lokality.
Dnes jsem si byl zalétat s A6 v hale nádraží Brno Kr. Pole. Výhodou je, že cesta trvá jen10 minut, žádný poplatek, ale v hale bylo jen +11 C, venku velký vítr, v hale průvan, který tahá model u stropu na stěny, Takže bez dotyku stropu lze letět v zimě tak asi 3 minuty a přistát na podlaze, v létě občas i 5 minut. Jenže za měsíc se hala začne bourat a pak stavět nová, Asi mi zbývá trochu si zalétat za měsíc ve Střelicích. V době Hluku asi budu u moře v Egyptě,
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 úno 2024 22:29

Takže zatím 2x Hluk,nevím jaj tam nyní vypadá strop, ale mám pocit, že místo původního hladkého je tam snad kazetový, takže jezdit vrtulí po stropě nelze, jaká je nyní využitelná výška ?
Dříve býval Pelhřimov, Havlíčkův Brod a také něco v Praze a okolí. Buhužel takové Pardubice již asi nikdy nebudou.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od Steve » 02 úno 2024 19:20

Fotek a videí z Hluku je dost, kde je to vidět - jsou tam svislé červené desky, myslím, že stejné jako v Pelhřimově (nejsem si jistý zda tam jsou taky). Nebo v Hustopečích.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 úno 2024 08:29

Dnes v sobotu 17.2. se koná druhá letošní soutěž halových modelů ve Střelicích. Předpokládal jsem, že tak pojedu auten s tatínkem mých žáčků stejně jako před měsícem. Jenže před týdnem mi tento oznámil, že oni dnes do Střelic nepojedou. Své auto jsem před rokem prodal, takže včera jsem se chystal, že pojedu vlakem, připravil jsem si krabici s pěti modely A6 mnoho sáčků s připravenými svazky pro ně, kabelu skrabicí a v ní stopky, teploměr, žiletku, gumu na nové svazky logaritmiclé pravítlo, ricinový olej a pinzetu. dále teleskopickou tyč 5m na stírování a hlavně další krabici a oříšky P-63 a dvoumotorový Hornet se kterým jsem měl ladit optimální svazky pro starty ze země tak, aby vystoupal do výšky 6m.
Večer jsem si otevřel v PC Foreca přespověď počasí na sobotu pro Střelice a zjistil jsem, že od 8 do 12 hodin tam má pršet, představa, že si musím přbalit ještě dešník a se vším zápasit půl hodiny cesty z nádraží do školy ve Střelicích pak vedla k rozhodnutí, že to vzdávám, Raději si zajedu do Králova Pole, využiji, že nádražní hala ještě stojí a tam si přelétnu nového oříška létajícího člunu Marinesaparet No2 s novými svazky a plovákový HD 731.
Nevím, zda ještě letos bude pro mne někde dostupná soutěž halových modelů A6,ale když vidím ta kvanta sáčků se svazky různých dimenzí a množství spotřebované mé nejlepší gumy, tak docházím k závěru, že časté změny pravidel, stále nové kategorie jsou hlavní příčinou upadajícího zájmu o halové modely u nás. Bohužel podobné je to ze soutěžemi M-oř a M,pist, dříve bývaly soutěže v Praze a okolí, Pelhřimov, Havlíčkův Brod a fantastické Pardubice v obrovské hale ČEZ areny.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od shark » 17 úno 2024 20:35

Luboši, hlavní příčinou upadajícího zájmu o halové modely u nás jsou ceny pronájmů hal. Letos se velmi pravděpodobně ani neuskuteční MČR P-3.
Stále nové kategorie nevznikají. Pé trojky se před pár lety zjednodušily, změna byla rozhodně užitečná, ale stejně je potřeba větší hala. F-1D - ani nevím, kdo létá a kde,všechny ty F-1M, L, R už v podstatě nikdo nelétá, nebo se vůbec neuchytily. A-6 se pořád dá létat v tělocvičně. Mám doma Kalinovu stavebničku Klikar, to vypadalo hodně dobře, leč neuchytilo se.
Sám jsem uvažoval o nové P-3, ale jediné soutěže jsou v Mokrých Lazcích a MČR není, tak na co vlastně...
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od discobolos » 19 úno 2024 23:10

Jo, je to tak. Haly jsou drahé a každý pořadatel si musí dobře spočítat, zda ze startovného zaplatí nájem.
I když to sem moc nepatří, zmíněná kategorie P-3 se létá jen v Děčíně a u nás na Severní Moravě ve Štítině. V Děčíně pomáhá s financováním Středisko volného času, my ve Štítině máme "smluvní cenu". V Hluku Tonda Alfery podle závazných přihlášek rozpočítá startovné tak, aby halu zaplatil. Na den a půl je to zhruba 1000-1500 Kč na osobu, podle počtu účastníků.
Jinak Honzo, MČR v halových kategoriích P-3, A-6 a F1N přece jen bude - chopili se toho kamarádi z Mokrých Lazců a bude v Hlučíně. Minimaketáři halu znají.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 bře 2024 19:54

Dušane jste šikovní kluci a díky za to MČR halových modelů- Pokud tam někdo z Brna pojede autem a bude mít volné místo, pak rád přispěji na benzín a přijedu. MInulé Střelice mi ukázaly, že v A6 jsem postavil spoustu modelů, ale jejich výkony na soutěži byly mizerné, tvé štíhlé byly o třídu lepší, pak jsem se vrtal ve sklepě a našel tam bednu s modely dost starými se kterýni jsem před pěti roky létal ve Střelicích přes 5 minut, nyní testy v Kr poli ukázaly. že jsou opravdu lepší než ty nové. Také jsem tam objevil velkou bednu se třemi modely P-3 potah mikrotenovou potravinářskou folií. bohužel váha od 3,7 do 4,1 g, a nejlepší výkony v Kr poli těsně nad 5minut. Nedalo mi to a o víkendu jsem postavil nový model se snahou snížit tu váhu. Volil jsen potah kondenzátorovým papírem 0,6 g/m2, který křídlo zpevní a zmenšil hloubku křídla, VOP štíhlejší, větší rozpětí a dvě SOP na koncích. Nový model váží 3,3g.
Včera jsem nový model testoval v hale 14C. svazek z gumy TAN SS 06/2017 2,35 g/m o délce 470 mm ,mazáno ricinovým olejem:
1. Točeno 700 model mírně stoupá do výšky 2m čas 1´50´´ velký zbytek otáček
2. 1300 výstup do 8m 3´50´´ bez potřeby stírovat opět velký zbytek otáček
3. 1780 hned po startu 2x stírováno a snížena výška ze 6m na 2m, pak za 2´ téměř strop v 9m výšky velké okruhy asi 1m od stěn, dobře zastírováno a přistání za 6´04´´ zbytek otáček asi 300. Takový let v této hale to je malý zázrak. Asi by to chtělo zkrátit svazek na 410 mm, nebo o malinko silnější, aby model přistával s posledníma otáčkama.
Proto dnes volím gumu Kalina šířka 2,35 mm 2,6 g/m o délce 420mm
1. 1200 ot. výška 6m 3´27´´ velký zbytek
2, 1500 2x stírováním snížena výška, až moc takže dostup jen 7m čas dobrý 5´15´´
3. 1700 hrozně tvrdá guma, velký moment, ostrý start na VOP naskočil na 12s opačný twist a model nezatáčel jen prudce stoupal proti stěně, dost nešťatně jsem zastíroval, model se otočil zrychlil, opět opačný twist,klesání. odpadává VOP, model padá na dlažbu, odtrhuje se ložisko s vrtulí od motorsticku a vylamuje list vrtule z nosníku. Doma oprava vteřiňákem a za půl hodiny je vše OK.Je mi jasné, že tak silmé gumičky tento model nesnese.
Přílohy
u stropu.JPG
nová P3.JPG
DSCN6042.JPG
DSCN6041.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: soutěže M-oř a M-pist, případně i dalších kategorií v halách v r. 2024 ?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 05 bře 2024 11:34

Tak jsem se nechal strhnout k popisu tréninku s novým modelem P-3 v hale Krpole. Vím že toto by měl být prostor pro minimakety, tak tedy mé poslední létání v těchto prostotách s oříšky.
1. P-63 Kingcobra létatala na 1/3 z maximálních otáček do výšky 3m, aby náhodou nezůstala v pasti nad přístavbou WC. Jinak i starty ze země na větší otáčky do menší výšky, ale problém se vejít do haly a nenarážet do stěn, případně laviček.
2. DH Hornet na polovinu maximálních otáček jeden pokus startu ze země, nádherný start výška přes 3m pak otevření zatáčky a náraz do zdi nad oními WC. Shánění nějakého mladíka, který tam vyleze a model mi sundá. Bylo jasné. že je nutné počkat na větší halu ve Střelicích.
Dalo by se říci. že lehčí a pomalejší typy z pionýrských let letectví se do haly snadněji vejdou a tak jsem to zkusil.
3. Rekordní Nieuport 1912 se tan sotva vešel, okruhy o průměru 12m byly poznamenány termikou nad cestujícími a hlavně teplem z otevřených dveří z WC, nebyla odvaha model pořádně natočit.
4. Morane 1912 napřed odmítalo zatáčet a létalo rovně na změbu nastavení SOP nereagovalo, po vyosení vrtule podložkou hlavice následovala štůrc spirála do země, pak zmenšení podložky a následuje 15 m rovný let, pak konečně zatáčka do okruhu, ale model přistál vedle cestujicí sedící na lavičce, tu prosím, aby se nehýbala, pokud si model sám nevezmu, Ale bába se musí napít, bere láhev, rukávem zavadí o model a ulomí mu VOP. Pak ještě Marineaparat No2 a tím jsem tam s oříšky skončil.
Přílohy
b.JPG
DSCN4309.JPG
Hornet M-oř.JPG
P-63 N-oř.JPG
0

Odpovědět