OPENSCALE 2013

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

OPENSCALE 2013

Příspěvek od Vyvel » 29 kvě 2012 07:34

Tak máme za sebou OPENSCALE 2012 a musíme začít přemýšlet o dalším ročníku.
Letošek opět potvrdil, že dvoudenní soutěž má svoje výhody, že alespoň jeden den počasí vyjde. Pravda rodiny už z toho tolik nadšené nebývají no ale jednou za rok to snad můžou přežít. Takže dvoudení soutěž určitě zůstane. Začátek v sobotní poledne, se taky jeví jako dobrý - nemusí se tak brzo vstávat a je šance využít k létání podvečerního uklidnění větru. Ukončení soutěže v neděli v poledne je myslím taky rozumné už z ohledem na soutěžící ze vzdálenějších míst. Letos jsem si všiml, že zůstávalo poměrně dost vytištěných výsledkových listin nevyzvednutých - možná, že se pak rozebraly ale když jsem odcházel tak už ve stanu zůstával jen Felda a tiskl. Takže se nabízí otázka, zda by nestačilo výsledkovky rozeslat e-mailem a raději si nachystat pro tisk diplomy.
Takže za mě asi tolik a budu rád, pokud se připojíte se svými postřehy a nápady.

Pavel
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 kvě 2012 11:32

Ano, výsledkovek zbylo habaděj, mám pocit hraničící s jistotou, že dnes už je tištěná výsledkovka přežitek. Přikláněl bych se k tomu, že výsledkové listiny budou na internetu, dnes snad už není nikdo kdo by neměl možnost si je stáhnout. On je totiž taky problém s grafickou úpravou, když se jedná jen o spočítání výsledků, to je s aktuálním softem hotové během pár minut, ale pak tu výsledkovku seskládat tak aby se vytiskla na papír do předem určeného prostou dá docela práci, a to se to musí udělat pro každou kategorii a podkategorii zvlášť. Takže bych se přimlouval za to, aby se tiskla jen jakási pracovní verze pro účely vyhlášení výsledků a komplet výsledkovky s logy sponzorů a já nevím čím vším by byly na netu. Pak na to taky stačí přenosná tiskárna a ušetří se mj. skoro hodina času v době, kdy všichni už chtějí jet domů.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 kvě 2012 13:58

Myslím, že opravdu již dozrál čas k tomu : kopletní výsledkovky na netu, pro vyhlášení stačí ta pracovní verze. Pavle nech si také projít hlavou, zda akceptuješ všechny kategorie, co tam byly letos. Samozřejmě, že já tam moc rád vidím Schneiderův pohár a zdá se, že to konečně zabralo i u dalších, snad příště takové typy přivezou i hoši z Prahy a okolí. Poměrně dobře se osvědčila podmínka limitního počtu, který jsem vyhlásil u M/CO2 a hele jak se namnožily. Možná, že něco podobného by pro příště bylo dobré zde na našich stránkách vyhlásit i u BV-min a Schneiderův pohár.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 kvě 2012 23:27

Debatu ohledně pravidel jsem přesunul do sekce PRAVIDLA, dovolil jsem si ji utnout v samém počátku ne pro nepatřičnost obsahu, ale místa. Ono se pak zpětně blbě hledá co se to vlastně probíralo o pravidlech v sekci AKCE!
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Emil » 05 čer 2012 20:04

Vyvel píše:...Takže za mě asi tolik a budu rád, pokud se připojíte se svými postřehy a nápady....
Vyveli, nehodlám zde rozebírat "ožehavá" témata nuancí matematických vzorců a vášnivých diskuzí týkajících se měřítek. Nehodlám ani zavalit nového organizátora nápady, které způsobí starosti a řídnutí porostu na jeho hlavě, takže můžeš číst v klidu dál ;) . Několik poznámek, neskromně zadaných jako úkoly, bych si tedy dovolil, s ohledem na již skončený jubilejní ročník, vznést:

1) Sehnat a potvrdit fotografa. Úkol: všichni členové fóra. Termín: týden před Open potvrzení účasti prostřednictvím fóra.
Zřejmě shodou nešťastných náhod a nepřízní Elementálů vypadl u letošního jubilejního ročníku dvorní fotograf Minimaket Ruja a jeho zdatný konkurent Jozef bohužel taky. Byť je startovní pole soutěžících veskrze vybaveno automaty různých značek a kvality a nepochybuji, že v každém z těch foťáků se po soutěži uschovala alespoň jedna parádní fotka nebo momentka, bylo by pozitivní, kdyby soutěž měla někoho, kdo bude systematicky dokumentovat průběh soutěže. Feldovi by následné smolení reportáže šlo zcela určitě lépe. Z principu by to neměl být soutěžící, jeho primární účast by měla být "pouze" dokumentační. A není pro fotoamatéra lepší výzva, než mu zadat úkol, aby fotil nestylizovaný chaos na letištní ploše, nad níž se vznáší nevyzpytatelný, gumou poháněný hmyz :lol:. Tedy výzva pro všechny - lovme přátele, příbuzné fotoamatéry...

2) Zajistit na modelářském letišti v průběhu soutěže letový "klid" . Úkol: Pořádající LMK Aviatik. Termín: ???. Zažil jsem několik ročníků Openscale a vždy byly provázena zdvořilostí a ohledy ze strany létajících RC modelářů. Okupace Medlánek volnými kategoriemi není zas až tak častá a obtěžující. V minulých ročnících tomu obvykle přizpůsobili RC modeláři letový prostor, v případě nepříznivého místa startu Open vůči modelářské startovní dráze pak své modely uzemnili. Asi by bylo dobré, kdyby pořádající klub Aviatik po gentlemansku oslovil ostatní kluby, jejichž členové letiště využívají, aby, pokud si v termínu soutěže chtějí zalétat, očekávali, že se po ploše budou pohybovat naprosto neřízeně davy lidí. Nehodlám generalizovat, většina RC pilotů byla jako každý rok i letos k nám, volňáskářům VELMI shovívavá, nicméně jsem zahlédl i lety (v sobotu, kdy po zrušení soutěžních kol byl v podstatě volný trénink), jejichž autor by zasloužil popresdržku, a to bez ohledu na probíhající Openscale, neboť porušoval i pravidla tohoto modelářského letiště. Pokud nedošlo k žádné změně těchto pravidel, je letový prostor stále nad přilehlým polem, nikoli nad plochou vytýčenou dráhami aeroklubáckého letiště.

Teď poněkud nevážně:
3) Openscale nám roste, máme tiskového mluvčího. Sice nikým nezvolen, zvolil se naneštěstí sám :lol: ... Cíl: Protlačit v příštím ročníku Sharka aspoň do Událostí v Regionech :lol: :lol: :lol: .

Teď jeden nezávazný námět. Netýkalo by se samotné soutěže a "vymyslet" by si to mohli sami účastníci formou diskuze na tomto fóru.
Vlastně mě k němu inspirovaL Luboš, když v kuchyni Křivé vrtule předváděl výrobu Tonda háčku... Což takhle spojit sobotní podvečer v půli soutěže nejen s promítáním fotek "starých časů", ale udělat i nějaký absolutně, zcela neoficiální, neformální, přesto trochu formalizovaný malý workshop. Hned mě napadlo několik témat:

Antonín Alfery by mohl "účastníky" seznámit s využtím materiálů pro zedníky v modelaření (polystyren) a vysvětlit, jak se prošlapáváním slepých uliček dostal do stavu, že jeho makety vypadají tak dobře a létají někdy líp než originál ;) .

Luboš Koutný by se mohl pokusit exaktně popsat pojem létavá předloha, létavý model. Tedy jak zvolit předlohu a jak ji upravit, aby výsledkem nebylo monstrum s letovými vlastnostmi těžítka.

Honza Vodička by mohl se svými encyklopedickými znalostmi popsat historii gumou poháněných minimaket, která kupodivu nezačala v šedesátých letech v Brně. :oops:

Vlastík Šimek by třeba mohl popsat krouhání vrtulí. Čímž nenápadně naznačuji, že i někteří zarytí minimaketáři občas zašilhají po old-school kouscích a doptávají se na soutěži, jak vrtuli vyříznout.

Těch témat by asi bylo dost, jen bych se striktně vyhnul tématům o pravidlech... :shock:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 05 čer 2012 22:35

Adame, koukám že jsi toho plný a muselo to ven :lol: :lol: :lol: :lol:
K tomu co jsi uvedl cítím silné nutkání něco sdělit:

1) ad fotograf
To není vůbec špatný nápad. Dnes jsem dokončil selekci a hlavně katalogizaci fotek z Openscale 2012 a jak tak na ně koukám, musím říci že to co jsme nafotili je dost slabota :!: . Myslím že je to tím, že máme v sobě zafixované nějaké šablony jak má fotografie minimakety vypadat a je to pořád dokola stejné. Prostě to chce něco jiného, nějaký svěží pohled skrze objektiv na to co se děje na ploše. Když si to tak porovnám s fotkami co jsem promítal, tak na mě z ních (někerých, samozřejmě) dýchala atmosféra doby, ale z toho co se nafotilo v posledních letech ale NIC - jen takové sterilní zachycení skutečnosti. A nebo je to vše jinak a jsem už senilní .....

2) koexistence s RC modeláři
Na tohle téma jsem v reakci na jeho nedělní vystoupení již psal Hugovi, ale teď to teda zopakuji pro všechny: jestli si z letošního Openscale někdo zasloužil o onu zmiňovanou "přesdržku", tak já bych to viděl na toho, kdo zapříčil ten mumraj volňáskářů v prostoru kde jsme se uhnízdili volbou startoviště. Tak trochu to připomínalo jako když k vesnici přitáhne kočovná banda cigánů a rozbije si tam svůj tábor. To že akce byla avizovaná a domluvená s Aeroklubem je podmínka nutná (jinak na to mají zákonné páky), ale taky by stálo za uvážení vzít v potaz, že dalším subjektem provozujícím aktivitu na Medlánkách jsou RC modeláři, RC klub je majitelem dráhy a další sdružení RC modelářů o její okolí pečuje (a kupodivu to není proto aby si minimaketáři mohli zaparkovat auta na posekaný pažit). Věc je složitější o to, že členové RC klubu již na Medlánky moc nechodí, tudíž domlouvat s nimi že tam budeme pořádat nějakou akci nemá moc smysl, navíc nikdo neví jak bude foukat a kde budeme létat, a ostatní RC modeláři nemají nějaký oficiální zaštiťovací orgán, tudíž to je poněkud problém. Takže by mělo být otázkou elementární slušnosti nezvolit startoviště minimaket (a tudíž místo největšího hemžení lidí, aut a modelů) hned na prahu RC modelářské dráhy, tu opravdu nikdo posunout nemůže, a světe div se, oni si ostatní modeláři na modelářském letišti mají stejné právo zalétat si jako my. To že vše letos, přes několik vyloženě adrenalinových situací, skončilo víceméně v klidu a RC modeláři vyklidili pole, bylo dáno jednak naší drtivou početní převahou :) ale taky tím, že se tam alespoň v neděli dopoledne vyskytovali samí slušní, umírnění a tolerantní lidé (a těm jsem se navíc citil povinnost za způsobený chaos omluvit tuto neděli já :idea: ). Byli-li by tam některý z choleričtějších RC modelářů, mohlo vše skončit jinak. A pokud by došlo k nějaké havárii RC modelu v důsledku našich aktivit v daném prostoru, nedej bože se zraněním, asi bychom se dost divili jak by to celé mohlo být pojato a nechtěl bych být v kůži pořadatele či ředitele Openscale - to by se pak řešily poněkud jiné a nečekané aspekty pořádání soutěže na veřejně přístupném prostranstí, potažmo na soukromých pozemcích.....
Takže propříště bych doporučil volit startoviště rozhodně jinde než letos a rozhodně ne v prostoru kolem RC dráhy, dost na tom kyž nám tam třeba budou zalétávat volňásky.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Lubomir Koutny » 06 čer 2012 13:25

S tím, co zde napsal Pavel, s tí lze až na malou výjimku plně souhlasit. Ano, letos poprvé, si někteří naši hoši zaparkovali svá auta naprosto nevhodně a co více i nebezpečně přímo u runwaye RC. Někteří dokonce z těchto míst zalétávali své výtvory. Při tom je zde tabule jasně vyznačující, kde lze parkovat.
Také je pravdou, že jeden vytočený RC modelář požadoval přesun naší aktivity mimo osu startu RC modelů, aniž by určil do jaké vzdálenosti a navíc to bylo v době, kdy normální člověk by startoval proti směru toho vánku, tedy k hangáru, na což jsem ho klidně upozornil. Nicméně ono ani přstávání a přiblížení na ně nad skupinou volňasářů nemusí být nic příjemného. Ano, příště parkovat jen za cedulí, a pokusit se lépe komunikovat s RC hochy.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Hugo » 27 zář 2012 21:47

Dotaz na Pavla Vysočana: Je už jasný termín Openscale 2013? Bude opět poslední víkend v květnu, jako obvykle? Tedy 25-26. 5. 2013? Předem díky, Martin
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 zář 2012 22:07

Nerad bych mluvil za Pavla Vysočana, ale protože jsem mu již dříve poslal svůj návrh, neměl žádné připomínky, tak jej zde přikládám a zároveň mohu potvrdit, že již mám připravené stavebnice pro kategorii žáků....

OPENSCALE 2013

Medlánecká guma mezinárodní soutěž:
dvacetinek (M-Min. dle národních pravidel), + FLY OFF Schneiderův Pohár
a Old-timerů BV modely s pevnou vrtulí navržené do r. 1954
Petříkův pohár dvacetinky a old-timery BV - pro mládež do 15 let

Místo konání : statické bodování dvacetinek – velký stan restaurace aeroklubu
letová část - letiště Brno - Medlánky

Kategorie : Medlánecká guma pro seniory M-Min., M-CO2 +elektro a
old-timery BV-1, BV-3 s pevnou vrtulí Tm. 90s. a BV-min, kde Tm. 60s.
Absolutní vítěz bude určen v FLY OFF- jediný let bez omezení, nebo nebude-li více soutěžících se třemi maximy, pak ten s největším součtem
ze tří letů. Absolutní vítěz v kategoriích dvacetinek i oldtimerů BV obdrží
pohár + ceny pro další dva v pořadí.
Petříkův pohár pro mládež do 15 let s dvacetinkami a old-timery
Nejlepší z žáků s minimaketou i s old-timerem obdrží pohár, další pak věcné ceny
Každý žák, co odlétá celou soutěž obdrží stavebnici dvacetinky, nebo old-timera
FLY OFF tři společné starty minimaket Schneiderův pohár bez stat. bodování

Termín : sobota 25. května 2013, presentace 1200, bodování od 12 00 -14 45 velký stan
14 50 briefing + určení jury a upřesnění programu dle počasí
1.kolo old-timerů a minimakety starty z ruky letová část + FLY OFF SP 1500 -1700
2. kolo old-timerů a minimakety starty ze země 17 00–19 00 + FLY OFF SP
pak následuje ARFIELD PÁRTY restaurace U Křivé vrtule
neděle 26. května 2013
3. kolo old-timerů a minimakety starty ze země 8 00 - 10 hod.
4. kolo tj. FLY OFF old-timerů a minimakety starty z ruky 1000-12 hod
vyhlášení výsledků a předání cen cca 13 00 hod.

Noclehy : pro 12 soutěžících přímo na letišti v zařízení aeroklubu, nebo vlastní stan
dalších 12 pak v penziónu Na Kytnerce v Medlánkách
tel. 732 738 563 , kytnerka@email.cz
Neptun (perfektní v krásném prostředí na vých. břehu, ale dost drahé)

Přihlášky a vklady : senioři 100 Kč, nevýděleční 50 Kč, se platí za každou kategorii
do 30. 4. 2013 na adresu : Ing. Pavel vysočan ..... Pavel Vysočan <vysocanp@seznam.cz>

Parkování : na letišti pouze na vymezeném parkovišti

Bezpečnost : na letišti bude normální plachtařský provoz, místo startů
po dohodě s řídícím létání, dbejte pokynů pořadatele,
zásadně nesmíte přes dráhu startujícího, nebo přistávajícího
letounu

Pořadatel : brněnští minimaketáři a old-timeristé za pomoci přátel malých modelů
Hlavní sponzoři : Vilém Petřík, ÚMČ Medlánky, IKARA, Reichard Models, RD-STAVsro
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Hugo » 27 zář 2012 22:13

Dotaz na pořadatele Openscale 2013 - Pavla Vysočana: Pan Koutný píše, že se dvacetinky budou létat "(M-Min. dle národních pravidel)". Mohl byste se prosím vyjádřit, zda se bude létat podle starých pravidel - národních, nebo podle nových pravidel, o kterých se hlasovalo zde na foru? Lze tedy počítat s termínem 25. - 26. 5. 2012? Díky, Martin
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Vyvel » 26 říj 2012 11:48

Tak vzhledem k množícím se dotazům můžu potvrdit termín Openscale 2013 na 25. a 26.5. 2013. Takto je to nahlášené do kalendáře soutěží na příští rok. Co se týká pravidel, osobně bych upřednostnil nová pravidla ale musím to ještě probrat s dalšími organizátory. Výsledky Trnávky, která se létala podle nových pravidel jsou známé ale rád bych znal názory účastníků jak jsou s novými pravidly spokojeni.

Pavel Vysočan
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od discobolos » 26 říj 2012 13:41

Pokud sis nová pravidla prošel sám (což předpokládám, že prošel), určitě jsi zjistil, že je to mnohem přehlednější a tím, že jsou jednotlivé položky rozparcelovány do podpoložek, lépe se udržuje stejný metr. Navíc se dá nahlédnout do karty toho prvního modelu (který pak slouží jako etalon), aby se ten metr dodržel přesně. Samozřejmě je to nové, je potřeba si na to trochu zvyknout, ale na dobré se zvyká rychle :) .
Předpokladem je, že si bodovači na začátku vytvoří přehled o všech modelech a jakési pořadí dle prvního dojmu. Pak to ověřují dle podkladů a přidělují body.
Ale to je pro vaše bodovače asi dlouhodobě zažitá rutina.
Trošku zvýšené pozornosti se musí věnovat novinkám - bonifikaci za krátký čumák a penalizaci za podvozek.

Já osobně jsem velmi spokojen a odpovídá to tomu, co jsem si před jejich sepsáním Tondou představoval (dokonce to mé očekávání mnohdy předčilo).
Dušan
P.S. V Trnávce se samozřejmě bude příští rok létat podle nových pravidel.
0

Odpovědět