M-CO2 na Openscale 2013

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 16 dub 2013 09:35

Do tohoto vlákna nechť vloží své příspěvky ti, kdo chtějí deklarovat zámysl (vážný, samozřejmě) o aktivní účast v kategorii M-CO2/elektro na Openscale 2013. Jak bylo uvedeno v jiném vlákně, vypsání této kategorie pořadatel podmiňuje účastí minimálně šesti soutěžících, resp. že se jich tolik do této kategorie přihlásí. Času moc nezbývá, termín je šibeniční - do 21.4.2013, i když si taky myslím že když se čekalo tak dlouho, klidně se ještě pár dní posečkat mohlo, ostatně uvidíme jak velký ohlas tato výzva vzbudí.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Steve » 16 dub 2013 16:26

Já zájem mám a tedy ho píši i sem oficiálně.
Ano, myslím, že se počkat chvíli mohlo, štítek není problém a na diplomu se jen přelepí obrázek jiným :D
Bodování bude zřejmě jako loni - z řad soutěžících, takže by to nikoho nějak zatěžovat nemuselo.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od discobolos » 17 dub 2013 21:00

Původně jsem chtěl v klidu dokončit dvacetinku, ale zkusím dorazit i DH-5 z loňska.
Takže tímto se závazně přihlašuju, abych podpořil Petra.
V nejhorším případě přivezu polomaketu (zhruba dokončenou maketu) :cry: .
Dušan
P.S. majitelé CO2, pište (minimálně Pavle, Tondo), uzávěrka se blíží (jinak nebude pohár :lol: :lol: :lol: ).
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 dub 2013 00:07

Ač hlavní organizátor Openscale a jediný kdo se k tomu může kompetentně vyjádřit mlčí, já bych k otázku pořádání soutěže kategorie M-CO2/Elektro uzavřel asi takto:

- termín 21.4. vypršel a požadovaných šest soutěžících se neozvalo
- během týdne existence tohoto vlákna založeného jen a pouze za účelem osondování zájmu se vyjevili pouze dva zájemci - to fakt není moc, osobně jsem čekal větší odezvu. I kdybych snad neopodstatněně pokládal za jistou účast dalších dvou soutěžících kteří modely této kategorie mají a jsou soutěženíschopní (Tonda a já), pořád je to zoufale málo.
- tudíž kategorie M-CO2/elektro je pro mě mrtvá pro naprostý nezájem soutěžících se jí zúčastnit. Je to jen důkaz, že za těch mnoho let co uplynuly od posledních soutěží těchto modelů (v posledních letech se tehdy scházeli tuším dva tři soutěžící) se pranic nezměnilo a znovu ji pořádat by tudíž byl donquichotský počin. Konečný verdikt nechť vynese pořadatel, třeba má nějaké další reakce např. v mailu .....

PS: já jsem do tohoto vlákna schválně nezasahoval ze zcela prozaického důvodu - zajímalo mě kolik lidí se zde projeví, s jakými názory a podněty. Kdyby nastala nějaká masivnější diskuze (s jakýmikoliv argumenty a závěry), byl by to alespoň nadějný důkaz že věc někomu leží na srdci. Projevený nezájem je ale dost výmluvný, možná výmluvný nade vše.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Hugo » 24 dub 2013 02:04

Já bral toto vlákno jako místo, kde se lidi závazně přihlašují na kategorii MCo2 na Openscale 2013 a případné diskusní příspěvky od lidí, kteří nejedou letos na openscale, budu nemilosrdně vnímány jako spamy a mazány. Tak jsem to špatně pochopil.
Dovolím si tedy pár úvah:
- podle toho, co napsal pan Koutný ve vláknu "Openscale 2013", tak jsem to pochopil tak, že se samozvaně vložil do organizace Pavlu Vysočanovi a aniž by se o tom domluvili. Proto jsem bral jeho prohlášení o nutnosti přihlásit se na MCO2 s rezervou, stejně jako poznámku o bojkotu pražských modelářů, atd. Připadalo mi vhodnější na to nereagovat.
- stejně tak vnímám ultimativní charakter nutnosti přihlásit se závazně do cca 7 dnů na kategorii MCO2. Což je zvláštní, protože např. u dvacetinek toto ultimátum není. Ultimáta, navíc pronesená řadovým soutěžícím, jsou vždy nešťastná a myslím, že spíše škodí.
- proč zrovna nutný počet účastníků 6? Požadavek na 6 závazných přihlášek nahlášených do týdne v jiných kategoriích na Openscale, by asi nesplnila žádná. Ale mohu se mýlit.
- osobně si myslím, že pokud pořadatel nemá zájem organizovat MCO2 (z jakéhokoliv důvodu), tak si mohou účastníci přivézt své modely a zalétat si s nimi. Nakonec, na openscale 2012 si stejně soutěžící modely bodovali sami a jde tedy jen o časomíru a zpracování výsledků. A to by snad domluvit šlo. Poháry a diplomy se dají oželet.
- z minulých let považuji za nedořešený problém spojení kategorie MCO2 a MElektro. Myslím, že v současné době je toto největší "škůdce" této kategorie. Už jsme to myslím zde na foru naťukli někdy cca před rokem.Tato kategorie není mrtvá, jen je plná ambivalencí. A to je nemilé.
Martin
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 dub 2013 07:38

Začnu od konce - nemyslím si že by v kategorii M-CO2/elektro byly nějaké ambivalence. Jednak netuším kde, jak a proč by se asi tak měly projevovat, když se s těmito modely létá až na výjimky jen pro radost někde na mezi za barákem :D . Navíc ti co ji létají jsou celkem nekonfliktní, teda podle mě :lol: . Na druhou stranu ve věci nedořešenosti CO2 versus elektro máš naprostou pravdu, jenže tento problém byl tady na DF několikrát nakousnut bez sebemenšího výsledku, ostatně celá pravidla této kategorie jsou poplatná době svého vzniku. Pokud si dopřeji právo nadhledu nad vším tím co tu bylo napsáno i nenapsáno, tak se mi vkrádá do mysli závěr, zda to tak jak to je není nakonec nejlepší - kategorie je nesoutěžní. modely si staví jen ti kterým se líbí, létají si pro radost, tudíž je naprosto jedno zda je model poháněný tak či onak.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Vyvel » 24 dub 2013 08:46

Takže si to dovolím shrnout a uzavřít. Kategorii M-CO2/el jsem v oficiální pozvánce nevypsal. Nakonec i vloni se létala víceméně až po domluvě. Některé názory na fóru mi připadají trošku stylu, že nevíme co vlastně chceme. Po loňském Openscale se rozpoutá bouře kolem nových pravidel dvacetinek, že není dostatečně přesně uděláno statické ohodnocení modelů což vyústilo v diskusi a vznik nových pravidel. Letos se zvedne bouře kvůli kategorii jejichž v současnosti platná pravidla se současným pravidlům dvacetinek ani vzdáleně nepřibližuji. Hlavně co se týká statického hodnocení. Možná by se dalo diskutovat i o nadhodnoceních a letových maximech. Tuhle kategorii jsem nikdy nelétal takže do toho nebudu mluvit. Pokud chce někdo diskutovat o pravidlech M-CO2 tak má možnost založit nové vlákno.
Tohle vlákno nebylo v žádném případě založeno jako závazná přihláška. Mělo jen za úkol zjistit reálný zájem létat tuhle kategorii na Openscale. Počet 6 účastníků vznikl na základě diskuse na schůzce organizátorů.
Pro letošek s kategorií M-CO2/el nepočítám. Pokud budou nějakým rozumným způsobem opravena pravidla tak se nebráním tomu ji v dalších letech vrátit. Zlobte se na mě nebo ne, ale vypisovat kategorii kde je v pravidlech exaktně předepsán motor Modela a ve stejné kategorii létat i s elektromotorem mi přijde trochu ujeté. To už si může každý lítat jak chce a a s čím chce a vyjde to nastejno. Pokud se chceme na soutěžích nějak rozumně srovnávat musí existovat nějaké mantinely ať už oficiální pravidla nebo pravidla vzešlá s diskuse a všemi respektovaná. Bohužel pro makety CO2/el jiná pravidla než uveřejněná ve Sportovním řádu neznám.

Pavel Vysočan
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od discobolos » 24 dub 2013 09:30

Nechci se do toho nějak moc plést, ale trochu bych polemizoval s Pavlem V.
Minimaketáři jsou tak trochu komunita, která si létá a soutěží podle pravidel víceméně dohodnutých a přijatých většinou. Konec konců se zde několikrát zmiňoval fakt, že je v kompetenci pořadatele stanovit, dle jakých pravidel se létá (viz otevřené měřítko pro zahraniční účastníky Openscale).
Proto bych se moc nezašťiťoval sportovním řádem (nová pravidla pro minimakety tam také ještě nejsou).

Totiž základní problém bych viděl ve filosofii, jak k takovým soutěžím/setkáním lidé přistupují.
Někdo to bere ryze prestižně a chce vyhrát. Někdo to bere jako příležitost potkat se s podobně postiženými a přitom si srovnat, kdo jak to hezky postavil a komu to jak létá.
Já osobně jsem něco mezi těmito dvěma póly. Jsem soutěžní typ, ale neprožívám to tolik, aby mi stálo za to vymýšlet nějaké finty, díky kterým bych získal nějakou výhodu.
Openscale (už z názvu) jsem vždy chápal jako setkání minimaketářů všeho druhu (zde tedy všech pohonů). Proto mi připadá trochu diskriminující, když se to omezuje jen na pohon gumou. Odrazujeme tak minimaketáře, kteří preferují jiné pohony. A není nás dohromady zase tolik, aby mně nemrzelo, že se gumičkáři separují :cry: :cry: :cry: .
Ale to je jen můj osobní názor.
Dušan
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 dub 2013 10:16

No a co kdybychom, v návaznosti na Dušanův příspěvek, si na Openscale ty co2 a elektro minimakety vzali a jen tak pro radost si s nimi zalétali třeba v sobotu navečer, v neděli nad ránem nebo po soutěži, bez bodování, bez měření, jen tak. Když bude hezky tak z toho bude nádherný květnový podbečer, když ne tak lítání nebude - svět se nezboří. Odpadnou komplikace typu bodovači, časoměřiči, zpracování výsledků, příprava pohárů, .....
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Hugo » 24 dub 2013 11:02

Nechci se do toho tady plést, protože na Openscale bohužel nemohu přijet, ale Feldův nápad vidím jako nejlepší.

ad ambivalence - jako největší ambivalenci vidím spojení Co2 a elekrtického pohonu, jak jsem napsal. Naposledy jsem si to uvědomil v neděli na BMFA, kde to bylo jasně vidět, elektrický pohon je prostě ušetřen problémů, kt. s sebou nese CO2 pohon (neustálé ladění dle teploty, bombičky, průběh letu, atd...). Kromě mě a Roberta používá Co2 pohon z angličanů jedině Ch. Strachan. Je to sice obdivuhodné, ale taky náročné. A při venkovním létání se k tomu přidávají ještě časové a výkonové charakteristiky obou pohonů.
No a u Co2maket ještě rozdílnost pohonů Co2 - Modela versus motory Štefana G. Myslím, že létání na čas v této kategorii vyšachovává ze hry nejdříve Modelu, pak motory Štefana a jako jediné soutěže konkurence schopné řešení zůstává motor. Tam hrají roli ještě parametry časovače. Prostě je toho moc a čert aby se v tom vyznal. Nevím, zda je to nějak rozumně řešitelné, já osobně bych stál o to, abychom zde do budoucna nějaký soutěží schopný kompromis udělali. Určitý pokus jsme s Ondrou Kruckým udělali pro Panenský Týnec, kde bude omezeno a stanoveno společné Tmax, ale je to řešení, které vynese na bednu maketovost, což taky asi není úplně šťastné, a asi ne moc pro venkovní makety, ale kdo ví, třeba je to cesta. Rozhodně bych uvítal diskusi, která by vedla k nějakému výsledku. Martin
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 dub 2013 14:42

Souhlasím s tebou, Martine. Počkal bych po Openscale a po Panenském Týnci a pak by se, bude-li chuť, zájem, síla a bude-li společná shoda, mohla otevřít otázka nových soutěžních pravidel pro tuto kategorii, když u dvacetinek se to zdá se podařilo. Bude dost času si to vyříkat, promyslet a třeba se k něčemu dobereme, a nebo taky ne .....
Pak už se příznivci této kategorie sejdou až v Trnávce ;)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: M-CO2 na Openscale 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 dub 2013 14:45

No a co se elektro a CO2 pohonu týká, to je snad všem jasné. Elektro je po všech stránkách pro praktické použití lepší, ale bublající kysličník je pocitově něco úplně jiného, je to úplně jiný level :idea: .
0

Odpovědět