Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Antonín Alfery » 18 zář 2016 09:08

Byli jsme rádi, že nakonec "vyšla" Tvoje páteční předpověď. Odpoledne nejen že nefučelo a nelilo, jak se nás ráno snažil přesvědčit Luboš, ale vítr byl snesitelný, ve správném směru (rovnoběžně s VPD, ne "přes kopec") a dokonce svítilo sluníčko. Prostě idylka. Při návratu domů byla od Slavkova vidět solidní hradba mraků a všude bylo dost mokro. Takže asi značná dávka štěstí. Nebo že by jsi se stával odborníkem na Medlánecké počasí? :D V každém případě díky...
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od discobolos » 18 zář 2016 09:27

Asi Medlánky mají tu "správnou" polohu a nečas se jim vyhýbá.
Já po cestě do Ostravy někde u Hranic na Moravě potkal takovou průtrž, že ani nejrychleší volba na stěračích nestačila a musel jsem zpomalit na 70 km/h, abych trochu viděl na cestu a do někoho nenarazil :o .
Každopádně i já Jirko děkuji, že jsi odolal všem chmurným předpovědím a dodržel stanovený časový harmonogram.
Dokonce to vypadá, že i to zdržení díky informačnímu šumu mezi bodovači nakonec bylo ku prospěchu věci. Jinak by to všichni, v obavách z deště, odvrhali do ještě ne toho pravého počasí.
Jak se říká, všechno špatné je k nečemu dobré :lol: :lol: :lol:
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Vyvel » 20 zář 2016 11:43

Ach jo, asi bych si měl už konečně něco nového postavit. V sobotu odpoledne mě svrběly ruce, takže jsem díky zcela nevhodnému místu startu umístil otočkové házedlo rovnou do lánu více než dvoumetrové kukuřice. No za blbost se platí. Nějaká maketa by mrzela víc.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 zář 2016 16:21

Ano, přes zlou předpověď a mizernou situaci kolem poledne, kdy dvakrát trochu zapršelo, tak odpoledne se nakonec dala soutěž odlétat. Pravdou také je, že hned po zahájení soutěže byl vítr relativně slabý a tehdy se talo létat s old-timery, což jsem potvrdil třemi maximy s novým Z-212.
Nicméně ti, co nemají sklerózu si snad pamatují, že druhý den, tedy v neděli bylo na létání naprosto ideální počasí - přesně podle předpovědi a proto jsem v pátek v telefonátu Jirkovi říkal, že bych soutěž raději přeložil na neděli. On slíbil, že prověří i tuto možnost, ale pak mi poslal SMS, že to nelze organizačně zvládnout a platí původní termín.
A nyní ještě mi snad prominete pár vět. V soutěži bylo 15 bodovaných dvacetinek, tedy o hodně méně, než na OPENSCALE, ale bodování trvalo o mnoho déle než na OPENSCALE. Ano, již mi Pavel řekl něco o záměně částí karet... Nemyslím si, že rozdělení bodovačů na skupiny celé bodování nějak moc urychluje, zatím to není vidět. Nová pravidla jsou mnohem náročnější na kvalitu bodovačů, výsledky bodování mají často velký rozkmit. A pak mám pocit, že více času pro bodovače tyto svádí k vymýšlení prkotin např. hledat, zda na kole je ventilek znázorněn jen černou tečkou, nebo dírkou, případně srážet 4 body z 10 za úplnost barev - údajně fotky ani kresba na 3-pohledu neukazují, že zlatá písmena byla černě lemována nejen na trupu (tam je to na fotce jasné), ale i na křídlech, když na fotce se to nedá poznat...Ale, oba příslušní bodovači umí anglicky a text v 3-pohledu si asi nepřečetli ! Bodovači si často pletou pojmy v kolonkách, jako úplnost a kvalita provedení. To nemluvím o tom, že dvacetinka dostala o 20 bodů méně než na OPENSCALE. Nemám rád spiklenecké teorie, ale již rok mi někdo naznačuje, že ten Mr. Smoothie, který létá samá maxima již na soutěže nepatří!
Možná se nejedná jen o Mr. Smoothie, ale i o jeho stavitele, který zde 50 let někomu zavazí.
Přílohy
Mr. Smoothie.jpg
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Jiří Doležel » 27 zář 2016 20:51

Já jsem velmi rád, že se dokáže sejít i těch několik málo lidí s naším minimaketářským "postižením" z různých koutů republiky, navíc navzdory otřesné předpovědi a dovézt i těch 15 dvacetinek. Pro ostatní, co na Drnci nebyli si dovolím vysvětlit, jak to bylo s těmi kartami.. Pro strýčka příhodu jsem si natiskl více diplomů, více startovních karet, ale i více tabulek "Vzájemná relace bodovaných modelů" pro bodování části I. a II. bodovací tabulky, které jsem před začátkem bodování předal bodovačům. Bohužel obě dvojice asi prvních 6 modelů bodovaly shodně část I. Naštěstí vzhledem k počasí nebylo kam spěchat a ochotní bodovači (Adam s Dušanem) to vzali s humorem, neodeslali mne do určitých míst a začali startovní pole bodovat od začátku. Někdy je méně více..

Pokud zde má někdo pocit, že je mu soustavně křivděno, bodování, jakož to celé soutěž je veřejná a je zde prostor se pořadateli přihlásit třeba i jako dobrovolný bodovač, bude vítán. Doba, pokrok a vývoj jdou dál a v roce 2016 nelze MAKETY hodnotit jako v minulém století. Každý staví jak umí a kdo staví lépe, kvalitněji a přesněji, je logicky odměněn vyšším ohodnocením.

V dnešní době si už nedokáži představit jinak, než na bodovačské týmy, jednak se tím soutěž urychlí a jednak více bodujících do hodnocení vnesou méně "zaujatosti".

Co se týká hodnocení konkrétních modelů a podání protestů, tomu je vždy vyhrazena část na konci soutěže, ani letos tak nikdo neučinil.. Opakuji po několikáté, že není možné, aby model měl stejné statické hodnocení jako na té které soutěži, mnoho položek je srovnáváno vůči ostatním modelům na dané soutěži. Někdy je hodnocení mírnější, jindy ostřejší, jako třeba bylo letos na Drncově memoriálu - kompletní hodnocení statiky je posunuto hodně dolů.

J.
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Ivan Horníček » 27 zář 2016 21:08

Děkuji Juro za tento příspěvek. Prostě není co dodat.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 zář 2016 09:35

No, mohu k tomu dodat jen to, že po odlétání soutěže jsem se kamaráda Adama zeptal, kdo hodnotil barevné provedení. On řekl, že on s Dušanem, zeptal jsem se ho, co mi chybělo v kompletnosti barev a imatrikulace, on řekl, že navíc jsou zlatá písmena a číslice na křídle mého Mr. Smoothie lemovány černě, což je sice na trupu správně, ale na křídle to nemělo být, 3-pohled ani fotky to nepotvrzují. Myslel jsem si o tom své, je to dobrý kamarád a nechtěl jsem zbytečně dělat dusno i když je mi jasné, že nemá pravdu a navíc zaměňuje kolonku úplnost s kolonkou kvalita provedení. Ale to je stále dokola. U bodování Morane Garros se také uváděly důvody pro srážku 6 bodů (další jiný japonský bokorys, chybějící černé pásky na žebrech) když toto bylo podle bodovačů upraveno, tak místo přidaných oněch 6 bodů došlo k daší ještě vyšší srážce ! Nová pravidla jednak umožňují velmi volný - osobní výklad bodovačům, tito navíc často nectí to, co prosazovali v předcházející soutěži. Hlavně však potlačením letové části a zvýrazněním statiky se dostáváme do přesně opačné polohy než tomu bylo u starých pravidel. Létat se naučila většina minimaketářů, za dobrého počasí pak o všem rozhoduje statika a ta je poznamenána tím, co jsem již popsal. Myslím, že jsme velmi blízko stavu, kdy soutěže mohou být korespondenčí, létání bude zbytečné, bude to jako soutěž kitů. Kupodivu tento stav již začíná docházet i některým mým kolegům.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Antonín Alfery » 28 zář 2016 11:29

Pokud to někomu uniklo (já jsem to zjistil se zpožděním), tak Pavel se tentokrát vyznamenal a už zpracoval a uveřejnil reportáž ze soutěže. Za což mu děkuji.
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Emil » 28 zář 2016 15:12

Luboši,

pokud se v tom tak ukřivděně rýpeš, odpovím ti. Není vůbec nic jednoduššího, než postavit Mr. Smoothie ještě jednou, pořádně.

Ve stručnosti:
Jedna z mála věcí, které na předloze z hlediska barev byly, tedy kromě nápisů na směrovce (jejich naznačení ti slouží ke cti), byla imatrikulace. Zapomněl jsi podotknout, že nejasnost ohledně stínování/obrysu byla pouze jedna z vytknutých věcí. Také jsem ti upřímně sdělil, že byl problém se samotnými písmenky. Zřejmě jsem byl příliš zdvořilý. Takže tedy: zatímco na třípohledu je vidět krásně provedené, švihácké typografické umělecké dílo, písmenka na tvém modelu vypadala jako školní výlet tělesně a duševně postižených z Jedličkárny.

Máš-li pocit, že proti Mr. Smoothie se vede nějaká konspirace, mýlíš se. To jen asi nikdo neměl srdce ti říct, že to éro je sice perfektní letec, z hlediska maketovosti je to ale děs:

Na třípohledu je nakreslen krásný, elegantní, aerodynamický trup racera (dokonalou eleganci narušuje jen tušený mohutnější motor pod kapotáží). Ne skutečně to nevypadá jako rozšlápnutá a teletem přežvýkaná piksla od bot s tvarem odpovídajícím předloze jen se sebezapřením.

Charakteristikou racerů byl velmi stísněný pilotní prostor. V bokorysu třípohledu je vidět subtilní kabinka. Kriticky se na svého Mr. Smoothie podívej. Odpovídá třípohledu?

Historie zatahovacího podvozku, který se nakonec nezatahoval je známá. Podvozek v tvém provedení je zřejmě nějaká dosud nezdokumentovaná subvarianta.

Na třípohledu je vidět řada detailů, na kterých se bylo možno vyřádit. Tvůj Mr. Smoothie je z tohoto pohledu v podstatě holobyt.

Je řada věcí, které jsi zkrátka odfláknul a Mr. Smoothie v tvém provedení je ve výsledku spíše čínskou hračkou, která napodobuje maketu, která byla kdysi skutečným letadlem. Nikoli maketou, která sic nedokonalá, dodržuje charakter původní předlohy. Tomu také zcela odpovídají i dosažené body.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Honza Drážek » 28 zář 2016 16:10

Tak tady je zase prča, jako každý rok a k tomu se postupně v čase zrodil Adam, postrach minimaketářů :D
Jak ale víme, je zbytečné cokoliv psát, je to stejně marný, každopádně jsem viděl duševně a tělesně postižené malovat překrásné věci, tak pozor na to! :lol:
Pavlovi díky za reportáž a fotky, některé opravdu hezké momentky, Jurovi držím palce a přeju pevné nervy!
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Pavel Stráník » 28 zář 2016 18:08

A je to tu zase, po dvou letech, a tak nevím co si počít - forum už zamykat nebudu, asi bych měl rozdávat bany (teda spíš ban), ale zase by nebyla ta prča, jak si libuje Honza. Takže zatím budu bedlivě přihlížet a předem varuji před osobním napadáním, to budu zlý :evil: .
Jak jsem psal v jiném vlákně v odpovědi Dušanu Sedlárovi: je pošetilé srovnávat kolik kdy kdo za ten který model dostal - každá soutěž, respektive bodování statiky, je originál a rozhodující jsou vzájemné relace, ne absolutní bodový příděl (tak mě maně napadá, co tak přepočítat bodové příděly na procenta nejlépe hodnoceného modelu? Asi hloupost ... ).
A co se bodovačů týká, je moc dobře že jsou dvojice dvě a každá boduje polovinu - třeba na Drncovi jsme s Jirkou byli celkem dajní, byli jsme v pohodě a poklidu a neřešili ptákoviny, snažili jsme se využít co nejvíce možný rozsah přidělovatelných bodů (a shodli jsme se že rozsah 1-10 je lepší než pro každou položku mít jiné maximum), až jsem se bál že těch bodů dáváme některým přespříliš (třeba zrovna Mr.Smoothie :oops: ). Jenže to jsme netušili že druhá dvojice bude pro změnu přísná a tím se to bezděky celé tak nějak srovnalo.
0

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Memoriál Rudolfa Drnce 2016

Příspěvek od Vladimír Alfery » 28 zář 2016 18:28

OFF-TOPIC
Lubomir Koutny píše:Nemám rád spiklenecké teorie, ale již rok mi někdo naznačuje, že ten Mr. Smoothie, který létá samá maxima již na soutěže nepatří!
Pane Koutný mohl bych Vás prosím požádat o zaslání podkladů k Panu Smoothiemu na email v.alfery@seznam.cz ?
0

Odpovědět