Dvacetinky a old-timery 1.5.

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od shark » 27 dub 2016 10:33

Když jsem dnes napsal dva příspěvky, tak ještě třetí- :) Luboši, děda by měl dnes s předpovědí úplně stejné problémy, jako mají studovaní meteorkáři s družicemi, radary a PC. Žijeme totiž v etapě, ve které jsou pohyby vzdušných mas značně nevyzpytatelné. To může trvat deset, dvacet, nebo třicet let... to nikdo neví. Pak může nastat etapa, jaká tu byla cca před třiceti lety, tj. v zimě sníh, klasické jaro, v létě teploty do třiceti, pak babí léto, podzim... nebo to taky nastat nemusí, to nikdo neví a nedokáže odhadnout.

Spousta předpovědí pro konkrétní místa se dělá kdesi daleko, takže jde opravdu jen o odhad a nějaký matematický model.
No a o tom, jak dokáže třeba takový park slunečních kolektorů rozházet předpokládané počasí třeba 80km od něj, o tom se zatím moc nemluví...
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 dub 2016 11:04

Honzo máš pravdu jen z části. Když jsem psal svůj článek, tak žádná fotovoltaika zde ještě nebyla :
Počasí
Jako malý chlapec jsem vyrůstal na vesnici. Švábenice leží na rozhraní rovinaté Hané a pahorkatiny Chřiby asi na půl cesty mezi Vyškovem a Kroměříží. Dědeček byl sedlák a jako takový byl velmi závislý na počasí a proto je pečlivě sledoval a dobře mu rozuměl. Jednou o prázdninách jsme sváželi obilí z pole. Na západě byla perfektně vidět Drahanská vrchovina tak, že jsem mohl rozeznat každý strom, na severo-východě pak byl vidět Hostýn. Říkám : "Dědo, to krásné počasí, to asi vydrží až do konce prázdnin". Děda se podíval na obě strany a řekl: "Když dobře vidíš Hostýn a každý strom nad Drysicemi, pak do tří dnů bude pršet".
Přijeli jsme domů a u večeře jsem si vzpomněl na rozhovor o počasí, postěžoval jsem si babičce, že děda slibuje do tří dnů déšť. Ta řekla, že to asi bude pravda, ale že se půjdeme podívat na měsíček. "Podívej jaké je velké kolo kolem měsíce, on ten déšť asi ani ty tři dny nebude čekat a přijde dříve!" A měla pravdu, druhý den odpoledne začalo pořádně pršet.
Jiný případ : byli jsme na řepě daleko v polích na sever od vesnice. Na jiho-východě byla černá mračna a občas se tam i zablýsklo. Říkám : "Dědo honem domů, nebo zmokneme"! Děda však zůstal klidný, že tady pršet vůbec nebude, možná spadne pár kapek ve vesnici, ale celé to šlo bokem, z toho směru nic nehrozí. A opět měl pravdu. Předpovídat pro naši obec počasí na tři dny dopředu mu mimo jiné pomáhalo i jeho revma, kratší předpověď pak pozorování chování vlaštovek, mravenců a včel. Bylo to naprosto spolehlivé a bezchybné.
Něco jsem od něj pochytil a doma na vesnici by mi to asi také dobře šlo. Od šestnácti let jsem však V Brně, tady přírodu a počasí dost ovlivňuje průmyslová činnost a odpadní teplo. Jako student jsem se přihlásil do aeroklubu a mimo jiné absolvoval i celou teorii pro motorové létání, kde byl i předmět meteorologie. Tam jsem se dověděl něco o isobarách, teplé a studené frontě a směru větru s tím souvisejícím... Za těch padesát let strávených V Brně jsem již také něco odpozoroval. Například, že často před příchodem fronty se na nějakých pár hodin uklidní vítr. Naopak po přechodu studené fronty celkem logicky následuje silné studené severo-západní proudění, které pak po dvou dnech zeslábne až do úplného uklidnění a vítr se pak v létě otáčí na pro Brno již tradiční jihovýchodní.
Posledních dvacet let pořádáme na letišti Brno-Medlánky velkou mezinárodní soutěž leteckých modelů nazvanou OPENSCALE. Právě dlouhodobé sledování zdejšího počasí mne přesvědčilo o tom, že nejstabilnější počasí za celý rok je zde asi tak týden před Methardem. Proto termín naší soutěže je vždy poslední víkend v květnu. Naše malé modely jsou velmi choulostivé na vítr, ten jim vůbec nesvědčí. Bylo to asi před deseti roky, tehdy jsem pracoval v ABB a můj kolega byl pilot horkovzdušných balonů. Byl pátek před OPENSCALE, kolega volal na METEO letiště Tuřany, jaké bude počasí o víkendu a hlavně jak to bude s větrem, zda budou moci s balonem létat. Celý rozhovor pustil nahlas : "Na nějaké létání zapomeňte. Bude čerstvý vítr 8-12 m/s, který při přechodu fronty zesílí přes 20 m/s." Říkám, ať se jej zeptá, zda před tou frontou nebude nějakou dobu bezvětří. Ale kolega již vše ukončil, ať si prý s takovým dotazem zavolám sám, pro něj je to jasné - pojede na chatu. Zavolal jsem tedy na METEO sám a zeptal se, zda před tou frontou nebude nějakou tu hodinu slabší vítr, nebo dokonce bezvětří ? Odpověď byla důrazná :Člověče, kde jste na takové blbosti byl ? Snad jste to slyšel čerstvý vítr 8-12 m/s, který při přechodu fronty zesílí přes 20 m/s." Říkám dobře, ale těsně před frontou to často zeslábne, my potřebujeme tak dvě hodiny aby to moc nefoukalo. Přijeli lidé z Francie, Anglie, USA a Japonska, já jim nemohu říci, hoši dnes a zítra to bude moc foukat, tak to odložíme o týden" Odpověď byla, že mám smůlu a ať to celé zruším.
V sobotu ráno byla modrá obloha a úplné bezvětří, to však probíhalo statické bodování maket v hotelu Neptun na přehradě. V poledne jsme se přesunuli na Medlánky, jdu se dohodnout s řídícím létání na místě startu, abychom nerušili plachtařský provoz. Ten mi říká, ať na nic nečekáme a hned vše odlétáme dokud je to nádherné počasí, než sem přijdou bouřky, na Vysočině již prší ! Začali jsme tedy létat za nádherného bezvětrného počasí a to vydrželo až do 18 hodin, kdy jsme pro sobotu končili. Při odklízení stolů a židlí pro časoměřiče již začal čerstvý vítr a přes noc byly silné bouřky. V neděli ráno bylo opět nádherné počasí, modrá obloha a naprosté bezvětří, které vydrželo až do poledne. Zkrátka ideální podmínky pro létání.
V pondělí jsem přišel do práce a ptám se kolegy, jak bylo na chatě. Nikdy před tím jsem neslyšel toho, jinak slušného člověka, tak sprostě nadávat, samozřejmě na toho meteorologa. Říkám, ať to řekne přímo jemu, ale on že ne, že ho bude ještě vícekrát potřebovat. Tak jsem řekl, že takového vola na nic již nikdy potřebovat nebudu a proto mu zavolám. Představil jsem se a zeptal jsem se ho, zda si pamatuje na náš páteční rozhovor o počasí, především pak o síle větru na víkend. On, že jo a co má být? Tak jsem mu zopakoval jak on odpověděl na můj dotaz o možnosti bezvětří, nebo slabého větru před tou frontou. Ten odborník mi řekl, že jo a co má být? Tak jsem mu řekl, že na Medlánkách bylo po oba dva dny bezvětří oproti tomu, co on předpovídal, můj dědeček nestudoval na universitě, byl jen obyčejný sedlák, neměl k dispozici žádné celosvětové přehledy, meteorologické radary, natož družice a PC, on měl jen své revma a zkušenost, k ní zdravý selský rozum. Dědeček však na rozdíl od tohoto odborníka však vždy správně na tři dny dopředu věděl jaké bude místní počasí. Kdežto on profesionál, se všemi těmi drahými pomůckami umí úplné h…. a je proto i zadarmo drahý, on si však za to nechává platit. Pochopitelně, že mne nenechal domluvit a práskl telefonem. Pak tedy nakupujte u odborníků !!!

Ing. Lubomír Koutný
18. března 2008
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 dub 2016 09:22

Znovu se ukazuje, jací na slovo vzatí odborníci jsou v ČHMÚ a především pak Windguru o kterém by člověk řekl, že mají nejlepší předpovědi síly větru. Tak tedy před pár dny podle nich mělo to v neděli v Brně foukat 10 m/s s nárazy přes 15 m/s.
Dnes však předpovídají 1,6 m/s s nárazy až 2,4 m/s. Jsou to pěkní kašpárci ! Dnes již vím, že jsem se minul povoláním, nejlepší je předpovídat počasí, plácat nesmysly a za nic neodpovídat !!!
Pak zde máme Foreca Brno a tam píšou, že v Brně to bude v neděli foukat maximálně 4 m/s a má být polojasno. Takže snad nám to počasí dobře vyjde a hezky si zalétáme.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 dub 2016 15:40

Tak jak to tedy v neděli bude - soutěž nebo polétání? Mám se tedy angažovat ve zpracování výsledků nebo ne?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 dub 2016 21:03

Situace se nezměnila, další senioři se do kategorie dvacetinek nepřihlásili. Takže dělat soutěž dvacetinek pro 2 seniory a 3 žáky nemá smysl. Ovšem bude-li počasí jako dnes, tak je to parádní šance si i s dvacetinkami hezky zalétat.
Jiná je situace v kategorii old-timerů, s těmi na Medlánkách bude Milan Drnec z Rosic, Adam Jakeš, moje maličkost a mých 5 žáků. Vezmu startovní karty a na letišti se rozhodneme, zda to bude soutěž, nebo jen měřený trénink, jak navrhuje Adam.
Předpověď počasí je zatím na neděli dobrá, výborné počasí bylo také dnes a v podvečer téměř bezvětří, takže jsem neodolal vzal dvacetinky Spitfire Mk VII HF, nového Morane Saulnier P a Roland DII. Na letišti bylo asi deset kamarádů s RC modely, kteří hned byli zvědaví s čím já budu létat. Prvně tedy Spit, který nebyl 5 let ve vzduchu, dal jsem do něj nový svazek a začal opatrně na malé otáčky s podvozkem. První let byl jen na 400 otáček, takový katolický, dost při zemi a přistání ještě s dost velkým zbytkem otáček. Druhý let na 600 otáček již byl docela hezký, ale v přístrojové zatáčce asi 10 m nad zemí, přistání na asfaltové dráze s posledními otáčkami. Malinko jsem nadýchal větší negativ na pravém křídle a nepatrně zvětšil seřízení (odtokovka VOP nepatrně nahoru), natočil jsem 1000 otáček a byla to naprostá paráda. Model nastoupal do výšky asi 30 m a tam vydržel v horizontu asi půl minuty, pak plynule pomalu sestupoval, když skončil motor Spit pomalu přešel z levé do pravé zatáčky, asi po 80 s přistál na poli v obilí. Ano, musela tam být slaboučká termika, která model hezky podržela. Takové krásné lety nepředváděl ani když byl nový.
Pak šel na řadu Morane Saulnier P, první lety byly v dost úzké zatáčce, nevysoko nad zemí. Srovnání SOP, trochu negativu na pravém křídle a třetí let byl ve výšce 30m kolem minuty, zalétáno.
Zato Roland DII jsem nerozvážně hned napoprvé natočil naplno, start do svíčky, přepadnutí přes záda a střemhlav z 15 m do vysoké trávy. Pak silně potlačený motor a rychlostní let 3 m nad zemí. Asi pátý let již byl parádní.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 dub 2016 21:12

Spitfire Mk VII HF
Přílohy
Spit.jpeg
Spit.jpeg (5.14 KiB) Zobrazeno 4639 x
Spit Mk VII HF.JPG
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Pavel Stráník » 30 dub 2016 07:54

Nějak se ta předpověď na neděli kazí
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (42.95 KiB) Zobrazeno 4595 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 30 dub 2016 09:03

Máš pravdu Pavle, předpověď ano, ale pokud má přijít studená fronta, pak je šance, že se vítr bude otáčet a na pár hodin zde může být i bezvětří, jen je otázka, kdy se tak stane, možná až v úterý. Meteorkáři však tento jev jaksi neznají a na Forece Brno se neobjevuje. Nicméně podle jejich předpovědi dnes má být jen slabý vítr 2 m/s a zítra kolem 3-4 m/s .
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 kvě 2016 13:45

Možná se to někomu nebude líbit, ale opět jsem měl pravdu s onou předpovědí počasí. Ráno v 9 hodin bylo na Medlánkách krásně, slunečno a bezvětří. Ano, bylo to ono okno, jež bývá před frontou, kdy se otáčí vítr. Tak tedy žádný severovýchodní, ale bezvětří !To vydrželo až do 10 h 30 , pak začal foukat jižní vítr, který sílil až do 5 m/s.(žádný severovýchodní - který měl být dle předpovědí). Takže papřed se hlavně zalétávaly moje a Tomovy dvacetinky. Pavel Stráník k mému Rolanu prohlásil, že jsem tomu nedal žádné lomení křídla do V, takže se nemůžu divit nestabilitě, říkám křídlo má malý šíp a tak véčko nepotřebuje. Ano má, ale jen asi 5 mm a hlavně, pokud by to bylo bažantovo éro, tak tam dáte dovážení dopředu, ale tady šetříte váhu a éro je jankovité. Měl pravdu a tak jsem dal dopředu asi 1 g plasteliny, natočil asi 960 otáček a odstartoval do slabého stoupáku. Motor byl nádherný, výška asi 30m, ale v kluzu to ještě houpalo. Morane Saulnier P dostal doma větší vyosení motoru doprava s tím, že motor by již neměl být v tak úzké motorové zatáčce. A on opravdu nebyl, první let napřed rovno nahoru a pak pravá štůrcka. Druhý let s více vykoplou SOP doleva měl moc hezký začátek motoru, asi 5 stoupavých zatáček, ale pak přechod do pravé klesavé spirály. Ještě to bude chtít dost práce!
Tom včera létal s dvacetinkou KUDU a byl spokojený, dnes utrhl pérovou podložku volnoběhu, opravoval, pak ladil ale zjistil, že to tam někde dře a éro nestoupá.Pak se již věnoval měření old-timerů. Asi by bylo dobré říci, že jsme byli jen my dva s dvacetinkami, ani ti další dva žáci co slibovali, tak nepřišli, takže soutěž dvacetinek byla zrušena.
V soutěži old-timerů byli 4 soutěžící s pěti modely. Adam Jakeš hlavně zalétával nový hezký model Victoria Parker se kterým pak letěl jeden soutěžní let - maximum, hlavně však pomáhal jako časoměřič. Žák Lukáš Lang s Liliputem měl dvě maxima a jednou letěl 45s. Druhý žák Maxim Steblyanko se stále zlepšoval 64, 77 a 90s. Já jsem napřed strhl jedno vlákno 5 let staré gumy u Disperata a letěl v padáku 79s. Pak s M.B.-23 již ve větru letěl tři maxima, z toho 2 xdaleko za hranu letiště.
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od FF Radek » 01 kvě 2016 15:27

Taky sem tam byl, ale přijel sem asi pozdě, kolem 11:30, byli tam akorát RC piloti s polstyréňákama za strašný prachy a jeden nervozní akrobatickej akrobat s akrobatem....:-) tak sem dal aspoň jeden symbolickej letík s téáčkem....už začínalo foukat a to přímo do plochy, tak sem natočil jen na cca 40%....fokoušek nezklamal, po roce na zdi šel na první dobrou perfektně....škoda že sme se tam nepotkali....
Přílohy
20160501_120257.jpg
20160501_115530.jpg
20160501_120022.jpg
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Vlastik » 03 kvě 2016 22:21

Tak jak to v neděli na letišti vypadalo? Zatím se zdá, že se zůčastnil jen Radek z Kroměříže.?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky a old-timery 1.5.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 kvě 2016 09:32

Vlastíku, nerad bych se opakoval, ale můj příspěvek o dva sloupce nahoře to snad popisuje. V 9 00 jsme měli sraz na parkovišti U křivé vrtule a hned se přesunuli dolů za RC dráhu. Protože s dvacetinkami v tu dobu byli jen Heinl a Koutný, tak tato soutěž byla zrušena. Do old-timerů byl přihlášený Milan Drnec, ale nepřijel-nemoc v rodině, dále 6 bažantů z mých kroužků, přišli ale jen 2. Takže senioři Jakeš, Koutný, žáci Lang, Steblyanko. Časoměřiči Čerešňák, Heim, Děkaník.
Za úplného bezvětří jsme s Tomem zalétávali dvacetinky, Adam ladil nového hezkého old-timera a pak udělal jedno soutěžní maximum. Já jsem strhl jedno vlákno gumy u Disperata a letěl jen 79s. Vzal jsem M.B. 29 a již za větru letěl tři maxima. Mladíci ladili a hezky létali se svými Liliputy. Maxim měl jedno maximum Lukáš dvě. Před 11 h jsme soutěž ukončili a to již foukal jižní vítr asi 5 m/s. Bylo to prima, a na rozdíl od různých předpovědí počasí, bylo toto nakonec ideální, škoda že nepřišlo včas více lidí, ale to je jejich chyba. Radek přijel až již jsme byli doma.
0

Odpovědět