Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od FF Radek » 28 srp 2018 09:28

Ano, byla to bezvadná, pohodová akce....snad jen, mohli sme počkat ještě hodinku, vítr evidentně slábnul....co se týče Bv 155, děkuji za slova uznání, ale je pravda že vyšel panu Mertovi krásně lehký, nicméně, bylo potřeba do něj trošku říznout... svými lety mě přesvědčil, že si zaslouží novej potah křídel a tím pádem i další kolo záletové procedury, aby na příštím ročníku memoriálu pana Merty létal spolu s Fw189.... pokud dožiju teda 😎
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 srp 2018 16:58

Byla to opravdu dobrá soutěž, dobře zvládnutá navzdory větrnému počasí. Jedno velké positivum také vidím v tom, že většina soutěžících zvládá své modely a podává velmi dobré výkony i když počasí není zrovna ideální. Jen mne mrzí, že díky mé špatné kontrole časovače mne tento vypekl a já strávil většinu času náročným hledáním Disperáta daleko za Medláneckými kopci a nemohl dost dobře nasávat pohodouvou atmosfáru soutěže. O to větší dík pak patří Adamovi Jakešovi, že právě on se velmi věnoval mým dvěma členům mých kroužků, kteří tak zachraňovali účast mládeže. Pokud pak za rok budeme chtít cíce žáků, pak by se soutěž neměla konat o prázdninách a byla by šance, že počasí bude lepší - viz tradiční Veletržní počasí jak býval Drncův memoriál.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 srp 2018 19:17

Lubomir Koutny píše:
28 srp 2018 16:58
Byla to opravdu dobrá soutěž, dobře zvládnutá navzdory větrnému počasí. Jedno velké positivum také vidím v tom, že většina soutěžících zvládá své modely a podává velmi dobré výkony i když počasí není zrovna ideální. Jen mne mrzí, že díky mé špatné kontrole časovače mne tento vypekl a já strávil většinu času náročným hledáním Disperáta daleko za Medláneckými kopci a nemohl dost dobře nasávat pohodouvou atmosféru soutěže. O to větší dík pak patří Adamovi Jakešovi, že právě on se velmi věnoval mým dvěma členům mých kroužků, kteří tak zachraňovali účast mládeže. Pokud pak za rok budeme chtít více žáků, pak by se soutěž neměla konat o prázdninách a byla by šance, že počasí bude lepší - viz tradiční Veletržní počasí, jak býval Drncův memoriál.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Vyvel » 29 srp 2018 11:39

Nechtěl jsem komentovat tradiční nářky nad předpovědí počasí. Nakonec si myslím, že to vyšlo skvěle.
Už se ale neudržím abych nenapsal svůj názor na účast mládeže. Nemyslím si, že termín o prázdninách, navíc na jejich konci, nějak výrazně ovlivnil počet žáků. V září nebo kdykoliv jindy to bude stejná mizérie. Zkrátka modelářští žáci nejsou. Rozebírat příčiny nemá cenu, protože už to tady na fóru bylo několikrát rozebírané a je to pořád stejné. Navíc už nad tím mudrují i na SMČR ale nějaké řešení nevidím. Za 5 let mého ředitelování Openscale měl počet zúčastněných žáků klesavou tendenci a to se soutěž pořádá v termínu mimo veškeré prázdniny a státní svátky. Vážím si a oceňuji každého, kdo se do organizace nějaké soutěže pustil, stejně tak obdivuju ty, kdo věnují svůj volný čas vedení modelářských kroužků nicméně temíny soutěží by se měly vybírat podle jiných kritérií než školních prázdnin a dlouhodobých pranostik. Většina jich stejně přestává fungovat. Můžeme být rádi, že vůbec máme kde létat. Díky medláneckému letišti se dá lítat v podstatě celoročně. Jinde takové štěstí nemají.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 srp 2018 19:33

Pavle máš pravdu, ale jen z části. Na Mertově poháru chtěli létat a mají na to modely Jirka Pavlíček - otec ho omlouvá, že na konci prázdnin je na soustředění se souborem Ondrášek. Podobně i Maminka Viktora Pelecha syna omlouvala, že tento je na táboře, stejné to bylo i s Vincencem Pospíšilem, od toho alespoň létal mladší brácha.
Poku jde o termín Babího léta - Veletržního počasí, pak toto bývá optimální pro létání s dvacetinkami s pravděpodobností přes 80%. Naopak větrno a často i deštivo bývá poslední srpnový a první zářiový víkend s pravděpodobností přes 70%. Na ignorování těchto zkušeností totálně vyhořeli pořadatelé Smolova memoriálu na Kladně. Kdo tam párkrát byl, ten to jen potvrdí.
0

Uživatelský avatar
Franta Brablc
Reakce: 12
Příspěvky: 22
Registrován: 29 kvě 2018 23:11

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Franta Brablc » 31 srp 2018 02:06

Fotky z akce jsem dal ještě do galerie Zonerama, kde jsou fotky v plném rozlišení a můžete si je tak prohlížet i na velkých LCD monitorech přes celou obrazovku. Hodí se to také na prohlížení v mobilu, kde je prohlížení z mého původního alba trošku nepraktické.

https://www.zonerama.com/Link/Album/4588803
0
Obrázek

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 zář 2018 17:14

Jen malé upozornění pro Pavla Vyspčana - podíval jsi se dnes z okna, nebo dokonce byl venku. Takže i přes netypické letošní teplé počasí počátek školního roku jako téměř vždycky - pěkně prší.

Dobré počasí pro soutěže dvacetinek
nejprve by bylo dobré si říci, co rozumíme dobrým počasím. Především nám jde o sílu větru, všeobecná pravidla říkají, že maximální přípustná síla větru je do 7 m/s, ovšem pro malé dvacetinky je již nebezpečný vítr přes 5 m/s. Také trvalý déšť může zlikvidovat jinak pořadatelem pečlivě připravenou soutěž.
Minimalizovat riziko špatného počasí lze hned několika způsoby, dlouholetá praxe potvrzuje, že během roku existují poměrně krátká období, kdy riziko špatného počasí je minimální :
1. Velmi stabilní dobré počasí bývá zpravidla od 20.5. do 6.6. Ano ty dva týdny před Methardem jsou již notoricky známé a proto 20 ročníků OPENSCALE se vždy konalo poslední víkend v květnu
2. Další velmi stabilní počasí bývá od 5. do 25.8. (naopak následující týden je velmi rizikový viz. mnoho Memoriálů Jiřího Smoly pronásledovaných hnusným počasím)
3. Velmi dobré bývá tzv. Veletržní počasí – druhý a třetí týden v září, což již tradičně využíváme pro Drncův memoriál

Nerespektování těchto všeobecně známých a dlouhodobě odpozorovaných faktů se nevyplácí, viz právě onen Smola, nebo ignoranty v SAM 78 termín Celostátních v posledním víkendu v srpnu !

Samozřejmě, že i v těchto doporučených termínech se může objevit den s neletovým počasím, kdy i vrány chodí pěšky. Za dvacet ročníků OPENSCALE se tak stalo hned 3x. Naštěstí tomu tak bylo pouze v sobotu a v neděli pak bylo parádní počasí, to je výhoda dvoudenní soutěže.
Soutěže nejen dvacetinek pořádám již 45 let, zažil jsem i takové, kdy lilo jako z konve, nebo to foukalo 10 m/s. Naštěstí to nebyla mezinárodní soutěž a přijeli jen domácí. Po krátké poradě vždy zvítězil rozum nad fanatizmem a soutěž se o týden přeložila.

Dnes již prakticky každý ze soutěžících dvacetinkářů má e mail a také existuje mimořádně přesná předpověď síly větru na windguru. Ano, tam dnes již s týdenním předstihem máte uvedenou sílu větru pro různé oblasti ČR a navíc rozdělené po hodinách. Takže pro pořadatele je zde možnost, týden dopředu zjistit jak silný vítr bude v plánovaném termínu soutěže mít a v případě, že předpověď říká 6-10 m/s, pak tento termín přesunout na jiný nejbližší možný a týden dopředu všechny zájemce včas se změnou seznámit.

L. Koutný
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od shark » 02 zář 2018 13:31

Sice se říká "nekrmte trolly", ale tady už fakt musím reagovat.

Lubošu, ty celostátní SAM 78 pořádané poslední víkend v srpnu byly vždy povedené. Třikrát za sebou, nemýlím-li se. Dvakrát jsem tam byl s dcerou, pokaždé úžasné počasí, ano, oba ty roky za sebou přišla v 16:28 bouřka, ale nikomu to nevadilo. Druhý den trochu vítr, ale pořád letové počasí.

Naopak Celostátní v Chotěboři, většinou někdy v červenci, ty za moc nestály. Takže si odpusť ty ignoranty, je to neslušné a nepravdivé.

A pokud jde o počasí celkově, při vší úctě k tvému dědovi, kterého zmiňuješ a který se v pondělí ráno kouknul na oblohu a věděl jak bude celý týden, dnes by nevěděl vůbec nic.
Mám možnost mluvit s letitými meteorology a klimatology, kapacitami ve svém oboru - tedy nikoli s někým, kdo vystuduje zemědělskou klimatologii a stane se mediální hvězdou, jako jistá D.H... No a tihle lidé jasně říkají to, co je zřejmé v posledních letech. Totiž že pohyby vzdušných proudů jsou dnes naprosto nevypočitatelné a nepředvídatelné, tedy alespoň v dlouhodobějším měřítku. "Vzduch" je prostě jiný, než byl nějakých padesát let po druhé sv.válce. Nějaké změny přišly už koncem let devadesátých, v současné době je to extrém.
Nikdo neví, zda tato situace bude trvat deset nebo patnáct, nebo dalších padesát let.
Takže tolik ve stručnosti k počasí, je to na dlouhatánskou debatu, ale nemíním tím ztracet víc času... ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 zář 2018 19:35

Honzo díky za názor. Můj příspěvek byl o vhodném počasí pro soutěže dvacetinek. Takže se omlouvám, že jsem tam zmínil i soutěže SAM. Nicméně k tomu dobrému počasí na soutěžích SAM v Hořicích v době poslední týden srpna, či první září si dovolím říci jen tolik FLY OFF BV-1 ve kterém zvítězila tvá dcera bylo ve větru takové síly, že jsem model našel asi 2 km od místa startu, druhý případ celé dopoledne krásné počasí, když se mělo létat FLY OFF BV-1 bylo jasné, že se blíží fronta a brzy začne pršet, marně jsem tě žádal, aby jsi nezdržoval a my to odlétli ještě bez deště...
No a jak je to letos. V pátek před Mertovým pohárem v Brně pršelo, pršelo i v noci a mírný déšť byl ještě v 8 h v sobotu ráno, během soutěže naštěstí nepršelo, ale dost foukalo, začalo pršet až navečer a lilo v neděli. Tuto sobotu v Brně pořádně pršelo, nyní je zataženo a zatím ještě neprší. To u vás ve Vodochodech asi pořádně leje, na ČT ukazují, že by tam měli být bouřky.
Znovu opakuji, že cílem mého příspěvku bylo upozornit na termíny vhodné pro soutěže dvacetinek v Brně, to doporučení je výsledkem 60 let pozorování a vychází to. Dušan Sedlár i Ján Kuchta můj článek ještě doplnili svým pozorováním vlivu měsíce před a po úpl'nku na počasí.Také jako starý chlap s revmatismem vím , že pár dnů před příchodem fronty mne zatraceně bolí klouby. Staří sedláci mimo to revma měli doma velký denník, kam psali každé větší srážky a jejich dopad na úrodu. Vedli to velmi pečlivě, bylo na tom závislé jejich živobytí - na rozdíl od současných meterologů, kteří za své často nesmyslné předpovědi žádnou zodpovědnost nemají.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od shark » 02 zář 2018 20:58

Luboši, několik oprav:

1. Anča tehdy nezvítězila, byl to Milan Pařík. I když jsem nebyl sám, kdo se domníval, že si timekeepeři spletli modely...
2. 2km to nebylo, viz odkaz. Modely padaly kousek za úrovní toho remízku. U silnice, 1,3km nebyl nikdo. https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalen ... xZ-ixi-NNQ
3. A hlavně-nehonil jsi mě kvůli počasí, ale kvůli tomu, že ta dáma, co tam tenkrát byla s Tebou, chtěla jet konečně na nějaký výlet a né sedět na letišti :lol: :lol: :lol:

Bouřky?? U nás??? Nebo snad trvalejší a vydatný déšť? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nevím jak na Medlánkách, ale plánování ostatních volnoleteckých soutěží závisí na tom, kdy tě kam pustí (termíny, plodiny na okolních pozemcích) a až pak na počasí.
0

Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Dušan Sedlár » 22 zář 2018 12:42

Vážení.
Chcel by som na dnešnom vývoji počasia zopakovať, čo Luboš Koutný v minulom príspevku naznačil, že som hovoril.
Organizátor súťaže by si mal, podľa mňa, zaistiť ročný kalendár, v ktorom sú aj fázy mesiaca! Ak ste sa včera večer pozreli na oblohu, videli ste, že mesiacu chýba iba kúštik do splnu.Dnes je chladno, prší, veterno. No a aj Mertov pohár bol pred necelým mesiacom a teda okolo splnu mesiaca. Skúste si to prosím odsledovať a uvidíte, že pár dní pred splnomom mesiaca sa ochladí a kazí sa počasie! No, okrem toho sú také tradičné ako " Medardová kvapka", Vavrinec, čo cvrká do vody a je po kúpaní, či Zuzana, čo víno vypíja. Zmrznutí svätý. Pár dní hore dole, ale aj toto funguje a je dobré sa týmto dňom vyhnúť.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Pohár Jiřího Merty 2018 - 1. ročník

Příspěvek od Steve » 23 zář 2018 01:02

Dnes je chladno, prší, veterno.....

No, asi nelze paušalizovat.
Na dnešek (vlastně už včera), tedy v sobotu jsme měli naplánovnou akci v Otrokovicích - lodě a hydroplány na Štěrkáči.
V pátek bylo ještě hodně horko, ale odpoledne se zvedl silný a nárazový vítr. Na letišti v Kroměříži (kde jsem zrovna byl) to "zabalili".
V noci jsem pak zjistil že prší a tak jsem si nedělal iluze.
V sobotu ráno bylo polojasno, 13°C, bezvětří.
V poledne jsem jel na zmíněnou akci.
Počasí velmi slušné, polojasno, teploty na tričko a kraťasy, prakticky nefoukalo. Naše plachetnice si tedy moc neužily, zato ostatní lodě a zejména hydroplány si to užívaly.
Jsem tak na půl cesty mezi Blavou a Brnem, od obou ne moc daleko.
Přesto bylo u nás evidentně rozdílné počasí. Jak bylo v Brně nevím, ale nepředpokládám déšť ani silný vítr.
Takže to jen jako komentář, že pokud prší na západě Slovenska, nemusí to platit pro Moravu nebo další větší území ;-)
Máme s tím zkušenosti - v TV řeknou, že na celém území vytrvale prší, protože ve středních Čechách to tak je.
A u nás se dívám na modrou oblohu a myslím si své. :-)
Pravděpodobně tedy na Slovensko dorazila sice studená fronta (kterou jsme tady měli v noci), ale nějak nebránící modelářské činnosti. V neděli tam asi budete mít letově :-)

Pranostiky mají léty prověřené předpovědi, nicméně za poslední roky se ukazuje, že "všechno je jinak". Jádro zůstává, ale zobecnit to už nelze.
0

Odpovědět