Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od Antonín Alfery » 14 zář 2018 11:09

Hugo píše:
12 zář 2018 11:15
Dušane, díky za fotky z Trnávky, moc pěkný a supr, že vyšlo počasí.

Jen si při pohledu na počet soutěžících říkám, jestli nenastal čas, přejít volně ze soutěžení na happeningy. Třeba by to i přilákalo víc lidí, kteří nejsou schopni, nebo ochotni stavět konkurence schopné modely (tj. superdokonalé) a soutěžit. Místo shánění bodovačů a čekání na obodování by se třeba pekl čuník a povídalo se až hanba :-). A mezitím by se samozřejmě i lítalo. V Rakovníku to takhle podobně funguje a jezdí i lidi, co nikdy nesoutěžili, nebo už soutěžit nebudou. Odpadli by soutěžácký prudiči a i tady na fóru by po soutěži nebyla zloba, která občas bývá :-) a adminové fóra by se nemuseli potit s reportážemi ... Soutěž udělat jednu do roka (třeba putovní, každej rok jinde), jako svátek minimaketařiny... i s nezávislejma bodovačema, aby nemuseli bodovat sami soutěžící (což je stejně na hlavu)... jen návrh...
PS: promiň, že Ti tady kontaminuji vlákno podařené soutěže, kdyžtak ať to admin smaže
Martine, když si na stranu soutěžících přesuneš i Dušana a představíš si další 3(?) soutěžící, kteří se omluvili a odjeli dříve, tak to vypadá jinak. V Rakovníku jsem byl jen jednou, ale tolik nás tam létajících nebylo. O to při příjezdu ještě v Mošnově pršelo tak, že naplno běžící stěrače nestíhaly...Chtěl bych okomentovat i další body, ale jinde a jindy - po publikování reportáže, kterou si asi napíše Dušan. Pavel mi na začátku prázdnin říkal, že reportáž z Openscale má hotovou. Možná je tu nějaký zatím skrytý záměr, proč prozatím nebyla zveřejněna :?:
1
1 Obrázek

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od discobolos » 14 zář 2018 21:05

Martine,
nechtěl jsem na tvůj příspěvek okamžitě, abych na něj nereagoval příliš pocitově. Jen na začátek trocha statistiky:
statistika.JPG
statistika.JPG (58.36 KiB) Zobrazeno 3838 x
Jak vidíš, letošní ročník byl spíše nadprůměrný. Pominu-li, že již druhým rokem nelétáme RC-min.
Z mého pohledu nic tragického, prostě někdy přijede ten, jindy onen. Jak mu to dovolí čas, zdraví, rodina, atd.

Některým se v Trnávce líbí atmosféra, tak jezdí pravidelně (Tonda prý kvůli naší soutěži absentuje někde jinde, kde taky přislíbil účast).
Od letoška navíc ubyl jeden problém. Věřím, že napřesrok se sejdeme opět.

Spíše mně straší kolegové z klubu, ti dva starší pánové, kteří už mají sedmdesát a už se jim moc nechce. Že prý to už zabalíme.
No ale snad je zase ukecám.
Dušan
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od Hugo » 15 zář 2018 11:41

Jejda Dušane, to jsi nemusel, dělat statistiku jen kvůli mému příspěvku. Máš pravdu vycházet jen z fotek je zavádějící.

Vůbec nic nemám proti stávajícím soutěžím a souhlasím s názorem, že stávajících pořadatelů je třeba si vážit a za sebe k tomu dodávám: všemožně jim pomáhat. Vzhledem k našemu počtu to podle mne nemohou být jenom aktivní minimaketáři, ale i sympatizanti, jinak to z podstaty vlastně moc soutěže nejsou (i když snaha je veliká) a je to víc ten happening, kterému se tady tolik lidí brání. Vůbec nic proti. Je to super, že se to ještě daří.

Ale taky si myslím, že je potřeba hledět do budoucna, pokud má být minimaketařina zajímavá pro víc lidí a nemají to být jen oblastní setkání minimaketářských stařečků. A podle mne jediná cesta je udělat z toho svátek, OSLAVU, jednu velkou akci, která bude zajímavá pro víc lidí a z více úhlů. Akci, která nás rozdrobené skupinky minimaketářů do různých kmenů (dvacetinkářů, oříškářů, F4Déčkařů, COčkářů, Openscalistů, Airbrushařů, barvičů Duhou, Kashmirářů a Plyspanistů, Balakrylystů a Nitrolakistů, eletrikářů a gumičkářů, stavitelů a létačů, soutěžáků i happeningářů a v neposlední řadě i Brňáků, Moraváků, Slezanů a Pražáků) sjednotí do jednoho sněmu = čili, bude nás hodně (třeba), ale asi to není možné...
Je to jen můj názor a vzhledem k tomu, že je ojedinělý :-), je s velkou pravděpodobností odtržený od reality (to ostatně i celá minimaketařina :-) ), takže nic, čím by bylo třeba se vzrušovat.

Dušane, ještě jednou se omlouvám za kontaminaci Tvého vlákna a gratuluji k pěkné soutěži. Ať to vydrží co nejdéle! M.
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od FF Radek » 20 zář 2018 23:52

Tak jo....z výsledkových listin se snažím posouvat svoje modeláření dál..... otázka zní, pokud dvoumotorák má maxo 76 vteřin....kolik má vlastně vážit? Je tu někdo kdo je schopen to vyrobit pod 30g? ..., nebo prostě blaznim a nechápu....ano, pravidla neřeším, protože jim nerozumím.... nicméně..... ukažte mi někdo z vás dvoumotorák, kterej poletí 76 vteřin..... kromě Bréguet 820 teda....
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od Triplane » 21 zář 2018 07:02

Hugo napsal: "Ale taky si myslím, že je potřeba hledět do budoucna, pokud má být minimaketařina zajímavá pro víc lidí a nemají to být jen oblastní setkání minimaketářských stařečků. A podle mne jediná cesta je udělat z toho svátek, OSLAVU, jednu velkou akci, která bude zajímavá pro víc lidí a z více úhlů. Akci, která nás rozdrobené skupinky minimaketářů do různých kmenů (dvacetinkářů, oříškářů, F4Déčkařů, COčkářů, Openscalistů, Airbrushařů, barvičů Duhou, Kashmirářů a Plyspanistů, Balakrylystů a Nitrolakistů, eletrikářů a gumičkářů, stavitelů a létačů, soutěžáků i happeningářů a v neposlední řadě i Brňáků, Moraváků, Slezanů a Pražáků) sjednotí do jednoho sněmu = čili, bude nás hodně (třeba), ale asi to není možné..."

Asi to bude trochu česká specialita, že se určitá zájmová skupina vždy po čase rozdělí na množství vzájemně rozhádaných a nekomunikujících podskupin. Myslel jsem si, že společným tmelícím prvkem může být prostý fakt, že přes určité rozdíly v přístupu jsme prostě všichni letečtí modeláři /maketáři. Jenže v praxi se bohužel vždy nakonec nějak hledá to, co máme rozdílné a né to společné.
Prostě nevím, co by bylo pro všechny zmíněné různé skupiny modelářů a příznivců minimaket natolik atraktivní, aby se ve větším počtu sešli na jedné velké oslavné akci?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 zář 2018 08:52

Ahoj Radku, máš pravdu. Vybrat si vhodný typ dvoumotoráka a postavit ho velmi lehký není snadné. Ale i tak létat s ním pravidelně maxima, která jsou zatraceně vysoká, to je téměř nemožné. Velmi blízko tomu je velmi vhodný Mig-DIS a Arado Ar-240, ještě lepší by bylo Ar-440, ale zatím jsem neviděl jeho fotku, výborný je také D.H. Hornet. Malým zázrakem byl Pe-3 Vládi Kunerta, to již je velké éro a spoměrně malými vrtulemi, to Vláďovo nebylo zrovna nejlehčí - lakováno asi barvou na kůži. Přesto stoupalo rychle jako blesk a z velké výšky pak nádherné klouzalo jak větroň F1A. Pamatuji soutěž ve Frenštátě - nádhera. Rozměrově téměř stejný, ale se čtyřlistými vrtulemi pak je bombardovací Mjasištěv.Také Pavel Stráník předvedl hned několik vítězných vícemotoráků : jeho Bellanca Trimotor kralovala několik sezón, Mc Donnell XP-67 byl absolutní dosud nepřekonanou šoičkou ve dvacetinkách, naproti tomu Twin Mustang sice nějakou tu soutěž vyhrál, ale bylo to velmi choulostivé zařízení, P-36 Lighting vyhrál více soutěží, ale maximum bez termiky by asi neulétl. Jo, nádherný a velice lehký byl Tupolev ANT-63 Petra Mikuláška, je to velmi létavý typ, ale Petr jej při soutěži v Borači předčasně zrušil, dříve než mohl vyhrávat soutěže.
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od FF Radek » 21 zář 2018 09:59

Ano pane Koutný....a ještě navíc, v mým případě, se mě musí ten eroplán líbit 😀.... čímž se výběr ještě zužuje...Dh103 budu stavět hned po Brequetu.... možná jen zbytečně panikařím, Pavel Stráník měl dobrej poznatek na Trnávce, ptal se jestli jsem zkoušel slabší gumu... Nezkoušel, to bude možná cesta...je pravda že sovu honím na maximálním zatížení gumama.... možná, lehčí svazky, delší motorovej chod by mohla být odpověď.... uvidíme....
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od Antonín Alfery » 21 zář 2018 10:12

Radku, pokud se dobře dívám, tak při uplatnění všech nárokovatelných položek je součet nadhodnocení tohoto typu 105. Tomu odpovídá maximum 57 sec pro model 1:24 (R771mm) a 62 sec pro model 1:20 (R925mm). Těch 76 sec je nějaká chyba v Matrixu...
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od discobolos » 21 zář 2018 19:14

Trochu jste mně vystrašili :o :o :o
Koukám do startovní karty, soutěžící nárokoval nadhodnocení 20 za oválný trup, gondolu a 15 za každý další motor.
Bodovači se nevyjádřili vůbec, resp. zapsali 35 jako výsledné nadhodnocení.
Já při rychlém sázení do počítače (předčítal mi to Standa Černý) nad tím nepřemýšlel a zapsal, co jsem slyšel.

Dle stávající praxe měl asi nárokovat oválný trup 3x, tedy celkem 60. K tomu 15 za motor, celkem mi to dává 75.
Krátký předek u vícemotoráků se asi nenárokuje, pokud střední hlavní část trupu tuto podmínku nesplňuje.
Nějak se Tondo tvých 105 nemohu dopočítat. Letoun je spíše hornoplošník, maximálně středoplošník.

Při uváděném, změřeném rozpětí 760 by tak dle mého mělo být maximum 62,68 sec. (pri nadhodnocení 75)

Bohužel, asi si soutěžící musí sám nejdříve pořádně přečíst pravidla s vysvětlivkama. Bodovači to mohli sice opravit, ale jejich povinnost to není :( .
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od discobolos » 21 zář 2018 20:17

Tak jsem si znovu četl pravidla. Další nadhodnocení pro Uhu by asi mělo být 2x15 za další trup/motorovou gondolu.
Takže se dotáváme na nadhodnocení jak psal Tonda, tedy 105. Tomu odpovídá maxo 56,25 sec.
Omlouvám se za neznalost :(

Takže Radku, vše si zapiš, abys ses příště sám zbytečně neokrádal ;)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od Pavel Stráník » 23 zář 2018 21:30

Jen na okraj - na webu je Dušanova reportáž z Trnávky.
1
1 Obrázek

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: Minimaketářské nebe v Trnávce 10.ročník

Příspěvek od FF Radek » 24 zář 2018 10:25

Ano....na okraj a mimochodem:-).. super reportáž z parádní akce, to samé platí i pro reportáž z memoriálu pana Merty....
0

Odpovědět