Drnec 2010

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Drnec 2010

Příspěvek od Hugo » 13 zář 2010 16:45

Zdravím, letos byla na Drncovi taková sranda, že jsem ani nestačil během soutěže filmovat. Stěží jsem odlítal svoje lety. Tady je aspoň jedno videjko po soutěži. Tak takhle lítá Křepa, když se zrovna nudí.
http://www.youtube.com/watch?v=CTRbOOlprkU

Jinak mi nejsilněji utkvěl obrázek Quadruplana Vládi A., poté co po startu ze stolu bojovou zatáčkou nabral výšku, srovnal směr a šněroval si to rovnou do dáli (asi k bojovým liniím). Ať žijí víceplošníky!!! Martin
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Hugo » 23 zář 2010 10:52

Při čtení poněkud rýpavé reportáže z Drnce si rýpnu i já.
Chlapi brněnský, kdy už konečně přestanete řešit letové předlohy? Mně osobně se splnilo mé přání, aby na soutěžích byly nové typy letadel. Po letech se objevily nové typy - dvouplošníky, trojplošníky dokonce i čtyřplošník! A lítá to!!! Dokonce i prťavý Zlínek XIII. Je na co koukat. Při tom, jak je nás málo, je fakt, že lidi zase začali stavět dvacetiny, skoro zázrak. Dostavují se konstrukce několik desítek let rozdělané, lidi tady jsou ochotni se dělit s ostatníma o svá know how. Tak přeji tomuto fóru laskavější reportáže a více lidí, kteří jsou ochotni prezentovat své výtvory.
PS: když už jsme u toho soutěžení a rýpání, tak bych rýpnul do rozdělování cen - vítěz dvacetinek s neletovou předlohou trojplošníka získal kanagom, zatímco zástupce SFA models dal pořadatelům do soutěže cca 5 plánkových kompletů. Jako recesi to beru... martin
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Steve » 23 zář 2010 18:05

Při čtení poněkud rýpavé reportáže z Drnce si rýpnu i já.
To ještě neznáš Feldu? :D
No ale, na jeho obranu musím říct, že mi ta reportáž rýpavá nepřipadá.
Vždycky když někdo podobně hodnotil jakoukoliv předlohu (reportáže z Openscale, Drnce, Interscale a pod), byl jsem vlastně rád, alespoň jsem věděl, na který typ si dát pozor, do kterého jít jen kvůli nadšení, který je vhodný a pod. Stejně jsem si ulepil to, co jsem chtěl. ;)
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Hugo » 24 zář 2010 10:25

Nevím, jestli ho znám, to asi ne, ale právě proto, že si Pavla vážím a lecos jsem z jeho příspěvků pochytil, tak jsem si dovolil napsat co si myslím.
PS: co stavíš Steve? (jsi jeden z mála, kdo tady na fóru reaguje) m.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 zář 2010 16:23

No já nevím, ale pokud ta reportáž vyzněla jako rýpavá, omlouvám se, ale fakt jsem neměl ani úmysl a ostatně ani důvod rýpat. Prostě jsem to jen napsal jak jsem to viděl a myslím že mě těžko může někdo vinit ze zaujatosti - ostatně jsem se přece do soutěže nezapojil jinak než jako časoměřič. Ale to je asi tím že jsi ode mě neslyšel nic co bych fakt mínil rýpavě :P
A vůbec, co jsi tam vlastně vyhodnotil jako rýpavé? Ať se poučím. Pokud nebudu reflexe schopen, asi bude nejlíp když ty reportáže bude psát někdo kdo má mysl pozitivně otevřenou a ducha altruisticky naladěného.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Steve » 24 zář 2010 16:36

co stavíš Steve? (jsi jeden z mála, kdo tady na fóru reaguje)
Noooooooo......se mnou je to těžké.
Stavěl jsem minimakety na CO2, pak i na el. pohon. Jenže už se žádná soutěž nelétá (až na loňský a letošní ročník na Trnávce) a tak už jsem nějakou dobu nic v tomto duchu nepostavil. Stačí, když dolepím tu spoustu kostlivců ve skříni :D
Dal jsem se spíš na RC, teď mám před dokončením Macchi, původně uvažované na rozpětí 800mm. Jenže počet žeber a položeber (těch je 104) musí být zachován a vycházely moc nahusto, tak jsem si řekl "Krát dvě!" :lol: , takže už to není minimaketa. Začal jsem dvoumotora okolo dvou metrů, postupně upravuju bývalé sifonové makety na RC, do toho mám v plánu ulepit i něco pod půl metru, dokončit tři ořechy na RC, no a byl jsen vyhecován ulepit nějakou Dvacetinku. Což o to, chuť je. Z časových důvodů jsem to ale nestihl, takže snad konečně nazbrojím přes zimu, i když jsem zase zaslechl stesky, že to nemá budoucnost.....
Nicméně modely z Openscale i Trnávky (na Drnce jsem nemohl) mě motivují a tak se nechám ukecat. Taz i Bayeux mě k tomu dokopou :lol:
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Hugo » 24 zář 2010 18:50

Chlapi, nechme to být. OK, asi jde prostě o dvě různý filosofie. Mě se samozřejmě taky líbí, když mi to lítá dlouho, ale pro mě je příjemnější vidět nová éra, a lidi, který nestavěli se do toho zase pustili.
Jen na okraj - to rejpání vidím v tom, že tam lidi přivezli nový éra, který teoreticky maj na to, lítat třeba minutu ale ony nelítaly, a z tý reportáže to vypadá, že to je skoro hřích, když člověk přiveze "vhodnou letovou předlohu" a nenalítá maxo... Podle mě tohle lidi odrazuje na minimaketářský akce jezdit, nebo vůbec něco stavět. Ale mohu se mýlit. Tak to berte prostě s rezervou, jen jako rejpnutí a někdy si zase rejpněte do mě :-). Jo, a reportáže Feldo určitě piš jak ti padne slina, to je přeci jasný. ;)
Já si Drnce užil náramně, už dlouho jsem se tak nenasmál, do Brna jezdím rád, je to pro mě takový svérázný skanzen dvacetinek a doufám, že to ještě dlouho vydrží. Howgh. m.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Pavel Stráník » 25 zář 2010 08:08

Nenechme to být ;)
Ano, jedná se o naprosto rozdílné filozofie. Můžu klidně napsat jak byli všichni úžasní, že byly všechny modely do detailu propracované a že bez výjimky létaly opravdu úžasně a jedinou nepatrnou skvrnkou celé akce bylo ..., třeba že na příjezdové cestě byla kaluž :lol: . Ale to je naprosto o ničem, teda podle mě. Já osobně se radši dozvím jak kdo můj výtvor vidí, co se mu na něm nelíbí a co by se mělo na tomto nebo příštím modelu udělat jinak - lépe. Samozřejmě že se všichni koukáme na to jak vypadají ostatní modely a snažíme se co nejvíc přiblížit těm nejlepším, od toho přece ty soutěže taky jsou. A jsou věci které jsou patrné na první pohled, na nějaké technologické postupy se musím poptat ale některé (třeba seřízení ;) ) je lepší když skoukne někdo nezaujatý a zkušený a poradí. Takže to proboha není žádný posměch ale takové to pošťouchnutí, obsahově dobře míněné, formou mě vlastní.
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Drnec 2010

Příspěvek od krucoun » 25 zář 2010 08:21

Ahoj Hugo,
dovolím si také zareagovat na tzv. rýpání. Mě naopak přijde velmi vhodné, poukazovat na nevhodnost předlohy. Například tvůj Fokřík je pohříchu nevhodnou předlohou zvláště na pohon gumou. Chápu, že když se ti to éro líbí, tak je ti jednou, že radosti z jeho letu mnoho neužiješ, máš ho krásně maketově dotažený a radost ti dělá určitě a to tobě jde především. Kategorie minimaket je bohužel nejvíce postižená vhodným výběrem předlohy, takže zdůrazňovat tento fakt je myslím zvláště pro začátečníka to nejdůležitější. Pokud nechceš s tímto faktem válčit, radím dát se na F4C, tam postavíš třeba Gee Bee R a vem na to jed, lítat bude ;)
Ondra
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Hugo » 25 zář 2010 10:17

ad Felda: no a přesně takhle to taky beru, takže já jsem si taky dovolil rýpnutí, obsahově dobře míněné, formou mě vlastní.

Dovolím si ještě rýpnutí č. 2: Chlapi, neříkejte mi, že nevíte, který éra mají na to, zalítat pěkný časy, a který ne, a že se to dozvíte až z reportáže?
Líbí se mi metafora s kaluží - poukazovat na letovou nevhodnost předlohy DR.1, stejně jako všech krátkonosých letadel z WWI je podle mě docela pěkná kaluž, která už tak zdomácněla, že se v ní usadila žabí rodinka a kdyby se o ní nenapsalo, tak by to čtenářům chybělo, ale ono asi tak je, takže vlastně nevím, co tady řeším. ;) m.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Pavel Stráník » 25 zář 2010 12:25

Teď ses ale krásně chytil do osidel vlastní rétoriky a katastrofílně ses zašmodrchal do tebou samým rozprostřených sítí :mrgreen:
Nevhodnodt předlohy Dr.I samozřejmě nebyla uvedena jako nějaké moudro které přinese prozření davům slepců, ale byla jen tak okrajově naznačena proto, aby nebetyčně vynikl tvůj fantastický zalétávací výkon, zdárně završený více než půlminutou letu :lol: .

PS.: Fakt jsem netušil že ti ten Dreidecker tolik poletí a ještě k tomu tak stabilně, že klidně ještě deset vteřin k dobru se dá v budoucnu očekávat. A to už by byl výkon na hranici snů.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Drnec 2010

Příspěvek od Hugo » 25 zář 2010 13:08

Tohle je dobrej zásek :-), beru to. ;)
No, ale to je právě to, že taková předloha jako DR1, která je NAPROSTO vhodná jako minimaketa, byla zneužita TEBOU jako ukázka nevhodné koncepce, byť v pozitivním smyslu :-). Otázka po vhodnosti předlohy minimakety jde proti základnímu smyslu minimaketařiny. Otázka, která limituje minimaketáře je pouze tato: zvládnu to? A na tuto otázku existuje jediná odpověď: jdu to stavět!!! Ale ne, že jdu stavět po desáté Mustanga typu H..... :-) :twisted:
Takže věřím, že máš doma (svůj) plánek a stavíš na openscale něco, co je výzvou.

PS: ono mi to nelítalo 35s, ale "jen" 27s, teda pokud se jedná o soutěžní lety. U ostatních nevím, ale myslím, že ne. Ale až zmenším vyosení motoru (proto se to plazilo při zemi), tak by to těch 35s mohlo letět, coz by byl luxus. M.
0

Odpovědět