50PPS - 50% Profile Scale

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Vladimír Alfery » 06 dub 2020 18:31

Jelikož celý svět čelí uzamčení nejen hranic, napadlo mě zorganizovat domácí soutěž "v obýváku". Modely jsou stínové vycházející ze skutečných předloh.

Model:
  • stínový model vycházející z reálné předlohy (Rozměry nemusejí být přesně maketové, ale původní model musí být rozpoznatelný)
  • rozpětí max 203mm
  • pohon gumovým svazkem
  • žádná minimální hmotnost
  • žádná minimální váha
Hala:
  • Pokoj s maximální výškou stropu 305cm
Soutěž:
  • jméno soutěžícího
  • název modelu
  • fotografie modelu na předmětu velikosti platební karty (navštívenka bez osobních informací či s pravítkem (validace velikosti)
  • video soutěžního letu (s poznačeným časem)
  • nejlepší čas vítězí
  • jednoměsíční kola
Výstup:
  • Youtube kanál se všemi soutěžními lety a popisem.
Kola:
https://www.facebook.com/groups/1051511798567031/
Celá skupina a komunikace je vedena v angličtině.


PS: pravděpodobně se jedná o sranda kategorii v Halové makety Havlíčkův Brod 13.12. 2020 viewtopic.php?f=8&t=893

Screenshot 2020-04-06 at 12.58.54.png
1
1 Obrázek

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Robert Pajas » 07 dub 2020 23:49

Vláďo, Ty seš borec, tohle je boží :-) :-)
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Robert Pajas » 09 dub 2020 10:46

Neni bonus za start ze země? :)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Pavel Stráník » 09 dub 2020 15:59

S postrčením nebo bez postrčení? :lol:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 dub 2020 10:19

Tak jsem neodolal a připojil se k blbnutí i když bez šance na úspěch v soutěží, náš obývák je moc úzký...

Martin Baker MB-5 pro KLRR (koronavir living room race)
Na stránkách minimakety.cz vyhlásil mladý Vladimír Alfery korespondenční soutěž pro modeláře v domácí karanténě. Pravidla jsou maximální rozpětí gumou pohaněné stínové polomakety 203 mm, hmotnost modelu ani gumy není omezena. Model musí připomínat skutečný letoun. Soutěžit se bude doma v obyváku na délku letu. Soutěžící pořídí fotku a video z letu a nahlásí dosažený čas. Koncem každého měsíce bude vyhlášen vítěz kola. Tedy docela pěkné blbnutí.
Jak by měl takový model vypadat ? Měl by mít velkou plochu křídla, být co možná nejlehčí, umožnit použít, co možná nejdelší svazek a přitom aby nepotřeboval dovažovat v předu. Já jsem si vybral Martin Bakker MB-5 a postavil jej. Model moc hezky létá, ale zatím jsem jej nedonutil aby se jeho zatáčka celá vešla do našeho úzkého obyváku. Zkrátka model je moc dlouhý a do úzké zatáčky se nechce nechat nutit. Zato ve větší prostoře létá báječně. No bourat zeď k sousedům nebudu, za to mi úspěch v soutěži nestojí. Takže, máte-li širší obývák, tak si můžete zasoutěžit. Pokud ne tak si hezky za bezvětří zalétáte venku, nebo v nějaké větší místnosti.
Pro stavbu byl použitý běžný světle zelený 2mm silný polystyren, jehož potisk byl obroušen a na křídlo zbroušen na 1 mm, na kormidla na 0,5 mm. Motorstick je z pevné balzy1,5x1,5mm, střed vrtule z balzy 2,5x2,5 mm, listy z kladívkového papíru, nebo z děrného štítku, ložisko z překližky 0,6mm, stejně jako zpevnění středu vrtule – to by se do balzy nezamáčkl malý skleněný korálek, osa vrtule a zadní závěs svazku z ocelového drátu Ø 0,35 mm. Kamufláž je provedena šedou anilinovou barvou, znaky z barevného papíru. Celý model je lepený Herkulesem. Letová hmotnost mého modelu je 2,2g a zatím létá na smyčku gumy, 1,3 g/m o délce závěsu. Předpokládám, že nebude problém použít smyčku o dvojnásobné délce protože poloha těžiště svazku je totožná s polohou celého modelu.
Přílohy
DSCN2935.JPG
DSCN2933.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 dub 2020 17:32

Až nyní zjišťuji, že ten Fw-190D má motor stick dost výrazně na pravé straně trupu. Já zatím vždy stejně jako i Američané dávám motorstick na levou stranu. Takže ptám se, zda to opačné uložení umožňuje létat užší zatáčku a snadněji se vejít do úzkého obýváku.
Jinak jsem byl venku s M.B. 5 a na polovinu otáček to létalo parádně. Naplno jsem si netroufl, protože by to jistě skončilo na nějakém vysokém stromě.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Lubomir Koutny » 11 dub 2020 08:34

Dnes je Bílá sobota, ráno v 8 hodin naprosté bezvětří a teplota 6°C. Takže beru M.B. 5 a jdu jej vyzkoušet venku. První natočení na 900 otáček a SOP více do zatáčky. Je z toho rychlostní let a nejužší okruhy o průměru 5 -6 m, výška 2-3 m čas přes půl minuty. Inu do našeho obyváku by se to ani takto nevešlo. Natáčím jen 600 otáček a otevírám zatáčku, model nastoupal asi 10 m výšky, moc hezký let, ale na parkovišti začíná pohyb aut, tak jdu na asfaltový plácek mezi baráky. Točím jen 700 otáček a mírně zmenšuji stoupání vrtule. To, co následovalo, to byla fantazie, krásný výstup do výšky asi 20m, pravidelné kruhy o průměru 12m, konec motoru a model klouže rovno k vysokému smrku, naštěstí gumička vypadla z očka osky vrtule, zůstala na zadním závěsu a zafungovala jako perfektní determalizátor. Nedovedu si představit, jak by vypadal let na 1500 otáček!
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 dub 2020 11:59

Měl jsem pocit, že jinak perfektně létající M.B. 5 je moc dlouhý, aby se otočil v našem obýváku. Takže druhý model je poměrně krátký Mig-3. Jako kluzáček zatížený v předu modelářským špenslíkem létal báječně. Následná motorizace měla dvě fáze, kdy motorstick s hlavicí a vrtulí byl zkoušený na levé i pravé straně. Buď jsem neměl dost trpělivostí, nebo to chtělo jiné seřízení. Mig létá hezky, ale do obýváku se mi opět nevejde. Dnes ráno jsem si byl zalétat s Fokkerem V.29, M.B. 5 a s Migem na mém plácku, měl jsem s sebou i natáčedlo, takže plné rce.
Přílohy
DSCN2962.JPG
DSCN2961.JPG
DSCN2960.JPG
DSCN2958.JPG
0
Naposledy upravil(a) Vladimír Alfery dne 13 dub 2020 19:46, celkem upraveno 1 x.
Důvod: smazání vulgarismu, poslední varování před udělením BANu

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od krucoun » 14 dub 2020 15:28

To smazani je vtipne... :D :D :D :D
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 dub 2020 15:58

Nedalo mi to, karanténa pokračuje a tak jsem vytvořil maličkého Bolchovitinova S. Model je také poměrně dlouhý, ale závěs jsem udělal kratší, aby nebylo nutné dovažovat v předu. Hlavně však jsem se rozhodl, že motorstick bude v pravo a ne jinak. Jako kluzáček létal model nejlépe ze všech tří typů. No a po delším seřizování a ladění na motor se mi podařilo končně létat tak, že se vejde se zatáčkou do našeho obýváku. Zatím nejlepší let na pár otáček by 2 1/2 okruhu.
Přílohy
DSCN2964.JPG
DSCN2963.JPG
DSCN2965.JPG
DSCN2966.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 dub 2020 10:37

Pořadatel této korespondenční soutěže byl velice skromný a jaksi se s námi nepodělil o své zkušenosti, jak naučit takový modýlek létat v malé místnosti, ono to není jednoduché. Mně se to podařilo až na třetí pokus s Bolchovitinem S. Předchozí M.B. 5 a Mig-3 sice venku létají moc hezky, ale v obyváku naráží do stěn.Takže abych ušetřil ostatním zbytečnou energii, tak zde stručně popíšu, jak bylo cíle dosaženo. Před pár roky mi Jirka Doležal daroval světle zelený pěnový polystyren o síle asi 2 mm s potiskem, zde na stránkách vidím, že jej někteří z vás používají na pracovní desce, on mi toho dodal asi metr dlouhou rouru, ano bylo to smotané. Právě to smotání pak díky tvarové paměti vám dá prohnutí profilu. Takže nejprve hrubším smirkem obrousit potisk, pak jemnějším odstranit chlupaté stopy po tom hrubém. Přidávám plánek Bolchovitinova S, to jen proto, aby bylo jasné seřízení, které bude zhruba platit i pro jiné typy. Já vše lepím herkulesem, který neleptá polystyren a po zaschnutí je spoj pevný a lehký. Asi je nutné stavět modýlek s motorstickem na pravé straně a proti našem zvyklostem osu vrtule vyosit 2° doleva! Můj motorstick je ze středně pevné, lehké balzy 2x1,5 mm a po natočení svazku se lehce prohýbá doprava, takže to vyosení vrtule se zmenší, či dokonce z počátku zmizí úplně. Vrtule má průměr 120 a stoupání asi 170 mm. Svazek smyčka gumy TAN SS o délce 220 mm a hmotnosti 0,55 g (1,25 g/m) mazaná ricinovým olejem snese při natáčení v napjatém stavu maximálně 1600 otáček při 25 °C. Prázdný model má hmotnost 1,7g letová tedy 2,25 g. SOP jsou prohnuty do levé zatáčky asi o 20°, křídlo je velmi prokrouceno viz plánek levá půlka positiv +3mm, pravá negativ -2mm. Těžiště vyšlo podle plánku bez potřeby jakéhokoliv dovažování. Klouzavý let, je nejlepší ze všech mých stíňáků. Již první pokusy s motorovým letem ukázaly, že nyní konečně mám model schopný bezpečně létat okruhy o průměru asi 3m a tak se vejde do obýváku bez toho, že by narážel do stěn.
Výkony:
1. Nejlepší lety po natočení prstem za vrtuli, bez napnutého svazku byly na asi 400 otáček 6 okruhů a časy 20s. Model létal asi 30 cm pod stropem.
2. Při natáčení v napjatém stavu byl nejlepší let bez dotyku stropu na 670 otáček 13 okruhů a čas 35s
3. Vůbec nejdelší čas byl dosažen při natočení na 820 otáček. Model brzy nastoupal ke stropu a během letu po něm 3x jezdil vrtulí, vždy trochu odpadl a znovu tam nastoupal. Výsledkem bylo 19 okruhů a čas 42s
Teoreticky by asi bylo možné natočit třeba 1200 otáček, momentovou špici asi tak 5s odpustit v ruce a teprve pak odstartovat, pokud možno od země a pak by snad model mohl bez kontaktu se stropem letět čas až kolem minuty. Doma nemám žádného pomocníka schopného mi natočit video, mám jen dvě ruce, takže maximum je odstartovat a zmáčknout stopky. Takže podmínku videa nesplňuji a létání je jen pro radost - mimo soutěž.
Přílohy
B S.jpg
Stavební materiál - polystyren.JPG
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: 50PPS - 50% Profile Scale

Příspěvek od krucoun » 15 dub 2020 19:52

Lubosi 42 vterin je super vykon! Jen jestli cislo 42 neni vulgarni, ale to bys musel zaletet jiny cas... :D
Ondra
0

Odpovědět