Stránka 1 z 2

Pravidla makety UK 2021

Napsal: 07 bře 2021 11:01
od Antonín Alfery
Doug Hunt mi poslal maketářská pravidla UK pro rok 2021.

Dávám je sem, kdyby někoho zajímala, ať je nemusí hledat.
BMFA SCALE RULE BOOK 2021.pdf
(1.77 MiB) Staženo 98 x

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 07 bře 2021 23:04
od Robert Pajas
Zajímavé je zavedení maxima u oříšků a pistácií.

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 08 bře 2021 12:47
od Lubomir Koutny
Co mají přinášet nová pravidla v modelařině ?

Jsem již opravdu starý člověk, který modelaří 75 let. Zatím mi paměť nevynechává a tak porovnávám jak se modelařina za tu dobu vyvíjí a přiznám se, že z toho velkou radost nemám. Začínal jsem jako malý kluk samouk, který nejprve dělal z kreslícího papíru stínové siulety – házecí kluzáčky podle německé knížečky rozpoznávání letadel Kampfflugzeuge a měl radost z toho, když tyto hezky létaly. Pak to byly ze stavebnice postavené modely Tulák a Sokol. Dále již následovaly vlastní konstrukce, poznamenané absencí znalosti jakékoliv teorie, přesto se některé opravdu povedly. Velkým přínosem byl časopis Modelář a pak překlad ruské knihy Modely letadel, ze které jsem stavěl všechny verze kluzáků a gumáků a to bylo opravdu inspirací pro další kluky z naší vesnice.

V šestnácti letech jsem se dostal do Brna, kde tehdy byly dvě party gumičkářů, vedené Edou Chlubným a Emilem Resem. Oba dva bývalí juniorští mistři ČSR ve wakefieldech, kolem sebe měly vzájemně soupeřící party. To byla velká inspirace a k tomu intenzivní studium teorie z literatury v Technické knihovně mne motivovaly ke stavbě wakefielda moderní nekonvenční koncepce, s velkou štíhlostí křídla a profilem Benedek B-6356, který předběhl ostatní konkurenci o několik let a umožnil mi abych byl za dva roky nominován do státní reprezentace. Skončilo létání jen pro radost a nastoupilo soutěžení, radost z vítězství, ale také jistá řehole, k tomu na několik let stačily dva dobré modely.. Koncem padesátých let soutěže zpravidla vyhrával soutěžící s nejlepším modelem, později však dobré modely již měla většina soutěžících a rozhodovala taktika v soutěži“pravidelnosti dosahování maxim“. Tehdy se ještě vyplňovaly přihlášky na soutěž a na ní musel být náčrt modelu v M 1:10 a podpis s prohlášením, že všechny díly modelu jsem vlastnoručně vyrobil sám. Časy se mění, zasáhla komercializace a funkcionáři modelářské sekce FAI jí zcela podlehli. Takže na Mistrovství světa v Izraeli polovina soutěžících v kategorii F1B létala s wakefieldy vyrobenými na Ukrajině.

Kupovat ukrajinský model za 1000 dolarů se mi nechtělo a způsob soutěžení v těchto podmínkách mi nepřinášel radost z modelařiny. Takže jsme s kamarády začali dávat přednost létání pro radost s minimaketami. Brzy se s nimi také začalo soutěžit a vznikla pravidla, ta se z počátku dost měnila až v r. 1969 se začaly soutěže létat podle pravidel dvacetinek. Někteří minimaketáři byli spíše stavitelé, jiní létavci, ale v prvních desetiletích tato pravidla umožňovala úspěšně soutěži a vyhrávat jak s velice pečlivě postavenými, ale méně létajícími minimaketami stejně jako i s jednoduchými a super-létavými minimaketami jako byl třeba Itoh.

Když se začalo jezdit na zahraniční soutěže, pořádané v halách, tak někteří minimaketáři, kteří tam létali kategorii přesných maket chtěli s těmito také létat venku kategorii dvacetinek, jenže to k úspěchu nevedlo, protože krásné halové minimakety byly příliš těžké, aby podávaly venku potřebné letové výkony. Byla zde možnost udělat si kategorii venku létajících přesných maket a pořádat takové soutěže. Demokratická většina angažovaná na stránkách Minimakety. cz rozhodla jinak. A po více jak čtyřiceti letech se pravidla dvacetinek změnila. Nyní je zdůrazněn akcent na přísnou maketovost, požadovány perfektní podklady a potlačen vliv letových výkonů.Přibylo naprosto špičkově vyhlížejících dvacetinek, které však v takové kvalitě je schopno stavět jen opravdu pár minimaketářů. Takže dost kamarádů tuto kategorii opustilo a létá si dál jen pro radost, někteří si berou na letiště starou dvsacetinku a kombinují to s jednoduchým RC elektroletem. Jiní mají hezkou čínskou RC hračku.

Zdá se, že nová pravidla FAI pro peanuty a pistácia zavádí trend jaký se u nás prosadil před pár roky a výsledný efekt bude podobný.

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 08 bře 2021 14:54
od Robert Pajas
Nesouhlasím.
Pravidla oříšků FAI zůstavají i nadále diametrálně odlišná od našich ve statice - nehodnotí se shoda s předlohou podle trojpohledu.
A nyní budou ještě odlišnější - maximum v letové části.

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 08 bře 2021 15:05
od Lubomir Koutny
Asi jsi mne nepochopil a proto nesouhlasíš. Já říkám, že právě tím maximem, tedy omezením bodů za letovou část se dosáhne podobného efektu, jako novými pravidly u dvacetinek. Tedy zvýšením důrazu na statickou část, snížením letové části a také zmenšením počtu minimaketářů, kterým to vyhovuje. Myslím, že čas mi dá za pravdu!

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 08 bře 2021 21:08
od Pavel Stráník
Snad jsem nic nepřehlédl, ale tohle přece nejsou FAI pravidla. To jsou pravidla BMFA platná pro Anglii. Nebo je to jinak? Samozřejmě není vyloučeno že po britském kovidu zaplaví Evropu i tato britská pravidla.
Jinak bodový poměr statika:let 1:4 je celkem "inovativní" a to maximum vypadá jakoby v Anglii neuměli létat, což se mi nechce až tak věřit, nebo těch 50s sice uletí, ale s oříšky na úrovni těch našich z počátku 80. let, a tomu se mi nechce věřit taky, takže tomu vůbec nerozumím.

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 09 bře 2021 07:44
od Robert Pajas
Ano, jojo, pravda, Pavle, myslel jsem BMFA... Promiň, nechal jsem se zmást.

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 09 bře 2021 08:46
od Antonín Alfery
Ono je to asi celkem jedno.
Jak jsem naposledy v Nijmegenu odposlechl, FAI - alespoň v těchto kategoriích - přebírá pravidla BMFA.
Na druhou stranu aplikace nových pravidel pro IFII se neplánuje (prozatím)...

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 09 bře 2021 09:09
od Lubomir Koutny
Ano, Angličané si většinou umí prosadit svá pravidla i když za moc nestojí. Ovšem není se čemu divit, když náš zástupce na FAI nosí v kapse áš návrh pravidel, který je sice exaktní, ale je zde obava, aby tím moc mepoškádlil své anglické kamarády, takže raději mlčí a pomůže prosadit anglickou blbost.

Byl jsem také jednou na INTERSCALE v Notinghamu, docela pěkný výlet, ale hala, kde se létalo nestála za nic (malá, nízká). takže docela chápu, že jim těch max. 50 s může docela stačit.

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 09 bře 2021 16:26
od Robert Pajas
No, prostudoval jsem pravidla anglických oříšků znovu, představil si různé křivky závislostí statiky a letu a různé nevšední supersložité a pokroucené typy letadel a shrnul bych to takto: Tonda Alfery stejně vyhraje! :D

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 09 bře 2021 22:59
od shark
Luboši, koho myslíš tím naším zástupcem u FAI? Buď prosím konkrétní. Tyhle tvoje náznaky co kdo kdy kde jak udělal či neudělal jsou dost...řekněme nepěkné.

Re: Pravidla makety UK 2021

Napsal: 10 bře 2021 00:28
od Robert Pajas
Klid, Sharku! Funkcionář nosící V KAPSE návrh geniálních českých pravidel, od kterých by se mohli cizí národové mnohému přiučiti, je oblíbenou románovou postavou. Alespoň já ho znám už leta :)