Začátečníci

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

VaclavJirka
Reakce: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2010 12:34
Bydliště: Jaroměř

Začátečníci

Příspěvek od VaclavJirka » 31 srp 2010 15:22

Ahoj, jsem tady nový, co se zahleděl do minimaket. Po dvaceti letech jsem opět objevil modelařinu. Dřív jsem dělal docela úspěšně A1ky, teď jsem ozkoušel EPP RCčka, ale tohle velké létání mě moc nezaujalo. A pak jsem objevil tenhle web a zjišťuji, že technologie dost pokročila. Takže před očima běhá hodně otázek jak začít. Teď například mi vrtá hlavou, jestli je nutné vždy u minimaket, zejména venkovních OpenScale, dělat determalizátor? A když, tak jak. Ovšem doutnákový moc nechci. V přísušcích posledních let bych nerad hasil pole pšenice:-)) Tak věřím, že někdo ze zkušených matadorů do tohoto tématu občas zabrousí a poradí. Dík. Václav
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Začátečníci

Příspěvek od Vlastik » 01 zář 2010 22:01

Máš v tom asi trochu zmatek.Na mminimaketách se až na ojedinělé případy deter nedělá.Čas od času hold letadlo uletí.Ale neboj,ono to tak dobře každýmu nelítá.
"OpenScale"není katehorie minimaket,ale název soutěže.
Nevím ze které Jaroměře jseš,ale pokud to nemáš daleko do Brna,tak 12.9.je soutěž.Přijeď,uvidíš,pochopíš a třeba se inspiruješ.
Vlastik
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Začátečníci

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 zář 2010 09:18

Jak píše Vlastik, opravdu je lepší jednou na vlastní oči vidět než si informace skládat z útržků na netu - dvacetinky nejsou zrovna masouvou kategorií a moc se toho o nich člověk nedozví. Je fakt že v tvém okolí se žádná dvacetinkářská akce nekoná a snad ani nikdy nekonala, ale pokud tě ta kategorie zajímá, stojí za to udělat si výlet do Brna nebo někam jinam na soutěž alespoň na okouknutí co to obnáší. Ono těch soutěží do roka zas tak moc není, ale všechny jsou v kalendáři akcí na www.minimakety.cz
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Začátečníci

Příspěvek od Hugo » 02 zář 2010 11:41

Ahoj, dobrá příležitost vidět minimakety v akci bude taky v hale v Říčanech 10. 10. 2010 - jukni do akcí. Lítají tam taky dvacetinky - coby F4D. Martin
0

VaclavJirka
Reakce: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2010 12:34
Bydliště: Jaroměř

Re: Začátečníci

Příspěvek od VaclavJirka » 02 zář 2010 22:03

Ahoj, díky že jste se zapojili do diskuse. Máme to tady opravdu trochu z ruky. Je tu sice klub i několik letišť (i nová velká sportovní hala), ale v oblibě jsou tu převážně jen velká RCčka. Takže snad se brzy budeme muset někam podívat. Jaký model byste mi doporučili pro začátek? Mám tu od Guillows stavebnici Aeronca Champion v měřítku 1:18, což by snad mělo být ještě v toleranci pro dvacetinky?? A pak také od Guillows Cessnu 180. U té neudávají měřítko. Má rozpětí 20". Václav
0

VaclavJirka
Reakce: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2010 12:34
Bydliště: Jaroměř

Deník naivního začátečníka

Příspěvek od VaclavJirka » 16 zář 2010 22:10

Tak jsem úspěšně vyšetřil chvilku mezi prací, dalšími hobby a rodinou a pustil se do mé první minimakety. Minimakety - tak taková nádherná Savoia to nebude, no - no tak jo, tak se přiznávám - pro začátek jsem si zbaběle otevřel stavebnici Cessny 180 s rozpětím 20" od Guillows. Ale pustil jsem se do práce s vervou. Ve všech doporučeních jsem si přečetl, že je třeba prkénka s předsekanými díly z rubu obrousit, jinak díly nepůjdou dobře vylamovat. Tak jsem zabrousil a milimetrové prkénko se shrnulo a všechny díly se, světe div se, samy rozlétly po okolí. Takže první seznámení s jemnou prací na minimaketkách je tu. To holt není jako před 20 léty na A1čkách. Pak jsem prkénka s díly obrousil i z líce, aby tam nebyly ty hrozné chlupy z výroby. Jenomže lidičky drazí, když to letadélko bude sestávat s těch přepážek a bočnic o tloušťce půl milimetru, tak jak to bude létat? Dyk při prvním natočení gumového motoru tak na 3 otáčky se to musí všechno rozprsknout na cimpr campr:-()
Jo jo, i když bydlím asi nejdál od všech minimaketářských enkláv, budu se muset někam za Vámi podívat, jak to vlastně lítá:-))
Václav
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Začátečníci

Příspěvek od Pavel Stráník » 17 zář 2010 08:15

Tloušťka půl milimetru je celkem ještě příjemná na práci, tím se netrap. A ohledně pevnosti taky nemusíš mít starost, na běžné provozní namáhání jsou minimakety obecně nadimenzovaná až až. Nejvíc škod, alespoň u mě, vzniká při broušení hotových stavebních celků modelu a pak klasicky nějakou tou neopatrností při manipulaci s jednotlivými díly.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Začátečníci

Příspěvek od discobolos » 17 zář 2010 10:58

Jo, jo. Felda má pravdu, nejnebezpečnější pro model je jeho majitel (stavitel).
:lol:
D
0

VaclavJirka
Reakce: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2010 12:34
Bydliště: Jaroměř

Re: Začátečníci

Příspěvek od VaclavJirka » 03 říj 2010 21:58

Dobrý večer, sleduju všechny ty krásné modely na fóru a nevycházím z úžasu. Ale tak daleko ještě nejsem. Mám prostý dotaz na zkušené harcovníky. Kde kupujete štětce na lakování, aby z nich nepadaly chlupy? Díky. Václav
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Začátečníci

Příspěvek od shark » 04 říj 2010 19:20

Na nitro určitě nic drahého, já mám asi patnáct let obyč štětec z papírníctví- chlupy z něj nepadají! :) A nedávno jsem koupil v nějakém Řempu plochý štětec za 10,-czk.
Taky občas používám k nanášení laku molitan nebo lakuji přes kus potahového papíru.
A pozor na chlupy ve flašce s lakem, které tam štětec pustí.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Začátečníci

Příspěvek od Hugo » 08 říj 2010 12:48

Používám obyč. štětce a po lakování je neperu v ředidle, takže jsou zcela ztvrdlý. Těsně před lakováním je jednorázově namočím do ředidla, lak povolí, ale v místě, kde chlupy vstupují do kovové objímky, tak lak zůstane. To způsobí, že chlupy nevypadávají. :-) Nedávno jsem si taky u vietnamců koupil sadu 6-ti štětců za 29 kč, se syntetickým vláknem a ty jsou vůbec nejlepší. m.
0

VaclavJirka
Reakce: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2010 12:34
Bydliště: Jaroměř

A je to tady

Příspěvek od VaclavJirka » 24 říj 2010 21:36

Tak jsem do toho praštil a začal si se svoji první minimaketou. No s tou Cessnou 180. Pravda, není to úplně něco super, hlavně co se týká správného počtu žeber a takových drobností, takže nevím, jestli s ní půjde jet na nějakou soutěž. Každopádně to můžu považovat za svůj zkušební model a do jara se třeba povede ještě něco lepšího. Při stavbě jsem se dobral několika poznatků, kterými chci varovat další začátečníky a prosím zdejší matadory, ať mi to vyvrátí nebo poradí.
1. Plánek na rýsovacím prkně jsem překryl tenkou fólii na zpevňování zboží na paletách. Při natahování je mrcha trochu živější, ale svůj účel po vypnutí plní dokonale.
2. Není radno brousit odtokovku 1 mm na 0,8 mm samostatně. Několik jsem jich rozlámal a pak si koupil celé prkénko 0,8 mm a z toho si odtokovku odřízl.
3. Lepím Kanagomem s aplikační špičkou (néééé, nekřičte tolik!!!). Zatím se bojím vteřiňáku.
4. Zjistil jsem, že když je nosníček 1x 0,8 mm o 0,2 mm kratší, tak je třeba uříznout nový. Oj, jak těžko se odolává pokušení zaplácnout tu nepatrnou mezírku lepidlem jako u A1ček (párkrát jsem to udělal, pššššt)
5. Žebra je třeba při lepení zafixovat ve svislé poloze špendlíky. Myslel jsem, že už drží a stejně jich ráno bylo pár nakřivo.
6. Netušil jsem, že na obyčejnou směrovku budu potřebovat tolik špendlíků-když nemůžu nosníčky propíchnout. Přemýšlím, jak to udělat, aby některé nosníčky ležely až do zaschnutí lepidla po celé délce přicucnuté k desce.
7. Teď mám strach z lepení trupu, abych jej udržel souměrný. Tak mi držte palce. Ale nezapomeňte si z nich nejdřív utřít lepidlo :D
Václav
0

Odpovědět