Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Guillows Kit 401 LC - Messerschmitt BF 109

Příspěvek od Jiří Doležel » 02 říj 2014 14:41

Třeba zde mají alespoň dvě mechanická.. ;)
https://www.elektro-svestka.cz/detail/1 ... k-38-25-11
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Guillows Kit 401 LC - Messerschmitt BF 109

Příspěvek od discobolos » 02 říj 2014 15:18

0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Guillows Kit 401 LC - Messerschmitt BF 109

Příspěvek od zacatecnik » 02 říj 2014 16:43

Diky za odkazy! Vcera mi dosel starej poctivej rucni slehac (z ebaye dva za 18$), tak bych ho prave rad doplnil pocitadlem. A budu pocitat, ze mi vydrzi az do duchodu:)
Objednal jsem to z hadexu - vzal jsem dve, i kdyby se casem rozbilo, tak za 5,- neni co resit.
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Guillows Kit 401 LC - Messerschmitt BF 109

Příspěvek od Malutky » 10 říj 2014 17:58

Přiznejte se kdo vyfoukl všech 5 zbývajících počítadel které tam 2heho byly já shodou náhod jel hned druhý den pro barvy které jsou v areálu hadexu tak jsem se těšil že tam taky utratim 10kč a ejhle už byly fuč :(
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 pro 2016 20:03

Při soutěži v Trnávce mi jeden kolega říkal, že má tuzemský zdroj na elektrické čtyřčlánkové natáčedlo s počítadlem v rozumné cenové relaci. Slíbil mi poslat kontakt mailem, možná i tak učinil, ale já to asi omylem smazal. Prosím o nový kontakt.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 led 2017 09:58

Jistý problém je, že naši noví hoši v kroužku zatím nemají žádné své natáčedlo a tak jsem zašel k Žouželkovi a koupil tam dvoumetličkový ruční šlehač (tentýž, co je v prvním příspěvku) nyní v Brně za 126 Kč a za hodinu jej upravil na natáčedlo. Nejprve jsem odřízl trubičky s metličkami, pak i nosnou osu. Z ocelového drátu 1 mm jsem svinul spirálku o průměru asi 4,5 mm a tu zakončil háčkem ohnutým do osy otáčení, toto jsem zopakoval i na druhou stranu. Pak zbývalo jen nasunout spirálky na trubky a zalepit vteřinovým lepidlem (lepší by bylo zapájet, nebo zalepit epoxidem) a nátáčedlo je hotové. Hned jsem je vyzkoušel při natáčení Bobíka i modelu P-30, kde je svazek ze 3 nití gumy TAN SS 3,4 g/m. Vše v pořádku!
Pokud šikovný otec v technickém bazaru koupí staré počítadlo do magnetofonu (kdysi tam stálo 20 Kč), může vše naprosto vylepšit k dokonalosti, to by zabralo další hodinu. Ovšem na rozdíl od starého šlehače u tohoto musí být počítadlo předsusunuto před pastorky a tedy je nutné řezat trubičky hned za metličkami. Naštěstí vnější průměr trubiček je téměř totožný s průměrem os u starého šlehače cca 4,5 mm, takže převrtání otvoru ve šneku je stejné. Poněkud náročnější bude výroba držáku počítadla a hlavně jeho připevnění na rám šlehače (mimo přilepení vteřiňákem bych se přimlouval o zajištění šroubem na každé straně).
Jiné řešení, vhodné pro natáčení větších modelů je malá vrtačka s elektrofonickým počítadlem dle Adama Jakeše.
Přílohy
ruční šlehač 126.jpg
bez metliček s háčky.jpg
hotové natáčedlo.jpg
vrtačka s počítadlem.jpg
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Příspěvek od discobolos » 27 led 2017 11:29

S počítadly už je trochu problém, jedině koupit nějaké staré zařízení, v kterém je použito. Výprodej v elektro prodejnách už skončil (alespoň v Ostravě ve známých obchodech). Vyhledem k době, po jakou se už všude používají digitélní počítadla, není se co divit.
Poslední velkou zásobu z pražských skladů odprodal Adam Jeník před cca 8 lety Dereku Knightovi. ten je teď osazuje na svoje natáčedla (jako obtion).

U tohoto šlehače je trochu problém s nalezením spravného převodového poměru při napojení počítadla. Musí se zpravidla použít převodní tabulka otáčky kliky/otáčky výstupní hřídele (všeobecně známo). Já to kdysi zkousel vyřešit klasickou řemeničkou, kde jsem poměr řešil velikostí průměru jednotlivých kol. Bohužel pak se mi povedlo vylomit na jednom ozubeném kole zub a natáčedlo šlo do šuplíku. Montáž počítadla byla "bomben fest", tedy nepřenositelná na další šlehač.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Příspěvek od Vyvel » 27 led 2017 11:50

Tenhle mechanický problém s převodem právě řeší ta elektronická počítadla. Tam máš magnet na hřídeli a počet sejmutých pulsů odpovídá přímo počtu otočení.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 led 2017 14:18

Pokud seženeš ono staré počítadlo z magnetofonu, co používáme u starých šlehačů, pak není problém, i ten nový má převod 1:5,5 takže při přenosu otáček přes jeho šnek, bude opět počítadlo ukazovat 50% z natočených obrátek, jako u toho starého. Ano, přenos přes šajbičky u svého natáčedla perfektně vyřešil František Bárta. Výhodou toho šlehače je, že jej lze použít i pro větší průřes svazku, než je tomu u Derekova natáčedla 1/10, tam jsou limitující 4 nitě 3x1. Nezanedbatelná je dostupnost i rozumná cena a úpravu doma zvládne tíměř každý.
Samozřejmě, že lze použít digitální počítadlo, ale tím se cena dost zvýší. Experti by možná uvítali i měřič momentu, ale to se již dostáváme úplně jinam.
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Příspěvek od Ivan Horníček » 27 led 2017 18:24

Modeláři v okolí Zábřehu používají takto upravená natáčedla. Vačka na hřídeli je teflonový kroužek, kde střed je vrtaný mimo osu. Počítadla jsou běžně k dostání, cena je ale kolem 300 Kč.
Přílohy
100_5735.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 led 2017 19:49

Ivane díky za tip. Vidím, že na snímku je ještě starý typ dvoumetličkového šlehače, který také používám, ale v obchodě jej již více jak 20 let nekoupíš. Takže nezbývá než buď to zkusit vyžebrat u babiček, nebo koupit ten nový za 126 Kč, který popisuji. Díky za tip počítadla. Jak se jmenuje a kde se dá koupit ?
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Natáčedlo - mohlo by vás zajímat

Příspěvek od Ivan Horníček » 27 led 2017 20:00

Tady je stejný typ jaký mám já. Vačka se může nasunout na trubku z druhé strany. http://www.ynaradi.cz/mechanicke-pocita ... 3%adci+1-3
0

Odpovědět