HM-14

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 29 říj 2017 19:03

FF Radek píše:Mě se líbí ten Švýcar Peťo! Btw....radost pohledět, jak ti to roste pod rukama, ta kostra křídel vypadá jak originál....
1) Ten Švýcar je barevně hodně zajímavý, jen to není typická Blecha - díky lyžím....
Ta modro-stříbrná je méně "hleďavá".
Červené vlnky - trochu jednodušší, ale atraktivní, jen mírně holé, nemá imatrikulaci, jen loga
La cucaracha - hezká, ale neumím obtisky a ač vše stříkám, tak vyřezávat písmena, aby byla stejná...:-( No a už ji "někdo" stavěl. Ale je hezká ;-)
Stříbrno-modro-žlutá - škoda, že ta modrá není temnější...

2) No, snažím se to stavět co nejvíce jako originál, i když to ve finále stejně nebude vidět (ani to moření)...
Ale cesta je cíl. I když to třeba moc nepoletí ;-)

Žebra nejsou navlékaná, to by moc nešlo, a tak je pásovina nahoře, v obrysu - snad lepší pro obtékání a odtrhávání znuděných proudnic ;-)
Stejně tak byly na SOP z vnějších stranách pásy, které ale na hotových Blechách nejsou vidět, tedy jsou pod povrchem nebo vynechány...
No a nosníky mi i tak přišly zbytečně betelné a každý gram dolů dobrý, takže jsem je (dodatečně!) odvrtával takovým speciálním bazmekem :-)
21.jpg
21.jpg (112.38 KiB) Zobrazeno 4154 x
23.jpg
23.jpg (79.57 KiB) Zobrazeno 4154 x
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 29 říj 2017 19:14

Ivane, díky za fotku kostry ;-)
Další foto do sbírky :-)
Ta zavěšená Blecha má plus v případných maketových táhlech na rozdíl od lana. To křídlo bude chtít nějak "maketově stabilizovat"....
Barevné schéma nejspíš určila manželka stavitele - holky mají silný vztah k nevýrazným (pastelovým :-) ) barvám...
Ta modrá mohla být daleko tmavší ;-) Pak by to byl speciál ve zlínských barvách :-) Tedy modro-žlutá... Jinak je hezká.
V poslední době mám nějak moc modelů v červeno-bílé kombinaci a tak hledám jiné barvy - i u Citabrie jsem původně plánovanou červeno-bílou (krásnou) kombinaci zavrhl a vybral jinou ;-)
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: HM-14

Příspěvek od Ivan Horníček » 30 říj 2017 13:36

Na této adrese jsou stavební výkresy. Zajímavé je, že zadní křídlo se také ovládalo.

http://pouguide.org/fr/construire/plans ... or-collard
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 02 lis 2017 21:56

Ještě že je to dost upravený typ původní Hm-14, uffff
Jinak bych řešil rozdíly - tady není co řešit, je dost jiný, naštěstí ;-)

Já mám asi slušný výkres, přímo kdysi nakreslený autorem a k dispozici i kopii knížky, podle které se dá Blecha postavit i bez plánku a přesto věrně.

No a Švýcar na lyžích....nikdo mi ho nevymluví?
Asi budu pokračovat netradičně výrobou lyží a podvozkového systému. A pokud budu úspěšný, tak vážně zvážím i toto netradiční provedení.
Bohužel jsem si dnes všimnul, že SOP je jiná a já mám už hotovou podle původních podkladů, takže výhledově budu tvořit novou....
Další důvod (kromě absence kol), proč do toho nejít....
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: HM-14

Příspěvek od Triplane » 03 lis 2017 19:02

Tahle je taky pěkná...
Přílohy
19692_1463991851.jpg
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 03 lis 2017 22:19

Ano, ta je taky hezká ;-)
Ale snažím se vyhnout stříbrné barvě.
Dá se s ní docela slušně čarovat, ale na druhou stranu - ukáže všechno, i co tam není.....

No a u Švýcara jsem se nakonec rozhodl, že do něj nepůjdu, bohužel...
Je moooc hezká, ale není to moc typická Blecha, lyže se mi moc nedaří, podvozek je komplikovanější, směrovka je jiná (musel bych dělat novou) a hlavně - musel bych dělat celé nové zadní křídlo...
Takže některá z "klasických" - kbelská, pařížská nebo "Kukarača" - všechny červenobílé, možná ta modro-krémová - je taky hezká ;-)
Nějak jsem se zasekl na detailech, nepřibývá to....
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: HM-14

Příspěvek od Triplane » 07 lis 2017 08:56

Tady ještě další zbarvení.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: HM-14

Příspěvek od Triplane » 07 lis 2017 09:00

Tak nic, přílohy s fotkama mi stále nejdou odesílat...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 19 pro 2017 22:18

Nakonec jsem zafinišoval a Blecha je hotová. Nejdřív byla pohoda a času dost a dost. Pak už to - jako obvykle - bylo jinak.
Takže....chyby na ní, samozřejmě, jsou.
Motivací byl Pelhřimov, i když Blecha rozhodně do haly (do malé určitě) určena není.
Ale chtěl jsem alespoň zkusit, jestli "to" půjde... Když do jara a vysoké trávy je tak daleko...
Nakonec jsem to nerisknul a jen sledoval ostatní, což bylo fajn.
Pokusím se opravit chyby a na jaře uvidíme;-)
Takže nevím, jestli má smysl sem dávat i zpětně fotky ze stavby, když to díky potížím na fóru nešlo aktuálně.
Já sám jsem rád, když najdu nejen fotky hotového stroje, ale i průběh stavby ;-)
0

Odpovědět