Polomakety IPRO

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 20 lis 2017 19:49

část plánku s rospisem materiálu (je to redukované v jpg 237 KB, ale server mi to odmítá vzít s argumentem, že soubor je příliš veliký maximální velikost je 512 KiB). Takže já té nové úpravě nerozumím!
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 20 lis 2017 19:52

Jaká HTP chyba, proč to nebere přílohu (ta je v jpg 235 KB)
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Steve » 20 lis 2017 22:39

Bude to úpravami stránek - viz jiné vlákno a další, kam nelze vkládat - měl jsem za to, že to všichni ví ;-)

No a Arado?
Kdo potřebuje tabulku vidět a má možnost, nechť si nalistuje Modeláře 2/1996. Tam je plánek s tabulkou i popis.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Triplane » 21 lis 2017 07:32

Možná k té zbytečné diskuzi směřující od Arada k Liliputovi došlo pouhým nedorozuměním?
Vím o dvou českých pláncích na Arado poháněné gumou přibližně ze stejné doby:

P-709 Arado - 196 (dat. 1940)
autor: Vladimír Procházka
rozpětí: 600 mm
tuzemský materiál

IPRO- 158 Arado AR - 196 (dat. 1937)
autor: Jiří Janda
rozpětí: 314 mm
balza
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Bayeux » 21 lis 2017 07:33

Díky za navedení na plánek, Steve...
Jelikož nezavírám oči před realitou, plánek jsem si dohledal.
A také jsem si dohledal počátek sporu :
L.Koutný: "Plovákové Arado postavené z tuzemského materiálu v r. 1955 v Jevíčku také poměrně slušně létalo (asi kolem 20 s.), dnes z balzy a s dobrou gumou by to bylo mnohem lepší."

Možná kdyby pan Koutný hned doplnil do věty pouhé
.... dnes z balzy (ze které měl být správně model postaven, jak je uvedeno na plánku) ...
- neevokovalo by to ve mě všechny jeho ostatní úpravy a vylepšení konstrukcí, či dokonce snad až vymýšlení historických modelů, které jsem mu tímto sečetl. Škoda že tento fakt (či doplněk) nezmínil hned v následném příspěvku, ale až po obdržení plánku od p.Rašky - určitě bych se rád poučil, a kušoval.

Takže ejhle a férově - omlouvám se Vám, pane Koutný a i ostatním za tuhle neznalost a nedorozumění ve věci Arada, a gratuluju k tehdy úspěšnému záletu, dokonce chápu že balsa tehdy nebyla a poradil jste si bravurdně tuzemským materiálem, což úspěch záletu umocňuje !

Na následném prokazování výše uvedených SKUTEČNOSTÍ (viz Liliput, a také férovost a soutěžní úspěchy za každou cenu) však trvám, stejně jako budu rád za každý model postavený tak, jak byl skutečně navržený a je odkazem naší minulosti. A jistěže fandím i vlastním konstrukcím - však co kdo bude stavět z odkazu naší generace?

Víc už skutečně nenapíšu - včera jsem obdržel originální stavebnici z krámu pana Moučky MKM-24 Sokol s původními díly - takže smrku, lipové vrtuli, hliníkovému loži, dřevěným kolečkům a pediku zdar ;) Michael Vosika //Bayeux//
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Bayeux » 21 lis 2017 07:42

PS: díky Triplanemu nejen za shovívavost, že jsem mu zaprasil vlákno a utopil tak Fokkera kdesi - ale i za tohle věcné doplnění. Protože jsem si vážně neuvědomil existenci toho staršího a menšího Arada. Zpracovávám teď (scany) kupu ceníčků a katalogů z let 1942 - 1950 (Vyjalet, Ipro, MKM atd.), a zde mám právě na očích větší tuzemské P-709...
Mám z Tebe, kolego, radost, protože nejen že hezky stavíš a oživuješ tyto plánky, ale i bádáš a poznáváš historii, díky za TO!
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 lis 2017 08:26

Nechcete si ty vaše žabomyší historické spory řešit tam kam patří, když už se v nich tak vyžíváte? Tohle lpění na dobové autentičnosti je prachsprostá zvrácenost, smysl dává jen v oboru restaurování uměleckých děl, jinak je to jen zpátečnictví. Naprosto souhlasím s Ondrou, dřív byly navrženy a postaveny nádherné modely (přestože jinak většina jich je hnusných) a nevidím důvod proč takovou předlohu nenechat sice v co nejvíce původních tvarech, ale jinak vybavit funkčním profilem (motorem, vrtulí, .....) a klidně i RC a s potěchou si s takovým modelem zalétat i v jiných povětrnostních podmínkách než je naprostý podvečerní klid. Na pár metrů rozdíl nikdo nepozná.
Ostatně že dnes je technika, materiály i aerodynamika modelů o poznání dál než v dřevních dobách je dáno mimo jiné i snažením a lopocením se autorů těch všech historických modelů, kteří se každým dalším projektem posouvali výkonově dál a dál - tak proč netěžit z toho čeho nakonec dosáhli a co my dnes máme za samozřejmé a neaplikovat to třeba zpětně na jejich dřívější modely? Zamrazit stav někde na úrovni jakéhosi letopočtu, ke kterému se došlo kdoví jak, mi moc smysl nedává.
Jinak se omlouvám za vstup do diskuze která rozhodně není mou parketou, ale když už jsem to vše musel dočíst až po sem, tak jsem se neubránil vyjevení vlastního názoru. Sorry.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Triplane » 21 lis 2017 11:17

Bayeux:
Založil jsem tohle vlákno pro připomenutí dávné historie a počátku minimaket v Čechách. O existenci plánků IPRO polomaket jsem se dozvěděl z krásného článku PhDr. Jiřího Mencla v Modeláři 6/1993. Existují i další staré české plánky minimaket /polomaket, ale právě v článku jmenovaná serie IPRO 151-161 se mi líbí nejvíce. Stavba modelů podle těchto plánků je pro mne skutečným odpočinkem a relaxací od výroby detailů a jiného ubíjejícího "maketování" při stavbě opravdových maket. Tuhle možnost, hezky si připomenout historii a odpočinout si při výrobě a létání s IPRO polomaketami jsem chtěl prostřednictvím tohoto vlákna nabídnout také dalším minimaketářům.
Tvoji snahu o maximální možné dodržení materiálů a technologií podle dobových plánků chápu a je mi sympatická. Beru však tenhle přístup jen jako jednu z možností, jak stavět modely podle historických plánků. Domnívám se, že modeláři si vždy plánky upravovali podle svých zkušeností, znalostí a materiálových možností. Sám si nevzpomínám, že bych postavil nějaký model podle plánku úplně beze změn. Proto vnímám snahu o maximální možné dodržení autentičnosti konstrukce a materiálů trochu jako "boj s větrnými mlýny".Vůbec však nechci odrazovat. Také Ti kolego přeji mnoho radosti při stavbě, létání a poznávání modelářské historie. P.S. Budu moc rád, když se objeví fotky Tvých IPRO polomaket v tomto vláknu.

Hodně zdaru!
T.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Robert Pajas » 23 lis 2017 11:46

Dobrý den, a kde si tedy mohu stáhnout plánky IPRO, prosím? Asi jsem ten odkaz přehlédl.
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Vlastik » 23 lis 2017 18:34

0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Triplane » 05 úno 2018 18:15

Brewster XF2A-1 volně podle plánku IPRO.
Přílohy
P1370210a.jpg
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Triplane » 05 úno 2018 18:28

P1370946.JPG
Příloha P1370953.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Příloha P1370889.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Příloha P1370945.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Příloha P1370946.JPG je dlouhodobě nedostupná.
0

Odpovědět