Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 bře 2018 13:26

Jinak Mezek byl i velmi úspěšný při soutěžích přesných maket v hale. V Belgii ve Flémalle jsem jej létal na měkkou gumu SIG. Mezek měl delší rozjezd, hezký start, výstup do 3m výšky, tam výdrž tři velká kola, přiblížení na přistání přesně před bodovači, pojíždění asi 5 m, pak otočka o 180° zpět před bodovače a tam zaparkoval. Tehdy to byl nejlepší a nejvýše hodnocený let v soutěži, celkově pak druhé místo .
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od FF Radek » 10 bře 2018 23:02

Toníku, Fridrich bude pecka! Na stykování občas použiju 5ti minutovej epoxyd, slícuju, a na tři body slepím....dá se s ním krásně chvilku hýbat....díry do trupu přes šprinclíky dělám až po potažení trupu... šprinclíky tak drží líp tvar trupu....ale samo, že každej eroplán je jinej a každej modelář má jinej postup....
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Jiří Doležel » 12 bře 2018 14:49

Toníku, moc rád vidím, že něco stavíš! Sám bych takovou rýmičku potřeboval, abych se donutil s takovou vervou do toho opřít. Ten mezek bude v těch pěkných maďarských barvách? Pokud jde o polohu polovin křídla vůči trupu včetně shodného úhlu náběhu, používám především na polystyreňáky jednoduché odměření, které je patrno z obrázku (považuj to červené za trup ;) ): Při pohledu zboku si na trup nakreslím kořenové žebro, jako finální polohu křídla a následně přes Durofol nebo papír přes osu pak přenesu obrys na druhou stranu. Lze pro kontrolu udělat to samé znovu ještě s druhou šablonou přes horní stranu trupu, ale pokud jsou poloviny trupu symetrické, není to třeba.
Přílohy
šablona.jpg
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Tazi » 17 bře 2018 09:54

Naazdárek, tak už jsem opět v pracovním procesu a ruka kapitalismu mne nemilosrdně ošmátrává :mrgreen: a tak se i patřičně zbrzdila stavba..
Nicméně křídlo jsem do trupu plácnul,postup byl přesně dle doporučení starých pardálů a to hlavně z důvodu mé lenosti crcat se ze šablonama. Vyšlo dobře,protože náběžka pasuje přesně na přepážku č.5 a tak jsem na vše obkreslil, na sucho vyzkošel a páč to sedlo jak prdel na hrnec tak následovalo nagaglání Herkulesem zbodnutí špendlíkama a pak hodinová kontrola postupného schnutí-to vše z "žejdlíkem "píva(aby ta hoďka nebyla tak dlouhá ;)
Pak jsem ještě přehodnotil doporučení o zesílení předku a dolepil po první přepážku, pak nějaký ten tmel, smirek,tmel,smirek a blablabla, však známe-nuda a následovat bude "dožbrdlání" spodní části..
Jinak ano, hodlám dělat tu maďarskou kamufláž co je v úvodu vlákna, protože je taková jiná-údajně to byl jen jeden kus na zkoušku,mám k tomu barevné foto a hlavně barevný čtyřpohled. Vím "francek" by měl být nějaké germán,ale já jsem stará "konzerva" a nechci tam mít žáden "hakenkrajc"
Tož tak, zase někdy T.
5.JPG
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 bře 2018 13:11

Toníku, výborná práce. Zatím to vypadá parádně. Zkus maximálně šetřit vahou na zadku trupu a hlavně na kormidlech. Šetři lakem i barvou! Pokud bude model bez dovažování v předu, pak při stoupání vrtule dle plánku bohatě stačí svazek ze 4 nití 3x1 (3,5 g/m), délka 600 a max obrátky 1600 pak umožní motor kolem 50 s.

Pro ty,kterým se líbí mezci, mohu vřele doporučit toho nejlétavějšho Bf-109 H1. Nyní je na nej nádherná kamufláž /tu jsem bohužel ještě neměl, když jsem stavěl toho svého, takže má fádní kabát.
Bf 109H1 barvy 04 1944.jpg
Bf 109H1 barvy 04 1944.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 bře 2018 13:13

me109h1a19.jpg
me109h1a19.jpg (46.12 KiB) Zobrazeno 2522 x
ještě 3 pohled
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od shark » 18 bře 2018 19:47

Luboši, máš nějak doloženou tu kamufláž? Máš věrohodnou fotku skutečného Háčka?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 bře 2018 22:00

Ahoj Honzo,
nevím co za další doklad o kamufláži potřebuješ. Toto vyšlo ve francouzském odborném časopise. Většina fotek Háčka na internetu jsou asi dobře udělané fotky kitů. Já osobně mám jen jednu fotku získanou od známého (pře-foceno z muzea v Mnichově), myslím však, že se jednalo o verzi Bf-109H0, tedy tu s rozpětím 12,1 m, kdežto ten barevný bokorys asi bude patřit k verzi Bf-109H1 s rozpětím asi 13,4 m. Po pořádných fotkách háček pátrám již 20 let, ale je to velký problém. Zato na internetu existuje spousta kitů s různými kamuflážemi, výzbrojí a dokonce i se čtyřlistou vrtulí.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 bře 2018 08:36

Takže přikládám to nejlepší, co mám z dokumentace k Bf-109H. Jinak je toho hodně, ale s fotkami skutečných letounů je problém. Většina letounůprvní verze Bf-109H0 měla zřejmě původní kamufláž letounů Bf-109F, ze kterých byl použitý již hotový trup s kormidly. Pozdější dostávaly standardní kamufláž z konce r. 1944 až snad i zimy 1945. Tomu také odpovídají kamufláže kitů od různých výrobců.
Přílohy
kity.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 bře 2018 09:28

Ještě snad fotka mé dvacetinky Bf-109H1, jedná se o první verzi s křídlem 12m a kamufláží r.1944. Pozdější verze s křídlem o rozpětí cca 13m však jako dvacetinka bude ještě vhodnější. Plánek mohu případnému zájemci nabídnout.
Přílohy
Můj Bf-109H1.JPG
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od shark » 19 bře 2018 11:06

Luboši, víš dobře, že fotky nejsou, tudíž i ta kamufláž je vycucaná z prstu. A je úplně jedno, v jak moc odborném časopise vyšla kresba. Ta fotka v letové konfiguraci je značně podezřelá, připomíná mi to případ fotky sovětského interceptoru odpalujícího raketu, někdy z šedesátých let, ze které se nakonec vyklubal model a zapálená sirka, vše zinscenováno a nafoceno jakýmsi studentem :lol: :lol: :lol:

Prostě Háčko existovalo, ale podkladů je minimum, fotka žádná, zbarvení neznámé, posuzovat operační nasazení podle knihy Velký cirkus je naprostý nesmysl, takže...
A tady jste to už řešili, ne? http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=1&t=70563

Neber to nijak osobně, ale Ty pořád prosazuješ typy sice na dvacetinku vhodné, ale s minimem (hodnověrných) podkladů, pak jsou z toho akorát spory s bodovači a hádky na fórech. Fakt to neber jako navážení se do Tvé osoby nebo rejpání, ale s odkazem na výše uvedené si dovolím tvrdit, že Bf 109H je jako předloha pro dvacetinku zcela nevhodná :D
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 bře 2018 12:45

Ahoj Honzo,
máš pravdu, že s fotkami Bf-109H je problém, ale to já naprosto otevřeně píšu, vím to, protože přes 20 let marně nějaké pořádné fotky sháním.
Ano, ta fotka z mnichovského musea není valná. Pokud jde o barvy, pak pravidla připouští, že stačí popis barev, tedy doposud stačilo, že dvacetinka má standardní kamufláž toho státu z příslušné doby i když nějaký ten bodík dostala méně, než když soutěžící předložil kompletní barevnou kamufláž otištěnou v odborném časopise.
Dovol abych se k Tvým požadavkům na fotku ukazující příslušnou kamufláž Bf-109H srdečně zasmál. Za největší kapacitu v oblasti kamufláží u nas je bezesporu považován pan Miroslav Balous z redakce L+K. My pamětníci si velmi dobře pamatujeme nádhernou poslední stránku L+K, kde byl Jak-3 v barvách velitele letky Normandie-Němen Zacharova, jak coby rytíř zabíjí draka. Tehdy byl ten Jak s kamufláží z nepravidelných skvrn zelené a hnědé na vrchu a bočních plochách. Takto jsem si dvacetinku toho Jaka také postavil. Co čert nechtěl, po více jak 15 ti letech tentýž pan Balous opět na poslední straně L+K zveřejnil krásné provedení téhož letounu Jak-3 v barvách velitele letky Normandie-Němen Zacharova, jak coby rytíř zabíjí drak, ale vrch a boky měly tentokrát barvy z nepravidelných polí světleší a tmavší šedo modré barvy. Obojí pan Balous dělal podle černobílé fotky a zafungovala "autorská licence", která se v daších letech radikálně změnila. Tak mi řekni, co je správně a jak hodnotit dvacetinku podle staršího podkladu, když nyní si myslíme, že ten nový je lepší!
Když generál Fajtl měl schůzku s brněnskými kitaři na Slatině, tak se ho jeden z hochů ptal, jaké barvy měly jejich lavočky po přistání na Zolné. Zda byly zeleno hnědé, nebo šedivé ? Pan generál se zamyslel a pak řekl : chlapci to já již nevím, víte my jsme tehdy měli úplně jiné starosti!
Můj soused sloužil u vrtulníků Mi-4, když jsem mu říkal, jaké jsou problémy s bodováním barev u soutěží dvacetinek tak se zasmál a řekl : žil John Pedro na ranči svém a klacíkem se v hovně páral. Víš Luboši, když ty Mi-4 přišly nové tak měly z fabriky svou khaki barvu, ale po roce parkování venku slunko na nich nechalo svou stopu, zešedly, ovšem po dešti to byla zase jiná barva. My jsme je pak umyli naftou a to bys musel vidět, jak se ta barva měnila. Tak kterou by jsi dal na ty vaše dvacetinky?
Takže tolik můj názor na barvy.
Pokud jde o 3-pohledy, tak ty jsou od jednotlivých verzí Bf-109H k dispozici v míře vrchovaté.

Podle mého názoru je Bf-109H jeden z nejvodnějších typů pro dvacetinku, ovšem je možné, že některým bodovačům se podklady budou zdát slabší a projeví se to ve srážce bodů za statiku. Rozporuplnost v hodnocení navíc může být zdůrazněna určitou sympatií, nebo naopak antipatií personálního charakteru. To může vyústit i v záměrné poškozování a pak nezbývá než se na takové soutěže vykašlat a létat si jen pro radost, což jsem já již učinil.
0

Odpovědět