Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od Hugo » 16 dub 2018 20:34

Havrane, moje zkušenost s Kashmirem je taková, že bych ho na stíhačku z WWII nepoužil. On totiž hrozně zvýrazní kostru. Proto je skvělej na předlohy z WWI, kde to je naopak potřeba - krásně Ti vylezou žebra a když to trochu foukneš patinou, tak to vypadá jako porty. U trupu jak kdy, prostě je potřeba se řídit fotkama. U předloh z WWII naopak potřebuješ, aby kostra vylejzala co nejmíň - plechovej povrch. Ideální na toto je Plyspan, nebo pak použít Japan, Starspan, Modelspan... Kashmir navíc jde dost těžko barvit předem - ten papír v sobě nemá pojiva a ve vodě se rozpadá. Tak to zvaž. Každopádně hodně štěstí i při zalétávání a díky, že se dělíš o stavbu.
ad vrtule: vrtuli bych teď neřešil, pokud Ti to nebude chodit, tak tam dáš plastovou Igru a zkusíš si to zalítat s ní. Dělej to s radostí a pro radost. M.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od discobolos » 18 dub 2018 13:46

Osobně na podobné modely používám plyspan. Je sice trochu těžší, ale nepotřebuje tolik laku, jako poreznejsi papíry. Jen se musí lepit něčím jiným, než lakem. Ten jim totiž prosakuje velmi málo. Takže buď lepidlo na tapety, lepící tyčinka, nebo ředěný Herkules. Jen pozor, při vypínání vodou se dost smršťuje a může deformovat slabší díly kostry. Lakem už se nevypíná skoro vůbec. Naopak při potahování "za mokra" je možné dle jednoho videa potáhnout i značně sférické plochy (viděl jsem, jak borec potáhl půlku trupu Mustanga jedním archem papíru v kuse, jen to občas někde nastrihl).
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od discobolos » 18 dub 2018 13:55

Dokonce jsem od Luboše koupil i zelený plyspan. Jen ta zelená nebyla přesně Japanese Army Green :lol: :lol: :lol:
V US lze koupit (přes web) i stříbrný plyspan, ale ten je tak hrubý a nepoddajný, že jsem potah spodních ploch po neúspěšném pokusu odpískal a stříbrnou nastříkal ;) .
0

havran
Reakce: 1
Příspěvky: 18
Registrován: 21 led 2018 14:03
Bydliště: Vranovice

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od havran » 22 dub 2018 12:50

Tak po velkém dilematu jsem na potažení zvolil kašmír 9g. Sice mám pěkné barevné archy ve vhodných barvách, ale chtěl jsem si vyzkoušet ten jemný papír a taky to barvení.
Kostru jsem podbarvil, vršek zeleně spodek šedou. Natřel jsem to však jako hůlky k plotu. Zbytečně 2x a navíc relativně sytou barvou 1:1 s vodou. Přírustek hmotnosti poměrně veliký cca 0,6g. Takže poučení pro příště, podbarvovat jemněji.
Cvičně jsem si postavil cessnu ve světle šedé a kousky podélníků nechal neprobarvené. Je to opravdu hodně vidět a ta kostra se velmi zvýrazní. Takže podbarvuji vše a to i pod syté kupované papíry.
Problém nastal při vypnutí VOP. Natřel jsem to řídkým nitrolakem a papír se mi slepil. No fakt nevím co s tím. Asi to budu muset vyrobit znovu a nějak nastříkat.Vodou to napřed vypnout nejde, barvy by se rozmočily.
Jo a vylepil jsem tu přední přepážku - díky za upozornění.
Přikládám pár fotek.
Přílohy
Podbarvení kostry Cessna.jpg
Podbarvení kostry Cessna.jpg (31.3 KiB) Zobrazeno 3759 x
0

havran
Reakce: 1
Příspěvky: 18
Registrován: 21 led 2018 14:03
Bydliště: Vranovice

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od havran » 22 dub 2018 12:53

Ještě ty fotky
Přílohy
Kawasaki potaženo kašmírem.jpg
Kawasaki potaženo kašmírem.jpg (78.27 KiB) Zobrazeno 3759 x
Kawasaki natřená kostra.jpg
Kawasaki natřená kostra.jpg (58.37 KiB) Zobrazeno 3759 x
1
1 Obrázek

havran
Reakce: 1
Příspěvky: 18
Registrován: 21 led 2018 14:03
Bydliště: Vranovice

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od havran » 24 dub 2018 21:35

Tak už to dnes letělo. Zatím jsem to jen párkrát hodil do trávy. Žádné nastavování, žádné dovažování, jen bez gumy s volnoběžnou vrtulí. Klouzavost asi tak 1:3. No zítra si s tím trochu víc pohraju. Ale nikam to zatím výrazně neklopí, mírně to houpe, takže normální stav. Slepenou výškovku jsem opravil ohnutým drátkem 0,3 mm a ředidlem. Papír jsem drátkem propíchl natřel ředidlem a odchlípl od sebe. Ještě chybí doplňky, kulomety apod.

Celková hmotnost bez hlavice bez vrtule a bez gumy je nyní 24,1g.
Hmotnostní rozbor: podbarvení +0,6g, potaženo papírem a přilepeno lepicím lakem +1,2g, první lakování řídkým vypínacím lakem (cca 1:3) +1,04g, závěrečné lakování Balakrylem (ředěno cca 1:1) +1,60g.
S tím kašmírem se dělá fakt příjemně, je to úplně bezproblémové, pěkně zvládá i mírně sférické plochy. Hmotnost papíru 1,2g na celý letoun je skvělá. Balakryl příště zředím víc (tak 1:3). Přírustek hmotnosti Balakrylu 1,6g mne fakt nepříjemně překvapil. Ale vypadá to pěkně, dělá takový sametový matový povrch.
Přikládám pár fotek.
Přílohy
Kawasaki téměř hotovo.jpg
Kawasaki téměř hotovo.jpg (31.88 KiB) Zobrazeno 3617 x
0

havran
Reakce: 1
Příspěvky: 18
Registrován: 21 led 2018 14:03
Bydliště: Vranovice

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od havran » 24 dub 2018 21:38

Ještě detail kabiny.
Přílohy
Kawasaki detail kabiny.jpg
Kawasaki detail kabiny.jpg (36.01 KiB) Zobrazeno 3616 x
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od discobolos » 27 dub 2018 12:00

No koukám, žes to postavil super lehké. I když za cenu ne příliš maketového finiše.
Můj Tony sice možná vypadá trochu lépe:
http://www.minimakety.cz/dvacetinky/rep ... k=G1#imgG1
ale zase váží dvojnásobek. Holt něco za něco.

Předpokládám, že tvůj bude větší letec :)
0

havran
Reakce: 1
Příspěvky: 18
Registrován: 21 led 2018 14:03
Bydliště: Vranovice

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od havran » 29 dub 2018 11:57

Tož panečku to je úplně jiná paráda! To je fakt pěkný kousek. Jenom tiše závidím.

Asi uplyne mnoho vody, než se k něčemu takovému dopracuju. Tedy jestli vůbec. No, ale jak říkám, stavím tester, takže toto beru jako pokus o vyzkoušení pro mne nových technologií. Například minulý měsíc jsem si koupil svůj první balsoříz a poprvé odlisoval kabinu z PET láhve. Takže ta další éra by měla být snad lepší.
Nicméně včera už to i trochu létalo s dvoulistou IGRA vrtulí 200 mm, a dokonce to i letělo s tou třílistou vrtulí.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 dub 2018 18:14

Dvacetinka je to opravdu lehká. Měl jsem ji zalétat. Problémen byla kormidla na pantech, stačí zavadit o trávu a hned máte jiné seřízení. Nicméně již třetí let s plastovou dvoulistkou byl na pár otáček slušný, dalčí asi na 50% již docela ušel, výška 15m asi 4 velmi otevřené levé zatáčky. Pak jako zalétanou jsem dvacetinku předal zpět majiteli. Ten pak létal i s třílistkou, která má velmi široké listy na konci a malé stoupání (což je opravdu brzda pro klouzavý let). Takže můj názor je, že se po zalétání musí kormidla zalepit prstolepam napevno. Příď trupu s pár podélníky z měkké balzy je naprostým omylem, brzy budou prolomeny (chtělo by to tuhý potah až po náběžku a nahoře až po kabinu. Potahový Kashmir je velmi lehký, ale také i přes barakryl velmi transparentní. Jako první dvacetinka po 50 ti letech to beru a lze si i hezky zalétat. Další jistě bude vyšší kvality.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od Lubomir Koutny » 30 dub 2018 12:14

Pokud budou kormidla napevno a model dostane pořádnou vrtuli - jaká je na plánku (majitel se pochlubil celkem pěknými listy, jenže pro levotočivou vrtuli, že by třeba mohl létat takto), jenže to by asi chtělo létat zatáčku do prava a překrucovat negativy. Takže raději nové listy. A hlavně konečně osku vrtule opatřit očkem do kterého vrtuli při natáčení zavěsím, zatím Vláďa natáčí samotný svazek a ten natočený se snaží zavěsit na háček bez potřebné Tonda úpravy, aby svazek nekmital. Já vím, že těch připomínek je již asi dost, ještě by se nějaká našla, ale některé zkušenosti některé jedince jsou pouhou radou asi nepřenosné. Skoro každý si napřed sám musí trochu natlouci hubu.
Přílohy
Ki-61 Vládi.jpg
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Kawasaki Ki.61 Hien - tester

Příspěvek od Vyvel » 02 kvě 2018 11:13

No a pokud by se nechtělo předělávat hřídel s očkem pro natáčení, vždycky se dá použít dvojzubec z kousku drátu pro zachycení hlavice i s vrtulí. Do překližkového kroužku, co tvoří hlavici vyvrtat dvě dírky pro zaklesnutí. Pak už ho stačí po natočení jen vyndat a je to. Ale hlavně neztratit.
0

Odpovědět