Stavba dvacetiny z polystyrenu

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Antonín Alfery » 28 pro 2013 12:23

Dobrý nápad :idea: . Navíc přesně podle hesla, že lenost je základem pokroku :D...
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Malutky » 21 kvě 2016 23:50

Vrátil Bych se pár dotazy k potahovani.plánek na betu nemám tak bych rád věděl jak se to teda dělalo kejši(před tím) pak bych se rád dozvěděl jak se chová papír předem prolakovany na sveryckych místech (koncové oblouky apod)děkuji
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Vyvel » 22 kvě 2016 09:05

Sice to není o stavbě dvacetinky ale v RC Revue 4 a 5/2016 je článek o stavbě polomakety Doflug D-3802 a postup potahování je tam popsaný. Sice autor používá Herkules ale určitě to půjde i s metylanem.
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Malutky » 22 kvě 2016 11:51

časopisy mám ale Kloboukovy papír bude asi dobrý na letadla kde není třeba šetřit každý gram tak se mi snad dostane odpověďi
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Jiří Doležel » 06 srp 2018 09:56

Pokud by se někomu hodily na stavbu dvacetinky, oříška nebo pistácia polystyrénové desky jiných tlouštěk, než jsou klasické Depronové desky u nás dostupné od tloušťky 3 mm, zde řežou ze STYREXu (XPS) krásné rovné, nespálené, bez stop po drátu, desky 1 mm, 2 mm,.. a v celkem velkých formátech. Pár jich mám doma a doporučuji světle modrý, je asi o 15% lehčí než bílý. Používají je především na architektonické modely, takže opravdu vypadají dobře a není problém se domluvit na jiném formátu kvůli ceně přepravy.

https://www.promodely.cz/03-31
0

Bobeš Jiří Tamfal
Reakce: 12
Příspěvky: 96
Registrován: 09 úno 2010 09:19
Bydliště: Kravaře

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Bobeš Jiří Tamfal » 12 led 2019 20:18

Zdravím mám dotaz , jak a čím ryjete drážky a negativní vstupy ( třeba vzduchu) na trupu. Mám jeden vybroušený vytmeleny a budu jej potahovat předepnutým papírem . Díky za rady. Jirka
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Jiří Doležel » 14 led 2019 16:44

Jirko, většinou tím co je zrovna po ruce. Jestli myslíš paneláž, tak bych spíš uvažoval o jejím znázornění tenkým Centropenem (třeba 0,05 mm) ono když si tu vyrytou čáru vynásobíš měřítkem, tedy 20x.. To by do toho letadla pěkně "táhlo". Ale ano, vypadá to efektně, je to otázka vkusu.
J.
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 18 bře 2019 13:49

Není to sice přesně v duchu vlákna, ale tématicky by to mohlo patřit sem. Zkusil jsem postavit oříšky z tácků ze supermarketu, co se na nich prodává sýr. Jsou dobře opracovatelné, nad teplem snesou i ohyb, dobře se brousí. První byl jednoduchý Piper Vagabond (určený pro kluky z kroužku jako první gumák, co připomíná letadlo), bez gumy váží 14 gramů, vrtule IGRA 150 mm, pohon guma 3 oka 1x1 délka dvojnásobek mezi závěsem a vrtulí. Povrchová úprava červeným papírem podle skutečného PA-15, model je slepen UHU PORem, vzpěry jsou opravdu funkční. U nás v hale létá parádně. Další je Avie B-34, váží 15 gramů, vrtule Günter 115 na 110, pohon tři oka 1x1, délka asi dvojnásobek mezi závěsem a vrtulí. V neděli se poprvé odlepil od země na 800 otáček. Další pokusy budou následovat, stejně jako povrchovka.
P3070005.JPG
Příloha P3070005.JPG je dlouhodobě nedostupná.
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 27 bře 2019 14:22

Tak jsem zase kousek dál. Avia krásně startuje ze země, ale nezapře dvouplošník . je stoupavá až moc. Začal jsem tak s povrchovkou. Akryl Tamiya hmotu neleptá, ani ředěný email.
P3080008.JPG
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 27 bře 2019 14:26

Dostal jsem se zase kousek dál, a to po zalítání u nás v hale k povrchovce. Barveno akrylem Tamiya (khaki) a hliník od Revell, dost ředěný. Obojí hmotu neleptá. Znaky jsou od Modely z minulého století, kupodivu nepraskaly. Čas jsem zatím neměřil, peru se s velkou stoupavostí a výběrem vhodného svazku.
P3080008.JPG
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Antonín Alfery » 20 zář 2021 18:42

P-40, na němž byla popisována jedna z možných cest výroby modelů z polystyrenu, skončil před kompletací odložen v krabici. To se některým modelům stává, aby po čase byly z krabice opět vyjmuty a dokončeny. Zde to dopadlo jinak.

Nakonec jsem se rozhodl tento typ vyrobit vakuováním s předpokladem, že bude primárně určen pro RC. Proto jsem také nechal kormidla v měřítku. Ale ani tady neprobíhalo vše hladce a s očekávanou rychlostí a něco se dokonce muselo předělávat. První RC prototypy příliš svými vlastnostmi nenadchly – hlavně směrová stabilita byla vzdálena představám.

Po zmiňovaných úpravách došlo i na „dvacetinku“. Pokus o zálet při ARB 2021 skončil velmi rychle – směrová stabilita veškerá žádná. Směrovku jsem zvětšil o 10% (plošně o 21%) – tak, jak ji má odložený model. To spolu s tím, že směrovka je jen deska (původně měla profil), způsobilo radikální změnu chování modelu. To se potvrdilo při zalétávání v Rakovníku (odtud je i video) ale i při soutěži v Poháru Jiřího Merty 2021. Létá opravdu dobře, obzvláště kluz je překvapivý. S tou větší směrovkou jsem se smířil... Model vychází hmotnostně obdobně jako ten vyřezávaný – rozdíly jsou v gramech. Hmotnost modelu bez gumy je 56g, svazek 16mm2 délky 600mm, vrtule z IGER 200mm.

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=Hr0bj8HkK_U

Na fotografiích je model s původní směrovkou


P 1.jpg
P 2.jpg
P 3.jpg
P 4.jpg
P 5.jpg
2 Obrázek 1 Obrázek

akademikrichard
Reakce: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 12 úno 2010 20:54
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od akademikrichard » 21 zář 2021 05:47

Nebylo by prosím možné zveřejnit i pár příspěvků věnující se výrobě modelů vakuováním? Ne že bych se tomu chtěl nějak věnovat (technologie je to bezesporu náročná), jen by mě to zajímalo :-), děkuji.
0

Odpovědět