Program na malování plánků

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Kowalsky » 09 kvě 2019 19:57

Tak jsem si to celé uspořádal abych v tom mél jasno. Zaprvé ,jde mi o to abych mohl do bitmapy (jpg.giff,pdf) otevřené v grafickém programu kreslit stavební konstrukci použitelnou pro nás. Co jsem zkoušel moc to nejde neboť při zvětšení staženého souboru je jeho kvalita ve většině případů nepoužitelná,stane se z toho kostičkovaná. Nepřišel jsem zatím na to jak takové soubory upravit do lepší kvality. Vypadá to že nezbude než obrázky vytistnout aspoň ve velikosti A4-A3 a ty použít na tvorbu výkresů. Ach jo sem doufal že to n3jak půjde,ale ještě to nevzdávám.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Vyvel » 09 kvě 2019 20:52

Musíš použít obrázek v co největším rozlišení a hlavně nezvětšovat do potřebné velikosti bitmapu ale až obtažené kontury. To už jsou vektory a přímka zůstane přímkou. Nikoliv schodištěm. Jak kostičkování bitmapy překročí rozumnou úroveň tak to není k ničemu. Proto není vhodný jpg formát ale raději tif, gif nebo png. Jpg je hodně komprimovaný ztrátovou kompresí tj. pixely navíc pro danou velikost prostě vymaže. Z toho pak vyjde ta hrubá šachovnice k nepoužití.

Tiskem a následným skenováním si moc nepomůžeš. I ten tisk při malém rozlišení zdrojového obrázku bude zrnitý a schodovitý.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 kvě 2019 16:58

Mám asi naivní dotaz. Co je to to SZ, co jsem měl dostat ?
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Steve » 10 kvě 2019 17:26

Lubomir Koutny píše:
10 kvě 2019 16:58
Mám asi naivní dotaz. Co je to to SZ, co jsem měl dostat ?
Soukromá zpráva ;-)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Pavel Stráník » 10 kvě 2019 18:58

Dělám to tak že podklad - třípohled, klidně malý z L+K, oskenuji do .png rozlišení 200 dpi, může být i víc ale když je takový soubor velký a grafika mizerná, Autocad se mi seká, vložím to jako podklad do Autocadu a omaluji. Tloušťky čar skenu jsou v pohodě.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Kowalsky » 15 kvě 2019 19:45

Tak dnes asi přišel zlom.Měl jsem telefonickou debatu s Robertem Pajasem zda kreslit nebo nekreslit a proč.Závěr je asi takoví že to jde(neřekl jsem že ne)ale je potřeba vědět proč.To podle mého názoru znamená že jako živnost by se to asi vyplatilo,jako koníček nejspíš ne.Profi program není nejlevnější a jeho perfektní zvládnutí není jednoduché(pro samouka).Doufám si tvrdit že za ten čas strávený za klávesnicí bych měl plánek dávno hotov.Bavím se zde o výkresu pro modeláře který již něco zná a ví,popřípadě si poradí.Kvalitu plánků p. Gregovského ponechme stranou to je jiná dimenze.Takže závěr je tento,zkoušet to budu dál ale spíš jako první krok pro urychlení získání celkového tvaru a rozměru modelu.Další již bude klasicky pravítka a tužka.Pokusím se svoje výtvory průběžně prezentovat,třeba se společně někam posunem.Použiji slova jednoho filmového citátu:Mi dva když se dáme dohromady,tak vyprodukujeme kvalitu.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 kvě 2019 20:41

Tak nevím, zda by zde debatující zajímala metoda kreslení plánků z fotek tak jak ji popisuje W.W.I. Aero No. 138 z r. 1992, kdy úroveň programů byla v začátcích. Pro mne to tehdy bylo moc složité a výsleky nebyly lepší než při ručním kreslení, Více možná o tom může říci Pavel Vysočan....
Přílohy
Výkres z fotky.jpg
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Pavel Stráník » 16 kvě 2019 10:31

Kowalsky píše:
15 kvě 2019 19:45
Tak dnes asi přišel zlom.Měl jsem telefonickou debatu s Robertem Pajasem zda kreslit nebo nekreslit a proč.Závěr je asi takoví že to jde(neřekl jsem že ne)ale je potřeba vědět proč.To podle mého názoru znamená že jako živnost by se to asi vyplatilo,jako koníček nejspíš ne.Profi program není nejlevnější a jeho perfektní zvládnutí není jednoduché(pro samouka).Doufám si tvrdit že za ten čas strávený za klávesnicí bych měl plánek dávno hotov.Bavím se zde o výkresu pro modeláře který již něco zná a ví,popřípadě si poradí.Kvalitu plánků p. Gregovského ponechme stranou to je jiná dimenze.Takže závěr je tento,zkoušet to budu dál ale spíš jako první krok pro urychlení získání celkového tvaru a rozměru modelu.Další již bude klasicky pravítka a tužka.Pokusím se svoje výtvory průběžně prezentovat,třeba se společně někam posunem.Použiji slova jednoho filmového citátu:Mi dva když se dáme dohromady,tak vyprodukujeme kvalitu.
To je přesně to o co jde - pokud je cílem načmárnout něco v hrubých rysech pro vlastní potřebu, není moc smysluplné se trápit s kreslením v počítači. Podklad nazvětšuji na kopírce, poladím nesoulady v jednotlivých pohledech, klidně to načmárám do té zvětšeniny a mohu začít stavět s tím že problémy budu řešit průběžně jak budou nastávat. Dnes nazvětšuji, zítra nakreslím hlavní kontury tužkou místo tlustých nazvětšovaných čar z podkladu a pozítří stavím.
Pokud to má být výkres k publikování nebo dalšímu šíření za který bych se nemusel stydět, tak pokud to člověk v počítači umí, je to rychlejší než kreslit tužkou a pak pauzovat tuší. Mám vyzkoušené oboje a tohle je moje zkušenost. Výsledkem pro mě je že v počítači už mi to jde rychleji a rozhodně přesněji. Jako bonus je že na takovém plánku v NTB mohu pracovat kdekoliv, změny a opravy dělat bezbolestně a navíc mě to rozhodně baví víc než rýsovat tuší. A je to jako se vším - prvních pár plánků je trápení se, seznamování se s programem, googlení jak co udělat a výsledná rekapitulace časové náročnosti je tristní. Ale s postupem času se do toho člověk dostane, co potřebuje už umí a pak už jen sklízí plody předchozí práce.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Kowalsky » 18 kvě 2019 17:27

Tak zatím první počin Oeffag C II.
Přílohy
oeffag c II.jpg
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Kowalsky » 19 kvě 2019 19:48

Tak dnešní práce cca 5h. Není to dokonalé ale začínám tomu přicházet na chuť.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Kowalsky » 20 kvě 2019 20:02

Něco dělám špatně,nedaří se mi nahrávat obrázky. První pdf se nahrálo normálně a u druhého mi to píše neplatnou příponu pdf. Takže jsem rozpracovaný výkres poslal
na mail p.Stráníkovy ať se na to koukne.
0

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Program na malování plánků

Příspěvek od Vladimír Alfery » 20 kvě 2019 20:59

Kowalsky píše:
20 kvě 2019 20:02
Něco dělám špatně,nedaří se mi nahrávat obrázky. První pdf se nahrálo normálně a u druhého mi to píše neplatnou příponu pdf.
Dobrý den,
jsou povoleny pouze přílohy ve formě obrázků. Vaše první příloha je typu jpg(obrázek), proto se vše povedlo.

Kdyžtak to klidně pošlete i mně, vložím to sem.
0

Odpovědět