Ansaldo SVA.5

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Pavel Stráník, Jiří Doležel

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 14
Příspěvky: 1700
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Ansaldo SVA.5

Příspěvek od Lubomir Koutny » 11 kvě 2019 10:06

Před více jak půl stoletím na jednu z prvních soutěží minimaket, co se konala v Pisárkách přišel mladý chlapec a donesl minimaketu (o rozpětí pouhých 40 cm) v barvách nejlepší italské stíhačky z první světové války Ansaldo SVA 5 v barvách pilota z benátské letky. Uděláno jako umělecké dílo v nádherném barevném provedení s benátským znakem svatého Marka a lvem s desaterem. Bohužel jeho model byl moc těžký a nevyvážený, takže neschopný letu. Vždy jsem toužil postavit dvacetinku tohoto letounu v těchto parádních barvách i když jsem věděl, že díky moc krátkému předku trupu bude problém s vyvážením a model vyjde těžký a letové výkony lze očekávat spíše slabší. Letos je to 50 let, co pořádáme soutěže minimaket v měřítku 1/20. Rozhodl jsem se uskutečnit svůj sen a tento model postavit, nyní má tedy větší rozpětí křídel 45 cm. Dost mi pomohl Jirka Doležel tím, že mi vytiskl na PC potah trupu s těmi emblémy, bohužel při zvětšování malého barevného čtyřpohledu z PROFILE Publication se snižuje ostrost kresby, samostatnou kapitolou také byl horní potah křídla v zelené barvě se žlutými skvrnami, až třetí pokus plně vyhověl.Tři týdny jsem na této dvacetince pracoval v průměru 5 hodin denně, tedy přes 100 hodin a zde je výsledek (viz příloha).
Přílohy
SVA z boku.jpg
SVA ze předu.jpg
ze zadu.jpg
1
1 Obrázek

shark
Reakce: 2
Příspěvky: 608
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Ansaldo SVA.5

Příspěvek od shark » 12 kvě 2019 17:12

Luboši, kdybys sem dal průběh stavby a jaké hodláš dělat zbarvení, tak nemusíš benátského lva zvětšovat z PP, kde jsou barevná schémata už beztak mizerná, ale dostalo by se ti lepších podkladů. Schéma i separé znak vyšli kdysi v HaPM, případně bys mohl mít čtvrtkové obtisky na toto éro, nebo přímo e-podklady na vytištění ve větším měřítku. To jen pro příště :)

A horní zelené plochy se žlutými skvrnami...no, ony ty plochy spíš byly žluté(barva plátna) se zelenými +hnědými(?)skvrnami, horní plocha spodního křídla v barvě plátna, ocasky nejspíš zelené...prostě PP jako relevantní zdroj informací nepoužívej, ty publikace jsou dávno překonané a nepřesné.

https://mab.forumfree.it/?t=65670560 http://www.quellidel72.it/storie/serenissima/22.htm A dá se najít spousta dalších podkladů.

Budiž ti útěchou, že obdivuji tvoji odvahu popasovat se s touhle předlohou, s tím úchylným taliánským systémem W vzpěr a vůbec s tvary toho nádherného éra.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 14
Příspěvky: 1700
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Ansaldo SVA.5

Příspěvek od Lubomir Koutny » 12 kvě 2019 22:12

Honzo díky, já vím, že rekonstrukce barev ze starých černobílých fotek je vždy rozporuplná (viz třeba barvy notoricky známého letounu Jak-3 velitele letky Mormancie Němen, ten napřed náš největší expert na kamufláže M. Balous nakreslil v kombinaci barev na vrchu a bocích zelené a hnědé a za pár let, zcela jinak, dvou odstínů šedomodré). Ano, získal jsem kvalitní ostrá schemata obtisků na tento typ od pana Jiřího Válka - FLY, jenže jejich malíř si také moc vymýšlel, alespoň v porovnání s barevnou fotkou kamufláže tohoto typu od stejné jednotky z musea. Jenže je otázkou, zda si v museu při restaurování nevymýšleli. Zažil jsem šok na Le Bourget v pavilonu W.W.II. hned u vchodu stál Spitfire se čtyřlistou vrtulí a v barvách z doby Bitvy o Británii, stejná chyba se opakovala ve filmu Tmavomodrý svět, kdy Svěrák sice zaplatil 2 miliony za zapůjčení Spitfire, ale již jaksi nezbylo 10 000 na správné barvy.
Já jsem měl půl století sen postavit dvacetinku Ansaldo SVA 5 v barvách, co jsou v PP a ten jsem si splnil. Dokonce chci věřit, že tyto barvy jsou nejblíže tomu, jak to konkrétně u tohoto letounu bylo. Jinak autor současně nových pravidel pro dvacetinky tvrdil, že model je bodován podle podkladů, které soutěžící s dvacetinkou k bodování přiloží. Ale to není podstatné,tento typ toho moc nenalétá, je moc těžký. Já jsem si jen na stará kolena splnil svůj sen a také je to můj příspěvek k oslavě 50 let létání minimaket podle pravidel dvacetinek.
0

shark
Reakce: 2
Příspěvky: 608
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Ansaldo SVA.5

Příspěvek od shark » 12 kvě 2019 23:55

Však v pohodě... Balous a jeho rekonstrukce, to je kapitola sama pro sebe :D Ale je fakt, že tomu tak tehdy bylo všude na světě, a ještě dnes se přebírají dávno vyvrácené omyly - třeba ten o červených koncích křídel MiGu 3, nebo údajná Pokryškinova Kobra, nebo shora modré Mustangy 361.FG.
Dnes jsou specialisti zaměření na jediné letectvo či jediný typ, o kterém vědí vše do posledního šroubku či barvě rysky na budíku v kokpitu.

Spitfire XVI v LB je samozřejmě vymyšlený. A Tmavomodrý svět nebo Pearl Harbour nejsou filmy pro odborníky. Přestříkání do správných barev by asi filmaři nezaplatili, nalepení správných kódových písmen už ano, jenže na to prdí, to beztak známe jen my :D

Barvy Lavoček a Jaků za WW II...no jo, víš přeci, že se utajovalo úplně všechno, zejména před vlastním lidem. Takže zatímco v běžně dostupných západních časopisech sis přečetl výkony MiGu 23 a MiGu 25, u nás to musel Němeček v knize utajit :lol: :lol: :lol: A to asi platilo o kamuflážích z války. To by přeci nebylo jen tak, aby každý věděl, jak byla ta éra zbarvená... :lol: :lol: :lol:

Jinak SVA samozřejmě beru, jak jsi ji postavil, včetně barev, nenech se otrávit mými poznámkami ;)
(Ale to zpětné zrcátko do kokpitu bys dát mohl :lol: )
0

Lubomir Koutny
Reakce: 14
Příspěvky: 1700
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Ansaldo SVA.5

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 kvě 2019 07:44

Ano Honzo, rozumíme si. Nejen já jsem akceptoval barvy tak, jak jsou v PP - viz Kit. Palubní desku kokpitu mám tam v souladu s jeho fotkou i výkresem rozdělení přístrojů.
Přílohy
Kit SVA 5.jpg
Kit SVA 5.jpg (14.32 KiB) Zobrazeno 865 x
0

RCOK
Reakce: 19
Příspěvky: 81
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: Ansaldo SVA.5

Příspěvek od RCOK » 13 kvě 2019 16:40

Velmi pekna predloha aj model.Neskusite to aj v 330mm? Ked už je ta kamuflaž zvládnutá....
0

RCOK
Reakce: 19
Příspěvky: 81
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: Ansaldo SVA.5

Příspěvek od RCOK » 13 kvě 2019 18:04

Niekde robim chybu pri vkladani prispevkov. Prihlasim - napisem - kliknem odoslat. Potom je to hodiny v on line , forum je furt v červenom - aj po vypnutí a zapnutí PC. Asi som na to starý....
0

Lubomir Koutny
Reakce: 14
Příspěvky: 1700
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Ansaldo SVA.5

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 kvě 2019 19:17

Děkuji Roberte za pochvalu. Jenže již mi bude 80 let. Oči jsou unavené a neslouží již tak, jak by měly, čím menší model, tím je to pro mne horší. Soutěže oříšků v okolí Brna nejsou, jezdit daleko nechci, nejblíže je Pelhřimov, ale já v malé hale nikdy rád nelétal, rozbil jsem takto své nejlepší modely. Ale jinak máš naprosto pravdu, tento typ je jistě vhodnější předlohou na M-oř, než pro M 1/20. O výkres dvacetinky si již napsal Ondra Krucký, poslal jsem mu vše, včetně podkladů a bokorysů trupu v 1/20. Zmenšit vše na 0,72 není problém a vrtule o průměru 160 mm tomu velmi prospěje, závěs svazku může být více v zadu než u dvacetinky.
0

shark
Reakce: 2
Příspěvky: 608
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Ansaldo SVA.5

Příspěvek od shark » 14 kvě 2019 09:53

Tak Artiplast, to jsou šedesátá léta, to třeba Revell interpretoval Mustanga 55.FG s krásně jasně červenými plochami :D To se shoda s předlohou moc neřešila. Ostatně Směr, když formy Artiplastu koupil, tak nám SVA 5 nabídnul s rudými hvězdami, což už je úplná blbost. A s klidem se přebírá dál...

Ale je pravda, že na tento konkrétní stroj najdeš asi tak deset navzájem odlišných schémat zbarvení, všechny zaručeně pravé a jediné správné :lol:
Takže chápu, že se v tom někdo nechce dlouze babrat.

Tady je asi nejpřesnější interpretace : https://www.valka.cz/Ansaldo-SVA-5-t55743 pro další zájemce o stavbu.

Jinak opravdu krásná předloha (i když A.1 Balilla se mi líbí o malinko víc) a máš můj obdiv. Já bych na takovouhle stavbu trpělivost neměl.
0

Odpovědět