Součástky na stavbu eletromakety

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Kowalsky » 06 led 2020 08:21

Makety na pohom eletro tu staví celkem dost maketářů. Protože CO pohon je tak nějak za zenitem svých dnů a na gumu vše udělat nejde ,měl bych zájem zda by se tu o svoje zkušenosti nepodělil každý kdo k tomu má co říct. Zajímalo by mě jednak základní vybavení pro jednomotorovou maketu cca do velikosti 60-80 cm. To znamená pohoná jednotka,serva,regulátor,RC souprava.Prostě dát nějak dohromady ucelený přehled co je vše k tomu potřeba,popřípadě různé verze podle ceny ,výrobců,značek. Nechci běhat po obchodech a dohadovat se při případné výměně nebo zjistit že se mi určitá věc nehodí. Všem kteří se zde podělí o zkušenosti předem děkuji.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Steve » 06 led 2020 12:14

Není to jednoznačné, řešení má víc variant ;-)
Dost záleží na plošném zatížení, použitém profilu, hmotnosti modelu i jeho typ (dolnoplošný racer, pozorovací parasol, dvouplošnik z WWI nebo z 30.let...)
Třeba potřebný výkon pro "pozorovací" let Brandenburga bude jiný než pro stíhačku z WWII nebo Z-50L s patřičným letovým projevem.
Předpokládám teď RC variantu, ne volňase.
Z toho pak může vyplynout požadavek na potřebný výkon, sílu serv, z toho vyplyne dimenzování modelu a následně hmotnost...
Trošku začarovaný kruh ;-)

Asi by bylo fajn mít tabulku "typickych" předloh s uvedenými vhodnými (vyzkoušenými) profily, výkony motorů, kapacit baterií, průměru a stoupání vrtule a pod.
Je to na více lidech a nejspíše i rady mohou být v něčem výrazně odlišné.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Kowalsky » 06 led 2020 17:40

No právě,co modelář a stavitel to jiný názor.Jistě by pro zasvěcené nebyl velký problém nám, co by jsme s elektrama chtěli začít doporučit jistý soubor vybavení pro postavení takového modelu.Já sám jsem shlédl mnoho různých staveb modelů,ale chytřejší tedy nejsem.Je mi jasné že asi nepůjde takzvaně narvat jeden typ motoru do každého modelu včetně dalšího vybavení,ale nějaký vhodný seznam dílů by se hodil. To nemluvě o možnostech takovou výbavu pořídit pro začátek za celkem slušnou cenu u našich asijských soudruhů.
Pokud by tedy byla vůle zde něco napsat tak sem s tím.Sám za sebe nebudu pro začátek požadovat špičkové vybavení,postačí když se s modelem naučím a časem poznám co je potřeba pro spokojené soutěžní polétání.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Hugo » 06 led 2020 17:51

Neber jako ironii, ale na svůj obecný dotaz jsi si vlastně už odpověděl sám, tj.: "...pohonná jednotka,serva,regulátor,RC souprava..."
Nejsem si jistý, zda Ti někdo dokáže dát lepší odpověď bez toho, že by znal parametry, jako váha, rozpětí (60-80cm je hodně velký rozdíl), typ modelu, atd, atd. Prostě to zkus upřesnit.
Zde: http://minimakety.cz/rcscale/models/index.php jsou ukázky modelů i s popisem výbavy. M.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Pavel Stráník » 06 led 2020 20:56

To je ti ale člověče dotaz, takový všeobjímající, bezbřehý. Vyčerpávající odpověď je na seriál do časopisu, ne-li na knihu.
Na odpověď formátu DF by to asi chtělo trochu konkretizovat, přestože velikost a počet motorů byl zmíněn, minimálně v rozsahu:
1) volný model venku létající
2) volný model v hale létající
3) RC model
Ke každému z těchto bodů se ti tu na DF bude schopen fundovaně vyjádřit někdo jiný.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Kowalsky » 07 led 2020 20:42

Tak tedy trochu konkrétně. Stavím modely letadel převážně z dob začátku létání až do konce první světové války.Jsou to tedy letadla která létají celkem pomalu ,mají většinou prohnutý profil křídla a jeho velkou nosnou plochu.Nežádám od těchto modelů žádné akrobatické prvky nýbrž pohodové rekreační polétání.Měřítko pro stavbu těchto letadel lze rozdělit asi takto,vše do velikosti max. 800mm ať je to jedno nebo dvouplošník.Už jsem takové modely měl na CO a létaly pěkně.Nevím jak ještě konkrétněji popsat jak stavím protože si plánky kreslím sám podle toho co se mi zrovna líbí.Modely budou létat venku a chtěl bych je ovládat RC soupravou.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Robert Pajas » 07 led 2020 21:39

Nebojte, pane Kowalsky, voni to tak nemyslej! Nakonec se po všech dlouhosáhlejch inženýrskejch rozebíračkách ukáže, že existujou i na tom obrovitánském mega hobbykingu vlastně nakonec tři vhodné motorky, dva regulátory, jedna baterka a jeden přijímač, který už není k sehnání :-)
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Steve » 08 led 2020 08:07

Chtěl jsem napsat, že to chce upřesnit, což se trochu stalo.
Nicméně, přesto by to pár upřesnění sneslo ;-)
Ona ta velikost je dost podstatná.
600 a 800 mm rozpětí rozdíl je.
Např. pokud je plocha křídla při rozpětí 600 mm 6 dm2, pak při rozpětí 800 mm je 10,6 dm2.
Hmotnost pak může být třeba 100g při menším a 250 g při větším rozpětí.
A to už rozdíl je. :-)
Z RC komponentů to pak znamená různé požadavky na servis, zejména k plochám ovládacích ploch - i když při pohodovém létání to nebude kritické.
Ale pohon bude samozřejmě úplně jiný - výkon je nutný jiný, z toho vyplývá kapacita a hmotnost baterie vč. regulátoru a pod.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Steve » 08 led 2020 08:21

Elektropohon už tady propaguju přes různé kritiky už nějaký ten rok ;-) a tak mám radost z každého "elektroletce"... :-)
Ono těch možností ve výběru až tak málo není.
U motorů není značení (a tedy i parametry) jednotné a jednoznačné, a tak prostor pro hledání a laborování je.
A každý motor potřebuje jinou vrtuli, nehledě na zohlednění požadovaného letového projevu.
Jiná bude pro rychlý a jiná pro pomalý model. Nestačí jen práce s plynem. Právě i profil dost ovlivní rychlost (m.j.).
A u mnohých modelů se díky konfiguraci (létající chmelnice) po přidání plynu "nic nedeje"...
Potíže vidím v regulátorech. Tam nějaký zásadní výběr není. Malý 3A není skladem a je na jednočlánek, další dostupný je pak Turnigy 6A. Ten je výrazně větší.
Výborné jsou reglery od Jeti. Ale ss moc k dispozici nejsou ( i venku 10A a vice) a tak zůstávají ve hře střídavé. SS pohon moc lidí nepoužívá - možná právě i kvůli reglerům. A přitom ty zrovna na "Ali" jsou.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Honza Drážek » 08 led 2020 09:37

Není to zase takové tajemno. Je toho spoustu, jen to chce hledat na konkrétní model,jak píší kolegové, to je právě to, protože toho je tolik, že je to otrava. Většinu modelů v této velikosti létám (létal jsem) na vrtule 5030 nebo 6030, motory vybírat dle letové hmotnosti.
Serva do takto malých a pomalých mám v podstatě ve všem stejné.
Přijímač dle systému. Já mám FrSky, takže dle odkazu níže nebo jsou i systémy , kde je na desce přijímač + 2 serva - vše v jednom (FrSky, Futaba, Spektrum). Riziko poruchy jednoho a vše je na odpis. Raději jednotlivé měnitelné součásti. Vše z Číny Aliexpress, Banggood, Hobbyking. Vybírám nejlevnější a obyčejné vybavení.
Li-pol 1s 150-300mAh na drony, vrtulníky, široký výběr tvrdostí, žádný problém.
Odkazy asi nebudou fungovat věčně.

https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... ess+ESC+3A+

https://www.banggood.com/1_7g-Low-Volta ... rehouse=CN

https://www.banggood.com/cs/AEORC-ACM11 ... rehouse=CN

https://www.mojerc.cz/https://www.mojer ... gIqqvD_BwE

https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... 2+Receiver
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 08 led 2020 13:10

Další inspirace pro RC minimakety: https://www.micronwings.com/
Rozhodně je ale třeba vybírat vybavení podle zamýšleného modelu. Univerzální návod není.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Součástky na stavbu eletromakety

Příspěvek od Kowalsky » 08 led 2020 19:30

Všem kteří se zde zapojí do diskuze děkuji.Chápu že je toho na netu moc a proto se chci vyvarovat šlápnutí vedle tak jako se to jistě stalo i některým z vás.Taktéž zde nechci zavdat příčinu k nějakým hádkám.Jsem modelář který se snaží se od statických modelů vrátit k funkčním. Nedržím se striktních měřítek ve kterých se tu staví ale ani je nezatracuji.Jsou lety odzkoušená a funkční.Jsem zvyklí stavět modely hodně detailní a proto bych je nerad rozbíjel při neřízeném letu.Pokud to rozmlátím jako RC tak si za to můžu sám.Kouknu na vše co jste mi tu popsali a nějak se s tím poperu.Nikdo učený z nebe nespadl ale proč se pomlátit když nemusím že jo.
0

Odpovědět