Airabonita pistácio ze Styrexu

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Petr P » 12 úno 2020 11:33

Děkuji. Ano, určitě to nebude soutěžní model dosahující extra dlouhých časů. Učím se na něm znovu dělat modely a pracovat se styro. Když poletí aspoň trochu, budu rád. Další model bude (snad) zas o chlup lepší. A děkuji za rady. Uvidíme, kolik bude ve výsledku vážit a jakou gumu tam prdnu.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Robert Pajas » 12 úno 2020 12:24

S tím "třením přes vanu" mám tuto zkušenost. Polystyren má vždy "léta" - to je nutno odzkoušet - ale to teď nechme stranou, stejně se na spodní straně "třeného" profilu vždy trochu krabatí. No a představte si, že mně se krabatí méně, když jej třu (rozuměj opatrně!) přes hranu gumové řezací podložky, než když se jej pokouším tvarovat na "vaně", čili na válcích průměru kolem 3 cm. Prostě jde asi o jemňounké "nalámání" na hraně oproti menšímu množství hrubších "zlomů" na válci. No a taktéž ta tvarová paměť je po přetažení přes hranu jednoznačně lépe zlikvidována.
1
1 Obrázek

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Petr P » 12 úno 2020 12:28

A výhoda tohoto způsobu tvarování oproti broušení horní i spodní plochy? Nebo jde jen o úsporu času při odbrušování spodku?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Lubomir Koutny » 12 úno 2020 15:02

No, to já zase se snažím již při řezání obou stran z bloku nožem dodržet nahrubo tvar profilu, pak již jen vše dobrousím smirkem na prkénku. Výška profilu v místě kotvení podvozku mé P.63 je asi 4mm. Petře žádný strach. Tvoje Airbonita má mohutnější předek, než má Kingcobra, také hlavici máš mohutněkší a otvor pro hlavici jistě také větší, takže nebude limitujícím pro množství gumy. pokud se vejdeš do váhy, co píšu, a vrtule bude podle toho také, pak, zkus svazek, který popisuji a na 1600 otáček by model měl létad až kolem minuty. L. Koutný
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Robert Pajas » 13 úno 2020 15:29

Petr P píše:
12 úno 2020 12:28
A výhoda tohoto způsobu tvarování oproti broušení horní i spodní plochy? Nebo jde jen o úsporu času při odbrušování spodku?

Výhoda není. Jde spíš o celkovou filosofii práci s polystyrenem: co nejméně brousit.
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Petr P » 19 úno 2020 11:36

Díky Lubošovi i Robertovi za užitečné připomínky a tipy. S Airabonitou pokračuji pomalinku, současný stav viz foto. Podkřídelní chladiče i při tloušťce pod 1mm jsou tuhé a krásně drží tvar, zevnitř byly vyducené proxxonem s různými hlavicemi. Ty dva prapodivné tvary na fotce pod chladiči jsou polotovary přechodů křídlo-trup. Pakárna vyrábět, když je člověk chce mít zrcadlově symetrické a oba stejné. A místo busty pilota se mi povedl jakýsi kříženec opičáka s ufounem - a to se ještě oběma rasám musím omluvit :lol:
Aira_17.jpg
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Petr P » 21 úno 2020 08:37

Dnes pouze maličkost. Včera večer si jen tak lehce brousím, brousím a najednou koukám, tloušťka stěny chladiče cca 0,4mm. A je pořád pevný, stejně jako přechody křídlo trup.

Broušeno pod vodou waterproof smirky nejdřív zrnitosti 600 a pak 1000. Bordel z opadu nulový, povrch hlaďounký jak dětská pr…., celková hmotnost 0,0g.
Aira_18.jpg
Aira_19.jpg
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Jiří Doležel » 02 bře 2020 22:24

Drobný poznatek s deskami od promodely.cz. I když už jsem to kdysi uvedl v Tondově vláknu v sekci dílna o stavbě z XPS a opět jsem si tento fakt s odstupem času ověřil i na jiných tloušťkách: při stejné pevnosti jsou modré desky Styrex o 20% lehčí a struktura je o něco jemnější, než u bílého.
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Petr P » 03 bře 2020 10:19

Děkuji Jirko, ten modrý taky musím vyzkoušet. Zeptám se, má modrý XPS Styrex v sobě taky takové drobné blyštivé částečky? Jestli to není nějaká přísada v bílém, která mu zvedá hmotnost.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Jiří Doležel » 03 bře 2020 22:17

Petře, rozhodně ho vyzkoušej. Vím přesně co myslíš, ale u modré verze je nevidím, takže dost možná na tom něco bude. Je pravdou, že ta brousitelnost Styrexu je lepší, než u Ravathermu a dokonce i ten povrch u modré verze se mu velmi blíží. Ideální pro ty, co jsou na řezání desek drátem stejná knedla jako já.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 bře 2020 22:40

V naešm baráku se dělá výtah, dělníci dělají i úpravu schodiště a k tomu používají šedou pěnovou hmotu s velmi jemnou strukturou. Na dotaz, jak se jmenuje mi bylo řešeno Duracel, nebo Durafoil. Zná ji někdo ? Má smysl se jí zabývat?
0

Uživatelský avatar
Curtiss
Reakce: 2
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2011 21:59
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Airabonita pistácio ze Styrexu

Příspěvek od Curtiss » 05 bře 2020 07:40

No podle mě je ten název nějaká zkomolenina, nebo "lidová tvořivost". Nejspíše půjde o toto:
https://www.stavebninyokolo.cz/produkt/ ... -mm-12657/
0

Odpovědět