Pohár Dušana Krumploviče

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 říj 2021 09:40

Když se na Brněnském výstavišti létalo Mistrovství Evropy v kategorii F1D, tak Dušan Krumplovič s Jirkou Kalinou chtěli toto rozšířit o soutěž minimamaket, bylo by to zajímavé polétatání ve valké hale pavilonu D. Dušam iniciativně nakopíroval některé plánky old-timerů minimaket z kolekce vydané IPRO a tyto pak rozdal potenciálním zájemcům. Pamatuji si, že tam byl Zlín Z-15, FIAT CR-32, Bucaneer a Piper. Asi to bylo moc na rychlo a ta soutěž se nakonec nekonala. Později sem si toho Zlina postavil srejně jako Toník Křižka a po malých úpravách model hezky létá (po zvětšení rozměru na dvacetinku by pak byly výkony jistě ještě vyšší). Toho FIATa si hezky postavil Zdeněk Raška a naposled jsem jej viděl před pár roky v Trnávce. Fokkery Dr si postavili otec a syn Drncovi, Také na MČR oldrimer. ve Dvoře Králové hezky létal Bf-109. Nyní jsou ve rřech exemplářích hezky létající Cadety a Dušan Sedlár má toho dabře létajícího Pipera.
Takže teoreticky by bylo možné uspořádat soutěž pro modely postavených podle plánů IPRO, moje představa, je, že by to mělo být do rozpětí 600 mm, jako BV-min (s možností úpravy měřítka). Pokud bude dost zájemců, pak tuto soutěž příští rok uspořádám a budu ditovat cenami jako Pohár Dušana Krumploviče. Možná, že domluvím s Jirkou Doleželem a bylo by možné toto připojit k jeho soutěži. Zároveň tímto vyzývám všechny případné zájemce, aby se mi ozvali s nezávaznou přihláškou, abych včas věděl, jaký je o takovou akci zájem.

Zároveň zde připojuji varování před nerozumným ničení minimaket létáním v nevhodných prostorách, což se mi opět vymstilo:
Můj Cadet měl za sebou asi 60 letů na mém plácku mezi paneláky, parčíkem a dálničním přivaděčem. Většinou bylo do svazku z měkčí gumy od Henna natáčeno 500 – 700 otáček, kdy model nevystoupal výše než 5 m a lety byly 22 -30s. Po pravdě řečeno jen zřídka to byl celý okruh o průměru 30m, většinou ke konci letu model otevřel zatáčku a pak narazil do paneláku, nebo nějakého stromu. Pouze jednou při natočení 1000 otáček se podařil nádherný let do výšky 12m asi 45 s a hezké přistání na plácku. Poslední dobou však již stále stejný, unavený svazek ztrácel moment. Takže jsem se rozhodl jej vyměnit a použil tvrdší gumu od Hořejšího 06/2017. Jenže dva lety na 300 a 350 otáček byly zklamáním, model se jen ploužil metr nad zemí. Pak jsem zjistil, že jeden list vrtule se uvolnil a brzdí. Provizorní oprava a nastavení se ukázalo jako správné. Méně již rozhodnutí natočit hned 1000 otáček. Již start byl fantastický, stoupavá spirála so výšky 15m, tam 3 okruhy o průměru 30m, pak otevření zatáčky a slabé klesání, ne výšce 12 m náraz do větve vysoké borovice, pád na hustou větev o 2 m níže. Jeden ze tří přihlížejících hochů na tu borovici vylezl, zkoušel dupat na tu silnou větev. Řekl jsem mu ať tam 10 minut počká, že zajdu domů pro teleskopickou tyč a tou to pak snadno sundá. Když jsem se vrátil s tyčí, tak hoch již na stromě nebyl. Model byl poničený, zlomené křídlo, prolomený trup a ulomená kormidla. Říkám, kluci tak to jste mi zničili týden práce. Oni prý chtěli srazit model házením klacků…Oprava poničeného modelu sice trvala jen 3 hodiny, ale již to není ono, některé šrámy nelze zamaskovat.
Přílohy
Poničený Cadet .JPG
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Pavel Stráník » 28 říj 2021 10:01

Jako bych to pořád neříkal. Za ty 3 hod bych byl na Medlánkách a zpět třikrát a ještě bych se pěkně prošel
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 říj 2021 20:58

Pavel má pravdu jako vždycky. Jenže takový malý prcek potřebuje, aby bylo bezvětří. Několikrát jsem vyjel na Medlánky když zde na Záhřebské byl absolutní klid, dojel na Medlánky a tam foukalo napřed 2 m/s později více a směrem na kukuřici, pak jsem půl hodiny v ní hledal model.
No, to je můj problém asi trvalejšího charakteru,
Takže raději k věci, na SAM 78 je pár plánků minimaker z kolekce IPRO, takže je přikládám, Plánek Z-15 asi má Toník Křivka, FIAT CR-32 bude v pozůstalosti Zdeňka Rašky a vůbec nejlétavějšího maličkého Caudrona má Vlastík Šimek. Bohužel po zadání odeslat se mi zobrazuje: Zatím nepřečteno
Přílohy
Piper.pdf
(1.75 MiB) Staženo 125 x
arado 196.pdf
(1.59 MiB) Staženo 106 x
history acft dk.pdf
(4.23 MiB) Staženo 105 x
1942 - Storch.pdf
(1.62 MiB) Staženo 125 x
1936 Nebezkablecha.pdf
(1.39 MiB) Staženo 98 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 říj 2021 08:12

Takže plánky se zde nezobrazily. Ovšem není problém, abych je zájemcům poslal mailem, pokud si o ně požádají. Mezi plánky IPRO patří i Beta Minor, ta však má rozpětí přes metr (takže asi zmenšit na polovinu). Nevím zda do IPRO plánků patří i ty od Václava Němečka, co jsou na seznamu (Aircobra, Welliington, Ivan).
Soutěž by mohla mít jednaduchá pravidla : statická část - kdy jury postaví minimakety do řady podle toho jak se jim líbí a tím je určené pořadí,
letová část, každý model součet časů ze tří letů měřených neomezeně, tím je určené pořadí v letové části.
Výsledné pořadí je pak dané součtem pořadí z e statické a letové části.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 30 říj 2021 09:18

Nyní zjišťuji, že ty plánky jde snadno otevřít, takže jsou přístupné pro každého. Nějak se mi tam omylem připletla i poblikace o dánském letectvu, je tam pár velmi zajímavých typů, mně se nejvíce líbí MEW 1916 Christiansen No. 1, což je optimální typ na minimaketu M-oř, schopnou létat dlouhé časy i v poměrně nízké hale.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 30 říj 2021 09:36

Omlouvám se za časté překlepy zaviněné mou nepozorností a zoufalým stavem nové klávesnice, kde mizí popisy písmen (byla již 2x v reklamaci měněna). Zároveň připojuji da plánek z kolekce IPRO Caudron (je to jiný, větší a přesnější, než ten co má Vlastík Šiimek)
Přílohy
1935-caudron-450.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 lis 2021 19:19

Tak první se mi ozval Dušan Garba, že snad také nějakou minimaketu IPRO postaví, zatím neupřesnil kterou. Takže zatím vím o třech Cadetech, jednom Piperovi, dvou Zlinech Z-15 (i když nevím, zda ten hoch, co jsem mu zlina dal, zda bude ještě soutěžně létat), také nevím, zda do IPRO kolekce patří Adamův Deperdusin. Takže uvidíme, jak se celá akce vyvine.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od discobolos » 02 lis 2021 20:52

Je to bez záruky ;) . Ale pokud něco postavím, pak asi Storcha.
0

Bobeš Jiří Tamfal
Reakce: 12
Příspěvky: 96
Registrován: 09 úno 2010 09:19
Bydliště: Kravaře

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Bobeš Jiří Tamfal » 03 lis 2021 11:10

ja se svým Cadetem se taky přidám Jirka
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 lis 2021 17:51

Tak jsem si vzpomněl, že Zdeněk Raška postavil IPRO maketu FIAT CR-32, myslím, že ještě byla k vidění při první Trnávce. Doufám, že stále exisuje a bylo by hezké, pokud by s ní někdo za Zdeňka létal na memoriálu jeho kamaráda Dušana Krumploviče.
Přílohy
FIAT CR 32.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 pro 2021 09:11

Hezkého a létavého Zlina Z-XV má Toník
Přílohy
Z-XV.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 pro 2021 10:11

Asi by bylo dobré dát sem buď plánek, nebo alespoň odkaz na plánek IPRO Bewester Bufalo. Možná by mohl pomoci Triplane a promine mi, že jsem sem zkopíroval jeho krásný výtvor
Přílohy
Bufalo .jpg
0

Odpovědět