plánky WWI

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

plánky WWI

Příspěvek od Kowalsky » 27 pro 2021 22:19

Zdravím v tento povánoční čas, chtěl bych touto cestou požádat zdejší modeláře zda nemají zájem vyměnit, darovat nebo okopírovat plánky na letadla z let 1910-1920 v měřítku M-oř,1:20 nebo CO2. Zatím nemám moc času na stavbu spíš plánky sbírám do archívu ale co není může být. Za všechny odpovědi předem děkuji.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: plánky WWI

Příspěvek od Kowalsky » 31 pro 2021 13:58

Díky všem co si můj příspěvek přečetli a neodpověděli .Je divné že sem člověk něco napíše x lidí si to přečte a nikdo nemá tu potřebu odepsat. Třeba i poslat žadatele poslat do ....... to je taky odpověď. Přeji vám každému pěkný nový rok a snad se někdy sejdeme.
PS: Jo a na soukromé zprávy se tu taky neodpovídá byť jsou posílané opakovaně( někteří členové)
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: plánky WWI

Příspěvek od Steve » 07 led 2022 17:39

Ahoj. Dva týdny jsem tu nebyl, plácám se se zápalem plic a ve čtyřicítkách.
Na výkresy jen smutně koukám a nic mi neříkají.

Něco mám, obecně pionýrské období není plánkově moc pokryté.
To spíš WWI.
A záleží i na autorech. Někdo šidí, někdo zjednodušuje.
Takže dost záleží na tom co chceš a které typy přesněji.
Něco bylo v Modelářích v základní řadě, něco mimo ni, něco od RAWA, něco přímo od Z.Rašky, špičku drží R.Gregovský - tam to vidím na výměnu, koupit asi už nejdou, další ne až tak kvalitní cestou je internet.
Zkus naznačit co potřebuješ.
Já, bohužel, už stavím přímo na originálech, tak třeba "svoje" plánky spíš nemám.
Takže mám nasycené podklady, nachystané pro stavbu, ale ne přímo plánek na model. A tak to bude mít i dost aktivních minimaketářů.
Tedy že nějaký plánek je, ale ne k publikování.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: plánky WWI

Příspěvek od Kowalsky » 07 led 2022 17:51

Děkuji všem co už mi odpověděli nebo zaslali seznam plánků.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: plánky WWI

Příspěvek od Kowalsky » 07 led 2022 21:28

Tak tedy znova a lépe. Možná jsem svůj dotaz zveřejnil v nehodnou dobu před koncem roku kdy mají všichni spoustu práce a nebo jsou nemocní covidovou nákazou a nemají chuť a sílu se přehrabovat ve svých archívech .Prosím vás pokud někdo máte nějaké plánky nebo slušné podklady, 3-pohled, na letadla WWI nebo z období před první válkou klidně i v elektronické podobě PDF, nebo jiném formátu vhodném pro vytisknutí a máte zájem o výměnu nebo prosté darování, buďte tak hodní a ozvěte se mail: jancapek02@seznam.cz
0

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: plánky WWI

Příspěvek od RCOK » 08 led 2022 10:23

Plánky minimaket +popis stavby kreslí Robert Pajas-- su zverejnené v časopisoch RCModely v rubrike Pro madé i staré-ročníky 2014-2021. Daju sa vyhladat v RCModely-archiv. Pre svoje modely kreslim plan len provizorny-zakladné obrysy,bočnice trupu, obrys krídla,rozteč rebier atd. Tento plan sa počas stavby spotrebuje-zničí. Ono nakreslit presný a dokonalý plán je robota na 15-25 hodín.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: plánky WWI

Příspěvek od Kowalsky » 08 led 2022 13:50

Děkuji za informace, takže klasický plánek už nikdo nekreslí? Jestli tomu dobře rozumím tak si 3-pohled zvětšíte na potřebnou velikost do něj zakreslíte konstrukci a potom postavíte model. Žádné extra kreslení výkresu?
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: plánky WWI

Příspěvek od Steve » 08 led 2022 14:30

Já to tak mám. Ba dokonce ani moc nekreslím a rovnou stavím.
Do výkresu si zakreslím určitě osu motoru, vyosení a pod.
Ale hlavně si přesně vyznačím prostupy nosníků křídel přes bočnice, náběžky, kam vyjde odtokovka a v případě víceplošníku vzájemnou polohu křídel.
A výřez pro VOP.
To vše, aby vše bylo v předpokládaných úhlech už v kostře.
Vzpěry, jejich délky a pod. stejně nelze předem přesně stanovit.
A do podkladů si ještě zakreslím třeba vyšetřené tvary přepážek, poznámky ke stavbě a pod.
V poslední době si dělám dvě sady, takže jedna přežije vždy.
Upravuji si výkres tak, aby šel slepit do pásu a mohl si kdykoli a kdekoliv natisknout třeba jen část (někteří vědí).
Takže bych dokázal model postavit znovu. Kvůli opravě je to podstatné.
Ale přímo k publikování to není, já už to nepotřebuji a musel by někdo chtít.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: plánky WWI

Příspěvek od Steve » 08 led 2022 17:14

K těm WWI pozorovacím dvoumístným:
Například R.Gregovský kdysi vydal Albatrose C.III na CO2.
Sopwith 1 1/2 Strutter myslím vydal taky, ten vyšel i v edici RAWA.
C-104 nakreslil Dáda Dvořák, ale to není WWI.
Přiznám se, že si na jiné dvoumístné pozorovací typy, vydané jako plánek modelu nevzpomínám.
Daleko větší vývěr je v jednomístných strojích, ty se stavějí daleko nejčastěji.
Ten rozpis by pak byl dlouhý.
Např. SE-5a (AA), Sopwith Pup(AA), Fokker Dr.I (Raška), Sopwith Schneider (RG), Sopwith Camel, Albatros D.III, D.V, A.Berg (RAWA?), Fokker D.VII (V.Vaněk), Fokker D.VIII (A.Švestka, ABC), Fokker E.III (Raška, Stráník...), Dornier D.I (RG), Aero A-14 (Drnec), Farman 450 (Dáda)...
Víc v této chvíli z hlavy nedám.
To jsou ty, o kterých vím, že vyšly v nějaké edici. Co si kdo sám postavil je věc jiná, k některým zřejmě pár neoficiálních plánků vzniklo.
Někde jsem dobře schovat třeba Triplana od Petra Koláře, mám nějaké jednoduché plánky od Z,Rašky - a to je právě situace, kdy si někdo něco nakreslil (v "pravěku minimaketařiny") a měl možnost pár kusů rozmnožit.
Taky jsem tak kdysi kreslil na pauzák.
Takové výkresy jsou, ale nevyšly oficiálně a natištěny byly zřejmě jen pro konkrétní osoby, které měly zájem (a věděly o tom).
Mimochodem, jsem schopen naskenovat výkresy (zachraňuju své zásoby, mnohdy už rozpadající se). Běžně do .pdf, ale pro sebe je skenuji v .jpg.
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: plánky WWI

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 09 led 2022 10:09

Na CO2 mám SE-5, létala dobře. Připravoval jsem Fokker D.VIII, Phoenix D-I, Aviatik Berg (tyhle jsem už nepostavil), pak mám model BE-2c v měřítku 1/20 (měl 12 m rozpětí), bohužel bez výkresu, ten jsem půjčil a tím pádem je v ... Jinak bych doporučil Modelfan.ru, kde je spousta knih z tohoto období podle výrobců.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: plánky WWI

Příspěvek od Steve » 09 led 2022 12:43

Ale Honza chce plánky modelů, ne podklady.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: plánky WWI

Příspěvek od Kowalsky » 09 led 2022 18:02

Já se nebráním ani získání podkladů na letouny plánek si umím nakreslit taky, vše co jsem zatím stavěl jsem si kreslil sám .Pokud má někdo výkres hotoví a udělá mi kopii jenom dobře. Mám i nějaké plánky od p. Koutného, Bárty a dalších ale hodně i z internetu.
0

Odpovědět