Sopwith Tabloid - RC-min

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 05 úno 2023 21:56

V očekávání dubnového Hluku jsem si řekl, že by nebylo od věci postavit po čase zase nějaký halový model. A tak došlo na předlohu, která mě už dlouhou dobu láká, na Sopwith Tabloida. Myslel jsem si, že na něj mám zcela uspokojivou dokumentaci, ale jak jsem se do ní pohroužil tak jsem zjistil, že všechno je jinak. O existenci nějakých verzí SS a SS3 jsem neměl ani tušení, naštěstí jsem se dočetl jak se věci mají. Tím ovšem došlo k poznání, že tvůrce na první pohled důvěryhodné dokumentace v tom až tak úplně jasno taky neměl. Takže jsem stavební plánek musel zase skoro celý překreslit. Nu což, dokud se nezačne stavět tak to až tak nevadí. U předloh z tohoto období se nedá spoléhat na nějakou univerzální shodnost více kusů, tehdy platilo co exemplář to originál. Takže jsem si vybral fotograficky asi nejvíc zdokumentovaný kus - číslo 1205 z doby jeho působení v Palestině.
Rozpětí 56cm jsem zvolil tak nějak ze zkušenosti s Martinsyde Elephantem, Tabloid bude mít trochu více plochy, více odporu, bude těžší, ale pro změnu bude mít výkonnější pohon. Tak snad to klapne.
1205_1.JPG
1205_b.jpg
1205_b.jpg (51.89 KiB) Zobrazeno 2527 x
1205_a.jpg
1205_a.jpg (52.8 KiB) Zobrazeno 2527 x
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 05 úno 2023 23:27

Mám, resp. tedy měl jsem dojem, že je to nejen stavěná, ale i (relativně) zdokumentovaná předloha.
Sice si vzpomínám, že Laco sháněl podklady pro přístrojovku, bylo trochu nejasno okolo dvou sedadel vedle sebe, ale jinak snad už bez problémů.
Ty podklady z Modělista mi připadají slušné - ale člověk zjistí, co je špatně až v průběhu stavby, že? ;-)
A měl jsem za to, že i Radkův výkres je vyřešený, tam nepředpokládám renonc.
Sice porovnáním bokorysu modelu Tabloida s výkresem předlohy Baby jsem zjistil odchylky, ale kdo ví, co z těch dvou bylo správně.
Chtěl jsem plánek "použít" (zvětšit a upravit čumák).
Měl jsem za to, že Tabloid měl stejný trup, až na úpravy pro Schneider Trophy. Třeba neměl.
A jak jsem byl upozorněn - nemám řešit takové věci a stavět podle toho co ve finále předložím. ;-)
Já jsem chtěl Baby už dávno, kdy byl jen článek v HaPM a bokorys z Munsona a popis modelu v L+K. Až před delší dobou jsem sehnal Windsocka, tak jsem začal tehdy podle něj. Proto jsem obletoval tu tvoji Baby, až jsi mě odháněl jako mouchu :-)
teď si uvědomuju....možná těch rozdílů Sopwith Schneider a Sopwith Tabloid bude víc... nějak mi to splývá...
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 06 úno 2023 09:17

O sedadlech vedle sebe slyším jen o tebe :roll: A Babyna je úplně jiné letadlo, s Tabloidem toho moc společného nemá, nehledě na rozdíly podle toho která firma ji stavěla.
Ale dočetl jsem se, že kolové Tabloidy byly stavěny v několika blocích po pár kouscích lišících se především podvozkem, což je jasně patrné (ližiny), ale i těch variant podvozku bez ližin bylo víc. Pak krytem motoru, stupněním, resp. nestupněním, křídel, trochu i tvarem vrchu trupu před a za kabinou, potahem boků trupu u kabiny, ostruhou, ochrannými oblouky pod konci dolních křídel a dalšími drobnostmi, jako třeba koly. To jsem tak nějak pobral a pustil se do stavby kormidel, tam byly všechny podklady celkem jednoznačné:
kormidla[1].jpg
Pak si takhle večer sednu k počítači, čtu si o tom jak stavěli repliku (taky 1205) a tam se píše jak taky poté co ji dodělali zjistili že konkrétně tato řada Tabloidů vypadala docela jinak. Většinu rozdílů jsem už dříve zaregistroval a zakreslil do výkresu, ale najednou narazím na větu, že výškovka byla obdélníková - TO SNAD NE!!!! Nastuduji tedy další dost podrobné povídání a i tam se píše o rovné náběžce výškovky. To ale nikde na žádném výkresu není!!! Jenže je to tak. Trochu srandovně je to patrné podle vrženého stínu na této fotce:
1205_VOP.jpg
1205_VOP.jpg (67.37 KiB) Zobrazeno 2464 x
Takže zase špatně a mohu výškovku dělat znovu. Až další úmorné hledání přináší v tomto ohledu malý objev - plánek modelu. Nikde jinde obdélníková výškovka není, teda alespoň já ji nikde nenašel.
SS3 tailplane.jpg
SS3 tailplane.jpg (65.93 KiB) Zobrazeno 2464 x
Takže mě čeká stavba výškovky nové, přesně podle mnohokrát opakované oblíbené hlášky bude její tvar "podle vrženého stínu" :lol: :lol: :lol:
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 06 úno 2023 10:16

Ahoj Pavle,
díky moc, že sdílíš tuto stavbu i se všemi problémy, které s tím jsou! Ona maketařina není jen o tom sednout a něco lepit, ale i o poznávání a studování toho konkrétního stroje...Bohužel strojů na které si lze sáhnout z tohoto období moc není a tak se staví podle stínů :lol:
Když jsem tenkrát odjížděl z Hendonu asi s tisíci fotkami se skvělým pocitem jak všechno mám zdokumentované tak i přesto jsem některé věci stavěl podle stínů.. :D

Ať se daří!!

Jirka
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 06 úno 2023 18:18

Pavel Stráník píše:
06 úno 2023 09:17
O sedadlech vedle sebe slyším jen o tebe :roll: A Babyna je úplně jiné letadlo, s Tabloidem toho moc společného nemá, nehledě na rozdíly podle toho která firma ji stavěla.
...

Samozřejmě, Baby je jiná, jen jsem původně měl za to, že základní příhradovina je stejná a z ní vycházely varianty ;-)
Ať už varianta pro Schneider Trophy, tak Tabloud...
O italské verzi se ani nezmiňuji.
Angláni zřejmě neměli Reinholda Platze, který přes noc prodloužil na soutěži Fokkera D-VII o 70 cm ;-)
Ale ano, v té době co továrna to nejméně jedna odlišná varianta, možná i z trucu ;-)

No a ta dvoumístná...:
Sopwith_Tabloid_2_Seater.jpg
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 06 úno 2023 18:37

Nahlídl jsem do HaPM a vidím, že je to opravdu směs typů ;-) A přitom jich (kromě Ruska) bylo jen 30...Zajímavé.
První typy St.B a SS, SS2 s kulometem jen dodatečné úpravy (ale prý se nevyráběly???), SS3 - což je tvoje předloha - měla křidélka na obou křídlech, předchozí typy jen kroucení...ocelové trubky vzpěr a nulové stupnění..i ta VOP je nakonec na fotkách vidět, ale kdo si toho všimne? Když všichni (asi) máme zažitý ten krásný oblouk náběžky ;-)
Tak postav dvě varianty, když už máš ocasky ;-)
Ještě vyšel Windsock mini, ale ten asi nemám.
Každopádně je to článek věnovaný modelu (čtvrtce), můžu ti to hodit do mailu, jestli chceš ;-)
Neboj, o 1205 jsem nezahlídl letmým pročtením nic, tak ti to nerozhodí koncept ;-)
0

duckman
Reakce: 2
Příspěvky: 33
Registrován: 27 úno 2021 11:38

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od duckman » 10 úno 2023 19:54

U jiného stroje , než u 1205 jsem zcela evidentně neviděl hranaté kormidlo . Mám jak Windsock , tak i výkres z Aeromodeleru . Mám i HaPM . Ani na fotkách jsem hranaté VOP neviděl . Tento stroj létal na Blízkém východě , snad v Dardanelách . Kdysi vyšel článek na pokračování i s bokorysy v L+K ( aspoň před 20 lety ) o letecké válce v této oblasti . Kdysi jsem jej měl , ale nemohu jej najít . Možná je to tam objasněné , jak to bylo s VOP . Do této oblasti posílali Britové stroje , které se jim nehodili v Evropě . Je možné , že kormidlo nahradili z jiného stroje jiného typu . I nástupce Sopwith Baby měl sice lichoběžníkové kormidlo , ale mělo velký oblouk na stabilizátoru . Tedy jiné , než vržený stín stroje 1205 . Na většině fotek Tabloidú jsou oblá kormidla .
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 10 úno 2023 20:13

Abych zvýšil zmatek, našel jsem fotku stroje č. 326, a to má evidentně hranatou výškovku.
Sopwith_Tabloid_Biplane_Thomas_Brothers_Aeroplane_Co.,_Ithaca,_New_York,_1915_(28943756843).jpg
0

duckman
Reakce: 2
Příspěvky: 33
Registrován: 27 úno 2021 11:38

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od duckman » 10 úno 2023 20:26

Z tohoto pohledu se to moc nepozná . Kormidlo na rozdíl od stabilizátoru byly vždy hranatější . Navíc to zkresluje přední vzpěra která je uprostřed oblouku . Ve Windsocku jsou fotky Sopwith Shneidru z více stran . Tam ty tvary jsou jisté . Důležitý je pohled zezadu .
0

duckman
Reakce: 2
Příspěvky: 33
Registrován: 27 úno 2021 11:38

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od duckman » 10 úno 2023 20:48

img20230210_20433330a.jpg
Na této fotce je jasné , že je náběžná hrana stabilizátoru do oblouku . Je to stejný stroj . U letadla s tímto podvozkem ani jiné nebylo .
0

rostap
Reakce: 2
Příspěvky: 18
Registrován: 10 říj 2017 20:16

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od rostap » 11 úno 2023 06:54

Ahoj, nevím, jestli ti to k něčemu bude, ale v časopise Flying Scale models vyšel plánek od Mike Roach na Sopwith SS3. V popisu ke stavbě píše i o rozdílech u letadel čísla 1201 - 1212. Pokusil jsem se to nascanovat. Taky tam zmiňuje Jerfa Raskina (ano, toho z Applu) a jeho připravované výkresy na Tabloida. Jef ale už myslím zemřel a jeho web se mi nepodařilo najít (pravda, zase tak moc jsem nehledal). Nicméně Mike Roach myslím pořád žije a kontakt na něj se dá najít na RC Groups.
Přílohy
Tabloid_0002.jpg
Tabloid_0001.jpg
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 11 úno 2023 19:07

Drahoslav Dvořák píše:
10 úno 2023 20:13
Abych zvýšil zmatek, našel jsem fotku stroje č. 326, a to má evidentně hranatou výškovku.
Sopwith_Tabloid_Biplane_Thomas_Brothers_Aeroplane_Co.,_Ithaca,_New_York,_1915_(28943756843).jpg
Dádo, ale já mám pocit, že tu hranu dělá jen to, že výškovka je "potlačena" a v půdorysu by to byl stále oblouk.

A k tomu, co jsem psal dříve - článek ke stavebnici něco zmiňuje (popis ve stavebnici), HaPM v jednom čísle je trochu jiného názoru a jiný článek v jiném HaPM (jiný autor) to zase rozporuje...
Nečekal bych takové rozpory u tohoto typu.
Všechny tři zdroje můžu poslat, ale co si z toho odvodit už nechám na případném zájemci.
Mě naštěstí Tabloid primárně nezajímá; nebál bych se jej stavět přímo na Radkově výkresu ;-)
0

Odpovědět