RC minimakety v Trnávce 2012

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od discobolos » 29 zář 2011 15:52

Jak jsem avizoval, otevírám téma na úpravu stávajících pravidel pro RC minimakety v případě soutěže v Trnávce v příštím roce.
Tonda navrhuje následující úpravy:
1. původní váhový limit zvýšit na 800g, v případě vícemotorových modelů na každý další motor zvýšit o 150g
2. povolit účast na soutěži i modelům ze stavebnic. U stavebicových modelů body ze statiky vynásobit koeficientem 0,8
3. zrušit povinný obrat "start" a nahradit jej jiným (zatím nevím kterým). Tím se otevře prostor pro modely bez podvozku a odstraní problémy při startu ze stolu.
D
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 zář 2011 20:19

Ač jsem se ze známých důvodů debaty "z oči v oči" nezúčastnil, přesto (nebo právě proto) jsem nad tím trochu přemýšlel a dospěl k jakémusi stanovisku:

- hmotnostní limity jsou myslím celkem v pořádku - modely o které se jedná obvykle váží 350 - 400g bez baterky, což je myslím tak akorát. Váha k jednomu kilu už znamená celkem dost velký nebo těžkotonážní model, který asi těžko snese pojmenování minimaketa. Ale jestli má být hranice 500, 550 nebo 600g si myslím až tak kritické není, nebo si dokážu představit limit 500g bez akumulátoru.

- teď si zrovna neuvědomuji že by bylo v pravidlech vymezeno že modely ze stavebnic nejsou do soutěže připuštěny (ale mohu se mýlit). Já s tím žádný problém nemám, naopak jsem pro aby jednak soutěžit mohly, ale navíc nevidím sebemenší důvod je nějak penalizovat. Prostě ať soutěží každý s čím chce. Ono se to ve finále alespoň ve světle současného poznání) tak nějak kompenzuje samo sebou - model ze stavebnice pravda moc práce svému majiteli nedá, ale zase obvykle má podstatně víc seriovou výrobou daných kompromisů co se detailů a maketovosti týká. Navíc soutěžící obvykle těžko sežene dokumentaci podle které výrobce stavebnici dělal a tudíž bude bit na maketovosti, detailech, zbarvení.
Navíc není model "ze stavebnice" jeden jako druhý - na jedné straně jsou stavebnice kam vložím baterii a létám, na druhé straně si mohu domů donést polotovary, ty upravit pro vyšší maketovost nebo když chci stavět jinou verzi, plátěné části konstrukce udělat konstrukční a potažené papírem, doplnit funkční zatahovací podvozek, klapky a odhazování bomb a dalších tisíc úprav a vylepšení, kdy ve finále je takový model "ze stavebnice" skoro stejně pracný jako kdyby jej člověk dělal celý vlastnoručně. Ve věci připuštění do soutěže u těchto krajních případů asi všichni dojdeme ke shodě, ale kde bude ta hranice jestli model soutěžit může nebo ne?

- položku start bych nerušil - když má někdo model ze stavebnice u kterého mu bylo líno zhotovit alespoň ten podvozek, ať si klidně vzlétá z ruky - ale s odpovídajícím "ohodnocením" tohoto prvku. A co se toho stolu týká, mně se vzlety z něj náhodou líbí :lol: . Jednomotoráky to celkem v pohodě zvládají a velký vícemotorák kterému by byla taková deska malá má obvykle dost velká kola aby mohl vzlétat z nakrátko střiženého trávníku.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Antonín Alfery » 29 zář 2011 20:39

Jen bych doplnil Dušana.
Přiznám se, že do stávajících pravidel jsem po dlouhé době nahlédl až po diskuzi ohledně hmotnosti. Takže si myslím, že to co tam je teď, tzn. 550g + 250g za každý motor navíc je asi taky stravitelné (a Petrova Šmolíka budeme nějak tolerovat...). Faktem je, že za 800g se už dá postavit poměrně velký jednomorák. Nebo přidat omezení rozpětím?
Těch 80% korekce statického hodnocení je opravdu jen střelba od boku, chce to opravdu i další názory.
Blbé je, že start má netypický koeficient 10. Taky bych se snažil jít cestou výběru - buď start ze země nebo jeden/dva stanovené obraty se stejným součtem koeficientů. Takže by se u těch dvou obratů musely upravit koeficienty - dva "pětkové" tam nevidím. Faktem je, že na "normálních" modelářských letištích bez pevné plochy je úspěšný start otázkou náhody a zpravidla na něm není moc co hodnotit - síla vítězí.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 zář 2011 20:50

Sice nevím jak bodovači konkrétně vzlet hodnotí, ale podle pravidel se tento obrat skládá z několika částí, z nichž stoupání a zatáčku o 90st snad dokáže předvést model i po hození z ruky :P a pokud se vzlétá z desky, těžko asi lze nějak hodnotit tu fázi "pohybu" modelu po zemi.

STEVE: při přesouvání tematu vzal asi mou neohrabaností tvůj příspěvek za své - prosím napiš jej znovu. SORRY :roll:
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Steve » 29 zář 2011 21:43

Pořád se musím přihlašovat..... :?
1) 800g - není to moc? Aby to ještě byla minimaketa. Navrhoval bych 600g. S přídavkem za další motor souhlasím, už jsme to kdysi probírali s Adamem, ale on se pohyboval spíš v halových hmotnostech.
2) Souhlasím, myslím, že se pak přihlásí i ti, kteří si na vlastní stavbu netroufají.
3) Myslím, že adekvátní náhrada povinného prvku "start" by mohl být "průlet".

Psal jsem něco v tomto smyslu, není to úplně přesně, nenapadlo mě, že příspěvek zmizí ;)

ad 3) - Ale tady je samozřejmě problém s koeficientem, ne prvkem jako takovým. Nicméně - jak už bylo uvedeno, styl startu by jen těžko snesl korektní hodnocení. Ze stolu je to krátké a tak podržení je žádoucí, v podstatě je potřeba model téměř jakkoliv dostat do vzduchu. Stejně tak z trávy - tam je problém vlastně jakýkoliv start, pokud to není golfový green a nebo zpevněná plocha.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Steve » 10 čer 2012 12:24

Teď mě napadlo - možná by mohla být minimaketa omezena plošným zatížením.....? Vypadá to sice podivně, ale berte to jako úvahu.
Měřítko je neprůchodné, rozpětí v podstatě taky, zbývá hmotnost, což se mi zdá asi nejlepší, no a snad to plošné zatížení. Případně obojí?
Jen úvaha.....
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od discobolos » 14 zář 2012 10:06

Ve víru diskuzí ohledně nových pravidel pro dvacetinky poněkud zanikl můj nesmělý dotaz ohledně možnosti přístupu "koupených" modelů do soutěře RC minimaket na letošním ročníku.
Vyskytuje se zde někdo, kdo by o soutěžení s takovým modelem příští sobotu v Trnávce vážně uvažoval. Abych tady zbytečně nerozjížděl diskuzi na téma, které nikoho nezajímá.
Předem díky za rychlé reakce.
D
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 14 zář 2012 12:43

Zcela obecně - pravidla to neřeší a není mi ani jasné jak by se taková restrikce mohla uplatňovat. Podle mě je úplně jedno, jestli kluci Alferyovi (těch se to asi týká především) budou létat s modely vyrobenými Alfamodel nebo jestli v minulých ročnících létali s modely postavenými před lety jejich otcem :idea:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 14 zář 2012 12:54

A ještě doplním - domnívám se že pokud by létání s modely ze stavebnic bylo v budoucnu častější (letos to asi žádná masovka nebude), bylo by korektní ze strany jejich výrobce aby dal (nejlépe vyvěšením na web) případným dalším soutěžícím k dispozici podklady podle kterých byly tyto stavebnice vytvořeny. Všichni víme jak to s růzností podkladů u těchto známých předloh vypadá.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Jak vznikne RC-minimaketa

Příspěvek od Robert Pajas » 14 zář 2012 20:41

Jak vznikne RC-minimaketa
Inu, postaví se dvacetinka. Dyž to nelítá, šoupne se tam pár detailů navíc a je z toho F4D. To už známe. Když to ale furt nelítá, musí se tam prásknout CO-čko, se kterym sou ale taky problémy, tak se tam rači frkne elektromotor. Časovač neni k sehnání, ale za stejný prachy se daj koupit dvě čínský serva i s rádiem... :lol: :lol: :lol: :lol:
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od shark » 14 zář 2012 21:53

To je dobrý, Roberte! :lol: :lol: :lol: :lol:

Hele, a když to nelítá ani jako RC, tak http://www.youtube.com/watch?v=xUHJbLIgBuQ ?
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Robert Pajas » 14 zář 2012 23:01

Jooo!!! :mrgreen:
Ikdyž... pro toho, kdo neumí zalítat ani RC, radši http://fc08.deviantart.net/fs21/i/2007/ ... Dorato.jpg
0

Odpovědět