Guma

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Guma

Příspěvek od Hugo » 14 bře 2011 13:05

Hele Jardo, ten papír, na kterým je ta řezačka, to je plánek? :-). Jinak krásný videa, máš můj obdiv. m.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 bře 2011 13:55

Ta cena, to je problém a je silně závislá na kvalitě. Začátkem sedmdesátých let takovou řezačku vyvinul, vyráběl a prodával Ryszard Czechowski (pozdější mistr světa v F1D) za USD 25. Násleně byla tato kopírována a v určitých počtech také vyrobena několika modeláři v ČR (v Brně Bor, v Pardubicích Bárta). Mám obě a bohužel tu lepší jsem kdysi po nátlaku kamaráda půjčil wakefildářům, bratrům ....., kteří mi ji vrátili bez omluvy zcela zničenou s vylámánými zuby na kotoučívh rotačních nožů. Ta horši Made in Bor (tehdy prodávaná za 400 Kč - pivo tehdy stálo 0,7 Kč), řeže jen občas, nastavení na požadovaný rozměr je problematické natolik, že kazí gumu a lepší výsledky mám při řezání žiletkou mezi prsty.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Guma

Příspěvek od seawindttt » 14 bře 2011 22:34

Tak přikládám pro Martina pro pobavení výkresovou dokumentaci na řezačku gumy :lol: .
Jinak cena problém není,problém je u takových výrobků množství. Já ji dělal tři dny včetně návrhu až po první řez (čistý čas na výrobu asi 12h ) + řezací kotoučky vyrobené z pilových fréz HSS CO5- 1ks 140kč + 20min broušení/1ks .Veškeré práce na vlastním vybavení(tím chci říct,že výrobní čas není "nalhaný"). Pokud by se dělala série 500ks,tělo se odstříkne z PA6 do formy a zbytek na CNC a jsme na ceně 1000kč kus,ale to množství se neprodá. No a na závěr,pokud to přepočtu na dnešní poměry,cena 400kč (navíc z materiálu "obstaraného" "kdesi" a na strojích které jistě ten onen člověk vyrábějící řezačku měl používat k jiné činnosti než melouchaření ) v roce 1970 by se rovnala v dnešní den ceně asi 6.000kč. Tak to jsem nějakej levnej :lol:

PS: Joooo,kde jsou ty zlatý časy když to stálo za h...o . :lol:
Přílohy
Řezačka-výkres.JPG
Řezačka-výkres.JPG (93.57 KiB) Zobrazeno 5874 x
0
Naposledy upravil(a) seawindttt dne 15 bře 2011 23:41, celkem upraveno 1 x.

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Guma

Příspěvek od Hugo » 15 bře 2011 08:31

Tak to zírám, krááásnej plánek :-). No Jardo, jestli bys ji vyráběl a cena by byla do 2.000,- Kč tak já si jednu do foroty koupím. Minimaketářů zase tolik není, ale v zahraničí a v jiných vodách (F1B, F1G, P-30...) by třeba odbyt byl (?). Ale to nejsem schopen posoudit. M.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Guma

Příspěvek od seawindttt » 15 bře 2011 09:52

Není problém,abych Ti jí Martine někdy poslal třeba jen tak pro srandu na vyzkoušení a posouzení. Je tam nepatrně jiný systém seřízení něž na té polské,ale opravdu je velmi přesná a jednoduchá na obsluhu a hlavně je,a snadno dostupná (je mi 35 a snad mi ještě ruce budou chvíli sloužit :lol: ). Zveřejňovat tu nějaký plánek je asi zbytečné,protože soustruh,frézku a brusku na kulato asi doma jen tak nikdo nemá :lol: . Také se to pokusím nabídnout do SAMS v Anglii a nebo vám to vrazím do ruky až pojedete někam do zahraničí na soutěž a podobně.Třeba by se toho pár kousků sešlo.


Jarda
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Guma

Příspěvek od Hugo » 15 bře 2011 12:05

Propagace - to je dobrý nápad, mám několik tipů, dej mi na sebe mail, dáme řeč. můj mail je: martinhuk@email.cz
M.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Guma

Příspěvek od seawindttt » 15 bře 2011 15:51

Ahoj
Můj mail jaromir.hendrich@seznam.cz

Jarda
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Lubomir Koutny » 08 lis 2011 09:12

Před časem zde byla velká diskuze o kvalitě gumy TAN SS, jejím testování, serióznosti výrobce a prodejců. Svůj příspěvek zde také má Ivan Hořejší, v současné době největší prodejce této gumy u nás, který si dal záležet na tom, aby zdůraznil transparentnost jeho obchodování s gumou...
Mimo jiné naznačil, že ví kde je možné hledat velmi kvalitní gumu TAN SS 01/2010, která se mezi normální lid vůbec nedostala. Pak jsem od něj koupil jednu libru gumy které on říká dubnová (asi 04/2010) Provedl jsem statické testy, tradiční komparativní testy na létajícím stendu (peanut RAINBOW v hale nádraží Brno královo Pole, výška haly cca 9 m, rovný strop) a také testy na modelu P-30 na letišti Brno-Medlánky. Výsledky se celkem shodovaly s tím, co naměřil Pepa Kubeš na svém dynamometru, kde snímá momentové křivky a tyto pak porovnává. Ivan mne pak požádal, abych pro něj dělal testy i u všech dalších nových gum, které zakoupí, což jsem mu slíbil. On mi zase slíbil, že mi reservuje gumu TAN SS July 2011, která se prý mimořádně povedla. Onu gumu TAN SS July 2011 jsem se pokoušel sehnat i přes své známe z USA. Nejprve mi psal Bernard, že mi posílá 1 kg této gumy (TAN SS July 2011), že to není letecky a proto to bude trvat 3-4 týdny, než gumu dostanu (trvalo to skoro dva měsíce, guma je opravdu dobrá, cca 200 g této gumy jsem hned dal Pavlovi Stráníkovi za jeho zásluhy při záchraně mého PC).
Pak jsem dostal vzorek (5 m) stejně označené gumy od Ivana na provedení testů. Guma měla výrazně větší průřez než obvykle a tím i vyšší váhu 3,95 g/m. Testy dopadly poměrně dobře a pro mne bylo výhodné, že u svých dvacetinek, a u P-30 mých hochů z kroužku, kde létáme svazky z 5 nití (což si žádá očka na koncích), bude možné na tuto gumu létat jen na 4 nitě, což je výhodnější. Proto jsem hned u Ivana objednal jednu libru této gumy.
Ovšem to, co mi Ivan poslal, to byl pro mne hrozný šok. Dostal jsem od něj naprostý šmejd. Reklamoval jsem to e-mailem a navrhl řešení. Žádná odpověď. Takže aby se něco podobného nestalo i dalším minimaketářům, dávám zde k dispozici jak vlastní test této gumy (pro vaše porovnání jsou tam i výsledky jiných, kvalitních gum), tak i vlastní e-mail s reklamací :

Test gumy TAN SS Hořejší II (pseudoJuly 2011) , byla doručena 1.11.2011.
Statický tes :
Váha 3,45 g/m, jedná se tedy o zcela jinou gumu než mi byla postána na test dva týdny před tím !!!
Lineární průtažnost Kl = 9,4 (průměrný) , při natahování je třeba větší síla
Hystereze H0 = 12 % mizerná
H30 = 5 % dobrá
H60 = 4 % velmi dobrá
Nominální smyčka Ns = (2 x 3,5)1/2 = 262 mm
Do smyčky, bylo točeno 3 x 1. 70% 2. 90 % 3. do stržení
Max otáčky při stržení = 1170
K max. = 11,7 což je průměr pro gumy TAN SS
Komparativní test: prováděný na nominálním peanutu RAINBOW při t=14 st. C v hale nádraží Královo Pole 6.11.2011. Probíhá vždy stejně se smyčkou (cca 2,2 - 2,4 g).
guma - šarže smyčka délka/váha Nmax 100 %. 70 % , let s 80 % s 90 % s
Bernard. July 2011 310 mm / 2,3 g 1286ot. 900 s 1028 s 1157 s
28s slabé 34s slabé 42s slabé
Porovnání s předchozí gumou od Hořejšího 24.10.2011 t=100 C
Hoř. July 2011 280 mm / 2,4 g 1080 ot. 756 s 864 s 972 s
33s výborné 42s dobré 42s slabé
Hořejší II pseudo July 2011 310 mm 2,3g 1370 960 1096 1230
20s mizerné 27s hrozné 30s zoufalé
O 16 % nižší váha na metr než u původní gumy o stejném označení od Hořejšího, tato guma má menší průřez dává podstatně menší moment a model přistává z velkým zbytkem i při nižších natočených otáčkách. To se nemění ani při vyšších natočených otáčkách, guma je tedy výrazně horší. Vinou velké hystereze Ho však při zvyšování natočených otáček se výsledky dále zhoršují

Porovnání s předchozími testy: Table of measuring in Kr. Pole station hall 23. 4. 2002 t= 170 C
Rubber weight /long Turns max. 70% Tmax. flight sec 90%Tmaxflight.
TAN II,FIN 3/95 strong 2,4 g / 300mm 1360 960 t, 45s 1224 t., 59s
TANII,FIN 4/92 soft 2,4 g / 300mm 1410 1000 t, 40s 1260 t., 52s
SIG II 2000 gray 1,76 g / 330mm 1320 912 t, 37s 1188 t., 50s
Table of measuring in Královo Pole station hall 09/05 t= 250 C, 10/06 220C, 11/07 100C
Rubber weight /long Turnsmax 65%Tmaxflight s. 80%, s cca 90%t, flight s
TANSS Rei/Hor 09/05 2,4 g / 300mm 1550 960 t 35sec. 1200t 45s 1400 t., 60s
TANSS Horejsi 10/06 2,4 g / 300mm 1410 900 t, 32s 1280t 48s 1350 t., 55s
TANSS Supply 10/06 2,3 g / 310mm 1360 870 t, 24s 1100t 29s 1200 t., 32s

Komparativní test v hale plně potvrdil předpoklady ze statického testu.
První let slabý, guma měkká, malý moment a malá výška. Další lety v porovnámí s jinými gumami jsou naprosto zoufalé.

Závěr : po testech gumy TAN SS Hořejší July2011o váze 3,95 g/m jsem požal Hořejšího o 1 libru právě této gumy. Bylo mi posláno něco zcela jiného – naprostý šmejd, což je nedůstojné od seriózního obchodníka. Tato guma je velmi měkká, má nízký kroutící moment při nižších natočeních, ale to se nelepší ani při vyšších otáčkách. Výsledky z testu potvrzují, že se nejedná o žádnou gumu TAN SS July 2011, ale pravděpodobně mi byla podvržena stará šarže té nejmizernější gumy (u Reicharda prodávaná v 09/09 1 kg za 1000 Kč) veškerá měření dávají podobné výsledky !

Letový test na Medlánkách bylo zbytečné dělat, známe jej již z 09/09 !!!

P.S, Omlouvám se případným zájemcům o prostudování výsledků komparativních testů, že původní tabulky se poněkud rozjely a údaje jsou posunuty (já jsem se to ještě i zde pokoušel upravit, v konceptu to šlo, ale po odeslání se to opět rozjelo) Takže, kdo má opravdu hlubší zájem, tomu mohu vše zaslat jako přílohu e-mailu.



Ivane,
po otestování Tebou zaslaného vzorku gumy TAN SS July 2011 s vahou 4,95 g/m jsem Ti poslal výsledky testu a současně jsem si u Tebe objednal jednu libru právě této gumy.
Dne 31. 10. 2011 jsem obdržel Tvou zásilku gumy TA SS a hned jsem provedl statický test, který mi potvrdil, že jsi mi poslal něco úplně jiného než co jsem testovat a objednal, již zde byly výsledky mizerné. Nicméně ještě jsem počkal na výsledky z komparativního testu. Ten jsem mohl udělat až dnes, kdy měl syn volno a mohl mi pomoci. Výsledky překonávají i to nejhorší očekávání - viz příloha.
Že mi pošleš takový ŠMEJD, o tom se mi nezdálo ani v nejhorším snu. Je mi jasné, že mi odpovíš, že Ty osobně to neposíláš a zblbly to ženské v expedici. Nicméně u seriozního obchodníka, za kterého jsem Tě vždy považoval by se nikdy něco podobného stát nemělo.
Takže jak to dáš do pořádku ?
Navrhuji takovýto postup :
1. Já Ti ten šmejd pošlu nazpátek
2. Ty mi pošleš gumu, co jsem testoval a objednal že Ty osobně to neposíláš a zblbly to ženské v expedici nebudeš mi u ní účtovat poštovné, naopak mi do balíčku s gumou přiložíš poštovné, které já zaplatím za zásilku vráceného šmejdu (já to nik nemohu proúčzpvat našemu sponzorovi, co tu gumu platí).

3. Pokud již nemáš gumu oné šarže TAN SS July 2011 o váze 3,95 g/m, tak ti pošlu ten šmejd nazpátky a připočtu si k tomu moje poštovné. Zajímalo by mne jak by jsi hodnotil práci s testováním obou Tvých gum a ztracených cca 6 hodin času - pokud by jsi toto dělal ty sám ? Nedostanu - li onu gumu z prvního vzorku o váze 3,95 g/m pak jsem opravdu dělal naprosto zbytečnou práci (tedy z mého pohledu, já z toho nic nemám, pro Pepu Kubeše a Tebe je to zajímavé a potvrzuje i jeho měření).
Stále ještě před sebou vidím Tvůj příspěvek o kvalitě gumy na našich minimaketářských stránkách a jak je u Tebe obchod s gumou naprosto transparentní. Skutečnost je však ve značném kontrastu s oním textem, nemyslíš ?
S pozdravem Luboš
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 08 lis 2011 20:10, celkem upraveno 2 x.

hopa
Reakce: 0
Příspěvky: 22
Registrován: 19 pro 2010 11:27
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od hopa » 08 lis 2011 19:57

Se zájmem jsem si přečetl předchozí komentář pana Koutného.

Mylslím si, že by vůbec nebylo špatné rozšířit stánky minimakety.cz ještě o jednu kategorii. Pochopitelně o položku GUMA. Když už si dá kdokoliv tu práci a otestuje kvalitu gumy, je alespoň podle mého velká škoda, aby výsledky měření časem překryly další a další komentáře na fóru. Guma by si určitě zasloužila svoji stránku, na které by byly přehledně seřazeny jednotlivé šarže s naměřenými hodnotami, celkové ohodnocení kvality gumy a kometář autora naměřených hodnot.

Každé takové měření by rozhodně zbytečné nebylo.
0

horejsi
Reakce: 0
Příspěvky: 3
Registrován: 24 led 2011 10:31
Bydliště: Plzeň

Re: Guma

Příspěvek od horejsi » 10 lis 2011 13:56

SAMOZREJME jsme odpovedel obratem, dne 7.11, a zasnu cim dal tim vic. Tak CTRL+C, CRTL+V:

Ahoj Lubosi,
Nechapu Tvoje rozcileni. Preci si nemuzes myslet, ze se snad chci touto cestou "obohatit"? To bych byl nesmirne hloupy.
Nevim, k cemu doslo a kdo co popletl. Chyby ovšem delame vsichni a je spis dulezite, jak se k tomu dotycny postavi.
Samozrejme pristupujeme na všechny Tvoje navrhy. Gumu posli prosim zpatky.
S pozdravem,
Ivan

Nevim proc mail nedosel. Mame ovsem i telefon.
Panu Koutnemu navrhuji, aby se KDYKOLIV zastavil u nas ve firme a gumu si na miste otestoval a teprve pak koupil.
Ukazeme mu vsechno co mame. Vic udelat nemohu.
Netusim, co se stalo ale formou, kterou zvolil pan Koutny, to rozhodne nevyresime.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 lis 2011 13:58

Každému,kdo má zájem o mé poslední čtyři měření nových gum mohu tato poslat e-mailem jako přílohu. Zde na našich stránkách se u komparativních testů ztrácí hlavní vypovídací schopnost daná tabulkou naměřených časů při 70% , 80% a 90% z maximálních vypočtených obrátek (tabulka zmizí a údaje se posouvají). Je mi jasné, že opravdu kvalitní gumu mohu sehnat jedině přes své známé v Americe.

Mezitím, co jsem psal tento příspšvek ( a on byl původně delší, protože od Ivana Hořejšího jsem dosud žádnou odpověď na mou reklamaci nedostal a mně to dost naštvalo), tak se až zde objevila jeho odpověď. Samozřejmě, že jsem tedy tu část prakticky hned smazal (jen někdo náhodně ji mohl celou přečíst, byla tam asi minutu). Nebylo mým zájmen řešit problémy se zmatkem v jeho firmě na našich stránkách, pokud by on, nebo jeho lidé v rozumné době reagovali na reklamaci. K poznámce jeho člověka, že existují i jiné formy, než zdejší stránky, bych jen dodal, že já je použil, nejprve jsem poslal e-mail osobně Ivanoi. Když nedošla žádná odpověď, tak jsem to ještě zkusil přes Kubeše a zde na stránkách. Pokud jde o telefon, pak ten drát má 2 konce, Ivan mé číslo dobře zná a když potřeboval, abych test udělal hned po mém návratu z dovolené, tak mi zavolal. To úplně pomíjím fakt, že postrádám jakoukoliv omluvu od toho, kdo to zavinil.
Pro úplnost uvádím, že guma, která mi byla zaslána jako TAN SS July 2011 má naprosto stejnou váhu na metr, všechna měření průtažnosti, lineární i obrátkový koeficient, všechna měření hysterezí a naprosto stejné výsledky komparativního testu (tři měření při 70%, 80% a 90%) jako guma, kterou nám v 09/09 prodal B. Reichard v ceně 1000 Kč/1kg. To jsou nezvratná fakta a každý si o tom může udělat svůj vlastní úsudek.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Pavel Stráník » 11 lis 2011 15:56

hopa píše:Se zájmem jsem si přečetl předchozí komentář pana Koutného.

Mylslím si, že by vůbec nebylo špatné rozšířit stánky minimakety.cz ještě o jednu kategorii. Pochopitelně o položku GUMA. Když už si dá kdokoliv tu práci a otestuje kvalitu gumy, je alespoň podle mého velká škoda, aby výsledky měření časem překryly další a další komentáře na fóru. Guma by si určitě zasloužila svoji stránku, na které by byly přehledně seřazeny jednotlivé šarže s naměřenými hodnotami, celkové ohodnocení kvality gumy a kometář autora naměřených hodnot.

Každé takové měření by rozhodně zbytečné nebylo.
Ono ani není potřeba rozšiřovat stránky o další kategorie, konkrétně otázka gumy má podle mě místo v sekci JAK NA..., ostatně pár odkazů ohledně gumy už tam je. Není nic jednoduššího na web nakopírovat výcuc z této diskuze, jen to chce taky nějaké tabulky s daty v Excelu aby to bylo jednak kompatibilní s případnými dalšími měřeními, šlo s tím nějak pracovat případně to graficky prezentovat - to už pak závisí na každém jedinci. Ale hlavně to musí oproštěno od osobních invektiv, ty nechť se prezentují jinde a jinak a ne v sekci věnované technologi ;)
0

Odpovědět