Začátečníci

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Pavel Stráník, Jiří Doležel

Steve
Reakce: 13
Příspěvky: 938
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Začátečníci

Příspěvek od Steve » 18 dub 2012 08:14

Teď mi jde o to, jestli tím ten podélník příliš neoslabím (hlavně v místě pomocného nosníku u podvozku) a vůbec jestli to takhle bude ten správný kompromis mezi hmotností a pevností. Takže prosím o kritiku.
No, samozřejmě, že když "zakrojíš" do nosníku, tak jej zeslabíš.
Ale tím si nelam hlavu a hlavně se zuby nehty nedrž té skicy.
Třeba to pak vylepšil ale nedal si práci s opravou prvního pokusu. Takové rychlokvašky - za týden model.... :? Místo oválného trupu bedna, vše zjednodušit.... Podobných skic je plný internet. Pro radost bezva, ale nesmíš od toho očekávat plnohodnotný výkres, podle kterého stavíš a neřešíš. Ale opatrně, pokud to budeš chít použít jako soutěžní podklady. Nevím, nakolik je to oficiální, pokud je to z netu a podobně, ne z periodika. Já si to raději kreslím sám, při tom zjistím spoustu možných problémů ještě před stavbou, což mi vyhovuje. A samozřejmě jako podklady musím donést normální Monografii a podobně. Moje skica by samozřejmě nebyla k ničemu.
Na druhou stranu - pokud to někdo alespoň takto načrtne, je to jako vodítko či podnět dobré. Jen to tak úplně není "plánek ke stavbě". Spousta autorů umí slušně stavět nebo létat, případně obojí; ale "donutit" je k nakreslení alespoň takového výkresku je těžké.
V místě průchodu nosníkem ten nosník paraleleně "nadstav" kouskem nosníku. Něco jako když se ve střeše musí vyříznout krokev kvůli střešnímu oknu a přidají se pomocní krokve. Tzv "výměna". Jen to tady dole uděláš pouze z vnitřní části.
Stejně tak třeba v oblasti výškovky, ukotvení vzpěr i podvozku - nejlepší je, když lze model sestavit nasucho před potahem, třeba jen s pomocí špendlíků. Pak vidíš, kde co vadí, chybí nebo přebývá. Před mnoha lety jsem tak až po potahu řešil, kde a hlavně jak zakotvit baldachýn, pokud neměl být vetknutý jen do papíru nebo natupo k žebrům a pod. Byl to Fokker D-VIII. V nadšení jsem to nechal být a následné zásahy do potahu (stříkané lozenge) to samozřejmě bylo vidět. Dobře mi tak! :D
Navíc - pokud neukotvíš křídlo do trupu, nebo jen v místě nosníku a náběžka či odtokovka bude jen přilepena k papírovému potahu, první havárie (= běžné přistání) ti zapružením křídla udělá do potahu díru. Jak psal už Felda. Stačí, když v místě vetknutí budeš mít destičku a k ní to jen přilepíš, nebo mírně zapustíš do ní. Můžeš to třeba i zakápnout zevnitř, pokud budeš dno potahovat až potom. Bude to čistější spoj. Může se stát, že lepidlo ti naruší venkovní barvu nebo zkrabatí potah.
Zkus si třeba osadit křídlo, a zevnitř k nosníku i náběžce přilož příčku trupu a opatrně zakápni (aby se nepřilepila k nosníku). Nebo lépe dvě příčky z obou stran, stačí tenké, na výšku. Vznikne ti kapsa, do které pak osadíš nosník. Musíš ale mít křídlo ve správném úhlu náběhu.
Ta náběžka může být vetknutá (ta hlavní), pomocná stačí jen natupo, ovšem zase k pevnému materiálu. Mimochodem, ta náběžka asi nebude do špice....
Podvozek bych také řešil jako kapsu, ten dostane zabrat, měl by být slušně ukotven.
Ovšem je třeba si uvědomit, že pokud uděláš "betonový" podvozek, síly při přistání se přenesou dál a tak zvaž, jestli jej udělat přužnější, vysouvací (kapsa), abys jej mohl demontovat, narovnat, vyměnit.....
A ještě bych zvážil, jestli nenalepit kousek bočnice v místě, kde budeš model držet při startu. Tam bývá model často promáčklý, přece jen to ne vždy uhlídáš. Foukne....Stačí jen pásky, kvůli hmotnosti za těžištěm.
Netrap se tím, když nebudeš vědět, ptej se, někdo se ozve ;) Třeba budeme vědět...
0

discobolos
Reakce: 6
Příspěvky: 1330
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Začátečníci

Příspěvek od discobolos » 18 dub 2012 09:13

Možná jako inspirace tohle:
http://www.mkvo.henrymaxim.cz/pictures/ ... 2_Udet.pdf
nebo
http://www.mkvo.henrymaxim.cz/pictures/ ... ScoutC.pdf
Samozřejmě velikost podle rozměrů modelu (tak 2-4mm kolem profilu).
D
0

fishbet
Reakce: 0
Příspěvky: 32
Registrován: 15 pro 2011 10:42
Bydliště: Sezemice

Re: Začátečníci

Příspěvek od fishbet » 18 dub 2012 11:17

Dík za cenné rady, jakés takés zkušenosti s různými konstrukcemi (a to třeba i s tou střechou :) ) mám. Můj problém je v tom, že tohle se nepočítá, na to je třeba cit a ten pro minimakety zatím nemám. Připadá mi to celý děsně chatrný, ale cit mi velí, že tady je každý gram znát (30g éro není kilový RCčko :) ), takže metodu "rači víc" tady asi uplatnit nejde. Jinak já stavím éro pro radost, takže nějaký podklady neřeším. Tak se do toho pustím a případně se tu stavím s problémem, který nastane (no chci to vidět, lovit úhel nastavení, vzepětí, kolnost k trupu.. :) ).
0

jaratuma
Reakce: 1
Příspěvky: 21
Registrován: 07 črc 2016 11:31

Re: Začátečníci

Příspěvek od jaratuma » 15 črc 2016 12:17

Zdravím profíky :)
Jaké žiletky se vám nejvíce osvědčily? a kde nakoupit? Začínám si hrát s minimaketami.... Teď konkrétně Oskara, abych se ujistil, že to opravdu dokážu. Když to poletí tak bych si chtěl postavit oříška Z37A podle tady toho viewtopic.php?f=5&t=275&start=12&sid=d7 ... a093181255 jen nevím, jaký profil křídla tam udělat. Nějaký osvědčený tip?
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 333
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Začátečníci

Příspěvek od Vyvel » 16 črc 2016 14:49

Žiletky musí být z kalené uhlíkaté oceli tl. 0,13mm - dneska značky Tiger. Dřív používané Rapid už dneska neseženeš. Na starém fóru před lety proběhla hromadná nákupní akce. Možná by stálo za to ji zopakovat. Pánové neujmete se toho někdo?
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 2
Příspěvky: 97
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Začátečníci

Příspěvek od Bayeux » 16 črc 2016 21:30

Mno já už do toho (hromadná akce) potřetí nejdu :-)
Není pravdou, že koupit nejdou (Rapid, Tiger, Leon - je to jeden český výrobce), akorát nejsou za 1Kč/ks jako u zdroje, ale leckde sehnat jdou...

jarotumo - napiš mi na e-mail (scmodels@atlas.cz) a zkusím nějak pomoct, někteří vědí že...
0

jaratuma
Reakce: 1
Příspěvky: 21
Registrován: 07 črc 2016 11:31

Re: Začátečníci

Příspěvek od jaratuma » 17 črc 2016 02:18

Díky moc. Tu hromadnou akci jsem jednou vygooglil, ale pak už jsem ji zpětně nedokázal najít. Každopádně díky Bayeux, ozvu se.
0

jaratuma
Reakce: 1
Příspěvky: 21
Registrován: 07 črc 2016 11:31

Re: Začátečníci

Příspěvek od jaratuma » 03 zář 2017 13:11

Ahoj, rok utekl,
já jsem mezitím nestihl mnoho a teď se zase vracím k rozdělané práci. Před rokem jsem rozestavěl Oscara od p. Koutného. Říkal jsem si, že to bude za pár večerů hotové, ale není tomu tak. (Oscar už se mnou uletěl přes 20 000km ale ani metr na gumičku..)
Už v tuhle chvíli mám několik věcí s kterými si moc nevím rady.

1) Když jsem lepil bočnice k sobě, tak vůbec nebylo snadné je ohnout v místě zúženi(hlavně přední část trupu). Protože příliš hrubá síla by asi nedopadla dobře, tak jsem nakonec tiskl bočnice k sobě nad párou, to se potom povedlo. Nicméně teď mám problém s jednou příčkou která je slušně prohnutá vzhledem k tlaku který přenáší a také k tomu, že je v místě napojení vlastně tečnou na podélníky... Je chybou, že jsem postupoval při slepování bočnic od zádě. příčku za příčkou? Měl jsem nejdříve slepit úplný konec a úplný začátek trupu a pak postupovat od krajů do středu trupu?
S tímto problémem se snoubí i křivé bočnice v rovném úseku navazujícím na zúžení.... zkrátka vlivem tuhosti podélníků tento podélník za spojujícím příčníkem pokračuje ve směru ven z modelu. (snat fotografie víc napoví). Teď nevím co s tím....
Měl bych podélník v místě zlomu(styčník) naříznout a zlom zalepit, aby se zdeformoval lokálně?

2) před potahováním model lakovat nebo ne? Našel jsem v různých zdrojích protichůdné názory. A pokud ano, tak čím? Nitrolak lepící, nebo napínací, nebo zaponový... mám v tom trochu guláš.
3)Jaký průřez má cca Hugo? bude u takového prcka stačit průměr cca 1,5mm?
4)Lepím prstolepem, ale nemám to rád... nemám zkrátka těch 20 sekund na to, abych všechno zasunul kam potřebuji a nastavil do pozice, kterou potřebuji.
Vzhledem k tomu, že se říká, že Kanagom stojí za nic, sehnal jsem pár tub ze starých zásob. Vzhledem ke staří jsem naředil acetonem a zkoušel jsem lepit.... udělal jsem si pár vzorků... Nový Kanagom, Starý Kanagom a prstolep. když jsem to lámal, tak prstolep vyšel pevnostně mnohem lépe. Spoje lepený Kanagomem se zlomil v podstatě v lepeném spoji... jen pár vláken zůstalo vidět.... Prstolep se ulomil vždy hned za spojem, ale určitě ne ve spoji. Čím tedy lepit, když chci trochu času na ustavení? nechtělo se mi dávat 60Kč za UHU Hart....Nicméně stojí to za to? Je to vážně dobré lepidlo?
5)Jak zabránit tomu, aby trup nebyl jako banán? Snažil jsem se na podélníky použít stejné špejle, ale ve výsledku mám čumák stejně cca 2-3 mm mimo osu trupu...Jsem z toho smutný....

Teď nevím jestli mám s tím co mám pokračovat a nebo začít znovu a jinak? něco dělat lépe?..
Přílohy
IMG_20170903_121213.jpg
0

jaratuma
Reakce: 1
Příspěvky: 21
Registrován: 07 črc 2016 11:31

Re: Začátečníci

Příspěvek od jaratuma » 03 zář 2017 13:12

ještě foto
Přílohy
IMG_20170903_121222.jpg
0

jaratuma
Reakce: 1
Příspěvky: 21
Registrován: 07 črc 2016 11:31

Re: Začátečníci

Příspěvek od jaratuma » 03 zář 2017 13:13

a tady příčník namáhaný na vzpěr...
Přílohy
IMG_20170903_121315.jpg
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 333
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Začátečníci

Příspěvek od Vyvel » 05 zář 2017 15:10

Jo nahřátí bočnic někdy pomůže ale banánu se dá podle mě vyhnout jen stavbou v šabloně. Mám celou řadu pravoúhlých trojúhelníků různých velikostí nadělaných z balsových odřezků a tím si na pracovní desce pomáhám. Někdo tvrdí, že nalepit čelní přepážku a následně bočnice slepit vzadu a pak od nejsilnějšího místa vlepovat příčky ale mě se to moc neosvědčilo.
Pokud bych vpředu na bočnicích neměl nalepenou přímo čelní přepážku tak bych použil nějakou provizorní šablonu abych si pohlídal odklon bočnic od svislé roviny.
Jinak z toho křívého předku bych si v tomto případě nedělal těžkou hlavu. Pokud se podíváš na fotky předlohy ( ne na ten model co je vyfocený u staveního popisu tam to žáček nepochopil) tak ten předek je tvořený plochami zakřivenými ve dvou osách, takže tam stejně budeš muset nacpat špalek/y balsy a brousit jak dole tak na bocích. Následně to můžeš ještě zevnitře vydlabat ale u opravdu měkké a lehké balsy by to u Oscara nemělo být potřeba.akorát se to tam bude díky tomu zakřivení blbě pasovat.
0

Uživatelský avatar
Curtiss
Reakce: 2
Příspěvky: 74
Registrován: 08 srp 2011 21:59
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátečníci

Příspěvek od Curtiss » 06 zář 2017 09:09

Tak vzhledem k tomu, že se stavbou tak malých modelů moc zkušeností nemám, vyjádřím se jen k tomu lepení. Posledních pár let lepím téměř vše vteřiňákem - je to hodně pohodlné a rychlé a pevnostně vyhovující. Co se týká času na ustavení, lepím až po ustavení a napasování. Používám řídký, popř. středně hustý prstolep. Do spoje kápnu lepidlo pomocí jehly, nebo párátka, řídký vteřiňák krásně navzlíná do spoje i do materiálu a tím i zpevní okolí lepeného spoje. Podmínkou je přesné spasování dílů bez mezer, pak spoj drží. Kanagomem jsem naposledy lepil snad před 20-ti lety :)
0

Odpovědět