MIG DIS

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: MIG DIS

Příspěvek od Pavel Stráník » 17 bře 2010 20:12

Robert Pajas píše:- ano. esaki urcite chci! Dekuji!
- taky me zajima, jak se do CADu zachytavaj krivky - to mi musis rict, diky, r
Obávám se že nejjistějším způsobem jak vektorizovat bitmapové podklady v CADu je vložit je jako podklad a obkreslit příslušnými čarami. Myslím že zkontrolovat a opravit automatickou vektorizaci dá mnohem víc práce, nehledě na to že u celého třípohledu snad nikdy nesedí jednotlivé pohledy mezi sebou.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: MIG DIS

Příspěvek od Hugo » 10 kvě 2010 20:40

Ještě jsem vyštrachal pár obrázků ze starého L+K 1977/08 a 07.
Mám to v lepším rozlišení pokud by bylo třeba. M.
Přílohy
Mig Dis_1.jpg
Mig Dis_1.jpg (108.94 KiB) Zobrazeno 5501 x
Mig Dis_2.jpg
Mig Dis_2.jpg (89.69 KiB) Zobrazeno 5501 x
Mig-Dis_color.jpg
Mig-Dis_color.jpg (37.25 KiB) Zobrazeno 5501 x
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: MIG DIS

Příspěvek od Robert Pajas » 10 kvě 2010 23:28

Felda píše: Obávám se že nejjistějším způsobem jak vektorizovat bitmapové podklady v CADu je vložit je jako podklad a obkreslit příslušnými čarami. Myslím že zkontrolovat a opravit automatickou vektorizaci dá mnohem víc práce, nehledě na to že u celého třípohledu snad nikdy nesedí jednotlivé pohledy mezi sebou.
To se zas já obávám, že to znamená celej máznout znova, pač jak bys chtěl nepřesný přepážky - byť obkreslený přesně - použít...
V případě tohoto letounu bych si natáh horní a boční obrys trupu a předpokládaje elipsoidní průřez tam ty elipsy natahal, rozdělil dle osy letounu na čtyři úseky a pomocí ekvidistanty a příkazu "dělú" tam nasekal značky pro podélníky, křídla tam holt nějak narvat s průběžnym nosníkem a doladit papírovejma přechodama - nebo si tam šoupnout kořenový žebro a dorýsovat to k přepážkám...(znáš to - každej jechytrej :-))

mimochodem - to bys moh vědět, Feldo, kde stáhnout nějakej program, kterej ti vyjede celej trup i křídla automaticky, dyž zadáš pár průřezů, počet přepážek a podelníků, žebra, profily atd? Já jeden kdysi měl, ale jel v DOSu... už bych ho stejně nenašel...
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: MIG DIS

Příspěvek od Pavel Stráník » 11 kvě 2010 00:13

Kde takovej program stáhnout nevím, ostatně jsem ho ani nikdy nehledal. Dnes je v kurzu Google Sketchup, ale v tom zase tak moc jednoduché nebude.
Já kreslím výkresy v Autocadu a to klasicky bokorys, půdorys, řezy, detaily. Jak jsem psal, dám si jako podklad příslušně zvětšený scan výkresu z dokumentace, obtáhnu orbysy a to tak aby seděly ve všech pohledech. Profily křídla do toho přenesu z programu Profily, přepážky oblého trupu kreslím ručně a naskenuji je zpět do výkresu - je to pro mě jednodušší, rychlejší a přesnější než je nějak skládat z částí kdovíjak definovaných křivek.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: MIG DIS

Příspěvek od Vyvel » 12 kvě 2010 14:23

Program Google sketch up se dá stáhnout přímo na googlu nebo na stránce www.mikac.cz kde je k dispozici i učebnice ke stažení zaměřená přímo na modeláře.
Více info o programu a práce v něm na http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view ... 2009120002
0

akademikrichard
Reakce: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 12 úno 2010 20:54
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: MIG DIS

Příspěvek od akademikrichard » 12 kvě 2010 18:34

muj osobni nazor je ten ze sketchup sice dobry ale je to pouzitelny na hranaty veci jednu dobu sem si v nem cmaral a udelat v tom njakou krivou obecnou plochu bylo peklo zabralo to spousta casu, plochy sem modeloval presne podle navodu pana mikace tzn spousta prurezu a spousta trojuhelnicku=vopruz..O:-) nekde na internetu se dali stahnout pluginy kery tu plochu "umely natahnout samy" bohuzel nebyly jeste tak vychytany jak bych potreboval ale kdo vi case se mozna zmenili...:-)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: MIG DIS

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 pro 2010 17:57

Ano s tou dokumentací na Mig-DIS to nebylo valné. Američané to stavěli pdle prapůvodního 3-pohledu z L+K s nesmyslně lomeným křídlem do W. Původně byly jen podklady v L+K (třípohled,jedna fotka z boku s řadovými motory, druhá s hvězdičáky a barevný bokorys). Pak jsem sehnal polskou brožůru Letouny Mig, podle těchto podkladů byla stavěna moje první dvacetinka. Ano průřez trupu byl poněkud zjednodušený. První moje dvacetinka
Mig-DIS létala výborně asi dvě sezóny, pak lehla popelem.
Pak jsem sehnal další fotku od Balouse ukazující letoun ze předu, tam jsem objevil chladiče pod křídlem a ty dostala druhá dvacetinka, stejně jako i mírně upravený průřez trupu. Tato byla sice o něco těžší, měla však lepší vrtule a byla naprosto stabilní ve výkonech, nakonec mi někdy kolem r. 2005 mi ulétla.
Třetí moje dvacetinka Mig-DIS má potah z lesklého japonského papíru, který není nutné před stříkáním tolik lakovat, takže model vychází lehčí. Ten papír však nikdy pořádně neimpregnujete, takže ve vlhku je éro totálně rozladěné, stejně jako i na pražícím slunci a stále musíte něco seřizovat a dolaďovat.
Nyni Tazi předložil perfektní fotku Mig-DIS při pohledu ze shora a ta ukazuje, že letoum měl i hvězdy na horní straně křídla, což se dosud nevědělo - viz popis barev od Balouse v L+K, jeho velký bokorys a také osobní dopis pro moji maličkost, což přikládám jako součást dokumentace při bodování na soutěžích.
Myslím, že tento typ by si zasloužil znovu pořádně postavit, vůbec by neškodilo zvolit variantu s hvězdicovými motory, ta má delší motorové gondoly a čtyřlisté vrtule. Do takové dvacetinky dáte silnější a delší svazky, tedy mnohem více energie a tomu by pak měly odpovídat i výkony. Nejdůležitější je však stabilita, nedovolte aby něco bylo poddimenzované (jako SOP mé poslední dvacetinky) a vy stále museli na letišti něco dolaďovat.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: MIG DIS

Příspěvek od discobolos » 16 pro 2010 23:28

Asi by to chtělo někde sehnat tuto knihu, třeba tam bude něco zajímavého:
Mikoyan's Piston-Engined Fighters - Red Star No.13, Yefim Gordon and Keith Dexter
http://www.sovietwarplanes.com/mig3/boo ... ars13.html
D
0

akademikrichard
Reakce: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 12 úno 2010 20:54
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: MIG DIS

Příspěvek od akademikrichard » 17 pro 2010 14:17

no z toho odkazu to vypada ze tam bude neco o migu 3 a podobnych strojich ale podarilo se mi vygooglit jinou knizku kera se zabyva sovetskymi dvoumotorovymi stroji ale nevim jestli tam bude neco noveho je tam tripohled a asi ctyri cernobily fotky a neco malo textu v anglictine zajemcum muzu poslat na mail
0

akademikrichard
Reakce: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 12 úno 2010 20:54
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: MIG DIS

Příspěvek od akademikrichard » 17 pro 2010 15:35

aha tak po lepsim ohledani odkazu by tam o tomto letadle mela byt cela kapitola tak se jeste nekde zkusim podivat
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: MIG DIS

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 úno 2011 10:24

Možná se budu opakovat. Poměrně slušný a tvarově věrný 3-pohled je v brožuře Piotra Butowského Samoloty MiG. Já tam vidím jedinný nedostatek,chybí chladiče pod křídlem. Ty jsem také dodatečně na éro dolepoval. Jinak dnes bych dal přednost verzi s hvězdičáky, jednak má delší gondoly a hlavně čtyřlisté vrtule. Takže, létalo by to na svazky ze šesti nití 3x1 o délce 550 mm. Maximální natáčené obrátky asi 1400, při letové do 60 g a stoupání vrtulí 310 mm by pak délka motoru byla přes 60 sec.
0

Odpovědět