Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od shark » 21 říj 2023 11:27

Při klasické modelařině a lakování nitrolakem jsme si vždy doporučovali používat ředidlo C 6000 Severochema z Liberce, jelikož ředidla z Colorlak vždy bělala. Severochema nebělala ani ve vlhku, ani při teplotách kolem 15 stupňů.
Zřejmě se ovšem změnila receptura, a Severochema bělá přímo brutálně, za sucha, při 22 stupních.

Důrazně nedoporučuji tento šmejd používat!!!
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Bayeux » 21 říj 2023 11:48

Mno, i já mám ve sklepě pár pixlí ředidel, určených tak leda k umývání čehokoliv. Colorlak byl průser vždy, a i Liberec mě zlobil.
Sharku - mě vždy a stále funguje C6000 Barvy a laky Hostivař - vyzkoušej...

PS: mno brutálně mi bělá i kanagom v novém balení - chtěl jsem "zašít" pár děr v potahu a nevymazalo TO už nic - až vyříznutí a znovupotažení...
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Antonín Alfery » 21 říj 2023 15:30

Colorlak vyrábí Ředidlo C-6000, ovšem v několika variantách. Já kupuji 4l plechovky a na jejich štítcích lze najít dodatečné označení. Buď V0004 Bezbarvý / A-V0004 nebo C0000 Bezbarvý / A-C0000. To první je určené na barvy, to druhé na laky. Netvrdím, že to druhé nemůže způsobit bělení, ale podle vlastních zkušeností je v těchto případech chyba spíše na straně uživatele. Ano, je o něco dražší. A to je asi důvod, proč ho úplně běžně v prodejnách barev laků nenajdete. Naopak se setkáte s přesvědčivým tvrzením, že žádné rozdíly v ředidlech C6000 nejsou.
Já pro modelářské použití cíleně kupuji C0000 od Colorlaku, protože předpokládám (netvrdím, že to tak opravdu je), že splňuje nějakou jejich vnitřní normu, která asi bude přísnější než obecná norma pro C6000, podle které "míchají" ostatní. Tudíž se může stát, že jeden výrobce vyrábí z nějakých surovin a nám to "funguje", ale následně může zdroj surovin změnit a ono to "fungovat" přestane. Samozřejmě to může být i naopak. Spojovat použitelnost ředidel s výrobcem tak může být docela problematické.
Jinak na těch plechovkách je i doporučené datum spotřeby.
No a že i k ředidlům je potřeba chovat se přiměřeně, tady snad psát nemusím.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 říj 2023 18:29

S ředidly začaly průšvihy již v šedesátých letech minulého století. Tehdy jsem začal létat s pokojáky a také jsem na ně lákal tehdy mladého šikovného juniora Antonína Alferyho. Bohužel vše skončilo na tom, že mu nešel vyrobit microfilm dle mého receptu nitročedidlo do něj kapka stolního oleje a dolít napínacím lakem. Jemu se trhal a říkal mi, že je to vodou, kterou mají na Lesné.
Za krátký čas se to projevilo i u mne, zkoušel jsem různé krabičky napínáku a na neúpěšných pokusech tři zbytešně vypiplal, celý byt smrděl ředidlem. Celý zoufalý jsem si stěžoval ve velké drogerii na Kolišti, tehdy tam byl starší prodavač praktik. Vše jsem mu musel pečlivě popsat on chvíli přemýšlel a pak se zeptal jaké používám ředidlo. Pořád to stejné. kupuji ve flašce. Dones sem tu flašku s ředidlem, já se na to podívám. Donesl jsem, on k ní čichl, pak namočil prst, řekl je to suché. málo toluenu, podívej jak mi bělá prst. Tady ti dám nitroředidlo ze sudu litr za 3 Kč. Přišel jsem domú a mikrofilm šel zase krásně dělat. Za pár let tam tu drogérii zavřeli. Nitroředidlo ze sudu šlo koupit jen na Orlí. Pak přišel zákaz nalévání a mohli jsme koupit pouze balené. Brzy jse, zjistil, že z Gottwaldova je to šmej, dobré bylo z Liberce a z Hradce Králové , to popisuji i ve své knize Modely letadel s gumovým pohonem jako varování před šmejdy nitroředidlem a novým kanagomem. V Královopolské jsem dostal litr acetonu a litr nitroředidla, to ředidlo bylo výborné, ten aceton nestál zas nic, strašně bělal.
Ano. 4 litrové balení nitroředidla C6000 z Hradce jsem kupoval na Palackého, bylo dobré, stejně jako půl litrová konzerva za 70 Kč tamtéž.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od shark » 21 říj 2023 20:12

Tak momentálně mi pomohlo přetření zběleného křídla zaponem, který je ovšem v lahvičce naředěn dvacet let starou Severochemou.
Žádné označení zmiňované Tondou na pixle není.
Ředidlo je zcela nové, prošlé fakt není. Všude mi nabízeli Colorlak, někde i Hostivař, ale já chtěl Liberec, právě kvůli zkušenostem z minula. Ono tedy to složení na všech třech je dost odlišné...
No nic, podívám se doma po zbytcích toluenu a zkusím to smíchat, nebo koupím Hostivař...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Steve » 21 říj 2023 21:23

Lubomir Koutny píše:
21 říj 2023 18:29
.... Brzy jse, zjistil, že z Gottwaldova je to šmej,.......
Máš to v sobě opravdu dobře zakódováno ;)
Už jsem několikrát psal, že ve Zlíně (a tedy ani v Gottwaldově) se ředidlo nevyrábělo.
K dostání vždy jen (nyní) Colorlak Staré Město u Uherského Hradiště a Sika Otrokovice.
A to s tím kódováním jak píše Tonda je pravda, taky jsem se s tím setkal. Je třeba požadovat ředidlo pro bezbarvé laky.
A to málokdo chce, takže v obchodě neznají, nejspíše nebude, resp. na objednávku.
Údajně v podnikové prodejně Colorlaku možnost je, ale nezkoušel jsem, ještě jsem tam nebyl i když to nemám daleko.
A ještě jedna věc - teď se dívám - nedávno mi kamarád malíř/natěrač dovezl barvy a ředidla (beru dokud ještě jsou) - a lak je ta správná šarže 8-)
Je prošlý, asi proto byl k mání za "jinou" cenu ;)
Takže mi z toho vyplývá, že nejen ředidlo, ale i laky jsou rozdílné. A to by taky mohl být problém.
Vidím na něm podobnou "specifikaci" - A-C0000.
Celomat C-1038 C0000 Bezbarvý A-C0000 - specifikace.jpg
Celomat C-1038 C0000 Bezbarvý A-C0000 - specifikace.jpg (82.12 KiB) Zobrazeno 1623 x
A používám tohle ředidlo, zatím zcela bez problémů - ale je loňské a jak píše Shark, možná je letos "vše jinak"... :cry:
20231021_210238.jpg
20231021_210212.jpg
Vše foceno před chvílí ;)

Stejně tak v obchodech není lepící lak nebo Vypínací na plátna letadel také ne. Jen lak vrchní zaponový.
Lepící lak Colorlak vyrábí (nebo vyráběl, aktuální stav neznám, nehledal jsem), stejně jako ty ostatní, ale málokdy je v kilovkách nebo podobném malém balení (0,7kg). Kupovali jsme před pár lety 9 a 18kg lepící a vypínací (když jsem potahoval nějaké ULL a L-4H 1:1). Tam malé balení nemělo smysl.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 říj 2023 13:11

Honzo asi máš pravdu, že výrobce nitroředidla byl a je také ve Starém Městě u Uherského Hradiště (Tonda Alfery bydlí kousek od zdroje). Pro mne však bylo důležité, že v brněnské drogerii koncem šedesátýck let ivrdili, že maji nitroředidlo z Liberce. Hradce Králové, nebo z Gottvaldova-
Stejně důležité je pro mne a další Brňáky, že dobré nitroředidlo, z Hradce jak ve 4 litrové pixle, tak v menším balení dostanu v drogérii na Palackého a také to, že dobrý lepící lak místo mizerného kanagomu jsem dostal u Reicharda - také na Palackého.
A s tím aušusem kanagomem se situace opakuje, pamětníci ví, že svého času byl v prodeji pouze v modré tubě a spoj po týdnu pořádně nedržel, psal jsem tehdy řediteli výrobce, ať to nešidí, pokud původní recept je dražší, tak může upravit cenu, ale dodržet kvalitu. On mi odpovídal, že jejich laboratorní zkoušky potvrdily, že spoj z nového kanagomu má 3x větší pevnost ve smyku. Napsal jsem mu, aby ten test zopakovali po týdnu ! Pak za měsíc se objevil původní kanagom, ale cena byla hodně navýšena.
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 358
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Sopwith » 25 říj 2023 15:03

V Hostivaři o žádném značení a druzích ředidla nikdo nic neví.
Teď jsem tam byl😁.
Vše jsme prohlédli a žádná podobná značka nikde není.
Tak jen další zkušenost …
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Steve » 01 pro 2023 23:37

Tak ještě že mám kamarády, profesionály ;)
Jeden pán, už v důchodu, ale prduch mi včera dovezl "to správné", Colorlak, šarže V0000.
Takže můžu potvrdit, že ta šarže existuje ;)
Fotku mám v mobilu, můžu tedy doložit 8-)
Třeba by se hodila někomu, až z něj prodavač bude dělat blbce :lol:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 pro 2023 11:09

Zato já mohu potvrdit, že ten bělící sajrajt ze Severochemy co je opravdu tak maximálně na čištění štětců je i v Brně a v pikslích absolutně nerozlišitelných od těch předchozích, co byly OK (porovnal jsem doma se starými zásobami). Úplně stejné etikety. Takže Severochema never more.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od Steve » 02 pro 2023 14:36

Pavel Stráník píše:
02 pro 2023 11:09
Zato já mohu potvrdit, že ten bělící sajrajt ze Severochemy co je opravdu tak maximálně na čištění štětců je i v Brně a v pikslích absolutně nerozlišitelných od těch předchozích, co byly OK (porovnal jsem doma se starými zásobami). Úplně stejné etikety. Takže Severochema never more.
Jak bylo uvedeno (řeší se to i na RC mánii). loňská Severochema ProGold zcela bez problémů, letošní nemám, ale podle ostatních průs....ehm..problém :?
Takže nezbývá, než ještě v regálech hledat loňskou várku, ale určitě nebrat letošní ;)
Tohle tedy mám přímo z prodejny Colorlaku a zjistil jsem že jsem nepozorný a tedy jsem nevědomky kecal...
Je tam totiž ne se čtyřmi nulami, ale V0004 :oops:
20231130_161058.jpg
20231130_161058.jpg (68.69 KiB) Zobrazeno 851 x


Ale podle profíka i prodavače z prodejny v Colorlaku je to přímo určeno pro bezbarvé laky.
A je to tedy přesně jak Tonda v úvodu napsal 8-)
Kdyby to nefungovalo, tak by tam dnes místo Colorlaku nejspíše byla ubytovna pro žlutomodré nebo vietnamská tržnice :lol:
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Varování před nitroředidlem C 6000 Severochema

Příspěvek od shark » 02 pro 2023 15:08

Koupil jsem loňskou -22- várku ProGold - v pohodě. Jelikož ale větší balení bylo jen letošní 23, vzal jsem ho. Připadá mi trochu jiné, než to 22, ale průser to vyloženě není.
0

Odpovědět