Změna pravidel dvacetinek

Moderátoři: Vladimír Alfery, Pavel Stráník

Odpovědět
Pavel Stráník
Reakce: 3

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od Pavel Stráník » 12 říj 2018 21:19

Platí všeho s mírou - osobně se, i jako bodovač, kloním spíš k decentní patině než k přehnaně zvýrazněným světlům/stínům, weatheringu apod. Pokud je patina až moc výrazná, je třeba se podívat na fotky - mělo by to být zadokumentováno (např. ruský Morane L Martina Huka), jinak spíš jen tak lehce opatinovatět. Ale na druhé straně je zase pravda, že každé letadlo jednou vyjelo z fabriky a bylo krásně nové a neochmatané. Takže každý nechť si sám vybere etapu existence předlohy kterou hodlá realizovat.
Navíc je dobré mít na paměti, jak už bylo uvedeno, že ne všechny kitařské postupy lze aplikovat - třeba kvůli hmotnosti (aplikace těžkých olejových barev a nanášení mnoha vrstev barev), pak taky kvůli materiálu (kitaři musí třeba prosvítající plátno imitovat kdežto nám to vyjde samo) a nebo taky protože kit se udělá a uschová kdežto my modelům další patinu dodáme používáním modelu a opravami.
A nakonec mohu z vlastní zkušenosti (a Michal Křepelka mi to potvrdil, takže to není mou nešikovností) říci, že i jednoduchá jednobarevná kamufláž, je-li na ní aplikována patina (preshading, postshading, ....) je opravdu neskutečně pracná, srovnatelně s mnohabarevnou kamufláží. Pracovní desku jsem měl pokrytou hromadou skleniček s různými odstíny podkladové barvy a totéž platí o znacích, až jsem se v tom ztrácel, o množství maskovacích papírů a lepících pásek nemluvě. A tuto pracnost nikdo kdo to nezkusil neocení a případné opravy si snad ani nedokáži představit.
0

ANSCR
Reakce: 6

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od ANSCR » 14 říj 2018 12:29

Má pravdu, předseda :-). A Josef M také. Taky nemám rád modely stíhaček, které jsou "opatinované" tak, jako by jely v závěsu za tankovou rotou útočící přes bažinu (a je fakt, že to teď mezi některými kitaři takhle frčí). Sice jsem to zase až tak na dřeň jako to popsal Pavel nemyslel (přímá aplikace kitařiny), ale i tak má pravdu. U MC 202 jsem také nakonec narazil na to, že běžné kitařské postupy nefungují (jak psal Josef M - mělké a široké spáry). Takže zůstává - přiměřeně, přiměřeně :-).

Ale stejně bych to chtěl umět jako Michal Křepelka :-). Čistě pro ilustraci, kam bych byl ochoten zajít, přikládám foto svých 3 nejzaprasenějších kitů - Němci jsou doloženi fotkami, Skyraider taktéž. Ještě bude A-1H USAF, ten bude zaprasenější - námořníci si to občas na palubě omyli, v Da Nangu to nanejvýše ošplíchl monzun.
Přílohy
min.jpeg
0

Odpovědět