Létání na Medlánkách

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Vladimír Alfery, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 1
Příspěvky: 1316
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Létání na Medlánkách

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 zář 2018 07:51

Na neděli 16.9. je báječná předpověď počasí - typicky Veletržní : polojasno, teplota nad 20°C, vítr velmi slabý do 2 m/s. Proto zvu všechny minimaketáře, old-timeristy, ale i ty, co létají cokoliv pro radost na přátelské polétáni na Medlánkách. Začínáme v 9 30.
Přílohy
Startuje Velen Pospíšil s Bobíkem.jpg
Šimkův start MLL-301.jpg
Malý Vít Pavlíček s Bobíkem.jpg
start Canuk.jpg
Adam natáčí Vultee.jpg
Bratři Pavlíčkové s Bobíkem.jpg
Dvacetinka Frontier létá výborně i žákům.jpg
nádherný Kawanishi Shiun Jirky Doležela.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 1
Příspěvky: 1316
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Létání na Medlánkách

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 zář 2018 15:49

V neděli dopoledne bylo na Medlánkách počasí přesně dle předpovědi na Foreca Brno. Tak tedy v 9 h 30´naprosté bezvětří a pak asi po půl hodině slaboučké závany z různých směrů a sílící termika, po 11 h pak ji velmi slabý jihovýchodní vítr do 1 m/s, který kolem 12 h občas zesílil až na 2 m/s. Tedy naprosto ideální modelářské počasí. Toho nejvíce využili chovatelé psů, kteří poblíž pojížděčky měli soutěže s mechanickým zajícem. Když jsem přijel, tak na place již byl Tom Heinl s Ivošem Čerešňákem a z devíti mých bývalých členů kroužků z Lužánek a z Bystroušky pouze dva : Jirka Pavlíček a Štěpán Černoch s otci.
Všichni nevím proč čekali až já poletím jako první, tak jsem natočil maličký BV-min Pyloňák na 1400 otáček a hodil do vzduchu, model stoupal jako divý, ale ve výšce asi 40 m nastalo přetažení, pád, který byl vybrán pár merů nad zemí a další strmé stoupání podporované termikou. Po minutě končil motor ve výšce přes 100 m a modelu se ani v kluzu nechtělo dolů. Naštěstí silná termika jej rozhoupala a tak po čtyřech minutách přistál pár metrů od místa startu. Jako další šel na start můj BV-min Canuk a předvedl parádní let přes dvě minuty ve slabé termice. To již mne napodobil Tom Heinl se svým Canukem stejně hezkým letem, zato jeho YAR 820 po krásném začátku motoru pak ve výšce 30m přecházel do klesavé spirály a přistával s motorem. Nakonec bylo nutné zmenšit vyosení SOP a bylo vše OK. Chlapci z kroužku předváděli krásné lety s modely P-30 Maruška a dokazovali, že tento typ je mimořádně povedený - létá každému, zkrátka jak němci říkají IDIOTFESTUNG. Pak Štěpán začal létat s old-timerem BV-1 TUBBY, první let moc hezký, ale model mu málo zatáčel, dalšími změnami seřízení toto spolu s tatínkem totálně rozdrbali tak, že to trvalo další hodinu a možná i více než 10 letů, než zase bylo vše v pořádku. Mezitím jsem předvedl jeden parádní let s old-timerem BV-min Z-212, nebylo co vylepšovat. Tak jsem po roce vytáhl F1G, jeho 8 vláken dává větší moment než na co jsem zvyklý z menších modelů,teoretické maximum je asi 780 otáček, já natočil napoprvé jen 440 a před startem zapomněl pustit časovač, model nastoupak asi 40m výšky, pak přešel do klouzavého letu tak, že půl zatáčky měl ve stoupáku a půlku mimo něj, spíše v klesáku, nicméně chvíli se zdálo, že se s modelem budu muset rozloučit, pomalu nabíral výšku, pak naštěstí přišel nějaký silnější závan, model se rozhoupal a pomalu klesal, až přistál na půl cesty k remízkům. Další lety byly na poněkud vyšší otáčky, ale guma již byla dost unavená (pořád stejný svazek jak před rokem) a hlavně model si zásadně vybíral klesavé proudy, což mne otrávilo natolik, že svazek jsem neměnil a model raději schoval. Náladu jsem si chtěl opravit s modelem P-30 Super Maruška, který naposled létal více jak před rokem v Kroměříži na vítězném Mistrovství Moravy a Slezska.
Natočil jsem jako na soutěži 1600 otáček, následoval perfektní strmý start a pak navázání na termiku, konec motoru po 80 s byl v impozantní výšce kolem 200 m a v kluzu model stále stoupal, po dvou minutách se mi zdálo, že konečně kopl deter, ale zdání klame, výška přibývala a kluci se ptali, zda jsem opět zapomněl spustit časovač, naštěstí odpověď přišla v zápětí. Přistání po čtyřech minutách bylo ještě na ploše letiště. Cestou k autu jsem našel pár hezkých žampionů. Pak přijel Adam Jakeš a létal napřed s menším větroněm AV-1, pak s novým hezkým velkým AV-2 Padáček konstrukce Zdenka Rašky. No, létalo mu to moc hezky, naposled až příliš, Adam pak marně hledal model v lánu slunečnic, pak šel diskutovat s kamarádem u navijáku, to jsme s Tomem již nevydrželi a přesně podle Ivošem zadaného azimutu k bílé skvrně na horizontu mířili pro model. Také Adam se k nám přidal, musel jsem mu opravit azimut a on pak po pár metrech sám model našel.
Takže nic se nerozbilo, nic neulétlo, všichni jsme si báječně zalétali. Ivoš to hodnotil, jako Fantasticky pohodová akce. Myslím, že ostatní jsme to tak cítili také. Inu takové počasí již samo o sobě je předpokladem ke krásnému polétání bez nervů, jen tak pro radost. Možná, že pro někoho je to málo, ale my jsme byli přímo nadšeni. Při pobíhání po letišti brzy vyhládne a tak za poledne jsme již odjížděli domů na oběd.
Přílohy
Pyloňák v Jeseníku.jpg
Pyloňák a.jpg
IMG_7462.JPG
1
1 Obrázek

Odpovědět